طبیعت گردی

پارک ملی تنگ­ صیاد چهارمحال و بختیاری؛ بازدید از حیات وحش

پارک ملی تنگ صیاد یکی از جاذبه­‌های گردشگری ایران است که با اکوسیستم خاص خود شما را به تماشای آهوها در دل این طبیعت دعوت می‌­کند. این پارک نمونه‌­ای از پارک‌­های حفاظت شده است که گونه‌­های مختلف جانوران را از بعضی تهدیدها، آسیب‌­ها و شکارچیان حفاظت می­‌کند. پارک تنگ صیاد سالانه توسط گردشگران، طبیعت‌­گردان و حتی مشتاقان شکار مجاز از نقاط مختلف کشور موردبازدید قرار می‌­گیرد. نظاره­ حیات­‌وحش در آب­‌وهوا و طبیعت منحصربه­‌فرد این منطقه طرفداران بی‌شماری دارد. (دوست دارید حیوانات را از نزدیک ببینید؟ مقاله باغ وحش مشهد را از دست ندهید!) شما می‌توانید بعضی حیواناتی را که از صفحه­ تلویزیون در فیلم‌­های مستند دیده‌اید، در این پارک از نزدیک ببینید. این پارک ملی از جاهای دیدنی چهارمحال و بختیاری است. در ادامه مطلب من برای معرفی این پارک را در نابرو خواهید خواند.

تاریخچه پارک ملی تنگ صیاد

تنگ­ صیاد پارک ملی و زیستگاهی برای جانداران، از سال ۱۳۴۹ تحت نظارت شورای عالی شکاربانی قرار گرفت و هرگونه صید و شکار در آن ممنوع شد. در سال ۱۳۵۲ این پارک با تصویب شورای عالی محیط­ زیست به‌عنوان منطقه­ حفاظت شده اعلام شد. سپس در سال ۱۳۷۴ به اندازه­ ۴ هکتار از آن در سازمان محیط‌ ­زیست ایران به عنوان پارک ملی به ثبت رسید. منطقه­ حفاظت شده تنگ­ صیاد 22896 هکتار و پارک ملی ۴۳۷۲ هکتار است.

بد نیست بدانید این منطقه مسکونی نیست؛ اما در حاشیه­ آن روستاها و شهرهایی از جمله فرخ‌ شهر در شمال منطقه، روستای ایرانچه در غرب، روستای دهنو در جنوب و روستای دستگرد، سورک و شهرسفیددشت از مناطق مسکونی اطراف این پارک هستند.

پارک ملی تنگ صیاد

گونه‌­های گیاهی پارک تنگ صیاد

از گونه­‌های گیاهی این پارک می­‌توان گون، کرک و جاز را نام برد. همچنین گونه­‌های گیاهی منحصربه­‌فردی در این پارک رشد می­‌کنند که از جمله­ آن‌ها درختانی مانند بادام کوهی، مو وحشی، انجیر و آلبالوی کوهی و گیاهانی همچون گون، کرک و جاز هستند. وجود این گونه­‌های گیاهی به‌ویژه در فصل بهار زیبایی خاصی را به این طبیعت بخشیده و آن را دیدنی‌تر می‌کند.

گونه­‌های جانوری

پارک ملی تنگ­ صیاد ۲۴ گونه پستاندار، ۷۰ گونه پرنده، ۲۶ گونه خزنده و همچنین ۴ جاندار دو زیست دارد. در ادامه به معرفی هریک از این جانداران به‌عنوان اصلی­‌ترین عامل جذب گردشگران به این پارک ملی پرداخته‌ام.

پستانداران

پستانداران این پارک متعلق به ۱۴ خانوار از ۱۹ جنس از جمله کل و بز، قوچ و میش، پلنگ، روباه و گربه وحشی هستند. این جانوران به‌طور طبیعی در بخش‌های مختلف پارک زندگی می‌کنند.

پرندگان

۷۰ گونه پرنده از ۵۰ جنس در این پارک زندگی می‌کنند. از جمله پرندگان موجود در پارک ملی تنگ صیاد می‌توان به کبک دری، عقاب طلایی و کبک اشاره کرد. پرندگان حدود ۱۷% از جانداران این منطقه را تشکیل داده‌­اند. با حضور در این پارک، پرندگان را خواهید دید که گاه روی تخم­‌هایشان خوابیده‌­اند و گاه در آسمان پارک پرواز می­‌کنند. گاهی هم در حالی که مشغول پیدا کردن غذا هستند توجه‌تان را در طول بازدید جلب خواهند کرد.

خزندگان

۲۶ گونه از خزندگان از جمله لاک­پشت برکه‌ای خزری، آگامای الیویه و مارپلنگی نیز در این پارک وجود دارند که کنار دیگر جانوران در این پارک زندگی می­‌کنند.

دوزیستان

از جمله دوزیستانی این پارک می‌توان به قورباغه و وزغ اشاره کرد. علاوه‌براین جانوران، جاندارانی از ۴ گونه پستاندار در حال انقراض در این پارک وجود دارند.

پارک ملی تنگ صیاد

تفریحات و جاذبه­‌های پارک ملی تنگ صیاد

پارک تنگ صیاد کنار همه زیبایی‌های طبیعی و جانوران، تفریحات و جاذبه‌های مختلفی هم دارد. بعضی از اصلی‌ترین تفریحات این پارک را در ادامه معرفی کرده‌ام.

کوه‌­نوردی و صخره‌­نوردی

اکوسیستم کوهستانی این منطقه، فضای مناسبی را برای کوه‌­نوردی و صخره‌­نوردی فراهم کرده است. پیشنهاد می­‌کنم اگر قصد سفر و بازدید از این پارک ملی را داشتید لوازم و وسایل موردنیاز این تفریح را به همراه داشته باشید و در دل کوه­ و صخره­‌ها به گشت­‌وگذار بپردازید. چشمه‌ها و رودخانه­‌هایی که در این منطقه می­‌جوشند یا سرازیر هستند، زیبایی­‌هایی را در آن پدید آورده‌­اند که جزو جاذبه­‌های طبیعی تنگ صیاد به‌شمار می‌آید.۴۲ دهنه چشمه در این پارک وجود دارد که ۳۸ دهنه­ آن دائمی و ۴ دهنه­ آن فصلی هستند.

تماشای حیات­‌وحش

حیات­‌وحشی که به صورت حفاظت­‌شده در این منطقه زندگی می­‌کند، از جاذبه­‌های اصلی این پارک هستند. این حیات‌وحش دیدنی دلیل اصلی حضور گردشگران در منطقه پارک ملی تنگ صیاد محسوب می‌شوند.

موقعیت پارک تنگ صیاد

این پارک ملی در استان چهارمحال وبختیاری قرار دارد. پارک تنگ صیاد در محدوده­ کوه­‌های فرخ‌شهر و جیحون قرار دارد. به دلیل تعداد زیاد تپه­‌های ماهور  در این منطقه زیستگاه مناسبی برای حیواناتی از جمله قوچ و میش وحشی است. همچنین بد نیست بدانید نزدیکی این پارک به دو قطب مهم ذوب­‌آهن اصفهان و فولاد­مبارکه بر اهمیت آن افزوده است.

آب­‌وهوای پارک ملی تنگ صیاد

حدود ۷۰ آبراه‌­ کوچک و بزرگ در این منطقه وظیفه­ تأمین آب را برعهده دارند از جمله انشعابات آبی این پارک چشمه تنگ صیاد، نساء بنو، دره خرس، چشمه ماران، کاسه­‌چی و سنگ­‌سفید، ریزآب و… هستند. البته مقدار جریان آن‌ها در فصول مختلف متفاوت است و جریان پایداری ندارند. این منطقه در قلمروی خشک و نیمه­‌خشک قرار دارد. همچنین آب­‌وهوای نیمه‌مرطوب و نیمه‌معتدل آن در نیمه اول سال، مسافران و گردشگران زیادی را به پارک می‌کشاند. در مقابل هوای این منطقه در ایام پاییز و زمستان بسیار سرد است. به‌همین دلیل در نیمه ماه‌های پایانی سال چندان خبری از گردشگر و بازدیدکننده در پارک تنگ صیاد نیست.

امکانات

پاسگاه‌­های محیط ­بانی ثابت فرخ‌شهر، ایرانچه، بستان­‌شیر، آب شرشر، بیدخل و کورچی در این منطقه از جمله امکاناتی است که شرایط اقامت و شب­‌مانی امنی را برای گردشگران فراهم کرده است.

پارک ملی تنگ صیاد

موقعیت و نحوه دسترسی به پارک

این پارک در استان چهارمحال و بختیاری، شهرکرد، فرخشهر و کیلومتر ۱۰ محور مواصلاتی شهرکرد به اصفهان قرار گرفته است. برای دسترسی به این پارک می­‌توانید از استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان مسیرهای آسفالت را طی کنید. همچنین برای رسیدن به این پارک باید به استان چهارمحال و بختیاری بروید و از آن جا به سمت فرخ شهر حرکت کنید. با وورود به جاده بروجن، وارد سفیددشت به دهنو شده و با پشت­ سر گذاشتن سورک و ایرانچه به روستای تنگ­ صیاد خواهید رسید.

مسیر دسترسی دیگر این پارک ملی از جاده بروجن-شهرکرد، جاده فرخشهر، جاده قدیم دهنو، جاده‌های حاشیه منطقه و جاده جیپ‌رو احمدآباد، جاده جیپ‌رو بستان شیر و جاده جیپ‌رو تنگ صیاد است. این مسیر نسبت به مسیر اول ناهمواری و شرایط نامساعدی دارد. با ورود به این پارک نوشته‌­ای بر یک تابلو در برابرتان خودنمایی می‌­کند: زیستگاه حساس حیات‌وحش! لطفا از توقف بی‌­مورد، عکس‌­برداری و ایجاد سروصدا در طول مسیر خودداری کنید.

بنابراین با حضور در این پارک، آرامش و سکوتی دلنشین را تجربه خواهید کرد. شما می‌توانید تجربه خود از بازدید این پارک ملی را با مخاطبان نابرو درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن