طبیعت گردی

تنگه واشی؛ تابستانی خنک در فیروزکوه

اگر ساکن تهران هستید یا در روزهای گرم تابستان، قصد سفر به این شهر را دارید، با ما همراه شوید تا سری به یکی از خنک‌ترین تفرجگاه‌های اطراف تهران بزنیم. در این مطلب سراغ یکی از طبیعت‌های محبوب تهرانی‌ها در حاشیه‌ پایتخت رفته‌ایم. تنگه واشی در محدوده شهرستان فیروزکوه و نزدیک پایتخت واقع شده است. آب‌وهوای خنک این منطقه و جریان رودخانه‌ آن، سبب شده در روزهای آتشین تابستان، اهالی پایتخت و مسافران این کلان‌شهر، به قصد رودخانه‌نوردی در تنگه واشی، راهی جاده‌ فیروزکوه شوند. گرمای تهران را فراموش کنید و همسفر نابرو در این مقصد خنک تابستانی شوید.

موقعیت جغرافیایی و دسترسی به تنگه واشی

تنگه واشی در محدوده‌ شهرستان فیروزکوه، در استان تهران واقع شده و حدود 170 کیلومتر از پایتخت فاصله دارد. درواقع از شهر تهران تا این مقصد تابستانی دلچسب، باید در حدود 3 ساعت رانندگی کنید؛ اما شک نکنید که از رانندگی و زمانی که صرف می‌کنید، هرگز پشیمان نخواهید شد. در ناحیه شمالی، شرقی و غربی این منطقه، استان مازندران جا خوش کرده و در نا حیه جنوبی آن با 15 کیلومتر فاصله، جاده‌ فیروزکوه قرار گرفته است. برای رفتن به تنگه واشی باید از تهران خودتان را به جاده دماوند برسانید. مسیر خود را به سمت پردیس ادامه دهید تا وارد جاده فیروزکوه شوید. بعد از آن مسیر را به سمت ورودی جاده‌ تنگه واشی تغییر دهید. پس از روستای جلیزجند به این منطقه خواهید رسید.

تنگه واشی

آشنایی با تنگه واشی و تماشای آن از لنز تاریخ

مسیر گشت‌وگذار در تنگه واشی با تنگه اول که به تنگه واشی معروف است، شروع می‌شود. بعد از این تنگه، منطقه‌ای سرسبز به نام دشت ساواشی جا خوش کرده است. بعد گذر از دشت ساواشی، تنگه دوم یا همان تنگه سا منتظرتان است که انتهای آن آبشاری خنک قرار دارد. از نکات تاریخی منطقه تنگه واشی، حضور ردپای قاجاریان در این منطقه است. درواقع دشت ساواشی روزگاری حیوانات مختلفی را در پناه طبیعت بکر خود داشته و به‌همین دلیل، شکارگاه فتحعلی شاه قاجار و محلی برای خوش‌گذرانی او و درباریان بوده است. سنگ‌نگاره‌ا‌ی که در دیوار صخره‌ این منطقه نقش بسته، گواه این امر است. پس خودتان را برای یک سفر کوتاه ماجراجویانه در طبیعتی زیبا و دیدن این جاذبه دیدنی تهران با پیشینه‌ تاریخی آماده کنید.

مقدمات یک ماجراجویی خنک تابستانه

پیشنهاد می‌کنم برای رفتن به تنگ واشی، روزهای وسط هفته را انتخاب کنید تا خبر چندانی از ازدحام جمعیت در این منطقه نباشد و تردد در رودخانه برایتان سخت نشود. بهتر است پیش از طلوع خورشید از تهران راهی شوید. وقتی بعد از اتمام جاده‌ تنگه واشی به پارکینگ این منطقه رسیدید، می‌توانید روی تخت‌های مخصوص محوطه بنشینید و زیر سایه‌ درختان گردو، صبحانه‌ای سبک نوش جان کنید. بعد از انرژی صبحگاهی، آماده‌ شروع ماجراجویی شوید. لباس مناسب و راحت بپوشید تا هنگام راه رفتن در مسیرهای سخت رودخانه، اذیت نشوید. فراموش نکنید حوله و یک دست لباس خشک و اضافه داشته باشید که بعد از اتمام گردش و زمان بازگشت، مجبور نشوید با لباس خیس دراتومبیل بنشینید.

تنگه واشی

مهم‌ترین نکته‌ای که هرگز نباید آن را دست کم بگیرید، استفاده از کفش مناسب است. یک کفش مناسب علاوه‌بر راحتی، از پای شما در برخوردهای احتمالی با سنگ‌های سخت و بزرگ رودخانه جلوگیری می‌کند. در اطراف پارکینگ دست‌فروشانی هستند که کفش‌های ویژه رودخانه‌نوردی به مردم ارائه می‌دهند. این کفش‌ها به‌لطف جنس پلاستیک خود و حفره‌هایی که در رویه‌ آن‌ها وجود دارد، خیسی اذیت‌کننده کفش‌های کتانی را بعد از طی رودخانه ندارند. همچنین باتوجه به اینکه پا به‌طورکامل داخل کفش قرار می‌گیرد، برخلاف صندل‌ها، انگشت‌های پا در این کفش‌ها از برخورد با سنگ در امان هستند.

اگر تصمیم گرفته‌اید در دشت زیبایی که آن طرف رودخانه منتظرتان است، استراحت کنید، لوازم سبکی برای اطراق انتخاب کنید که وزن کوله را چندان افزایش ندهد. اگر به تلفن همراه و دوربین عکاسی نیاز ندارید، پیشنهاد می‌کنم آن‌ها را با خود همراه نکنید، چراکه در مسیرهایی از رودخانه، احتمال خیس شدن یا افتادن آن‌ها در آب وجود دارد. درغیراین‌صورت، دوربین، گوشی و وسایل دیجیتالی را داخل یک محافظ ضدآب و در بالاترین قسمت کوله‌پشتی قرار بدهید تا احتمال خیس شدن آن‌ها در صورت افتادن‌تان در آب کم شود. حالا وقتش رسیده که راه بیفتید و تا رسیدن به رودخانه خنک تنگه واشی کمی پیاده‌روی کنید.

شروع رودخانه‌نوردی در تنگه واشی

اولین گام را که در آب خنک رودخانه بگذارید، دمای پایین آب حسابی در پوست‌تان رخنه می‌کند. از سرمای آب نترسید؛ چراکه بعد مدت کوتاهی، دمای بدن به سرمای آن عادت کرده و اذیت نخواهید شد. بهتر است تنها وارد رودخانه نشوید و چند نفر همراه داشته باشید تا درصورت عدم‌تعادل، کمک‌تان کنند. مسیرهای کناری تنگه را برای راه رفتن انتخاب کنید و قدم‌های‌تان را در سطوح عمیق رودخانه قرار ندهید. با هر گام که برمی‌دارید، گرمای تابستان را به‌کلی فراموش می‌کنید و از خنکای آب سرحال می‌شوید. اگر اواسط هفته مهمان تنگه واشی شوید، خبری از شلوغی جمعیت نخواهد بود و از ادامه‌ مسیر لذت بیش‌تری خواهید برد. در طول رودخانه اسب و قاطرهایی را برای کمک به مسافران خسته یا آسیب‌دیده می‌بینید. اگر تصمیم به سواری گرفتید، نگران نباشید؛ این چهارپایان با کمک شخصی شما را به سلامت از رودخانه رد می‌کنند.

تنگه واشی

کتیبه‌ای از روزگار قاجاریان در دشت ساواشی

تقریبا در نیمه‌های رودخانه‌نوردی، روی دیواره‌ تنگه، کتیبه‌ای خوش‌نقش‌ونگار را خواهید دید که یادگاری از تاریخ قاجار است. در این سنگ‌نگاره که سهم بزرگی از دیوار تنگه را به خود اختصاص داده، روایتی از روزهای شکار و گشت‌وگذار شاهان و درباریان قاجار را در دشت زیبای شاواسی خواهید دید. هنر سنگ‌تراشی در این کتیبه غوغا می‌کند. پیشنهاد می‌کنم اگر محیط رودخانه خلوت بود و توقف شما باعث مسدود شدن مسیر دیگران نمی‌شد، چند لحظه‌ای بایستید و بادقت جزییات این سنگ‌نگاره را تماشا کنید. ناگفته نماند که این اثر تاریخی از گزند یادگاری‌نویسی در امان نبوده و گوشه کنار آن خطوط زشتی از این کار ناپسند و غیرفرهنگی را خواهید دید.

تنگه واشی

دشت پهناور و سرسبز ساواشی، زیبایی خیال‌انگیزی دارد و همان‌طور که گفتم روزگاری جایی برای گشت‌وگذار و تفریح قاجاریان بوده است. شما هم درنهایت بعد از حدود 15 دقیقه از تنگه اول عبور کرده و به دشت دیدنی ساواشی خواهید رسید. البته مقدار این زمان به خود شما بستگی دارد.

سادگی و زیبایی دشت ساواشی

بعد از اتمام مسیر رودخانه، دشت دیدنی و رویایی ساواشی منتظر شماست که همه عناصر زیبایی طبیعت، همچون کوه، درخت، سبزه، رود و آسمان آبی با ابرهای خامه‎‌ای را در یک قاب جمع کرده است. در این دشت سرسبز، ممکن است با مردمان روستایی و مهربان نیز روبرو شوید. اگر سوالی درباره منطقه به ذهن‌تان رسیده، از این روستاییان ساده‌دل بپرسید. این مردمان با صبر و حوصله، طبیعت بی‌نظیر منطقه را برای شما وصف می‌کنند و برای ادامه مسیر راهنمایی‌تان خواهند کرد.

تنگه واشی

در پهنه‌سبز ساواشی، گله‌های گوسفندانی که برای چرا آمده‌اند را خواهید دید. گاوهای بزرگ سفید و سیاه در گوشه‌وکنار دشت جا خوش کرده‌ و قاب‌های زیبایی در دل طبیعت دلربای منطقه به‌وجود آورده‌اند. می‌توانید مدتی در این دشت استراحت کرده و برای ادامه‌ مسیر و رفتن به تنگه دوم، تجدید قوا کنید. به‌هیچ‌‌وجه در این منطقه آتش روشن نکنید. همچنین یک کیسه‌‌ بزرگ برای جمع‌آوری زباله‌های خود بردارید. پیشنهاد می‌کنم اگر برایتان مقدور است و به زیبایی طبیعت اهمیت می‌دهید، از پاکسازی سایر زباله‌هایی که توسط اشخاص دیگر در این منطقه جامانده، دریغ نکنید. این طبیعت سبز، میراث زمین است و باید در حفظ آن کوتاهی نکنیم. علاوه‌براین، زباله‌ها برای حیواناتی که به‌قصد چرا به دشت آمده‌اند، مشکل‌ساز خواهد شد.

رودخانه‌نوردی در تنگه سا

بعد گذر از دشت ساواشی، باید ماجراجویی خود را در تنگه دوم که به تنگه سا معروف است، ادامه دهید. رودخانه‌نوردی در این تنگه به دشواری تنگه اول نیست و جریان و حجم رودخانه با قدم‌های شما سازگارتر است. از زیبایی‌های این مسیر خنک، وجود آبشاری دیدنی در انتهای آن است که هوای مطلوبش حسابی سر کیف‌تان می‌آورد. این آبشار کم‌ارتفاع، به حوض کوچک و کم‌عمقی در پایین خود منتهی می‌شود. آب زلال و خنک آن حریف گرمای تابستانی شده و دمایی مطلوب به‌وجود آورده است. روی سنگ‌های بزرگ کنار آبشار بنشینید و کمی استراحت کنید. اگر به‌قصد تفریح و یک گشت تابستانی راهی تنگه واشی شده‌اید، این آبشار نقطه‌ پایانی سفر ماجراجویانه شماست و می‌توانید بعد از رفع خستگی راه برگشت را پیش بگیرید.

تنگه واشی

اما درصورتی‌که از زمره‌ طبیعت‌گردان و کوهنوردان حرفه‌ای هستید، طبیعت هنوز برای شما شگفتی‌های بسیار دارد. فراموش نکنید که ادامه دادن مسیر بعد از آبشار، مخصوص کوهنوردهای حرفه‌ای است و حضور راهنماهای راه‌بلد ضروری است.

در این روزهای گرم تابستان تهران، تنگه واشی بهترین مقصد سفرهای تفریحی است. این منطقه با فاصله کمی که از پایتخت دارد، دسترسی را برای ساکنان و مسافران آسان کرده است. پس رفتن به این منطقه‌ کوهستانی را از دست ندهید و یک روز گرم را کنار جمعی از دوستان، با راهی شدن به این تنگه، خنک بگذرانید. با نابرو برای معرفی دیگر مقاصد تابستانی و خنک همراه باشید.

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن