تاریخ و تمدن

خانه تاریخی تاج کاشان، نگینی میان خانه‌های تاریخی شهر

فهرست مطالب

شهر کاشان یکی از شهرهایی است که می‌توانید، بدون قصد قبلی در آن قدم بزنید و مکان‌های گردشگری را به راحتی در مرکزشهر و در بافت قدیمی آن پیدا کنید. تقریبا تمام خانه‌های تاریخی شهر کاشان در خیابان علوی قرار دارد. خانه تاج کاشان هم یکی از این خانه‌هاست که به‌صورت خصوصی اداره می‌شود و کارکرد موزه هم دارد. این خانه مربوط به دوره قاجار است و حدود دو قرن قدمت دارد. اگر به گشت‌و‌گذار در خانه‌ای با قدمت دو قرن علاقه‌مند هستید با من در نابرو همراه شوید، تا بیشتر با جاهای دیدنی کاشان آشنا شویم.

خانه تاریخی تاج کاشان، موزه مردم‌شناسی و خانه هنرمندان کاشان

خانه تاریخی تاج یکی از خانه‌های تاریخی است که در خیابان علوی کاشان قرار گرفته و به‌راحتی با توجه به تابلوهای نصب شده در خیابان می‌توانید این موزه را پیدا کنید. قدمت این خانه تاریخی نزدیک به دو قرن است. این خانه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

خانه تاریخی تاج مجاور خانه‌های رزاقیان و عباسیان قرار گرفته و به‌همین دلیل گمان می‌رود که ساخت این بناها در یک زمان بوده است. شروع مرمت بنای خانه تاریخی تاج درسال 1383انجام شد و تا پایان سال 84 به‌طول انجامید. این بنا نیز مانند اکثر بناهای تاریخی کاشان که بازسازی شده‌اند، توسط معمار مرمت کاشان سید اکبر حلی انجام شده است.

خانه تاریخی تاج کاشان

بنای این خانه سه طبقه است که شامل طبقه هم‌کف، گودال باغچه و سرداب می‌شود. دورتادور طبقه هم‌کف اتاق‌هایی قرار گرفته‌اند که رو به حیاط هستند. مسیر دسترسی در طبقه هم‌کف، راهروی باریکی است که مانند ایوان بوده و روبروی اتاق‌ها ایجاد شده.

خانه تاریخی تاج کاشان

بنا طوری ساخته شده که منظره بسیار زیبایی  از آسمان را در خانه نظاره‌گر باشید. دیوارها در چهار طرف خانه قرار دارند و گویی آسمان سقفی است برای این خانه. انعکاس آسمان و حرکت پرنده‌ها را در حوض خانه نیز می‌توان مشاهده کرد. به‌عبارت کلی معماری این خانه یکی از دل‌بازترین خانه‌های کاشان را ایجاد کرده است.

خانه تاریخی تاج کاشان

تجربه بازدید از خانه تاریخی تاج

در ابتدای ورود به این خانه و تقریبا بیشتر خانه‌های تاریخی کاشان نوع معماری بنا و اهمیت به آن بیشتر از هر چیزی جلب توجه می‌کند. وارد خانه که می‌شوید، در بالاترین طبقه خانه قرار دارید و طبقه گودال باغچه و زیرزمین نیز از نقطه‌ای که هستید، دیده می‌شود. در اتاقک‌های طبقه فوقانی تصاویری از کاشان قدیم و رسم و رسومات مردم کاشان به دیوار آویزان شده است.


در حیاط خانه مانند اکثر خانه‌های کاشان، درخت انار دیده می‌شود و تصور این‌که زمانی زندگی در این بنا، کنار این درختان و حوض آب جریان داشته است، زمان را در ذهنمان متوقف می‌کند.

بیشتر این تصاویر بیانگر عزاداری‌هایی است که در ایام محرم و در روزهای تاسوعا و عاشورا در کاشان و روستاهای اطراف کاشان برگزار می‌شود. مردم کاشان، مردمی مذهبی هستند و آیین تعزیه‌خوانی و عزاداری محرم در این شهر اهمیت بسیار زیادی در گذشته و حال دارد.

خانه تاریخی تاج کاشان

بنابراین عجیب نیست که در موزه مردم‌شناسی شهر، بخش مهمی به آیین‌های عزاداری مردم پرداخته است. در یکی از اتاق‌ها، کتابخانه‌ای قرار دارد که کتاب‌هایی با موضوعات مختلف در آن قرار داده شده است. یکی از نکاتی که در این مکان به چشم می‌خورد، پراکندگی و شلختگی‌ خاصی است که در جای‌جای این موزه دیده می‌شود.

خانه تاریخی تاج کاشان

متاسفانه با این‌که این بنا موزه مردم‌شناسی و یکی از خانه‌های تاریخی با قدمت بالاست، توجه چندانی به نوع طراحی داخلی و چیدمان در آن نشده است. بیشتر شبیه به این است که وسایل یک خانه قدیمی را کمی مرتب کرده و خانه را تبدیل به موزه کرده باشید. هر چند که در بی‌نظیر بودن معماری خانه‌های کاشان و همچنین این خانه بحثی نیست؛ اما نحوه بازسازی و نگهداری این خانه‌ها نیز با‌اهمیت است.

بازدیدکنندگانی که از این مکان‌ها دیدن می‌کنند، بخشی از فرهنگ، تمدن و تاریخ کاشان و ایران را مشاهده و دریافت می‌کنند. با زحمت‌هایی که برای بازسازی این بناها انجام می‌شود، به‌نظر می‌رسد که در مورد نحوه ارائه و تغییر کاربری این منازل باید کمی بیشتر فکر شود تا نتیجه بهتری به دست بیاید.

خانه تاریخی تاج کاشان

ورود به عمق خانه تاریخی تاج کاشان

در طبقه زیرین که گودال باغچه است به معرفی فرهنگ مردم کاشان پرداخته‌اند. ماکت‌هایی که در حال بافتن زیلو هستند و یا خانواده‌ای که دور کرسی نشسته‌اند. این ماکت‌ها در محیط حیاط و هم در اتاق‌های اطراف قرار داده شده‌اند.

در وسط حیاط، حوض مستطیلی شکلی است که به زیبایی تمام طراحی شده است و نزدیک به غروب که می‌شود از طبقه هم‌کف منظره بسیار زیبایی دارد.

در حیاط خانه مانند اکثر خانه‌های کاشان، درخت انار دیده می‌شود و تصور این‌که زمانی زندگی در این بنا، کنار این درختان و حوض آب جریان داشته است، زمان را در ذهنمان متوقف می‌کند. گویی معمار این بنا به خوبی توانسته خانه‌ای طراحی کند که آرزوی هر کسی زندگی در آن باشد.

خانه تاریخی تاج کاشان

یکی از کارشناسان تاریخی کاشان می‌گوید که در شهر کاشان نزدیک به 700 خانه قدیمی وجود دارد که 150 واحداز آن‌ها کیفیت تبدیل شدن به خانه‌های تاریخی را دارند. اکنون ما در حال بازدید از آن‌ها هستیم. بیشتر این خانه‌ها با بازسازی و مرمت به مکان‌های ارزشمندی تبدیل می‌شوند، مطمئنا زندگی در این خانه‌ها در زمانی که ما هستیم و معماری به شکل زیادی تغییر کرده است می‌تواند بی‌نهایت لذت‌بخش و وسوسه‌کننده باشد.

اگر شما هم از این خانه دیدن کرده‌اید، تجربه حضور خود در خانه تاریخی تاج را با ما درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن