فرهنگ و هنر

باغ کتاب تبریز؛ طعم نوشیدنی پاییزی و بوی کتاب

فهرست مطالب

مکان‌های فرهنگی و هنری طرفداران پروپاقرص خود را دارند. افرادی که اهل فرهنگ و هنر، مطالعه، دیدن آثار هنری، و شرکت در رویداد‌های هنری هستند معمولا جاهای دنج و با محیطی دوستانه را ترجیح می‌دهند؛ محیطی آرام، برای قدری سکوت، به‌دور از همهمه و شلوغی خیابان‌ها و عجله مردم برای رسیدن به پایان روز. یکی از این محل‌ها، فرهنگسرای باغ کتاب تبریز است؛ عمارتی قدیمی با بوی کتاب و نوشیدنی‌های خوش‌‌طعم و خوش‌عطر پاییزی. با هم در نابرو سری به این باغ کوچک فرهنگی از مکان های دیدنی تبریز می‌زنیم.

ساختمان باغ کتاب

ساختمان باغ کتاب تبریز یک عمارت قدیمی در یکی از پررفت‌و‌آمد‌ترین خیابان‌های تبریز است که از سه طبقه و یک حیاط زیبا و قدیمی تشکیل شده است. بعد از بازسازی به‌عنوان محیطی فرهنگی و هنری مورد استفاده قرار گرفته است.

باغ کتاب تبریز

محیط باغ کتاب

با ورود به حیاط قدیمی باغ کتاب تبریز با یک حوض بزرگ مواجه می‌شوید که وسط آن قرار دارد و دورتادور آن را با درختچه و گلدان‌های گل زیبا تزیین کرده‌اند و چند میز و صندل چوبی هم دور‌ حیاط برای افرادی که محیط آزاد را برای استراحت و کتاب‌خوانی ترجیح می‌دهند گذاشته شده است.


بهترین راه برای رفتن به این محل استفاده از وسایل نقلیه عمومی است. چون این فرهنگسرا در خیابانی شلوغ و پرتردد و در مسیر اتوبوس‌های تندرو واقع شده، جای پارک به‌سختی پیدا می‌شود و مجبور می‌شوید مسیری را پیاده طی کنید.

از حیاط دو ورودی به داخل ساختمان است: یکی به طبقه همکف و دیگری از راه‌پله‌ها به طبقه اول که ورودی کتاب‌فروشی است.

به طبقه همکف که کافه رستوران است، از در ورودی حیاط، وارد کافه شوید. کافه‌ای دنج و آرام با نوای آرام و دل‌انگیز موسیقی ایرانی و دکوراسیونی که تلفیقی از طراحی مدرن و نوستالژی دارد. یک طرف آن را به‌شکل مغازه‌های بنکداری قدیمی با قفسه‌های ادویه و ترازو‌‌های قدیمی و شیشه‌های مرکبات و ادویه‌جات طراحی کرده بودند و قسمتی دیگر با تلویزیون و رادیویی قدیمی و یک کتابخانه‌.

کنار ورودی کافه هم یک دوچرخه با خورجینی از گلیم را مشاهده می‌کنید. در طراحی مبلمان کافه نیز تلفیقی از میز و صندلی‌های چوبی و مبلمان مدرن به کار رفته است.

باغ کتاب تبریز

گفت‌وگو با صاحب باغ کتاب

من چنددقیقه‌ای را در فضای دنج و زیبای کافه موجود در باغ کتاب تبریز گذرانده و با آقای پاسبانی، صاحب باغ کتاب، که در کافه حضور داشتند، چند کلامی درباره ایده باغ کتاب و کارگاه‌ها صحبت کردم. آقای پاسبانی قبلا کتاب‌فروشی داشتند و حدود یکی‌دو سال پیش این خانه قدیمی را که بازسازی شده بود به‌شکل فرهنگسرایی کوچک با کارکرد‌های هنری درآوردند.

یک طبقه آن را به کافه رستوران اختصاص دادند. طبقه اول کتابخانه و کتاب‌فروشی و آرت‌شاپ است و طبقه آخر را هم به محل برگزاری کلاس‌های هنری، نگارخانه، تماشاخانه، پلاتو و کارگاه‌های آموزشی اختصاص داده‌اند.

باغ کتاب تبریز

کتاب‌فروشی

برای دیدن کتاب‌فروشی به طبقه بالا بروید. در تمام راهروهای ساختمان از تابلو‌های نقاشی برای تزیین دیوارها استفاده شده است که فضای هنری و زیبایی به راه‌پله‌ها داده است.

باغ کتاب تبریز

از دو سالن طبقه اول با طراحی زیبا و فضایی دل‌نشین برای کتا‌ب‌فروشی استفاده شده است. دور‌تا‌دور سالن قفسه‌های کتاب و وسط آن هم میز و صندلی چوبی برای استراحت و دیدن کتاب‌ها وجود دارد. همچنین این سالن محل برگزاری جلسات نقد و بررسی کتاب است.

اگر دوست داشتید در محیط کتابخانه بنشینید و نوشیدنی میل کنید، می‌توانید سفارش خود را به کافه بدهید تا برایتان در سالن کتابخانه سرو کنند. یک سالن کوچک هم به آرت‌شاپ اختصاص داده شده که برای خرید هدیه‌های هنری و زیبا با طراحی‌های جالب و خرید نوشت‌افزار با طرح‌های خاص است.

باغ کتاب تبریز

نگارخانه و پلاتو

در بخش کتاب‌فروشی خانمی جوان مسئول فروش و راهنمایی بازدیدکنندگان و خریداران است. با هماهنگی ایشان به طبقه آخر و قسمت کلاس‌ها و نگارخانه و پلاتو رفتیم. پلاتوی فرهنگسرا محل برگزاری جلسات نقد و بررسی نمایشنامه‌ها است.

در این طبقه، کلاس‌ها و کارگاه‌های مرتبط با ادبیات مثل داستان‌نویسی، نمایشنامه‌نویسی، کلاس‌های هنری، شعر و ادبیات، موسیقی، کارگاه کتاب‌فروشی، فیلم کوتاه، همچنین جمع‌های ادبی برای نقد و بررسی کتاب‌ها و همین‌طور جشن امضای کتاب نیز برگزار می‌شود. کلاس‌هایی که در اینجا برگزار می‌شود برای تمامی سنین و در بازه‌های زمانی مختلف است. این کار باعث فضایی را برای جوانان و نوجوانانی که به ادبیات علاقه‌مند شده‌اند فراهم کرده است.

باغ کتاب تبریز

بخش نگارخانه هم که در حال بازسازی بود برای کارهای هنری مورد استفاده قرار گرفته است. دیدن این محیط فرهنگی و هنری را به کسانی که اهل مطالعه همراه با نوشیدن قهوه در محلی دنج و به‌دور از هیاهو هستند و به افرادی که اهل جمع‌های دوستانه و فرهنگی هستند پیشنهاد می‌کنم.

از چه ساعتی می‌توان به باغ کتاب رفت؟

این محل فرهنگی از ساعت ۹ تا ۲۰ همه‌روزه دایر است.

باغ کتاب تبریز

آدرس باغ کتاب تبریز و دسترسی

چند متر پایین‌تر از چهارراه آبرسان، به‌طرف چهارراه شهید بهشتی (منصور).

بهترین راه برای رفتن به این محل استفاده از وسایل نقلیه عمومی است. چون این فرهنگسرا در خیابانی شلوغ و پرتردد و در مسیر اتوبوس‌های تندرو واقع شده، جای پارک به‌سختی پیدا می‌شود و مجبور می‌شوید مسیری را پیاده طی کنید. بهترین راه استفاده از اتوبوس‌های خط ویژه و مترو است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن