طبیعت گردی

تنگه گنجه‌ای یاسوج؛ نمایش زیبایی طبیعت در چهار فصل سال

فهرست مطالب

اگر از افرادی که بیشتر وقت خود را صرف گشت‌و‌گذار در طبیعت می‌کنند، بپرسید از چه فصل‌هایی بیشتر لذت می‌برند، بدون شک از دو فصل بهار و پاییز نام خواهند برد. در ادبیات و اشعار فارسی هم از این دو فصل به‌زیبایی یاد شده است. مکان‌های تفریحی اندکی هستند که هم در فصل بهار و هم در فصل پاییز دارای زیبایی‌های خیره‌کننده و چشم‌نواز همراه با تلفیق مناسب رنگ‌ها و نمایش تغییر و دگرگونی باشند، بهاری سرسبز همراه با شکوفه‌ها و عطر دل‌انگیز گل‎های بهاری و پاییزی رنگارنگ با صدای خش‌خش برگ‌های درختان. با ما در نابرو همراه باشید تا با یکی از این تفرجگاه‌های زیبای چهارفصل یعنی تنگه گنجه ای و مکان‌های دیدنی یاسوج آشنا شویم.

تنگه گنجه ‌ای

در هشت‌کیلومتری شهر یاسوج و نزدیکی روستای گنجه‌ای، تنگه زیبا و خوش‌آب‌وهوایی به‌دست طبیعت زاده شده است تا زیبایی و چشم‌نوازی هر چهار فصل سال، به‌خصوص دو فصل پاییز و زمستان را به رخ بکشد.

همانند هر مکان تفریحی دیگر، صدای رودخانه و آواز پرندگان توجه افراد را جلب می‌کند. ولی نکته جالب و جذاب درباره تنگه گنجه ای این است که بیشتر از صدای ملایم رود و آواز پرندگان، صدای سکوت درختان به گوش می‌خورد.

وجود درختان درهم‌تنیده‎شده و باریک‌بودن مسیر این تنگه کنار رودخانه باعث می‌شود این تنگه در تابستان و بهار بسیار خنک و دل‌نشین باشد. در فصل پاییز از این ویژگی به‌خوبی استفاده می‌شود و حس سرمای پاییزی در وجود ما هنگام قدم‌زدن کنار رود جریان می‌یابد. قدم‌زدن در جنگلی زیبا با سکوتی عمیق، وجود هر انسانی را به خودش متوجه می‌سازد.

تنگه گنجه‌ای یاسوج

مسیر دسترسی

از سمت یاسوج، بعد عبور از روستای مهریان و روستای گنجه‌ای، در دل درختان کهن‌سال بلوط، تنگه‌ای زیبا همراه با درختان ستبر و بلند چنار وجود دارد. برای رسیدن به آن از جاده اصلی تا محل این تنگه باید 300 متر لابه‌لای درختان بلوط پیاده‌روی کنید.

از دور که به این تنگه نگاه می‎کنیم، تعدادی درخت بلوط می‌بینیم که بسیار عادی به نظر می‎آیند؛ اما برای یافتن زیبایی‌های نهان همیشه باید کنجکاو بود. بعد از رسیدن به پارکینگ، ماجراجویی در این تنگه شروع می‌شود.

تنگه گنجه‌ای یاسوج

ماجراجویی در تنگه گنجه ای

در ابتدای ورود به تنگه رودخانه‌ای را می‌بینیم که از میان صخره‌ها و درختان انبوه به‌آرامی عبور می‌کند و مسیر حرکت را به ما نشان می‌دهد. مسیر رودخانه را که دنبال کنیم، سمت راست، دیواره کوه کشیده و عمود بر زمین است و سمت چپ، کوه به‌صورت تپه‌ مشاهده می‎شود. در مسیر رودخانه برکه‌های کوچک آب به وجود آمده‌اند.


از نزدیک‌ترین مکان‌های تفریحی به تنگه گنجه ‌ای می‌توان به تنگه مهریان (دوآب) نزدیکی روستای مهریان، چشمه میشی و کوه‌گل در سی‌سخت و همچنین روستاهای گردشگری و تاریخی کریک و تنگه سریز اشاره کرد.

اگر دقایقی را کنار یکی از این برکه‎ها به استراحت بپردازیم، گونه‎های متفاوتی از پرنده‌ها را مشاهده می‎کنیم که بعد از آب‌خوردن با آوازهای خود طنین زیبایی را در سکوت درختان به‎ وجود می‎آورند. در‌هم‌تنیدگی درختان بلند و زیبای تاک، چنار، بلوط و بید، در نوع خود کم‌نظیر است. هر قدر بیشتر در این تنگه به جلو می‌رویم، زیبایی‌های جدیدی از این مکان کشف می‌کنیم.

تنگه گنجه‌ای یاسوج

اقامت در تنگه گنجه‌ای

برای اقامت در این تفرجگاه، به چادر مسافرتی نیاز دارید. محل‌هایی برای برپایی چادرها در نظر گرفته شده تا مسافران و گردشگران برای آسایش و گذران اوقات خود از آن بهره ببرند. نزدیک‌ترین مکان برای اسکان بدون چادر مسافرتی، روستای گنجه‌ای است که با مردمی مهمان‌نواز و خون‌گرم پذیرای مسافران است.

تنگه گنجه‌ای یاسوج

امکانات و تفریحات

در مسیر این مکان تفریحی پارکینگ، سرویس بهداشتی، فروشگاه موادغذایی و بازارچه مواد غذایی سنتی برای استفاده عموم راه‌اندازی شده ‌است. بازارچه مواد غذایی شامل؛ آلوچه‌های محلی، میوه‌های محلی از باغ‌های هم‌جوار تنگه، کشک، قره‌قروت، دوغ محلی، ترشی‌های محلی از نوع ترشی کنگر، ترشی بیلهر و… می‌شود.

کنار این بازارچه‌ها، پخت و آماده‌کردن نان محلی و نان بلوط در دل جنگل‌های بلوط و همچنین آش دوغ سنتی با طعمی متفاوت همراه با عطر و مزه روغن حیوانی، تمامی مزه‌های کاذب غذاهای آماده و فست‌فود را از ذهنمان پاک می‌کند. کوه‌نوردی و پیاده‌روی در این جنگل زیبا، به‌خصوص در فصل پاییز و زمستان در دل سرمای لذت‌بخش و چشیدن طعم نیمروی آتشی و یک فنجان چای، بهترین خاطرات را در ذهنتان بر جا می‌گذارد.

صدای دل‌نشین رودخانه، به‌همراه سکوت عمیق جنگل و خش‌خش برگ‌های زرد و نارنجی، برای ضبط فیلم و عکاسی‌کردن، از دیگر تفریحاتی است که مورد توجه قرار می‌گیرد.

تنگه گنجه‌ای یاسوج

مکان‌های تفریحی نزدیک

از نزدیک‌ترین مکان‌های تفریحی به تنگه گنجه ‌ای می‌توان به تنگه مهریان (دوآب) نزدیکی روستای مهریان، چشمه میشی و کوه‌گل در سی‌سخت و همچنین روستاهای گردشگری و تاریخی کریک و تنگه سریز اشاره کرد.

تنگه گنجه‌ای یاسوج

نکته پایانی

هرساله اخباری به گوش ما می‌رسد که چندین هکتار از جنگل‌ها دچار آتش‌سوزی شده‌اند و متاسفانه این زیبایی‌ها از بین می‌روند. اگر در این مکان‌های زیبا آتش روشن می‌کنید، حتما محل افروختن آن از برگ‌های زرد دور باشد و قبل از ترک محل از خاموش‌بودن کامل آن اطمینان حاصل کنید تا مبادا فردا حسرت داشتن این مکان‌ها به دلتان بماند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن