طبیعت گردی

ییلاق و روستاهای استان گلستان؛ تجربه‌ای بی‌نظیر از طبیعت‌گردی

فهرست مطالب

تابستان فصلی عالی برای سفر کردن، طبیعت‌گردی و ماجراجویی است، البته به‌شرط آنکه مقصد خود را هوشمندانه انتخاب کنید. بدون شک یکی از بهترین مقاصد برای طبیعت‌دوستان، استان گلستان است؛ استانی که در هر بخش آن می‌توان اقلیمی متفاوت دید و به این ترتیب سفر به آن در هریک از فصل‌های سال جذابیت‌های خاص خودش را دارد. در این مطلب نابرو، بهترین مقاصد طبیعت‌گردی و روستاهای استان گلستان از دیدنی های گلستان را معرفی می‌کنیم تا ییلاقی فراموش‌نشدنی در این استان تجربه کنید.

روستای نوچمن

اگر هدف شما از طبیعت‌گردی، لذت بردن از سکوت و هوای تازه و خنک است، بهتر است در یک روز گرم تابستانی به روستای نوچمن سری بزنید. این روستا که در ۲۲ کیلومتری غرب شهر گرگان واقع شده، با داشتن آب‌وهوایی بسیار خنک، حتی در روزهای گرم تابستانی، می‌تواند تجربه‌ای لذت‌بخش از بودن در طبیعت باشد.

موقعیت این روستا به شکلی است که برای رفتن به آن نیاز به عبور از راه‌های پرپیچ‌وخم کوهستانی ندارید، اما درعین‌حال ارتفاع آن به گونه‌ای است که علاوه‌بر برخورداری از هوایی بسیار خنک و دلنشین، منظره شهرها، روستاها، کوه‌ها و دشت‌های اطراف را نیز در مقابل چشمان خود دارید و حتی می‌توانید از دیدن هوای مه‌آلود در فصل تابستان نیز شگفت‌زده شوید.

اگر به روستای نوچمن از روستاهای استان گلستان سفر کردید، می‌توانید برای داشتن یک روز عالی در طبیعت، به دشت نوچمن با فاصله‌ چند دقیقه‌ای از روستا بروید و از دیدن گله‌های بز و گوسفندی که به همراه چوپانشان به چرا آمده‌اند لذت ببرید، هوای خنک و تازه را روی پوست خود احساس کنید و خاطره‌ای فراموش‌نشدنی برای خود بسازید.

روستای نوچمن از روستاهای گلستان

جنگل و آبشار کبودوال

یکی دیگر از مناطق خوش‌آب‌وهوا و زیبای استان گلستان، جنگل و آبشار کبودوال است. این منطقه که در ۴۹ کیلومتری شرق گرگان واقع شده، مجموعه‌ای فوق‌العاده برای طبیعت‌گردی محسوب می‌شود، جایی که در آن می‌توانید از هوای تازه و خنک جنگلی، دیدن منظره کوه و جنگل، حوضچه‌های آبی و رودخانه‌ای خروشان و درنهایت تماشای یکی از زیباترین آبشارهای خزه‌ای دنیا لذت ببرید.


روستای بالاچلی در بخش شرقی گرگان و در جنوب‌غرب علی‌آباد کتول واقع شده است. برای رسیدن به روستای بالاچلی باید از شهر گرگان به مدت ۲۰ دقیقه رانندگی کنید تا به شهرستان علی‌آباد کتول برسید

پاکیزگی محیط اطراف و سکوتی آرامش‌بخش، از دیگر ویژگی‌های جالب این منطقه از روستاهای استان گلستان برای گردشگران هستند. ۴۵ دقیقه طی مسیری سنگی و پلکانی که از میان کوه و جنگل می‌گذرد و دیدن منظره رودخانه‌ای که می‌خروشد، همراه استشمام بوی خنک آب رودخانه و گیاهان جنگلی درنهایت شما را به یکی از زیباترین آبشارهایی که تا به حال دیده‌اید می‌رساند.

با رسیدن به این آبشار زیبا، بی هیچ عجله‌ای، در گوشه‌ای آرام بنشینید و آن‌قدر در آرامش این فضا غوطه‌ور شوید که وجودتان لبریز از شور طبیعت شود و تکرار آن همه زیبایی که از آن عبور کردید، در مسیر بازگشت در انتظار شماست.

جنگل و آبشار کبودوال از روستا های گلستان

روستای میان ‌رُستاق

اگر ‌دنبال آن هستید که در دل تابستان هوای تازه و خنک کوهستانی را تجربه کنید، بهتر است روستای میان ‌رستاق را به‌عنوان یکی از گزینه‌های خود در نظر داشته باشید. این روستا از روستاهای استان گلستان که در منطقه نمونه گردشگری زرین‌گل، در شرق گرگان، واقع شده، یکی از بهترین گزینه‌ها برای ییلاق در گلستان است.

این روستا یکی از مرتفع‌ترین روستاهای گلستان است و در مسیر منظره بی‌نظیری پیش چشم مسافران پدیدار خواهد شد، منظره‌ای که با پیش رفتن در دل کوه‌ها رؤیایی‌تر و سحرانگیزتر می‌شود. مزارع وسیع و رنگارنگ، رودخانه‌ای که از میانه آن‌ها عبور می‌کند و آبی آسمان و نور خورشید که بر پهنه دشت گسترده شده است.

شما می‌توانید در یکی از خانه‌های روستا اقامت کنید و با خرید محصولات محلی از مردم روستا و آماده کردن غذاهای ساده روستایی با این محصولات تجربه‌ای فراموش‌نشدنی داشته باشید. در روستا که راه بیفتید مناظری را خواهید دید که همیشه آن‌ها را در رؤیاهای خود از یک زندگی روستایی می‌دید، پرچین‌هایی کوتاه که از پس آن مرغ، خروس و اردک‌ها دور برکه‌ای کوچک جمع شده‌ و آب می‌خورند، منظره تنور‌های گلی و هیزم‌های کنار آن در حیاط خانه‌ها و ایوان‌هایی که به‌احتمال شب‌ها اهالی خانه را دور هم جمع می‌کند، این‌ها همه کنار منظره درختان سرسبز و گل‌های رنگارنگ و کمی دورتر، کوه‌های پوشیده از درخت، صدای پرندگانی که حتی لحظه‌ای از هیاهو دست نمی‌کشند، همه‌وهمه بدون شک برای همیشه در گوشه‌ای از قلبتان باقی خواهد ماند.

دهکده گردشگری جهان ‌نما

یکی از پرآوازه‌ترین مناطق گردشگری و روستاهای استان گلستان منطقه حفاظت‌شده جهان ‌نما است، روستایی زیبا در دل کوه‌ها با منظره‌های شگفت‌انگیز. این روستا که در ۸۰ کیلومتری غرب شهر گرگان واقع شده، دارای ویژگی‌های طبیعی مختلفی است که می‌تواند برای افراد با علاقه‌مندی‌های مختلف مناسب باشد.

اگر دنبال یک پیاده‌روی ساده در دامنه‌های کم‌شیب و دشت‌های سرسبز هستید، می‌توانید در بخش‌های ابتدایی دهکده کلبه‌ای اجاره و در آن اقامت کنید و وقت خود را با گشتن در طبیعت زیبا سپری کنید، اما اگر ‌دنبال فعالیت‌هایی همچون کوهنوردی یا حتی صخره‌نوردی هستید، می‌توانید به ارتفاعات دهکده بروید و متناسب با توانایی خود محلی را برای اقامت و تفریح انتخاب کنید. آب‌وهوای روستا و همچنین منظره‌های پیش چشم نیز در هر بخش این روستا دلنشین و آرامش‌بخش هستند.

ییلاق و روستاهای استان گلستان

جنگل توسکستان

جنگل توسکستان منطقه‌ای بین دو استان گلستان و سمنان است، با پوشش گیاهی منحصربه‌فرد، مسیر‌های دسترسی جذاب و فراموش‌نشدنی، و طبیعت و آب‌و‌هوایی دلچسب. نام منطقه برگرفته از پوشش گیاهی آن است که بیشتر شامل درختان توسکا می‌شود. عمر درختان توسکا می‌تواند تا صد سال هم باشد، بنابراین در این منطقه گاه درختانی دیده می‌شوند که بسیار بزرگ و تنومند هستند و به این ترتیب ارزش زیست‌محیطی این منطقه را نشان می‌دهند.

میوه‌های درختان توسکا که کَتکین نام دارند و قرمز رنگ هستند در فصل بهار و تابستان روی زمین پراکنده می‌شوند، منظره سرسبز درختان کنار قرمزی میوه‌های آن‌ها که اینجا و آنجا بر زمین پراکنده‌ شده‌ بسیار زیباست. اگر بخواهید در تابستان از طبیعت و آب‌و‌هوای منطقه توسکستان لذت ببرید، می‌توانید در اقامتگاه‌هایی که در مسیر منتهی به این منطقه قرار دارند، استفاده کنید یا با رعایت اصول محیط‌زیستی و احترام به طبیعت، در منطقه جنگلی اقامت کنید.

البته به‌دلیل فاصله کمِ جنگل توسکستان به گرگان، این جنگل می‌تواند حتی مقصدی یک‌روزه برای گردش در طبیعت و فرار از گرمای تابستان باشد.

جنگل توسکستان از روستا های گلستان

روستای چهارباغ

یکی از خنک‌ترین مناطق گلستان در فصل تابستان روستای ییلاقی چهارباغ است که در بخش غربی دهکده گردشگری جهان‌‌نما واقع شده است. آب‌و‌هوای این روستا سرد و خشک است. دمای هوا در روستای چهارباغ در فصل زمستان به حدی کاهش پیدا می‌کند که به‌طور معمول بسیاری از اهالی روستا در این وقت سال به شهرهای مجاور کوچ می‌کنند، اما برای گردشگرانی که دنبال اقامت در منطقه‌ای خنک در فصل تابستان می‌گردند، این روستا می‌تواند مقصدی جذاب باشد.

برای رسیدن به این روستا از روستاهای استان گلستان باید مسیری یک‌ساعته را طی کنید. با‌توجه‌به اینکه این مسیر خود از میان جنگل توسکستان عبور می‌کند، می‌تواند بسیار فرح‌بخش باشد. طبیعت روستای چهارباغ باتوجه‌به موقعیت جغرافیایی آن، چنان سرسبز نیست و بیشتر پوششی مشابه با طبیعت استان سمنان دارد.

اما هوای تازه و خنک که درعین‌حال رطوبت مناطق شمالی کشور را ندارد، می‌تواند تجربه خوب و دلچسبی از ییلاق در گلستان را برای شما رقم بزند. در روستای چهارباغ علاوه‌بر لذت از آب‌و‌هوای خنک و کوهستانی، می‌توانید از غذاهای خوشمزه‌ای که به‌دست اهالی روستا و در رستوران‌های کوچک روستا طبخ می‌شوند هم لذت ببرید.

دام اهالی این روستا از گیاهان خاص این منطقه تغذیه می‌کنند و بنابراین گوشتی باکیفیت حاصل می‌شود که باعث می‌شود بسیار از افراد برای تهیه این گوشت باکیفیت به این منطقه سر بزنند. با رفتن به یکی از رستوران‌ها یا کافه‌های کوچک روستا می‌توانید از طعم گوشت و لبنیات بی‌نظیر روستای چهارباغ لذت ببرید.

روستای اَلِستان

با سفر به روستای الستان از روستاهای استان گلستان می‌توانید از زیبایی‌های طبیعت و بازدید از آثار تاریخی بهرمند شوید. روستای الستان در جنوب‌شرقی گلستان واقع شده و مسیر دسترسی بسیار زیبا و طبیعتی خاص دارد. در بخش‌های مختلف این منطقه می‌توانید درختچه‌های زیبای زغال‌اخته، یا آن‌طورکه در زبان محلی گفته می‌شود، اَل را ببینید و از این همه نعمت‌های طبیعت زیبای منطقه لذت ببرید. این روستا می‌توانید تجربه‌های مختلفی داشته باشید، می‌توانید با برداشتن کوله‌ای سبک و پوشیدن کفشی مناسب به یک پیاده‌روی طولانی در روستا بروید، با اهالی آشنا شوید و از منظره درخت و رودخانه و دشت‌ها لذت ببرید.

برای داشتن چنین تجربه لذت‌بخشی شما از مسیری عبور می‌کنید که درنهایت شما را به تکه‌ای از بهشت می‌رساند، مسیری که با عبور از دل روستا و آشنا شدن با اهالی و همچنین بافت روستا شما را به دشتی وسیع و سرسبز می‌رساند، کوه‌هایی که این دشت را احاطه کرده‌اند و دامی که اینجا و آنجا مشغول چرا هستند، مردمی که در کلبه‌های چوبی در دامنه کوه زندگی می‌کنند و به شما این اطمینان را می‌دهد که بهشت را می‌توان روی زمین هم تجربه کرد.

اگر به بازدید از آثار تاریخی نیز علاقه‌مند باشید، پیشنهاد می‌کنم سری به حمام ۳۰۰ساله روستای الستان بزنید، حمامی که به‌دلیل بی‌توجهی اهالی و مسئولان حال چندان خوشی ندارد، اما دیدن بقایای این حمام قدیمی خالی از لطف نیست. اهالی روستا نیز با مهربانی و لطف خود هرآنچه از تاریخ روستا و به‌خصوص این حمام می‌دانند با شما در میان می‌گذارند. به این ترتیب، شاید بی آنکه انتظارش را داشته باشید، تجربه‌ای لذت‌بخش از گردش و گفت‌وگو با اهالی روستا خواهید داشت.

روستای بالاچلی

یکی دیگر از جذاب‌ترین مناطق برای ییلاق و روستاهای استان گلستان روستای زیبای بالاچلی است، روستایی که همچون سایر روستاهای این استان، نه‌تنها به خودی خود زیبا و دوست‌داشتنی است، بلکه از طی مسیر دسترسی به روستا نیز می‌توان به اندازه اقامت در روستا لذت برد.

روستای بالاچلی در بخش شرقی گرگان و در جنوب‌غرب علی‌آباد کتول واقع شده است. برای رسیدن به روستای بالاچلی باید از شهر گرگان به مدت ۲۰ دقیقه رانندگی کنید تا به شهرستان علی‌آباد کتول برسید. پس‌از آن با ادامه مسیر به محلی می‌رسید که بین محلی‌ها با نام دهنه محمدآباد شناخته می‌شود.

روستای بالاچلی از روستا های گلستان

پس‌از آن با ورود به جاده‌ای که تابلو بالاچلی (چلی علیا) و پایین‌چلی (چلی سُفلی) را نشان می‌دهد به مقصد خود نزدیک می‌شوید، اما قبل‌از آن بهتر است خود را برای دیدن مناظری فوق‌العاده زیبا آماده کنید، مناظری که خاص این منطقه است و دیدن آن‌ها می‌تواند تبدیل به یکی از تجربه‌های فراموش‌نشدنی زندگی‌تان شود.

می‌توانید خانه یکی از اهالی روستا را اجاره و در آن اقامت کنید. این روزها با توسعه گردشگری در چنین مناطقی بسیاری از اهالی روستا خانه‌های خود را به‌صورت اجاره‌ای در اختیار گردشگران قرار می دهند. در روستا شاید مغازه‌های زیادی به چشم نخورد، اما شما می‌توانید مایحتاجتان را از اهالی روستا تهیه کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن