خیابان گردی

خیابان طالقانی تهران؛ مرکز فرماندهی اقتصاد ایران

فهرست مطالب

خیابان طالقانی از دیرباز تا کنون با ایجاد بستری برای تجمع بزرگ‌ترین دفا‌تر و مراکز اقتصادی، تجاری و بازرگانی مختلف، قلب اقتصاد ایران به‌شمار می‌رود. خیابانی که با ساختمان‌های مرتفع خود اکنون در مرکزی‌ترین نقطه شهر تهران قرار گرفته است. در این مطلب از نابرو با ما همراه باشید تا با این شاهراهِ تماشایی تهران، از بخش خیابان‌گردی مجله بیشتر آشنا شویم.

پیشینه‌ و گذشته‌ تاریخی خیابان طالقانی

شکل‌گیری خیابان طالقانی از دیدنی های تهران با سلطنت محمد‌رضاشاه آغاز شد. این خیابان به‌نام تخت‌جمشید نام برده می‌شد و یکی از خیابان‌های شمال شهر تهران به‌شمار می‌رفت. در این دوران اطراف خیابان تخت‌جمشید مراکز مهمی چون دانشگاه تهران و مدرسه‌ فنی احداث شد. این خیابان به‌سرعت به‌سمت پیشرفت‌های بزرگ حرکت می‌کرد و موردتوجه سرمایه‌گذاران قرار می‌گرفت‌.

خیابان طالقانی تهران

احداث ساختمان اتاق بازرگانی محوری برای توسعه‌ اقتصادی خیابان طالقانی بود. اوایل دهه‌ چهل احداث ساختمان عظیم شرکت ملی نفت ایران موجب تغییرات عمده‌ای در پیشرفت بازرگانی این خیابان شد. بنابراین هدف بر این بود که خیابان تخت‌جمشید به پایگاه اقتصادی و به‌عنوان بازار مالی اقتصاد ایران و جنوب‌شرقی آسیا، با الگوبرداری از خیابان وال‌استریت آمریکا، مبدل شود. در این بین، پروژه‌های متعددی در خیابان‌ها و کوچه‌های اطراف خیابان تخت‌جمشید، به شرکت‌های اروپایی داده شد. طراحی و نقشه‌کشی کوچه‌ها و خانه‌های اطراف، رستوران‌های مدرن، هتل‌های مجلل و بسیاری از خدمات متنوع دیگر در دست اقدام قرار گرفت.


خیابان طالقانی از دیرباز مرکز خرید صنایع‌دستی ایران و لوکس‌فروشی‎‌ها بوده است. اکنون نیز بسیاری از این فروشگاه‌ها را با انواع متنوعی از محصولات در داخل این خیابان و خیابان‌های اطراف مشاهده خواهید کرد.

اهمیت ساخت هتل‌های مدرن در این خیابان و اطراف آن درکنار رستوران‌های مجلل، به‌دلیل تردد تجار ایرانی و خارجی بود. حضور گسترده‌ دفا‌تر برندهای معتبر جهانی و فروشگاه‌های آن‌ها در این خیابان نیز نشان از اهمیت رو به رشد خیابان تخت‌جمشید در اقتصاد آن دوره داشت.

پس‌از پیروزی انقلاب این خیابان به‌یاد سید محمود طالقانی، عالم فقیه و فعال سیاسی و اجتماعی، تغییر نام یافت. این خیابان اکنون در محدوده‌ مرکزی تهران واقع شده است. امروزه باوجود تغییرات گسترده در ماهیت این خیابان، همچنان نبض اقتصادی کشور را در دست دارد و با انبوهی از دفا‌تر مرکزی و مجموعه‌های مهم بانکی، کنار سفارتخانه‌ها، دفا‌تر تجاری و شرکت‎های مطرح اقتصادی، توانسته تصویری اقتصادی از خیابان طالقانی به نمایش بگذارد.

خیابان طالقانی تهران

درباره‌ خیابان طالقانی و گذرگاه‌های مهم آن

خیابان طالقانی در سمت‌ غرب از خیابان قدس و دانشگاه تهران آغاز می‌شود و با عبور از تقاطع خیابان‌های مهم، در انتها به سه‌راه طالقانی و تقاطع خیابان شریعتی ختم می‌شود. برخی از این تقاطع‌های مهم از سمت ‌شرق شامل خیابان شریعتی، خیابان بهار، خیابان مفتح، خیابان ایرانشهر، خیابان حافظ، خیابان ولیعصر (عج)، خیابان و میدان فلسطین و خیابان وصال است.

به‌دلیل اهمیت و محل استقرار این خیابان کل محدوده این خیابان در طرح ترافیک اصلی است. در نبش تقاطع خیابان مفتح، متروی طالقانی در خط یک متروی تهران قرار گرفته است. اطراف این خیابان نیز ایستگاه‌های متعددی در خطوط مختلف مترو و دو خط اتوبوس‌‌های بی‌آرتی تهران قرار دارد که دسترسی به نقاط مختلف خیابان طالقانی و نقاط دیگر شهر را آسان می‌کند.

معرفی بعضی سازمان‌ها و مراکز مهم در طالقانی

سازمان‌ها، شرکت‌ها و ادارات دولتی و غیردولتی متعددی در این خیابان و اطراف آن قرار گرفته است که از این حیث خیابان طالقانی را در زمره‌ خیابان‌های پُراهمیت تهران و ایران قرار می‌دهد. سازمان‌هایی همچون سازمان بازرسی کل کشور، سازمان انتقال خون، وزارتخانه‌ تعاون، وزارت‌خانه‌ نفت، اداره‌ کل آموزش و پرورش شهر تهران، ساختمان مرکزی و شعبه‌ مرکزی بانک ملت، شعبه‌ مرکزی بانک تجارت، اتاق بازرگانی‌ صنایع، معادن و کشاورزی در این خیابان قرار گرفته‌اند. همچنین ساختمان سفارت پیشین آمریکا نیز در این خیابان قرار گرفته است.

خیابان طالقانی تهران

در بخش فرهنگی این خیابان، دانشگاه تهران، دانشکده‌ هنر و معماری دانشگاه تهران و کتابخانه‌ فنی‌مهندسی شهید صبوری قرار گرفته است. همچنین مساجد متعددی نیز ازجمله مسجد مصلی‌نور، مسجد قدس، مسجد جامع امام صادق (ع) و ستاد اقامه نماز در این خیابان واقع شده است. کلسیای یونانی مریم مقدس که مربوط به دوره‌ پهلوی اول است نیز در این خیابان و تقاطع مفتح قرار دارد.

بیمارستان‌هایی ازجمله بیمارستان آراد، بیمارستان ۵۰۲ ارتش، بیمارستان پاسارگاد، بیمارستان کودکان، کلینیک آلرژی ایران و بیمارستان ایرانشهر در خیابان طالقانی در حدفاصل تقاطع خیابان ولیعصر (عج) تا خیابان شریعتی قرار دارند.

سالن‌های سینما و تئاتر واقع در خیابان طالقانی

محله‌ خیابان طالقانی سالن‌های متعددی را برای تماشای فیلم و تئاتر در خود جای داده است. یکی از این سینماها سینما تخت‌جمشید است که اکنون با نام سینما عصرجدید شناخته شده و در سال ۱۳۲۱ احداث شده است. این سینما یکی از معدود مکان‌ها برای نمایش فیلم در تهران قدیم بود.

در قسمت دیگر این خیابان سینما قیام قرار گرفته است که اکنون تماشاخانه‌ طهران نامیده می‌شود و محل نمایش تئاترهای متنوع به شمار می‌رود. در سمت ‌غرب این خیابان سینما فلسطین و مجموعه‌ فرهنگی و هنری رشد که نام سابق آن سینما گلدن‌سیتی بود، قرار گرفته است. این سینما دارای سه سالن اصلی و دارای تماشاخانه کنش معاصر است که مخصوص اجرای تئاتر در نظر گرفته شده است.

جاذبه های خیابان طالقانی تهران

هتل‌های مجلل و معروف در خیابان طالقانی

هتل‌های معروف و متعددی با استانداردهای بین‌المللی در خیابان طالقانی قرار گرفته است که می‌تواند میزبانی شایسته برای مسافران خود باشد. اقامت در این هتل‌ها دسترسی شما را به مراکز ویژه در این خیابان و اقصی‌نقاط تهران آسان و فراهم می‌کند.

هتل‌هایی ازجمله قناری، هویزه، آزادی، اطلس، صحرا، پارسیان‌انقلاب، مارلیک، امیر، جهان، آتانا، پارسا و… که در جای‌جای این خیابان قرار گرفته‌اند. همچنین هتل‌های متعددی نیز در خیابان‌های اطراف با فاصله‌ ناچیزی از این خیابان واقع شده است.

بازارگردی و پاساژگردی در خیابان طالقانی

خیابان طالقانی از دیرباز مرکز خرید صنایع‌دستی ایران و لوکس‌فروشی‎‌ها بوده است. اکنون نیز بسیاری از این فروشگاه‌ها را با انواع متنوعی از محصولات در داخل این خیابان و خیابان‌های اطراف مشاهده خواهید کرد. همچنین یکی از بزرگ‌ترین مراکز خرید تهران مجتمع تجاری‌اداری نور تهران است که در تقاطع طالقانی ـ‌ ولیعصر قرار گرفته است. این مرکز خرید با وسعتی قابل‌توجه یکی از مرکز خرید در این خیابان محسوب می‌شود.

جاذبه های خیابان طالقانی تهران

همچنین شما می‌توانید در ابتدای این تقاطع به‌سمت ‌شمالِ خیابان ولیعصر، بورس فروشگاه‌های پوشاک و کت‌وشلوار را نیز مشاهده کنید. اگر قصد خرید لوازم جانبی کامپیوتر، لپ‌تاپ و موبایل را دارید، پاساژها و مراکز خرید برجسته‌ای در این زمینه دراطراف و نزدیکی تقاطع طالقانی ـ ولیعصر قرار دارند. این مراکز نظیر بازار کامپیوتر رضا، بازار کامپیوتر ایران، بازار موبایل ایران و مراکز متعدد دیگر است.

شکم‌گردی در خیابان طالقانی

اگر برای گشت‌گذار یا خرید به این خیابان تماشایی آمدید، فراموش نکنید به رستوران‌ها و کافه‌های آن نیز سر بزنید. در این خیابان و اطراف آن رستوران‌های قدیمی و باسابقه‌ متعددی قرار دارد که در آنجا می‌توانید لذت صرف یک غذای خوشمزه را ببرید. همچنین کافه‌های بی‌شماری با طراحی‌های گوناگون و دلفریب در این خیابان و به‌خصوص در کوچه‌پس‌کوچه‌های این خیابان قرار گرفته‌اند که منتظر شما هستند.

از جمله کافه‌ها و رستوران‌های این خیابان می‌توان به شعب رستوران شیلا، پیزاریوم، قیمه قورمه، رستوران ایتالیایی وان و… اشاره کرد.

خیابان طالقانی تهران

دسترسی به طالقانی با وسایل نقلیه عمومی

خیابان طالقانی در حدفاصل خیابان انقلاب و بلوارهای کشاورز و کریم‌خان واقع شده است. برای دسترسی به این خیابان می‌توانید از ایستگاه طالقانی در خط یک مترو استفاده کنید که در چهارراه مفتح ـ طالقانی قرار گرفته است.

همچنین با مترو از جنوب خیابان طالقانی، از سمت غرب‌به‌شرق این خیابان، در ایستگاه‌های انقلاب، تئاترشهر، میدان فردوسی و دروازه‌دولت در خطوط یک، سه و چهار مترو پیاده شوید و با کمی پیاده‌روی به‌سمت‌ شمال، به نقاط مختلف این خیابان دسترسی پیدا کنید. از شمال این خیابان نیز می‌توانید از ایستگاه‌های میدان‌ولیعصر (عج) و شهدای هفتم‌تیر استفاده کنید و با پیاده‌روی به‌سمت ‌جنوب به خیابان طالقانی دسترسی داشته باشید.

بازارگردی در خیابان طالقانی تهران

درصورت استفاده از اتوبوس‌های بی‌آرتی از جنوب و شمال شهر با خط میدان‌راه‌آهن ـ میدان‌تجریش در ایستگاه طالقانی پیاده شوید. همچنین با خط پایانه‌ی‌آزادی ـ چهارراه تهرانپارس از غرب‌به‌شرق در ایستگاه‌های وصال‌شیرازی، چهارراه ولیعصر (عج)، میدان فردوسی، دروازه‌دولت و پیچ‌شمیران دسترسی به نقاط مختلف این خیابان مسیر است. اتوبوس‌های خط میدان‌سپاه ـ میدان‌انقلاب، میدان‌خراسان ـ میدان‌انقلاب و هنرستان‌کوثر ـ میدان‌انقلاب نیز از میان این خیابان عبور می‌کنند و دسترسی بهتری را به اقصی‌نقاط خیابان طالقانی فراهم می‌کنند.

دسترسی به طالقانی با وسایل نقلیه‌ شخصی

به‌دلیل استقرار خیابان طالقانی در محدوده‌ طرح ترافیک اصلی، برای دسترسی به این خیابان باید پس‌از پایان ساعات طرح اصلی یا با ثبت‌نام در سامانه تهران‌من وارد این محدوده شوید.

برای دسترسی به این خیابان می‌توانید از سمت‌ غرب از خیابان آزادی و با عبوراز میدان انقلاب در ابتدای خیابان انقلاب وارد خیابان یمن شوید و در اولین تقاطع وارد خیابان طالقانی شوید. همچنین از سمت‌ جنوب شهر می‌توانید از خیابان ولیعصر (عج)، بالاتر از چهارراه انقلاب در تقاطع طالقانی وارد این خیابان شوید. از شمال‌ شهر نیز می‌توانید از بزرگراه مدرس به میدان هفت‌تیر برسید و در همان امتداد از خیابان مفتح به خیابان طالقانی برسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن