طبیعت گردی

تخت سرتشتک عشایرنشین؛ ییلاقی بهشتی در استان کرمان

فهرست مطالب

علی رغم اینکه کرمان جز استان‌های کویری ایران است، بیش از ۵۰ درصد آن را مناطق کوهستانی تشکیل داده‌اند. این شهر دیدنی، شگفتی‌های زیادی دارد. یکی از این مناطق تخت سرتشتک است که منطقه‌ای ییلاقی در نزدیکی بُندر هَنزا (Bondar e Hanza) است. بندر هنزا حوالی شهر رابر واقع شده و دسترسی به آن بسیار راحت است. با من همراه باشید تا بیشتر با تخت سرتشتک از جاهای دیدنی کرمان آشنا شوید تا در سفر بعدی خود به کرمان از آن دیدن کنید.

مسیر دسترسی به تخت سرتشتک

برای رفتن به تخت سرتشتک باید ابتدا به بندر هنزا بروید. برای رفتن به بندر هنزا اگر مبدا حرکت را کرمان در نظر بگیرید؛ دو مسیر وجود دارد.

در مسیر اول از کرمان به راین بروید، از راین به ساردوئیه که از توابع جیرفت و شهری خوش آب‌و‌هواست و سپس به بندر هنزا حرکت کنید. این مسیر که حدود 180 کیلومتر است؛ به دلیل شیب مناسب جاده برای رفتن به تخت سرتشتک مسیر بهتری است.

تخت سرتشتک عشایرنشین کرمان

مسیر دوم به دلیل شیب جاده برای مسیر برگشت مناسب تر است. برای برگشت از این مسیر از تخت سرتشتک به هنزا برگشته و سپس از مسیر رابر در جاده بافت کرمان وارد و راهی کرمان شوید. این مسیر حدود 200 کیلومتر است. از بندر هنزا به تخت سرتشتک نیز مسیری خاکی وجود دارد که با توجه به پیچ‌وخم‌های جاده و شیب رو به بالای آن، طی این مسیر حدود یک ساعت زمان می‌برد.


هنگام سفر به این منطقه بسیار مسئولانه رفتار کنید. این منطقه آنقدر ناب است که آدم حیفش می آید با روشن کردن آتش، ریختن زباله یا باقی گذاشتن رد خودرو روی سرسبزی‌ها چهره تخت سرتشتک را زشت کند.

برای رفتن به تخت سرتشتک از بندر هنزا می‌توانید از خودرو شخصی یا مینی‌بوس استفاده کنید؛ اما اگر با اتوبوس به هنزا رفته باشید، ادامه مسیر برای حرکت اتوبوس مناسب نیست و بهتر است از خودروهای بومیان برای ادامه مسیر استفاده کنید. در این حالت هم بهتر است از قبل با آنها هماهنگ کرده باشید.

البته لازم به ذکر است که هر دو مسیرهای کرمان به بندر هنزا هم برای رفت و هم برای برگشت مناسب هستند و توصیه بالا بر اساس شیب جاده ارائه شده است.

تخت سرتشتک عشایرنشین

دلیل نام گذاری تخت سرتشتک

وقتی در مسیر خاکی، پر پیچ‌وخم و البته بسیار زیبای بندر هنزا به تخت سرتشتک حرکت می‎کنید، از کنار رودها با صدای دلنشین و گاهی خروشان آب گوشتان نوازش می‌شود و از میان درختان که بیشتر آنها گردو هستند؛ مسیری مانند بهشت را طی می‌کنید تا به ارتفاعات می‌رسید.

بی‌شک اگر تصویر پس زمینه ویندوز xp را دیده باشید، با دیدن این تصویر پیش چشمانتان بلافاصله یاد همان تصویر ویندوز xp خواهید افتاد. اینجا تپه‌های سرسبز بی‌نظیری را در آغوش آسمان روشن آبی می‌بینید که با سبز یکدست و یکرنگشان نشاط و طراوت بی‌مانندی را به شما القا خواهند کرد.

تخت سرتشتک عشایرنشین کرمان

البته علاوه‌بر تپه‌ها، در منطقه تهت سرتشتک چشمه‌های آب نیز جاری است. بوی چمن و خاک خیس، صدای آب و حیوانات ریز و درشت آن‌جا چنان شما را مبهوت خواهد کرد که هر فکر و دغدغه‌ای از ذهنتان پاک می‌شود.

کنار همه این زیبایی‌های طبیعی سیاه چادرهای عشایر و گوسفندانشان را هم می‌توانید ببینید. گفته می‌شود دلیل نام‌گذاری این منطقه تخت و صاف بودن بدون پستی و بلندی‌هایی با ارتفاع متفاوت است و از طرفی بخش هایی از زمین گودال‌های آب تشکیل شده که مانند تشت آب است.

تخت سرتشتک عشایرنشین کرمان

زمان مناسب رفتن به ییلاقات

بهترین زمان رفتن به این منطقه بهار و تابستان است که هوای خنک و بسیار مطبوعی دارد. عشایر نیز برای فرار از گرمای تابستان در همین فصل به این منطقه می‌آیند.

در نیمه اول سال وقتی به تخت سرتشتک می‌رسید، هوا بسیار دلپذیر و مطبوع است؛ اما آفتاب سوزانی دارد که با توجه به خنکی هوا و نسیم ملایم اصلا باورکردنی نیست.

اینگونه است که به دلیل هوای بسیار خوب اصلا حس نمی‌کنید آفتاب پوست شما را بسوزاند؛ ولی اگر از کلاه و ضدآفتاب استفاده نکنید، بعد از برگشت از سفر متوجه شدت سوزانندگی آفتاب می‌شوید.

به نظر می‌آید حتی زاویه تابش آفتاب در این منطقه مستقیم و بسیار تند باشد.

تخت سرتشتک عشایرنشین

شغل مردم تخت سرتشتک

در این منطقه به دلیل اینکه عشایرنشین است، مردم شغل دائمی ندارند. چوپانی می‌کنند و از شیر حیوانات خود لبنیات تولید می‌کنند. می‌توانید برای کمک به امرار معاش مردم بومی از آنها لبنیات مختلف از جمله کشک محلی بخرید. اگر قصد خرید از بومیان را داشتید، حتما قبل از سفر پول نقد تهیه کنید؛ چرا که در این منطقه تلفن همراه اصلا آنتن ندارد که بخواهید به صورت اینترنتی پول کارت‌به‌کارت کنید. از طرفی به دلیل نبودن آنتن و اینترنت، اهالی و بومیان هم دستگاه کارتخوان سیار ندارند.

جاذبه های تخت سرتشتک عشایرنشین

هنگام سفر به این منطقه بسیار مسئولانه رفتار کنید. این منطقه آنقدر ناب است که آدم حیفش می آید با روشن کردن آتش، ریختن زباله یا باقی گذاشتن رد خودرو روی سرسبزی‌ها چهره تخت سرتشتک را زشت کند.

سال گذشته بعد از چند روز تعطیلی تصاویری از این منطقه منتشر شد که بسیار تاسف بار بود. مسافرانی که احساس مسئولیت نکرده و با خودروها باعث خرابی منطقه شده و رد لاستیکشان در نقاط مختلف دیده می‌شد، باعث آسیب به زیبایی‌های این طبیعت بکر شده بودند.

بد نیست بدانید امکان کمپ کردن در این منطقه وجود دارد؛ اما باید توجه داشته باشید اگر قصد کمپ کردن دارید، باید تجهیزات کافی همراه خود ببرید؛ چراکه چون منطقه سردسیر است و هوا در اغلب ساعات شبانه‌روز سرد می‌شود.

تخت سرتشتک عشایرنشین

از طرفی سوپر مارکت یا رستورانی هم برای تهیه مواد غذایی در تخت سرتشتک وجود ندارد. همچنین چون منطقه عشایر نشین است، سرویس بهداشتی هم در اینجا پیدا نمی‌شود.

یکی دیگر از کارهای خارق‌العاده در این منطقه عکاسی است. شما می‌توانید برای عکاسی از آسمان شب به این منطقه بروید. توصیه می‌شود برنامه سفر خود به این منطقه را برای بیش از یک روز تنظیم کنید، چراکه اگر قصد سفر یک روزه داشته باشید با توجه به طولانی بودن مسیر رفت و برگشت، زمان کمی برای گذراندن در تخت سرتشتک و لذت از زیبایی‌های آن باقی می‌ماند.

اگر شما هم از این منطقه دیدن کرده‌اید، نظرتان را درباره آن با ما در نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن