طبیعت گردی

تنگ تامرادی کهگیلویه و بویراحمد؛ تجربه لمس طبیعت بکر

فهرست مطالب

تنگ تامرادی تنها یک جاذبه طبیعی نیست، بلکه آمیزه‌ای زیبا از تاریخ و طبیعت محسوب می‌شود. در سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد، بازدید از این تنگه و آبشارهای زیبای آن را فراموش نکنید. در این مطلب از نابرو با من همراه باشید تا تنگه تامرادی، از جاهای دیدنی کهگیلویه و بویراحمد را از زوایای گوناگون موردبررسی قرار دهیم.

تاریخچه تنگ تامرادی

تنگ تامرادی فضای بسیار جالبی است؛ ترکیبی از آبشار، رودخانه و حوضچه‌های آب فیروزه‌ای رنگ. اما نام این تنگه از کجا می‌آید؟ یکی از طوایف ایل بویراحمد در این منطقه زندگی می‌کنند که نامشان را تامرادی گذاشته‌اند. به‌همین سبب این منطقه را با این اسم معرفی می‌کنند.

شاید در نگاه اول به‌نظر نیاید؛ اما باید بدانید که جنگ تامرادی در سال 1309 در همین منطقه روی داد. جنگی که بین نیروهای دولت پهلوی و طوایف بویراحمدی شکل گرفت و به شکست نیروهای دولتی منجر شد. برخی از مورخان بر این باور هستند که جنگ میان آریوبرزن، سردار ایرانی و اسکندر مقدونی هم در همین ناحیه بوده است. حتی آثاری از دوره هخامنشیان هم اطراف این تنگه و همچنین روستاهای اطراف آن کشف شده که نشان از ارزش و قدمت تاریخی آن دارد.

تنگ تامرادی کهگیلویه و بویراحمد

طبیعت تنگ تامرادی

بسیاری از گردشگرانی که به استان کهگیلویه و بویراحمد سفر می‌کنند، تنگ تامرادی را بهترین تجربه سفر خود می‌دانند. این تنگه نه تنها بسیار زیبا است، بلکه امکان آب بازی هم در آن وجود دارد و این خود بیشتر سبب لذت گردشگران می‌شود.

این منطقه در گذشته بسیار بکر بود؛ اما درحال‌حاضر به‌دلیل جاده‌هایی که احداث شده، مردم بیشتری برای بازدید از آن راهی می‌شوند. بنابراین انتظار یک محیط خلوت را نداشته باشید. با این که راهی برای بالا رفتن از کوه و بازدید از قسمت‌های دیگر ایجاد شده، اما بسیاری از افراد به تماشای بخش اول و دوم آبشار کفایت می‌کنند.


شما می‌توانید در طبیعت زیبای این منطقه یا روستاهای اطراف آن کمپ یا از اقامتگاه‌های بوم‌گردی استان کهگیلویه و بویراحمد و هتل‌های شهرهای مختلف استفاده کنید.

اولین آبشاری که در این قسمت می‌بینید، فوق‌العاده زیبا است. آب از بالا روی سنگی که به‌صورت عمودی قرار گرفته می‌ریزد. سپس وارد یک حوضچه فیروزه‌ای رنگ می‌شود که دل هر بیننده‌ای را می‌برد.

شاید به‌همین دلیل افرادی که مجذوب این قسمت شده‌اند، اقدامی به بازدید از دیگر قسمت‌های تنگه نمی‌کنند. اما حتما سری به دیگر بخش‌ها هم بزنید که زیبایی و جذابیت خاص خود را دارند. کمی بالاتر که بروید، آبشار دیگری خواهید دید که از آبشار اول کوتاه‌تر است؛ این آبشار هم فضای جالبی دارد. هم می‌توانید از بالا آن را تماشا کنید و هم نزدیکش بروید. همین‌طورکه بالا می‌روید، آبشارهای کوچک و بزرگ زیبایی می‌بینید.

درادامه به یک قسمت می‌رسید که فضا کاملا کوهستانی می‌شود. شما دیگر جریان آب را نمی‌بینید. درست در همین‌جا باید مسیر خود را سمت راست کج کنید و از بین صخره‌های بزرگ، دوباره خود را به مسیر آب برسانید.

تنگ تامرادی کهگیلویه و بویراحمد

قسمت‌های بکر تنگ تامرادی

این قسمت خلوت‌تر و بکرتر از قسمت‌های پایینی است. بیشتر کسانی که می‌بینید، دره‌نوردانی هستند که از بخش‌های مختلف فرود می‌آیند. این مکان به‌قدر کافی زیبا است و دقایقی شما را به‌خود مشغول می‌کند. البته اگر علاقه داشته باشید انتهای مسیر برسید، کافی است دقایقی به پیمایش مسیر خود ادامه دهید. هم از سمت راست و هم از سمت چپ می‌توانید راه را دنبال کنید و در بعضی قسمت‌ها هم می‌توانید از داخل آب پیش بروید.

انتهای تنگ تامرادی به آبشار زیبایی می‌رسید که شاید به زیبایی آبشار اول نباشد؛ اما آنقدر زیبا است که چند دقیقه به تماشایش بنشینید. در هر قسمتی از این تنگه زیبا که تمایل داشته باشید، می‌توانید به استراحت یا آب‌بازی بپردازید و از اوقات فراغت خود لذت ببرید.

آبشار بزرگ دیگری هم در تنگ تامرادی وجود دارد که دسترسی به آن کمی دشوارتر از دیگر قسمت‌ها است؛ اما از داخل جاده می‌توانید نظاره‌گر آن باشید. جریان آب هم تا فاصله زیادی ادامه پیدا می‌کند و محدود به آبشار اولی که از آن نام بردیم، نمی‌شود.

این قسمت درواقع طرف دیگر جاده آسفالته قرار دارد و می‌توانید بازدیدی هم از این رودخانه داشته باشید. به‌علاوه، در این مسیر غارهای زیبایی وجود دارند که آب از بین آن‌ها عبور می‌کند. به‌همین دلیل فضای مرطوبی دارند و حتی قطرات آب از سقف‌شان چکه می‌کند.

زیبایی این تنگه فقط به جریان آب آن محدود نمی‌شود. در این منطقه می‌توانید شاهد پرندگان شکاری و غیرشکاری مانند عقاب، کبک و پرستو باشید و جانورانی چون سنجاب و خرس را در قسمت‌هایی دست نخورده و بکر ببینید. همچنین کوه ساورز و زرآور هم کوه‌های اطراف تنگ تامرادی هستند که شاید برای بعضی از گردشگران جالب باشد. یکی دیگر از جاذبه‌های اصلی این منطقه، جنگل‌های بلوط‌ به‌حساب می‌آیند که از هر قسمت از جاده قابل تماشا هستند و در فصل بهار، تصویری فراموش‌نشدنی دارند.

تنگ تامرادی کهگیلویه و بویراحمد

دره نوردی در تنگ تامرادی و نکات احتیاطی

گروه‌های بسیاری هر هفته عازم این منطقه می‌شوند تا در یک برنامه یک روزه از آبشارهای تنگ تامرادی فرود بیایند و در حوضچه‌هایش شیرجه بزنند. شما می‌توانید پس از آموزش دره‌نوردی به این گروه‌ها بپیوندید و تجربه متفاوتی از تنگه تامرادی برای خود رقم بزنید.

البته باید دقت کنید که گروه‌های دره نوردی به مسیرها و حوضچه‌ها اشراف کامل دارند و کاملا واقف هستند که باید در کدام حوضچه و از چه زاویه‌ای در آب بپرند. بنابراین اگر شنا بلد نیستید یا نمی‌دانید که کدام قسمت به‌قدر کافی عمق دارد و مناسب پریدن است، از هرگونه پرش خودداری کنید. آب در بسیاری از قسمت‎‌ها تیره رنگ است و کف آن دیده نمی‌شود. جایی‌که شما تصور می‌کنید آب جریان دارد، ممکن است سنگی باشد که باعث آسیب‌های شدید و جبران‌ناپذیری شود.

همچنین مراقب کودکان خود باشید که در عمق بالای حوضچه‌ها وارد آب نشوند. برخی قسمت‌ها هم ارتفاع زیادی دارد که بهتر است در این قسمت‌ها هم جوانب احتیاط را رعایت کنید.

تنگ تامرادی کهگیلویه و بویراحمد

بهترین زمان بازدید از تنگ تامرادی

بهترین فصل برای بازدید از این جاذبه طبیعی، فصل بهار و اواخر تابستان است. سفر به این منطقه در فصل زمستان، به‌دلیل بارش برف، سرمای شدید و یخ‌بندان ممکن است دشوار باشد؛ اما زیبایی خاص خود را دارد.

امکانات نزدیکی تنگ تامرادی

درست ابتدای مسیر تنگ تامرادی، غرفه‌هایی برای پذیرایی از مسافران وجود دارد که می‌توانید انواع خوراکی‌ها را از آن‌ها تهیه کنید. اگر به‌ وسیله خاص یا داروی خاصی نیاز دارید، بهتر است از پیش آن را تهیه کرده باشید.

تنگ تامرادی کجاست؟

تنگ تامرادی در استان کهگیلویه و بویراحمد و در فاصله 48 کیلومتری یاسوج قرار گرفته است. برای رسیدن به این تنگه می‌توانید ابتدا خود را به شهر یاسوج برسانید و سپس مسیر جاده یاسوج-بابامیدان را پیش بگیرید. بعد از طی حدود 25 کیلومتر در جاده سپیدار، سمت چپ یک خروجی کوچک می‌بینید که درنهایت پس از طی یک مسیر پرپیچ‌وخم به این منطقه زیبا می‌رسد. به‌طورکلی شما می‌توانید از طریق هواپیما، اتوبوس یا خودرو شخصی خود به این استان سفر کنید. به‌دلیل نداشتن خطوط ریلی، امکان استفاده از قطار وجود ندارد.

تنگ تامرادی کهگیلویه و بویراحمد

تجهیزات لازم برای بازدید از تنگ تامرادی

برای بازدید از این منطقه به تجهیزات خاصی نیاز ندارید. کلاه و عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، لباس گرم، قمقمه آب، کفش مناسب طبیعت‌گردی و لباس اضافی برای کسانی که می‌خواهند آب بازی کنند، کفایت می‌کند.

اقامت نزدیکی تنگ تامرادی

شما می‌توانید در طبیعت زیبای این منطقه یا روستاهای اطراف آن کمپ یا از اقامتگاه‌های بوم‌گردی استان کهگیلویه و بویراحمد و هتل‌های شهرهای مختلف استفاده کنید. برای مثال می‌توانید در هتل پارسیان آزادی یا هتل جهانگردی یاسوج اقامت داشته باشید. البته هنگام رزرو اقامتگاه یا هتل، حتما فاصله آن تا جاذبه موردنظر را بررسی کنید.

طبیعت‌گردی در تنگ تامرادی استان کهگیلویه و بویراحمد حس‌وحالی فراموش‌نشدنی دارد. اگر این حس‌وحال را تجربه کرده‌اید، نظراتتان را با نابرو به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن