بازارگردی

بازار تاناکورای سنندج؛ شهری کوچک در دل شهری بزرگ

فهرست مطالب

در دنیای این روزها و با وجود مجتمع‌های مختلف، بزرگ و مدرن هنوز بازارهای قدیمی یا بازارهایی به سبک بازارهای قدیمی طرفداران خاص خودشان را دارند، جالب اینکه این طرفداری با وجود خدمات بهتر بیشتر هم شده است. تاناکوراها که محلی برای خرید و فروش اجناس دست دوم بودند، امروزه به راحتی و در تعداد بالا به صورت عمده فروشی و خرده، در دسترس و مشغول به فعالیت هستند. هر چند که این فعالیت تنها به عرضه‌ اجناس دست دوم برند و باکیفیت محدود نشده و این روزها محصولات آکبند خارجی و داخلی هم در این محل به فروش می‌رسد. بازار تاناکورای سنندج یکی از همین بازارها است که جای خودش را میان مردم باز کرده است و محبوب خودش را دارد.

برای گشت‌وگذار بیشتر در این بازار در این مطلب نابرو همراه من باشید تا شما را با این بازار تاناکورا که از جاذبه‌های دیدنی سنندج است آشنا کنم.

جاذبه های بازار تاناکورای سنندج

معرفی بازار تاناکورای سنندج

یکی از بازارهای معروف غرب، بازار تاناکورای سنندج است که قدمتی بیش از سی سال دارد. این بازار در طول هفته به اندازه کافی شلوغ است؛ اما آخر هفته‌ها در این بازار جای سوزن انداختن هم نیست. تا جایی که احتمالا برای رفت و آمد دچار مشکل می‌شوید.

معمولا مردم، به ویژه در ایام تعطیل از شهرها و استان‌های اطراف برای خرید به بازار تاناکورای سنندج سر می‌زنند و این یکی از دلایل شلوغی بیش از حد آن است. این بازار به صورت غرفه‌های کنار هم و در چندین راسته که هرکدام به دیگری راه دارند، ساخته شده است. کل این بازار سرپوشیده با سقف شیروانی است و فقط بخش‌هایی از آن سرباز است.

بازار تاناکورای سنندج

تا بازار تاناکورا

یکی از لذت‌های بازدید از بازار تاناکورای سنندج راه رسیدن به آن و قدم زدن در خیابان شهدا است. این خیابان مملو از مسجدهای قدیمی و دیدنی، چندین مغازه‌ صنایع چوبی و دستی مانند تخته نرد، شطرنج و… است. عمارت تاریخی مشیر دیوان که متعلق به دوره قاجاری است هم در این خیابان قرار دارد. هرچند که بازدید از آن برای عموم ممکن نیست؛ اما دیدن نما و بخش‌های عمارت از بیرون و ورودی زیبایی خاص خودش را دارد و خالی از لطف نیست.

دیدنی های بازار تاناکورای سنندج

گشت‌وگذار در بازار تاناکورای سنندج

وقتی به نزدیکی بازار تاناکورا می‌رسید، در یک طرف خیابان، دیگر خبری از پیاده‌رو نیست. زیرا این قسمت از پیاده‌رو میزبان بازار و جزئی از آن شده است. در طول خیابان شهدا، ورودی و خروجی‌های زیادی برای بازار تاناکورا ایجاد شده و دو ورودی اصلی در ابتدا و انتهای پیاده‌رو قرار دارد تا دسترسی برای عموم آسان‌تر شود.


در بازار تاناکورای سنندج جایی برای نشستن و استراحت بیشتر اختصاص داده نشده اما در همین‌ غرفه‌ها می‌توان استراحت کرد و نفسی تازه‌ کرد.

از اولین ورودی روی پیاده‌رو تا دیگری، دو راهرو مستقیم برای رفت‌وآمد وجود دارد. از این دو مسیر می‌توان یک راسته را انتخاب کرد و به خرید پرداخت.

بازارچه عموما متشکل از غرفه‌های ساده و با حداقل فاصله از هم است. البته هرچه به فضای داخلی‌ بازارچه وارد می‌شوید، غرفه‌ها جایشان را به مغازه‌های شکیل‌تر و امروزی‌تر می‌دهند و نظم آنها هم بیشتر می‌شود. در این قسمت می‌توان گفت از لحاظ ظاهری بازارچه زیباتر و امروزی‌تر است.

بازار تاناکورای سنندج

با ورود به بازاچه، دو راهروی اصلی را می‌بینید که خودشان از تعداد بسیار زیادی غرفه که روبه‌روی هم هستند، تشکیل شده‌اند. از همان ابتدا با تنوع بالای محصولاتی چون لوازم آرایشی و بهداشتی، لباس، عروسک و… روبه‌رو می‌شوید. راسته‌های اولیه نظم آنچنانی ندارند و بیشتر محلی برای خرید لباس به شمار می‌روند، اما در همین بخش کنار سیل عظیم مردم تماشای چایی فروش‌ها، دیدن زرق‌وبرق و رنگ بازی لباس‌های محلی و کردی و… جذابیت منحصربه‌فردی دارد.

هرچه جلوتر می‌روید تعداد غرفه‌ها و راسته‌ها که هرکدام به طریقی به یکدیگر راه دارند، بیشتر می‌شود و به دلیل تعداد زیاد آن‌ها و شباهتشان به یکدیگر پیدا کردن راه کمی دشوار می‌شود. پس حواستان را حسابی جمع کنید تا در مسیر گم نشوید. در این بخش‌ها بیشتر با محصولاتی چون کفش، عینک و… روبه‌رو هستید.جاذبه های بازار تاناکورای سنندج

اجناس بازار تاناکورای سنندج

به دلیل بزرگی و تعداد بالای غرفه‌ها، تقریبا همه چیز در تاناکورای سنندج پیدا می‌شود. از همان ورودی بازار تا چشم کار می‌کند، اجناس مختلف کنار هم چیده شده‌اند.

اجناس از تنوع بالایی در این بازار برخوردار هستند و انواع مختلفی از اجناس چون کفش، وسایل کوهنوردی، عروسک و… در برمی‌گیرد. مهم‌ترین و پرمخاطب‌ترین کالاهای این بازار عینک، ساعت و کفش هستند؛ زیرا این اجناس از کیفیت بالایی برخوردار هستند و معمولا دست دوم بودن آنها مشتریان را کمتر دچار وسواس می‌کند.

بازار تاناکورای سنندج

کیفیت کالاهای بازار تاناکورای سنندج

برخلاف تصور عموم، اجناسی که در تاناکورا عرضه و به فروش می‌رسد، اغلب کیفیت خوب و بالایی دارند. البته جنس‌های نامرغوب هم وجود دارد، اما اجناس باکیفیت بیشتر است. بیشتر اجناسی که در این بازار عرضه می‌شود، برند و خارجی هستند. اجناس داخلی چون لباس محلی و… هم کنار اجناس خارجی به فروش می‌رسد.

کیفیت این کالا عموما بالاست و کمتر پیش می‌آید از خرید کالاها پشیمان شوید.

بازار تاناکورای سنندج

قیمت اجناس بازار تاناکورای سنندج

از آنجایی که اجناس برند در بازار تاناکورا به فروش می‌رسد، حتی با وجود دست دوم بودن هم بعضی از آنها قیمت بالایی دارند. اما این مسئله هم به تصور ما از بازار تاناکورا برمی‌گردد که فکر می‌کنیم، همه‌ اجناس آن حتی از تولیدات داخلی هم باید ارزان‌تر باشند!

برخلاف این تفکر نسبت به قیمت، اجناس خوب و برند حتی دست دوم آنها هم قیمت بالایی دارند و باید برای این مورد آماده باشید.بازار تاناکورای سنندج

حس و حال بازار تاناکورا

در دنیای پر از استرس و مشغله، همواره به جایی سرگرم‌کننده نیاز است که دیگر جایی برای فکر کردن به مشکلات باقی نگذارد. بازار تاناکورای سنندج با کسبه‌ خوش رفتار و مهربان که ارتباط نزدیک و صمیمی باهم دارند، کنار مشتری‌ها و مردمی که از شهرها و استان‌های مختلف، با گویش‌ها و زبان خاص خودشان به خرید مشغول هستند، این امکان را فراهم کرده که کمی از دغدغه‌های روزمره‌ دور شوید و میان حس و حال دلنشین، پرانرژی و لذت‌بخش بازار و غرفه‌های رنگارنگ خودتان را غرق کنید.

لباس فروشی های بازار تاناکورا

استراحت در تاناکورا

در چندین جای بازارچه و به خصوص در دو مسیر اصلی، چندین غرفه برای خرید خوراکی، چای، قهوه و… قرار دارد. در دیگر قسمت‌ها هم یا غرفه‌ای برای این کار وجود دارد یا افرادی هستند که به صورت سیار چای و… می‌فروشند. در بازار تاناکورای سنندج جایی برای نشستن و استراحت بیشتر اختصاص داده نشده اما در همین‌ غرفه‌ها می‌توان استراحت کرد و نفسی تازه‌ کرد.

همچنین درباره کیفیت خوراکی‌ها یا تنوع آن‌ها نباید توقع بالایی داشته باشید. اما خوراکی‌های محلی با کیفیت متوسط این بازار حین گشت‌وگذار مزه دیگری پیدا خواهد کرد.

امکانات بازار تاناکورای سنندج

سخن پایانی

بازار تاناکورای سنندج، یکی از مهمترین بازارهای تاناکورای غرب، با تعداد زیادی غرفه کنار هم و تنوع بالای اجناس، یکی از بهترین گزینه‌ها برای خرید و گشت‌وگذار است. می‌توانید کنار خرید از این بازار، از خیابان شهدا هم که مأمن تعداد بسیاری از مساجد، اماکن تاریخی و محصولات دستی است، دیدن کنید‌.

پیشنهاد می‌کنم اگر می‌توانید در طول هفته از تاناکورا دیدن کنید تا با مشکل شلوغی بیش از حد بازارچه روبه‌رو نشوید. اما اگر از آن دسته افرادی هستید که جدا از خرید به دنبال حس و حال زیبای خرید در فضای شلوغ و پر سروصدا هستید، در روزهای تعطیل به آنجا سر بزنید و با خاطره‌ای ماندگار و دست پر برگردید.

لوازم آرایشی و بهداشتی

راه‌های دسترسی

برای دسترسی به بازار تاناکورا کافی است از میدان اقبال (آزادی) به سمت بازار تاناکورا تاکسی بگیرید تا سریع و راحت به آنجا برسید. همچنین می‌توانید بازارگردیتان را از همان میدان اقبال شروع کرده، به میدان انقلاب برسید و با گذر از خیابان امام و خانه کرد به خیابان شهدا وارد شوید. سپس با چند دقیقه پیاده‌روی و دید زدن این خیابان و جاذبه‌ها به بازار تاناکورا برسید.

آدرس دقیق: خیابان شهدا (فرح)، نرسیده به میدان کارگر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن