طبیعت گردی

طبیعت‌گردی بهاری در تنگه پیازه لرستان

فهرست مطالب

طبیعت زیبای لرستان پر است از آبشارهای کوچک و بزرگ که به خصوص در فصل بهار زیبایی خاصی دارند. یکی از زیباترین این آبشارها هم در تنگه پیازه قرار گرفته است که حوضچه‌های پلکانی آن در سایه درختان بلوط، دلبری می‌کنند. اگر اهل طبیعت‌گردی هستید و می‌خواهید به این منطقه زیبا سفر کنید، در ادامه با من در نابرو همراه باشید تا بیشتر با این طبیعت ناب از دیدنی های لرستان آشنا شوید.

تنگه پیازه، شگفتی طبیعت لرستان

همه چیز در مسیر رسیدن به تنگه پیازه زیباست. از همان ابتدای راه، در کنار جریان رودخانه قدم خواهید زد و وارد دشت‌های زیبایی خواهید شد که پر از گل‌های رنگارنگی چون لاله وحشی و بابونه هستند. زمین‌هایی که زیر کشت گندم دیم هستند هم زیبایی مسیر را دوچندان می‌کنند. نسیم می‌وزد و گندم‌ها را با امواج حیرت‌انگیزی به رقص درمی‌آورد. علاوه بر این‌ها، در کنار قسمتی که کمپ می‌زنید هم تپه‌هایی قرار دارند که می‌توانید از آن‌ها بالا رفته و مناظر اطراف را از فرازشان تماشا کنید. در یک شب مهتابی، ماه کامل از پشت تپه‌ها بیرون می‌آید و فضا را بیش از پیش خارق‌العاده می‌کند.

آبشارهای مختلف و متعدد

کوه‌های مخملی این منطقه جذابیت خاصی دارند به خصوص اگر باران هم باریده باشد، ده‌ها آبشار ریز و درشت روی کوه شکل می‌گیرند و تصویر شگفت‌انگیزی ایجاد می‌کنند که بهترین فرصت برای عکاسان طبیعت است. در واقع به هر طرف که نگاه کنید، روی کوه جریانی از آب خواهید دید که از روی صخره‌های مخملی پایین می‌ریزد و آبشاری ایجاد می‌کند که شاید فقط چند ساعت عمر داشته باشد.


برای بازدید از این تنگه، می‌توانید در طبیعت زیبای آن کمپ بزنید. مناطق مختلفی برای این کار مناسب هستند؛ یکی اولین دشتی که درست قبل از تنگه قرار گرفته و یکی هم دشتی که نزدیکی تنگه پیازه قرار گرفته است.

آبشارهای تنگه پیازه

بعد از آن باید مسیر آب را دنبال کنید تا شما را به تنگه پیازه برساند. در این قسمت هم بسته به فصل بازدید ممکن است چشمه‌های گوارای آبی در مسیر ببینید و پس از گذر از یک دشت زیبا، آبشارهای زیبای تنگه پیازه و حوضچه‎‌های آبی رنگ زیر آن را ببینید. شما هم می‌توانید از تپه سمت چپ بالا بروید و از بالا نظاره‌گر آبشارها باشید، هم این که مسیر سخت رسیدن به کنار حوضچه‌ها را با احتیاط طی کنید.

از هر نقطه‌ای که به آبشارهای تنگه پیازه نگاه کنید، متوجه ترکیب زیبای آن در قاب طبیعت خواهید شد. لازم نیست حتما داخل حوضچه‌ها بروید، چون عمق آب زیاد است، بهتر است از حوضچه‌های اصلی بازدید کنید و سپس در حوضچه‌های پایین‌تر تنی به آب بزنید و خستگی در کنید.

به علاوه اگر دقت کنید، پرندگان شکاری یا غیرشکاری زیادی هم در آسمان و لابه‌لای درخت‌های زاگرسی خواهید دید. حتی اگر زمین خیس باشد، می‌توانید به دنبال رد حیوانات وحشی مختلف بگردید و ماجراجویی را به حد اعلا برسانید.

تنگه پیازه لرستان

بهترین فصل بازدید از تنگه پیازه

فصل بهار یکی از بهترین زمان‌ها برای بازدید از تنگه پیازه، آبشارها و حوضچه‌های دیدنی آن است؛ هم جریان آب زیاد است و هم منطقه کاملا سرسبز و روح‌نواز. به همین خاطر طبیعت‌گردی در بهار می‌تواند حال روحی بهتری هم برایتان همراه داشته باشد.

چگونه به تنگه پیازه بروید؟

تنگه پیازه در استان لرستان، در مسیر جاده خرم‌آباد-الشتر قرار گرفته است. برای رسیدن به این تنگه و حوضچه‌های زیبای آن باید به سمت زرین چغا بروید و در قسمت خاصی از مسیر، خودرو خود را در جای مناسبی پارک کرده و پیاده به سمت تنگه حرکت کنید.

دیدنی های تنگه پیازه لرستان

هنگامی که پیمایش خود را آغاز می‌کنید، باید به مسیر دقت داشته باشید. یک بار باید از رودخانه‌ای که در مقابلتان قرار گرفته عبور کنید و پس از آن از سمت راست رودخانه، به مسیر خود ادامه دهید.

در قسمت ابتدایی راه، دو جریان آب وجود دارد که یکی به سمت راست می‌رود و دیگری سمت چپ قرار گرفته که مستقیم پیش می‌رود. مسیر رسیدن به تنگه پیازه در ادامه رود سمت چپ قرار دارد که رشته کوه‌های مخملی لرستان را هم در همین قسمت می‌توانید ببینید.

همان‌طور که گفته شد تنها باید یک بار از رودخانه رد شوید و از سمت راست جریان آب حدود 45 دقیقه تا یک ساعت به پیمایش خود ادامه دهید تا به یک دشت باز برسید که قسمت ابتدایی تنگه از این دشت پیداست.

تنگه پیازه لرستان

در کل هم بهتر است پیش از حرکت، محل دقیق شروع پیمایش را با افراد محلی بررسی کنید چون تابلویی برای رسیدن به تنگه پیازه وجود ندارد.

تنگه پیازه حدودا در فاصله 500 کیلومتری شهر تهران قرار گرفته است. برای سفر به این منطقه بهتر است خودرو شخصی به همراه داشته باشید، اما به طور کلی می‌توانید با استفاده از وسایل نقلیه عمومی، خود را به شهرهای اطراف برسانید و از آن جا با کرایه کردن خودرو به منطقه مورد نظر برسید. در این صورت باید برای برگشت هم هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

اقامت در نزدیکی تنگه پیازه

برای بازدید از این تنگه، می‌توانید در طبیعت زیبای آن کمپ بزنید. مناطق مختلفی برای این کار مناسب هستند؛ یکی اولین دشتی که درست قبل از تنگه قرار گرفته و یکی هم دشتی که نزدیکی تنگه پیازه قرار گرفته است.

آسمان آبی و طبیعت زیبا

برای رسیدن به دشت اول باید حدود یک ساعت کوله‌کشی کنید و برای رسیدن به دشت دوم هم حدود نیم ساعت زمان لازم است. البته مسیر دوم ممکن است برای کوله‌کشی کمی دشوار باشد. بنابراین محل اقامت را به درستی انتخاب کنید تا از سفر خود لذت کافی برده باشید.

نکات احتیاطی در بازدید از تنگه پیازه

طبیعت‌گردی همواره با خطرات زیادی روبه‌روست، به خصوص اگر به مناطق بکر سفر می‌کنید باید تجربه کافی برای رویارویی با دشواری‌ها را داشته باشید. بنابراین همیشه یکی از بهترین گزینه‌ها، سفر با تورهای طبیعت‌گردی است که از تجربه کافی برخوردار هستند.

هنگام اقامت در این منطقه بهتر است محل اقامت خود را با 50 متر فاصله از جریان آب انتخاب کنید تا گرفتار سیل نشوید. به علاوه بهتر است برای کمپ در این طبیعت، همراه یک تیم چند نفره سفر کنید تا امنیت بیشتری داشته باشید. همچنین باید بدانید عمق حوضچه‌های آب در قسمت آبشارهای تنگه پیازه زیاد است، بنابراین باید حتما مراقب کودکان و افرادی که شنا بلد نیستند باشید و نگذارید نزدیک این قسمت شوند. رسیدن به این آبشارها برای بسیاری از افراد، چالش‌برانگیز است و حتما باید جنبه احتیاط را رعایت کرد.

جاذبه های تنگه پیازه لرستان

تجهیزات لازم برای بازدید از تنگه پیازه

برای بازدید از تنگه پیازه لرستان به تجهیزات خاص کوه‌نوردی نیاز ندارید؛ اما بهتر است کفش مناسب طبیعت‌گردی، کلاه و عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، پانچو یا بارانی، چراغ قوه، مواد خوراکی و آب آشامیدنی به همراه داشته باشید. اگر قصد اقامت داشته باشید باید چادر، زیرانداز، مواد غذایی، اجاق سفری و دیگر موارد را هم با خود حمل کنید. البته به خاطر داشته باشید که تا حد امکان از حمل وسایل غیرضروری بپرهیزید تا در مسیر یک ساعته کوله‌کشی، راحت باشید.

تنگه پیازه لرستان

امکانات در نزدیکی تنگه پیازه

بهتر است پیش از سفر، وسایل و تجهیزات لازم برای بازدید از تنگه پیازه را همراه داشته باشید. در این منطقه هیچ امکانات گردشگری خاصی وجود ندارد و شما تنها می‌توانید از فروشگاه‌های داخل روستاها خرید کنید که تنوع محصولاتشان پایین است. با همه این‌ها پیشنهاد می‌شود برای کمک به اقتصاد مردم محلی بخشی از خرید خود را، هر چند کوچک، از روستاهای اطراف انجام دهید تا خاطره زیباتری از این سفر به یادگار داشته باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن