بازارگردی

یکشنبه بازار مشهد؛ کلکسیونی از محصولات و تولیدات داخلی

فهرست مطالب

رشد تصاعدی پاساژها و مراکز تجاری، امری است که این روزها در بسیاری از شهرها با آن مواجهیم. هر روز در جای‌جای شهر و به‌خصوص کلان‌شهر‌ها، شاهد ظهور مراکز خرید جدید و مدرن هستیم؛ باوجوداین بازهم در همین شهرهای بزرگ، روزبازارها و بازارهای محلی، طرف‌داران خاص و ثابت خودشان را دارند. بازارهایی که اکثرا در محیط‌های سرباز برپا می‌شوند و از زرق‌وبرق مدرنیته در آن‌ها خبری نیست. یکشنبه بازار مشهد یکی از این بازارها است که یکشنبه هر هفته، افراد زیادی از نقاط مختلف شهر و حتی روستاهای اطراف، برای تهیه‌ مایحتاجشان به این بازار می‌آیند. این بازار نیز مثل بسیاری از بازارهای سیار دیگر راه‌اندازی شده است تا از تولیدکنندگان داخلی برای عرضه‌ی مستقیم کالاهایشان حمایت کند. با نابرو همراه شوید تا سری به دیدنی‌های مشهد بزینم.

موقعیت جغرافیایی و مکانی

یکشنبه بازار مشهد در سال ۱۳۹۳ و در فضایی بزرگ، با مساحتی حدود ۱۰۰۰۰ متر‌مربع راه‌اندازی شد. محل برگزاری آن، جمعه بازار خودرو است که یکی از شناخته‌شده‌ترین مکان‌ها در مشهد است. این مکان در قاسم آباد، بلوار مجیدیه، روبه‌روی مجیدیه ۳۳ قرار دارد. ساعت فعالیت بازار، از هفت صبح تا غروب آفتاب است. بازار ازلحاظ مکانی در موقیت خوبی قرار دارد و راه‌های دسترسی به آن آسان است. باتوجه‌به اینکه بازار پارکینگ دارد، می‌توان از وسیله‌ نقلیه‌ شخصی هم استفاده کرد.

یکشنبه بازار مشهد

معرفی کلی بازار

شاید اگر برای اولین‌بار به یکشنبه بازار بروید، از حضور این‌همه جمعیت و تنوع محصولات و کالاها تعجب کنید؛ مکانی شلوغ و پرجنب‌وجوش و پراز رنگ‌های مختلف و انواع و اقسام کالاها که اقشار مختلف مردم را به خود جذب کرده است. به هر طرف که سرتان را بچرخانید، فروشنده‌ای در حال گپ‌زدن با مشتری است یا کودکی درحالی‌که دست مادرش را گرفته، چشمش به‌دنبال مرد بادکنک‌فروش دوره‌گرد است تا گمش نکند.


اگر قصد خرید از یکشنبه بازار مشهد را دارید، حتما از قبل برای آن برنامه‌ریزی کنید؛ مخصوصا اگر بار اول است که به این بازار می‌روید.

همان‌قدر که کالاها و محصولات متنوع‌اند، انواع گویش‌ها و پوشش‌ها را هم می‌توان در این بازار مشاهده کرد. این موضوع نشانه‌ای از حضور اقشار مختلف مردم از سایر استان‌ها، در این بازار است. این بازار بعد از جمعه بازار شهید شوشتری، بزرگ‌ترین روزبازار مشهد است. همه‌چیز در آنجا عرضه می‌شود: از محصولات تروتازه‌ کشاورزی، شامل میوه و تره‌بار و سبزیجات گرفته تا خشکبار، صنایع دستی، پارچه، لوازم الکتریکی، اسباب‌بازی و… . این مکان علاوه‌بر مشهدی‌ها، مورد استقبال بسیاری از تولیددکنندگان استان‌های دیگر هم قرار گرفته است.

یکشنبه بازار مشهد

بسیاری از فروشندگان سایر شهرها و استان‌ها، برای فروش محصولاتشان، به یکشنبه بازار مشهد می‌آیند. همچنین مشتریان و خریداران کالاها، فقط مشهدی‌ها نیستند و شاهد حضور افرادی از روستاهای اطراف مشهد نیز هستیم.

از امتیازات این بازارها این است که بسیاری از کالاها، بی‌واسطه‌اند و خود تولیدکننده آن‌ها را به فروش می‌رساند؛ به همین دلیل عرضه‌ی کالا و محصولات، با قیمتی پایین‌تر از سایر نقاط شهر، دورازانتظار نیست. حدود ۶۰ درصد از محصولات این بازار، تولیدات داخلی و مشاغل خانگی‌اند. یکی از اهداف راه‌اندازی این بازار‌، اشتغال‌زایی و حمایت از تولیدکنندگان داخلی است. بنابر آمار منتشرشده، حدود ۴۰۰ نفر به‌طور مستقیم و ۱۲۰۰ نفر به‌طور غیرمستقیم، در این مکان مشغول‌به‌کارند.

شاید تصور عموم این باشد که مشتریان روزبازارها، ازجمله یکشنبه بازار مشهد، فقط قشر خاصی از مردم، به‌خصوص طبقه‌ متوسط روبه‌پایین باشند؛ اما امروزه مرزبندی مشخصی وجود ندارد و اقشار مختلفی از مردم ترجیح می‌دهند مایحتاج خود را از این بازارها تهیه کنند. استقبال چشمگیر مردم به‌ویژه بانوان، فراوانی غرفه‌ها و تنوع محصولات، حضور فروشندگان بومی و غیربومی، پارکینگ مناسب و اشتغال‌زایی، از امتیازات یکشنبه بازار مشهد است.

ویژگی بارز یکشنبه بازار مشهد

وجه تمایز یکشنبه بازار مشهد با سایر روزبازارهای دیگر شهر، عرضه‌ی پارچه در این بازار است. فروشندگانی از سیستان و بلوچستان، با لباس محلی در قسمت مرکزی و میانی بازار حضور دارند.

یکشنبه بازار مشهد

قسمت فروش پارچه یکی از شلوغ‌ترین قسمت‌های بازار است. بیشتر مشتریان بانوان‌اند و برای خرید پارچه‌هایی ارزان‌تر از بقیه‌ نقاط، به این بازار مراجعه می‌کنند.

بهترین زمان برای مراجعه به بازار

اگر قصد خرید از یکشنبه بازار مشهد را دارید، حتما از قبل برای آن برنامه‌ریزی کنید؛ مخصوصا اگر بار اول است که به این بازار می‌روید. سعی کنید در ساعاتی به بازار مراجعه کنید که فرصت کافی برای گشتن داشته باشید. شاید بسیاری از افراد ساعات پایانی روز را برای خرید ترجیح دهند؛ اما زمان حضور در این بازار بستگی به این دارد که به‌دنبال چه‌چیزی باشید. قطعا در ساعات پایانی، بازار شلوغ‌تر می‌شود و بسیاری از محصولات، ازجمله میوه‌ و تره‌بار، دیگر تنوع و تازگی ساعات اولیه را ندارند. علاوه‌برآن، در ساعات اولیه‌ برپایی بازار، فروشندگان فرصت بیشتری برای پاسخ‌گویی به نیاز مشتریان دارند.

اگر ساکن مشهد هستید و تابه‌حال به یکشنبه بازار نرفته‌اید، پیشنهاد می‌کنم یک بار هم که شده به این بازار سر بزنید و کلکسیونی از محصولات مختلف را یکجا تجربه کنید.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن