طبیعت گردی

تنگه لی لی دورود؛ فیروزه‌ای در زاگرس

فهرست مطالب

اغلب افرادی که اهل سفر و طبیعت‌گردی هستند قطعا از سرزمین آبشارهای خروشان، یعنی استان لرستان غافل نیستند. لرستان به‌دلیل قرارگرفتن در مناطق کوهستانی و همچنین به‌دلیل وجود منابع آب بسیار و فراوان و شرایط اقلیمی در موقعیت بسیار خوبی برای به‌وجودآمدن آبشارهای طبیعی است، ازجمله آبشار ‌بیشه، آبشار‌ چکان، آبشار آب سفید، آبشار گریت، آبشار ازنادر و…. . این بار شما را به یک سفر هیجان‌انگیز در میان رشته‌کوه‌های برافراشته زاگرس و رودهای خروشان جاری در آن در شهرستان دورود در مسیر تنگه لی لی دعوت می‌کنم. کوله‌بارتان را جمع کنید و با من در نابرو همراه باشید تا با یکی از دیدنی های لرستان آشنا شوید.

شهرستان دورود؛ پایتخت طبیعت ایران

شهرستان دورود واقع در شرق خرم آباد، مرکز استان لرستان، یکی از بکرترین شهرستان‌های استان به حساب می‌آید. این شهرستان در دامنه رشته‌کوه‌های زاگرس در دشت سیلاخور واقع شده است و علت نام‌گذاری این شهرستان طلاقی دو رود است: تیره و ماربره.

امروزه باتوجه‌به شرایط اقلیمی و جاذبه‌های گردشگری (ازجمله قله اشترانکوه، دریاچه گهر (نگین زاگرس)، آبشار بیشه، آبشار ‌تله زنگ و تالاب‌ ازگن، آبشار ‌آب گرمه و…)، دورود در فصول مختلف سال موردتوجه بسیاری از گردشگران و طبیعت دوستان قرار گرفته است. ازاین‌رو لقب پایتخت طبیعت ایران را با خود یدک می‌کشد.

تنگه لی لی دورود

مسیر تنگه لی لی

یکی از بهترین ویژگی‌های شهرستان دورود خوش‌مسیربودن آن است. پس هر نقطه از ایران‌زمین هستید، شمال، جنوب، شرق، و غرب، به‌راحتی می‌توانید با قطار یا ماشین شخصی یا اتوبوس به این شهرستان سفر کنید. تنگه لی لی، که نام دیگر آن تنگه «سورپیلو» است، در 20کیلومتری غرب شهرستان دورود و در مجاورت روستای چمنار و نرسیده به روستای سیرم ‌(لاسوره) قرار دارد.

مسیرهای دسترسی به این روستای چمنار

اگر در شهرستان دورود قرار ‌دارید، پس از20 دقیقه رانندگی در پیچ‌و‌خم‌های جاده پارک جنگلی (مسیر تپه شهدا) به روستای چمنار در میان کوه‌های زاگرس می‌رسید. اما اگر از روستای سیرم بخواهید به این تنگه بروید، مسیر طولانی‌تر خواهد بود و بسته به سرعت حرکت شما شاید حدودا یک ساعت به طول بیانجامد. و اگر در خرم آباد قرار ‌دارید، حدودا دو ساعت باید رانندگی کنید تا به این روستا برسید.

تنگه لی لی دورود

مهمان‌نوازی و سوغاتی

مردم مهمان‌نواز این روستا یکی از طایفه‌های اصلی چهار‌لنگ ایل بختیاری هستند و تقریبا همه باهم فامیل‌اند و اگر خوش‌شانس باشید، می‌توانید مراسم عروسی سنتی آن‌ها را با رقص محلی لری و مراسم چوب‌بازی و… ببینید.


باتوجه‌به شرایط اقلیمی این منطقه، بسیاری از طبیعت‌گردان برای رهایی از گرمای تابستان در فصل بهار و تابستان به این منطقه سفر می‌کنند؛ اما اگر می‌خواهید در سایر فصول سفر کنید، حتما تجهیزات لازم را همراه داشته باشید.

از سوغاتی‌های این روستا می‌توان کره و دوغ محلی و جاجیم و قالی لری و ماشته را نام برد. نکته مثبت و مهم این منطقه وجود پارکینگ با گنجایش ماشین است که منجر به این می‌شود که با خیال راحت به این منطقه سفر کنید.

با پرداخت مبلغ کم، هم ماشین شما در جای مناسب پارک خواهد شد و هم از جایگاه‌های مخصوص و سیمانی‌شده و گاهی فرش‌شده در بیشه‌زار، زیر‌ سایه درختان تنومند سکونت خواهید کرد.

تنگه لی لی دورود

برای تنگه دیدن تنگه لی لی آماده هستید؟

قبل از حرکت و شروع پیاده‌روی نیم‌ساعته، این نکته را نباید فراموش کرد که چون مسیر پیاده‌روی خاکی و باریک و سنگریزه است، حتما کفش مناسب کوهنوردی با خود همراه داشته باشید و احتیاطات لازم را در طی مسیر به کار ‌ببرید. تماشای مسیر رودخانه به‌سمت تنگه لی لی و گوش‌دادن به صدای رودخانه کبودرنگ ماربره یکی از جذابیت‌ها و لذت‌بخش‌ترین بخش‌های این مسیر است. پس از سی دقیقه پیاده‌روی به دهانه تنگه لی لی می‌رسید.

تنگه لی لی دورود

علت شکل‌گیری تنگه لی لی

بر اثر فرسایش آبی و بادی در طی سالیان دراز در میان رشته‌کوه‌های عظیم زاگرس و عبور آب از سنگ‌های سخت، چنین فضای بکری ایجاد شده است. فرسایش صخره‌ها در تنگه لی لی دورود باعث به‌وجودآمدن سطوح صاف و صیقلی در سنگ شده و همچنین سبب تشکیل دیواره‌هایی با اشکال مختلف و تشکیل حوضچه‌های کوچک و بزرگ درون تنگه شده است.

تنگه لی لی دورود

چرا ماربره؟

اما شاید برایتان این سوال ایجاد شود که چرا این رود به ماربره لقب گرفته است. در زمان‌های گذشته، به‌دلیل وجود مارهای زیادی که در این رود وجود داشته است، به ماربره معروف شده است و اگر شما خوش‌اقبال باشید، شاهد شنای این مارها در آب در کنار ماهی‌های قزل و کپور خواهی بود. یک تفریح مفرح و زمان‌بر در این منطقه ماهیگیری است، پس قلاب ماهیگیری خود را برای صید ماهی همراه داشته باشید.

آب‌تنی، شیرجه و شنا

اگر قصد آب‌تنی ندارید، بهترین موقعیت برای تماشای این تنگه همان ورودی تنگه است، که شما می‌توانید شاهد رودی کبودرنگ و گاهی سبز و فیروزه‌ای در میان عظمت سنگ‌های صیقل‌داده‌شده باشید. اما اگر قصد تماشای تمام‌وکمال تنگه را دارید و شناگر نیستید، قایق پدالی در این منطقه وجود دارد که شما را به حوضچه‌های بزرگ و کوچک، با عمقی دومتری در میان کوه دعوت می‌کند.

باتوجه‌به این که این تنگه بکر آب فراوانی دارد، فضای مناسبی را برای آب‌تنی و شیرجه‌زدن از ارتفاع زیاد ایجاد می‌کند. ابتدای ورودی تنگه کمی بازتر است، اما هرچه به سمت جلو بروید فضای تنگه بسته‌تر می‌شود و صخره‌های صاف و صیقلی ــ که بی‌شباهت به دره ستارگان قشم نیست ــ نمایان می‌شوند.

تنگه لی لی دورود

توصیه‌ای برای سلامتی شما

میانه راه، حوضچه‌های کوچک و بزرگی شکل گرفته که جذابیت این مسیر صخره‌ای را بیشتر می‌کند. میانه‌های تنگه بهترین فضا برای آب‌تنی و خوش‌گذرانی است، چون بیشترین عمق را دارد و شما می‌توانید به‌راحتی شیرجه بزنید و آب‌تنی‌ کنید؛ اما حتما قبل از شنا یا شیرجه‌زدن محیط را کاملا بررسی کنید، چون طبیعت دایما دستخوش تغییر می‌شود و کمی غیرقابل‌پیش‌بینی است.

با وجود این که آب این تنگه سرد است، طبیعت‌گردان و شناگران حرفه‌ای یک شیرجه جانانه در مسیر این تنگه را ترجیح می‌دهند. این نکته فراموش نشود که متاسفانه سالانه چند نفر در این تنگه غرق می‌شوند، پس اگر قصد شنا دارید احتیاطات لازم را به کار بگیرید.

بهترین زمان بازدید

باتوجه‌به شرایط اقلیمی این منطقه، بسیاری از طبیعت‌گردان برای رهایی از گرمای تابستان در فصل بهار و تابستان به این منطقه سفر می‌کنند؛ اما اگر می‌خواهید در سایر فصول سفر کنید، حتما تجهیزات لازم را همراه داشته باشید.

توصیه‌های سفر

هر سفر مقدمات خاص خود را می‌طلبد. ما در اینجا توصیه‌های لازم را برای شما یادآور می‌شویم:

  • قبل از شروع پیاده‌روی، حتما آب و غذای سبک میل بفرمایید؛
  • از لیدر‌های محلی ساکن در این منطقه راهنمایی و کمک بخواهید؛
  • اگر قصد شب‌مانی در این منطقه دارید، در جایگاه مخصوص چادر بزنید یا می‌توانید از اقامتگاه بوم‌گردی و سوییت‌های سنتی ساخته‌شده این منطقه استفاده کنید؛
  • هیچ‌وقت از خوش‌مزگی‌های سفر در دل طبیعت نمی‌توان گذشت! باتوجه‌به ‌این که این شهرستان خواستگاه پرورش ماهی قزل‌آلا ایران است، حتما خود را به میل‌کردن ماهی‌کباب لذیذ این منطقه دعوت کنید؛
  • در این منطقه سرویس‌بهداشتی و سوپرمارکت برای ضروریات لازم قرار گرفته است.

تجهیزات سفر

لباس اضافه و سبک مناسب فصل و شنا، صندل، کفش کوهنوردی، عینک، کلاه، ضدآفتاب، و قلاب ماهیگیری.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن