طبیعت گردی

پارک تمدن تهران؛ جایی برای تفریح و آرامش

فهرست مطالب

تمدن به‌معنی داشتن تربیت شهرنشینی است و پارک مکانی برای کسب آرامش و آسایش و تفریح و بازی است. پارک تمدن هم مکانی برای کسب آرامش در شهر بزرگ تهران و از جاهای دیدنی تهران است. امروز در نابرو بیشتر با این پارک آشنا می‌شویم.

بوستان تمدن

معرفی پارک تمدن

محیط پارک‌ها معمولا به‌لطف وجود درختان، غنی از اکسیژن و بسیار مطلوب و دلنشین است و رفع خستگی و رخوت می‌کند و پارک‌ها گزینه‌هایی مناسب برای تفریح و زودودن خستگی‌های خانواده در آخر هفته هستند. اگر پارک بزرگ باشد و امکانات زیادی داشته باشد که این گردش دلپذیر‌تر هم می‌شود.

پارک تمدن چنین پارکی ‌است که با وسعت و امکانات متعدد، گردشی مطلوب را برای افراد به ارمغان می‌آورد.

بوستان تمدن

مسیر دسترسی به پارک

نشانی این پارک بزرگراه رسالت، خیابان رضایی، خیابان کرمان است. البته از خیابان جانبازان غربی هم می‌شود به این پارک رسید؛ ولی چون این پارک روی پل است و در محدوده طرح ترافیک قرار دارد، بهتر است قبل از رفتن به این پارک بهترین مسیر را با برنامه‌های مسیر‌یابی پیدا کنید.

بوستان تمدن

نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این پارک، ایستگاه جانبازان است که باز هم پیاده‌روی زیادی تا پارک دارد. توصیه می‌کنم برای رفتن به پارک تمدن از ماشین شخصی یا اسنپ استفاده کنید که اذیت نشوید.

بوستان تمدن

. ویدئو از مریم شریفی

پارک تمدن از گذشته تاکنون

این بوستان در سال ۱۳۸۷ تاسیس شده است‌. همانطورکه روی تابلوی این پارک نوشته شده است، آوردن حیوانات به این پارک ممنوع است و برای بازی اسکیت باید از جایگاه مخصوصش استفاده کرد.

بوستان تمدن

امکانات و بخش‌های مختلف

پارک زمین‌چمن فوتبال دارد و افراد با هر سنی می‌توانند برای تمرین یا بازی، با هماهنگی قبلی از این زمین استفاده کنند. این زمین فوتبال ویژگی این پارک محسوب می‌شود، زیرا اکثر پارک‌های محلی زمین فوتبال ندارند.

بوستان تمدن

یکی دیگر از امکانات پارک تمدن سرای محله کرمان است که تعداد زیادی کلاس آموزشی دارد. افراد می‌توانند براساس سلیقه، نیاز و سن در این کلاس‌ها ثبت‌نام کنند و علاوه‌بر کسب مهارت جدید، ارتباطات اجتماعی‌شان را نیز تقویت کنند.

از دیگر امکانات این پارک، زمین والیبال و بسکتبال است. افراد علاقه‌مند به این ورزش‌ها می‌توانند با خود توپ بیاورند و در این زمین‌ها ورزش کنند.

بوستان تمدن

کتابخانه مجهز، زمین تنیس، شطرنج، دو زمین بازی کودکان، ایستگاه سلامتی، زمین بدمینتون، نمازخانه، مرکز آموزش گل و گیاه و آلاچیق‌های بسیار زیبا از دیگر امکانات این پارک است.

بوستان تمدن

. ویدئو از مریم شریفی

 

آلاچیق‌ها در این پارک پراکنده چیده شده‌اند و در دو ناحیه پارک قرار گرفته‌اند. افراد می‌توانند با توجه به شلوغی و خلوتی پارک، آلاچیق مدنظرشان را برای اسکان انتخاب کنند و از چشم‌انداز زیبایش لذت ببرند.

بوستان تمدن

فضای پارک تمدن

همانطو که گفته شد، این پارک در مقایسه با سایر پارک‌های محلی خیلی وسیع است و امکان تفریح و پیک‌نیک را برای خانواده‌ها فراهم کرده است. وقتی وارد پارک می‌شوید، باید از سرای محله عبور کنید تا به پارک برسید. سمت چپتان زمین فوتبال و فضای پارک را می‌بینید. این پارک زیاد گل‌کاری ندارد، ولی درختانش با نظمی خاص کاشته شده‌اند.

بوستان تمدن

سراسر پارک تمدن درختکاری نشده، قسمتی چمن و قسمتی پیاده‌روی سنگ‌فرش‌ است که برای نابینایان مناسب است. وسط پیاده‌رو‌ها سنگی کار شده است که کمی برجسته‌تر از بقیه سنگ‌هاست؛ این سنگ‌ها برای نابینایان است و از برخورد عصایشان با این سنگ‌فرش، مسیرشان را پیدا می‌کنند.


کتابخانه مجهز، زمین تنیس، شطرنج، دو زمین بازی کودکان، ایستگاه سلامتی، زمین بدمینتون، نمازخانه، مرکز آموزش گل و گیاه و آلاچیق‌های بسیار زیبا از دیگر امکانات این پارک است.

در این پیاده‌رو‌ها نیمکت‌هایی هم تعبیه شده‌اند که افراد در میان پیاده‌روی و هنگام خستگی از آن‌ها استفاده کنند. دوستانی که بیشتر تمایل دارند از زمین استفاده کنند، می‌توانند با خود زیرانداز ببرند و در چمن یا همین پیاده‌روها بساط تفریح و استراحت خود را برپا کنند. همان طور که پیش‌تر گفتم، این پارک بسیار بزرگ است بنابراین گنجایش افراد زیادی را دارد؛ نگران جا نباشید. همچنین در جای‌جای این پارک آبخوری برای معلولین و افراد سالم تعبیه شده است و آب آشامیدنی در دسترس همه عزیزان هست.

بوستان تمدن

علاوه بر امکانات و بخش‌های یاد‌شده، پارک تمدن دو زمین‌بازی برای کودکان دارد و والدین می‌توانند با خیال آسوده کودکانشان را به این پارک بیاورند تا مشغول بازی شوند. زمین‌بازی کودکان برای جلوگیری از آسیب‌دیدنشان کفپوش شده است.

درنهایت این پارک جایی دنج و دوست‌داشتنی برای گذران عصرهای دل‌انگیز است. اگر شما هم از پارک تمدن دیدن کرده‌اید، تجربه حضور خود در این پارک را با ما درمیان بگذارید.

بوستان تمدن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن