طبیعت گردی

تنگه چوگان کازرون؛ یادآور دوران ساسانی

فهرست مطالب

سفر به جنوب ایران‌زمین حال‌وهوای دیگری دارد که توصیف آن با کلمه دشوار است. اگر تابه‌حال فقط به شهر‌های شمالی سفر کرده‌اید، توصیه می‌کنم این بار برای دیدن جنوب ایران چمدان ببندید. در 120کیلومتری شهر دیدنی شیراز، به بیشاپور می‌رسید. در گذر از مسیر و رسیدن به بیشاپور به دوران ساسانی قدم می‌گذارید. درست روبه‌روی شهر تاریخی بیشاپور، نقش برجسته‌های خاص و جذاب در کنار رودخانه‌ای پرآب توجه شما را جلب خواهد کرد که تنگه چوگان نام گرفته است. تنگه یا دره چوگان در 25کیلومتری شمال‌غربی شهر کازرون به چشم می‌خورد، که شش نقش‌برجسته‌ دیدنی دارد. در ادامه، با من در نابرو همراه باشید تا بپردازیم به بررسی تاریخ و پیشینه بیشاپور و نقش برجسته‌های دره چوگان، از دیدنی های فارس.

تنگه چوگان کازرون

مستندی در دل تنگه‌ چوگان

نقش‌برجسته‌هایی عظیم، در دل کوه‌هایی استوار، سفری تاریخی به تاج‌گذاری‌ها و پیروزی‌های ساسانیان را برایتان به ارمغان آورده است. تنگه چوگان شش نقش‌برجسته بسیار عظیم در دل کوه دارد که این نقوش باستانی مدارک مستندی از سربلندی‌های ساسانیان به شمار می‌روند.

سه نمونه از این نقوش شامل تاج‌گذاری بهرام اول، پیروزی‌های بهرام دوم در نبردها، و دیگری پیروزی شاپور دوم است. و سه مورد دیگر نیز پیروزی شاپور اول (پیش‌تر از آن به عنوان موسس شهر بیشاپور یاد کردیم) بر امپراتور روم را که والریان نام داشت به ما یادآوری می‌کند.

تنگه چوگان کازرون

شرح نقش‌‌برجسته‌های تنگه چوگان

اولین و بزرگ‌ترین نقش‌برجسته‌ای که در تنگه چوگان به چشم می‌خورد پیروزی شاپور اول بر والریان است، که این نقش ارزشمند شاپور اول را درحالی‌که سوار بر اسب است و جنازه گردیانوس در زیر پاهای اسبش لگدمال می‌شود و دست‌های والریان را که در دست شاپور اسیر است به نمایش گذاشته است. در میان این سنگ‌نگاره، فیلیپ که در حالت زانوزدن در مقابل شاپور حجاری شده است نیز به چشم می‌خورد.


نام‌گذاری تنگ چوگان به این دلیل است که پادشاهان ساسانی در این تنگه زیبا چوگان‌بازی می‌کردند.

دومین نقش برجسته نیز از پیروزی بهرام دوم در مقابل اعراب بیایان‌گرد حکایت می‌کند. نقش سوم دریافت حلقه‌ شهریاری بهرام اول از اهورامزدا را در مراسمی خاص به تصویر کشیده است. نقش چهارم نیز روایتگر پیروزی بهرام دوم بر یاغیان است.

تنگه چوگان کازرون

نقش پنجم که در سمت راست تنگه چوگان به چشم می‌آید پیروزی شاپور دوم بر دولت روم را به نمایش گذاشته است. آخرین نقش‌برجسته روایتی از دریافت حلقه شهریاری شاپور اول از اهورامزدا و پیروزی او در جنگ با رومیان است، که به‌زیبایی حکاکی شده است.

به‌طور کلی، در تمامی نقوش برجسته‌ای که در تنگه ‌چوگان به چشم می‌خورند، یازده پیکر وجود دارد که در میان این کوه‌های عظیم، فوق‌العاده حجاری شده‌اند و هرکدام امتیاز و جایگاه ویژه‌ای در میان سایر نقوش ایرانی کسب کرده‌اند. در طول دورانی که از ساسانی تا به امروز گذشته است، این نقوش در معرض باد و باران‌های شدیدی قرار گرفته‌اند و متاسفانه در حال تخریب هستند.

تنگه چوگان کازرون

در حال حاضر، تنها نقش برجسته‌ای که تقریبا جان سالم به در برده و چندان تخریب نشده است نقش پنجم است، که بیشتر از سایر نقوش در امان مانده است.

علت نام‌گذاری و حجاری نقوش در تنگه چوگان

دلیل نام‌گذاری مکان‌های گردشگری همیشه یکی از جذاب‌ترین اطلاعاتی است که در مورد دیدنی‌‌های موردنظرمان به دنبال آن هستیم. نام‌گذاری تنگ چوگان به این دلیل است که پادشاهان ساسانی در این تنگه زیبا چوگان‌بازی می‌کردند. در میان کو‌ه‌های عظیم این منطقه و همچنین آب‌وهوای ییلاقی، چه کاری بهتر از بازی چوگان؟

تنگه چوگان کازرون

سوال بعدی شاید این باشد که چه نیازی بود این پیروزی‌ها در دل صخره‌هایی با این ارتفاع حکاکی شوند. جنگ و نزاع طولانی‌مدت رومیان با سرزمین ایران پاسخ این سوال است. این دشمنی طولانی‌مدت، که در آخر سربلندی ایرانیان را به دنبال داشت، دلیلی بود برای شاپور اول که برای به‌تصویرکشیدن پیروزی‌اش در مقابل امپراتوری روم اصرار داشت.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن