طبیعت گردی

آبشار سوله دوکل ارومیه؛ طبیعتی بی‌نظیر و چشم‌نواز

فهرست مطالب

نزدیک به 400 آبشار در کشور وجود دارد و خوشبختانه آذربایجان غربی نیز از این موهبت الهى بى‌بهره نیست و از آبشارهای زیبایی چون شلماش سردشت، سوله دوکل، شملکان، سلوک و مارمیشوى ارومیه، عرب دیزج و قلعه جوق ماکو، قینرجه تکاب، قیزیل چیر (بدلان) خوی، و دره خورخوره سلماس برخوردار است. از بین این آبشارهای زیبا، ما به آبشار سوله دوکل پرداخته‌ایم. برای آشنایی با آبشار سوله دوکل از جاهای دیدنی ارومیه با نابرو همراه باشد.

معرفی و موقعیت جغرافیایی آبشار سوله دوکل

آبشار سوله دوکل، با ارتفاع 3487 متر، مرتفع‌ترین آبشار آذربایجان غربی شناخته شده است. این آبشار در روستای ییلاقی سوله دوکل از توابع بخش سیلوانای ارومیه، منطقه مرزی زیوه مرگور، حدود 50کیلومتری غرب ارومیه، در محل تلاقی مرزهای ایران و ترکیه و عراق، و بین دو قله‌ بز سینا و دالامپر قرار دارد، که از ارتفاعات اطراف روستا سرازیر می‌شود. این آبشار یکی از سرشاخه‌های رودخانه‌ باراندوزچای است.

آبشار سوله دوکل ارومیه

شهر سوله دوکل در فاصله یک‌ساعته از ارومیه نزدیک روستای مرگور قرار دارد. برای رسیدن به این آبشار زیبا مسیری پرپیچ‌وخم و کمی خطرناک را باید طی کنید تا به این آبشار زیبا برسید. متاسفانه وضعیت جاده این آبشار بسیار خراب است، ولی طبیعتی بکر و بسیار زیبای دارد که دیدنش خالی از لطف نیست.


قابل‌ذکر است که زیر این صخره‌ها تقریبا خالی است؛ یعنی زیر پای شما به‌ارتفاع 200 متری خالی است. برای کسانی که از ارتفاع می‌ترسند توصیه نمی‌شود.

این آبشار از جاذبه‌های گردشگری منطقه محسوب می‌شود. روستایی نیز به همین نام در جوار آبشار قرار دارد. آبشار سوله دوکل با چمن‌زارهای اطراف در نزدیکی روستای دیزج از توابع زیوه در جنوب‌غربی شهرستان ارومیه واقع شده است. سوله دوکل در زبان کردی به‌معنی آبشار دود است.

شاید برخورد شدید و محکم آب و صخره‌های آبشار دلیل انتخاب این اسم است. سرازیرشدن آب از این ارتفاع باعث ایجاد هاله‌ای از دود می‌شود و صدای ترسناکی را تولید می‌کند، اما این صدای مهیب و ترسناک هیچ از ارزش این آبشار کم نمی‌کند و سوله دوکل همواره گردشگران و دوستداران طبیعت را به دامن طبیعت می‌کشاند.

آبشار سوله دوکل ارومیه

درباره آبشار

پیرامون این آبشار را در بهار و تابستان گیاهان و گل‌های رنگارنگ طبیعی زیادی فرامی‌گیرد و زیبایی منحصربه‌فردی به آن می‌بخشند. این آبشار همچنین به محل پرواز عقاب‌ها شهره دارد. این آبشار به آبشار گنج‌نامه در همدان ایران خیلی شباهت دارد و در طول سال همیشه پر آب است و به آن آبشار مه‌آلود نیز گفته می‌شود.

برخورداری از اکوتوریست قدرتمند، قرارگیری در بین 20 منطقه برتر دنیا از لحاظ اکسیژن خالص موجود در هوا، بهترین مکان برای اخترشناسی، وجود پتانسیل‌های ورزش هوایی (مانند پاراگلایدر)، و بیشینه فرهنگی از ظرفیت‌های بالقوه منطقه سیلوانا برای جذب گردشگر است. یکی از عوامل اصلی گردشگری این منطقه کوه دالامپر و آبشار سوله دکل است که در زمینه گردشگری و تامین درآمد بومیان منطقه نقش بسیار مهمی دارد.

آبشار سوله دوکل ارومیه

مناطق دیدنی اطراف آبشار

این منطقه ازجمله مناطق مستعد و نمونه گردشگری استان محسوب می‌شود. در روزهایی که مردم فارغ از کسب‌وکار و امرارمعاش‌اند، به‌ویژه روزهای گرم تابستان، گردشگران زیادی از گرمای طاقت‌فرسا به خنکی این منطقه پناه می‌برند و برای ساعاتی روزمرگی و یکنواختی و مشکلات زندگی و گرانی دلار از یادشان می‌رود.

با وجود این که آبشار سوله دوکل در منطقه‌ای مرزی قرار دارد، از لحاظ امنیتی بسیار کم‌خطر است و هیچ‌گونه مشکل امنیتی و نظامی گردشگران آبشار سوله دوکل را تهدید نمی‌کند. نگرانی‌ای که وجود دارد نبود حفاظ مناسب در نزدیکی دره‌های اطراف آبشار است.

آمار غرق‌شدگان در این آبشار به انگشتان یک دست نمی‌رسد، اما اگر نرده حفاظ مناسبی در اطراف این آبشار وجود داشته باشد، هیچ خانواده‌ای از طبیعت دلسرد نمی‌شود. این امر همت مسوولین را می‌طلبد. هرچند که جدیدا حفاظ زده‌اند، اما قابل‌اطمینان و محکم نیست.

آبشار سوله دوکل ارومیه

بهترین زمان سفر

بهترین زمان برای رفتن به این آبشار فصل بهار است که حجم آب آبشار در بیشترین حد خودش است. بهتر است چند کیلومتر مانده به آبشار ماشین خودتان را در پارکینگ‌های موجود پارک کنید و باقی مسیر را که سربالایی و خاکی است پیاده بروید.

متاسفانه تعداد درخت‌های اطراف آبشار خیلی کم است و جایی برای نشستن در نزدیکی آبشار وجود ندارد و اگر بخواهید کمی وقت بگذرانید بعد از بازدید از آبشار باید برگردید و در همان نزدیکی در طبیعت زیبای نزدیک آبشار بنشینید.

آبشار سوله دوکل ارومیه

اگر قصد سفر به دالامپر یا سوله دوکل را داشته باشید، هر دو در یک مسیر قرار دارند و در نیمه راه به دوراهی می‌رسید که طرف راست آن به آبشار سوله دوکل و طرف چپ آن به‌سمت رشته‌کوه‌های دالامپر می‌رود.

اطراف آبشار بسیار دیدنی و دلپذیر است؛ به‌طوری‌که به‌علت مرتفع‌بودن تمام رشته‌کوه‌های اطراف قابل‌دیدن است. صخره‌هایی در آنجا وجود دارد که شما می‌توانید روی آن‌ها بنشینید و به اطراف نگاه کنید و از طبیعت آرامش کامل بگیرید. جایی بسیار بکر برای کسانی است که اهل هنر و موسیقی هستند.

آبشار سوله دوکل ارومیه

جزییات صخره‌ها و دره‌های نزدیک آبشار

قابل‌ذکر است که زیر این صخره‌ها تقریبا خالی است؛ یعنی زیر پای شما به‌ارتفاع 200 متری خالی است. برای کسانی که از ارتفاع می‌ترسند توصیه نمی‌شود. اکثر گردشگران برای گرفتن عکس به نوک بعضی از صخره‌ها می‌روند که کاری خطرناک است. آب آبشار به‌سمت دره‌ای می‌رود که شیب آن دره بسیار زیاد و کاملا خطرناک است.

کمتر گردشگری قادر به رفتن تا پایین دره است. در پایین دره جانورانی ازجمله خرچنگ، لاکپشت و مار وجود دارد. در فصل بهار در آن دره پر است از ریواس که گیاهی بسیار لذیذ است. اگر قصد رفتن به دره را داشتید، حتما وسایل صخره‌نوردی، وسایل ایمنی و کفش مخصوص فراموش نشود.

آبشار سوله دوکل ارومیه

اطراف آبشار دارای منطقه‌ای بسیار زیبا و دل‌انگیز، هوای خوب، انواع پوشش گیاهی، و پرندگانی زیبا است که شما در آنجا می‌توانید لذت ببرید. کسانی که اهل موتورسواری یا دوچرخه‌سواری نیز هستند در این مناطق می‌توانند به علاقه خود بپردازند، چون محیطی کاملا کوهستانی و دارای شیب‌های ملایم و تند است.

لازم به ذکر است که اطراف آبشار دارای سرویس‌بهداشتی برای گردشگران است. اگر اهل طبیعت و فضای باز و دیدن منظره‌ای زیبا هستید آبشار سوله دوکل یکی از بهترین مناطق و مناظر را دارد مخصوصا در اواخر بهار.

اگر شما هم این آبشار را از نزدیک دیده‌اید، لطفا تجربه حضور خود را با نابرویی‌ها به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. اسم اصیل ترکی و قدیمی این آبشار ( سو توکلن ) هستش یعنی جایی که آب میریزه حالا شما اومدین اینو تحریف کردین ؟؟؟؟؟؟؟؟
    و به اسم دیگری نوشتین ؟؟؟
    خواهشا اصلاح کنید

    آبشار سو توکلن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن