متفرقه

گروه‌ های خونی مناسب برای ازدواج را بشناسید

فهرست مطالب

یکی از مسائل مهمی که قبل از ازدواج به آن پرداخته می‌شود، گروه خونی زوجین است. البته در اکثر موارد هر فردی با هر گروه خونی می‌تواند با فردی دیگر ازدواج کند. اهمیت تشخیص سازگاری گروه خونی زوجین، بعد از ازدواج و هنگام فرزندآوری مشخص می‌شود. اگر گروه خونی زن و مرد با هم سازگاری نداشته باشد، در صورت انجام ندادن تدابیر لازم، ممکن است سلامت فرزندان آن‌ها به خطر بیافتد. البته این به آن معنا نیست که شما قطعا نمی‌توانید با فردی که گروه خونی ناسازگاری با شما دارد ازدواج کنید، بلکه باید با اقداماتی مناسب از احتمال خطر پیشگیری کنید. اگر می‎خواهید گروه‌ های خونی مناسب برای ازدواج را بشناسید، همراه ما باشید.

بررسی گروه‌ های خونی مناسب برای ازدواج مهم است؟

گروه خونی افراد برای ازدواج مهم نیست اما سازگاری گروه خونی زن و مرد برای بچه‌دار شدن اهمیت بالایی دارد. اگر گروه خونی زن و مرد با هم سازگاری نداشته باشد، ممکن است فرزند آن‌ها دچار مشکلاتی شود. برای پرهیز از چنین اتفاقی، لازم است، زوجین قبل از اقدام به بارداری، آزمایش سازگاری گروه خونی انجام دهند و در صورتی که گروه خونی آن‌ها با هم ناسازگار باشد، باید تحت مراقبت پزشک قرار بگیرند.

گروه های خونی مناسب ازدواج

رابطه گروه خونی و ازدواج

پیش از ازدواج از زوجین آزمایش خون گرفته می‌شود. بر خلاف باور عموم، این آزمایش به گروه خونی ربط ندارد و فقط زوجین را از نظر ابتلا به اعتیاد، تالاسمی و … مورد بررسی قرار می‌دهد. اگر یکی از زوجین مبتلا به تالاسمی یا بیماری زمینه‌ای یا ژنتیکی خاصی باشد، ممکن است به آن‌ها توصیه شود با هم ازدواج نکنند. در غیر این صورت، گروه خونی نمی‌تواند مانع ازدواج شود.

ازدواج گروه‌های خونی یکسان

گروه‌های خونی بسیار متنوع هستند اما در اکثر افراد گروه خونی بر اساس دو عامل طبقه‌بندی می‌شود. سیستم AOB که نوع گروه خونی را مشخص می‌کند و سیستم RH که منفی یا مثبت بودن خون را نشان می‌دهد. RH یک آنتی‌ژن است که در خون افراد وجود دارد. اگر فاکتور ‌RH روی گلبول قرمز قرار بگیرد، گروه خونی او مثبت و در غیر این صورت گروه خونی او منفی است. به عبارت دیگر وجود عامل RH نشان دهنده مثبت بودن و نبود آن نشانه منفی بودن گروه خونی است.

اگر گروه خونی زن و مرد یکسان باشد یا RH مشابه داشته باشد، مشکلی ایجاد نخواهد شد. بهترین حالت برای ازدواج این است که زوجین گروه خونی یکسانی داشته باشند. در این حالت، احتمالا فرزند آن‌ها نیز گروه خونی مشابه‌ای با پدر و مادر خود خواهد داشت. هنگامی که گروه خونی زن و مرد یکسان باشد، احتمال تولد فرزندان سالم بسیار بالاست و خطر خاصی سلامت فرزندان را تهدید نمی‌کند.

گروه های خونی مناسب ازدواج

خطرات عدم توجه به گروه‌ های خونی مناسب برای ازدواج

اگر زن و مرد گروه خونی یکسانی نداشته باشند، یعنی به داشتن گروه‌ های خونی مناسب برای ازدواج توجه نکنند و یا RH خون آن‌ها متفاوت باشد، ممکن است با مشکل مواجه شوند. گروه خونی فرزند تابع مادر یا پدر خواهد شد. اگر گروه خونی والدین با هم متفاوت باشد،  فرزندانی که گروه خونی مشابه با پدرشان داشته باشند، نسبت به فرزندانی که گروه خونی خود را از مادر به ارث برده‌اند از سلامت بیشتری برخوردار هستند.

در مواردی که گروه خونی زن و مرد، هم از نظر نوع AOB و هم از نظر RH با هم تفاوت داشته باشد، به ویژه در حالتی که گروه خونی مادر منفی و گروه خونی جنین مثبت باشد، در طول بارداری مادر با خطر مواجهه خواهد بود.

در این حالت، وقتی خون جنین وارد بدن مادر می‌شود، بدن مادر آن را به عنوان عامل خارجی و مهاجم شناسایی کرده و شروع به ساخت پادتن بر علیه آن می‌کند. این پادتن‌ها در حالت خفیف باعث کم خونی و در حالت شدید حتی ممکن است باعث آسیب‌ مغزی به جنین شود. البته معمولا این مسئله در بارداری اول زیاد خطرناک به نظر نمی‌رسد. زیرا این پادتن‌ها بعد از زایمان و ورود مقداری از خون جنین از طریق جفت به خون مادر، تولید می‌شوند.

گروه های خونی مناسب ازدواج

این پادتن‌ در بدن مادر باقی می‌ماند و در بارداری بعدی، از طریق تخریب جنین، باعث بروز مشکل خواهد شد. برای پیشگیری از این اتفاق، پس از زایمان به مادر آمپول RH یا روگام تزریق می‌شود. این آمپول از تولید پادتن در خون مادر جلوگیری می‌کند.

ناسازگاری و عدم توجه به گروه‌ های خونی مناسب برای ازدواج و عامل ‌RH برای ازدواج مشکلی ایجاد نمی‌کند اما اگر قصد بچه‌دار شدن دارید، باید در دوران بارداری تحت مراقبت پزشک قرار بگیرید؛ زیرا اگر اقدامات درمانی لازم انجام نشود، سلامت نوزاد به خطر می‌افتد. زردی و کم خونی از عوارض بیماری‌های همولیتیکی و اریتروبلاستوز جنینی است که گاه می‌تواند شدید و خطرناک باشد و باعث نارسایی قلبی جنین و در نهایت مرگ جنین شود. مهم‌ترین دلیل بروز این بیماری‌ها ناسازگاری خون مادر و جنین است.

بهترین پیوند گروه‌های خونی برای ازدواج

همانطور که گفته شد، گروه خونی زوجین تاثیری در ازدواج ندارد و نمی‌تواند مانع ازدواج باشد. تنها مشکلی که گروه خونی ناسازگار ایجاد می‌کند این است که اگر گروه خونی جنین مثبت و گروه خونی مادر منفی باشد، در بارداری‌های دوم به بعد، ممکن است سلامت جنین به خطر بیفتد که برای جلوگیری از این اتفاق در بارداری اول به مادر آمپول روگام تزریق می‌شود. به جز این مورد، ازدواج گروه‌های مختلف خونی با یکدیگر هیچ منعی ندارد. البته در صورتی که زوجین با هم فامیل باشند و مشکلات ژنتیکی یا بیماری‌های ارثی مانند تالاسمی در یکی از آن‌ها وجود داشته باشد، ناسازگاری خونی آن‌ها خطرناک بوده و ممکن است به آن‌ها توصیه شود که با هم ازدواج نکنند. با این حال، بهترین پیوند گروه‌های خونی به شرح زیر است:

رابطه گروه خونی و ازدواج

گروه خونی A+

مرد گروه خونی A+ با زن گروه خونی A+ و AB+  سازگار است و زنی که گروه خونی او A+ است با مرد گروه خونی A  و O مثبت و منفی، سازگاری دارد و این یک گروه‌ های خونی مناسب برای ازدواج است.

گروه خونی O+

مرد گروه خونی O+ با زن گروه خونی B+،A+،O+ و AB+ سازگار است و زن گروه خونی O+ با مردی که گروه خونی او O+ و O- است، سازگاری دارد.

گروه خونی‌ B+

مرد گروه خونی B+ با زن گروه خونی B+ و AB+ سازگاری دارد و زنی که این گروه خونی را داراست با مرد گروه خونی‌ B و O با آر.هاش مثبت و منفی سازگار است.

رابطه گروه خونی و ازدواج

گروه خونی AB+

مردی که گروه خونی AB+ دارد، با زنی با همین گروه خونی سازگار است و زنی که این گروه خونی را دارد، با تمام گروه‌های خونی سازگاری دارد. بنابراین این ترکیب هم گروه‌ های خونی مناسب برای ازدواج است.

گروه خونی A-

مردی که گروه خونی A- دارد، با زن گروه خونی AB و A با آر.هاش مثبت و منفی سازگار است و زنی که گروه خونی A- دارد، با مرد گروه خونی O- یا A- سازگاری دارد.

گروه خونی B-

مردی که گروه خونی B- دارد به جز با زن گروه خونیA مثبت و منفی، با تمام گروه‌های خونی سازگاری دارد و زنی که گروه خونی B- دارد فقط با مرد گروه خونیB- و O- سازگار است.

گروه خونی O-‌

مردی که گروه خونی O- دارد با زنان تمام گروه‌های خونی سازگاری دارد؛ اما زنی که گروه خونی O- دارد، فقط با مردی که گروه خونی O- دارد سازگار است. به این ترتیب گروه‌ های خونی مناسب برای ازدواج رعایت خواهد شد.

رابطه گروه خونی و ازدواج

گروه خونی AB-

مردی که گروه خونی AB- دارد با زنی که گروه خونی AB مثبت یا منفی داشته باشد سازگاری دارد اما زن دارای گروه خونی AB- با RH منفی تمام گروه‌های خونی، یعنی B-،A-،O- و AB- سازگار است.

چگونگی تشخیص سازگاری خون

برای تشخیص سازگاری یا ناسازگاری خون باید از زوجین نمونه خون گرفته شود. این نمونه‌ها از طریق سیستم AOB و سیستم RHمورد بررسی قرار می‌گیرند. اساس تعیین گروه خونی، وجود آنتی‌ژن‌هایی است که در گلبول قرمز قرار دارند. این مولکول‌های کربوهیدراتی عامل شناخته شدن نوع گروه خونی است. افرادی که گروه خونی آن‌ها A است در سطح گلبول قرمز خود، آنتی‌ژن A دارند و سایر گروه‌ها نیز به همین ترتیب نامگذاری می‌شوند. گروه خونی فردی که گلبول قرمزش فاقد آنتی‌ژن A و B است، O نامیده می‌شود. در سیستم RH، ملاک تشخیص، وجود عامل RH بر روی گلبول قرمز است که باعث مثبت شدن آر.هاش و نبود آن، باعث منفی شدن آر.هاش خواهد شد.

سازگاری خون به سازگاری آنتی‌ژن‌ها بستگی دارد. اصلی‌ترین سیستم دفاعی بدن، آنتی‌بادی‌ها هستند که در پلاسمای خون قرار دارند. این آنتی‌بادی‌ها برای دفاع از بدن، آنتی‌ژن‌های خاص را به عنوان مهاجم، تخریب می‌کنند. افرادی که در خون آن‌ها آنتی‌‌ژن A وجود ندارد ( یعنی گروه خون آن‌ها A  یا AB نیست) در پلاسمای خونشان آنتی‌بادی A دارند و افرادی که در خونشان آنتی‌ژن B وجود ندارد، دارای آنتی‌بادی B هستند. عامل ناسازگاری خون همین آنتی‌بادی‌ها هستند.

به عنوان مثال فردی که گروه خونی A دارد، آنتی‌بادی او B است، اگر به این فرد خونی با گروه B تزریق شود، یا اگر این فرد زن باشد و جنین او گروه خونی B داشته باشد، آنتی‌بادی‌های خون او، خون وارد شده را به عنوان عامل خارجی و مهاجم تشخیص داده و با ساخت پادتن اقدام به تخریب آن می‌کنند. بنابراین تشخیص سازگاری خون در مواردی مثل تزریق خون یا بارداری اهمیت زیادی دارد و مانع از بروز مشکلات جدی خواهد شد.

نوشته های مشابه

‫62 نظرها

   1. با سلااااااااااااام
    اگر پسری گروه خونی Bمثبت داشنه باشد میتواند با دختری با گروه خونی Oمنفی ازدواج کند؟؟؟
    اگر ازدواج کند ، خطر ساز است؟
    توضیح کامل بدید لطفا

    کلا دختر با گروه خونیO منفی با چ گروه هایی و پسر با گروه خونی Bمثبت با چ گروه خونی هایی میتواند ازدواج کند؟؟

    ✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅✅
    جواب رو اگه میشه ، برام ایمیل کنید ، مرسی

  1. سلام عزیزم منم این مشکلو دارم با همسرم اون b و من o هر دو مثبت قراره ازدواج کنیم نمیدونیم سازگاره یا نه از شما سازگار بود

  2. سلام عزیزم منم این مشکلو دارم با همسرم اون b و من o هر دو مثبت قراره ازدواج کنیم نمیدونیم سازگاره یا نه از شما سازگار بود

  1. با سلام مرد با گروه خونی AB+و زن با گروه خونیO-مشکلی برای ازدواج دارند؟یا فرزند انها با مشکل مواجه میشود یا خیر؟

 1. سلام. آیا ازدواج دختری با گروه خونی O مثبت با پسری دارای گروه خونی AB مثبت سازگاری دارد؟

  1. سلام پسر با گروه خونی +AB ودختر با گروه خونی +B میتواننند باهم ازدواج کنند؟؟

 2. با سلام خدمت آقای دکتر گروه خونی بنده A منفی هست و آقا گروه خونی و منفی دارند آیا برای ازدواج به مشکل میخوریم؟

  1. زن A+
   مرد B+
   سلام آیا مشکلی برای ازدواج وجود دارد؟ لطفا جواب بدید خیی مهمه ممنون

 3. سلام
  زن Aمنفی
  مردoمثبت
  میتونن ازدواج کنن ؟
  مشکلی نیست؟
  لطفا زود جواب بدید خیلی مهمه

 4. مرد دارای گروه خونی A+ و زن دارای گروه خونی O+ و دارای نسبت فامیلی آیا در آینده مشکل ساز خواهند شد؟

 5. با سلام مرد با گروه خونی AB+و زن با گروه خونیO-مشکلی برای ازدواج دارند؟یا فرزند انها با مشکل مواجه میشود یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن