طبیعت گردی

روستای شفیع ‌آباد فندرسک؛ از توت‌فرنگی تا آبشارهای زیبا

فهرست مطالب

اگر در یک روز بهاری از سال در جاده‌ای که از گرگان به سمت آزادشهر می‌رود در حرکت هستید، مواظب باشید روستای شفیع ‌آباد فندرسک سمت راست جاده را از دست ندهید. برای رفتن به این روستا که در بهار اوج شکوه و زیبایی خود را نشان می‌دهد، باید بعد عبور از شهر خان‌ببین، دنبال تابلویی بگردید که ابتدای جاده فرعی آن نصب شده و پس از مسافت کوتاهی شما را به روستای شفیع ‌آباد می‌رساند. با من در نابرو همراه باشید تا با هم گشتی در این روستای زیبا از جاهای دیدنی گلستان بزنیم و یک تصویر اردیبهشتی از آن را کنار هم مرور کنیم.

توت‌فرنگی شاخص‌ترین ویژگی گردشگری روستا

هرچند این روستای زیبا در تمام فصول سال ارزش رفتن و دیدن دارد، اما من می‌خواهم اول از اردیبهشتش برایتان بگویم. چون کنار تمام جاذبه‌هایش، اردیبهشت زمانی است که هیجان گردشگری در این روستای منحصربه‌فرد در آن به اوج خودش می‌رسد.

جاذبه های روستای شفیع ‌آباد فندرسک

در این یک ماه تصاویری از این روستا خواهید دید که در کمتر جایی دیده‌اید. اردیبهشت روستای شفیع ‌آباد فندرسک پر است از توت‌فرنگی. اینجا دومین قطب بزرگ تولید توت‌فرنگی در ایران است و هرساله هزاران کیلوگرم توت‌فرنگی را به شهرهای تهران، مشهد، اصفهان و سایر شهرهای کوچک و بزرگ ایران ارسال می‌کند.

بازار توت‌فرنگی ایران بعد از یک روستا در کردستان، توسط روستای شفیع ‌آباد گلستان تامین می‌شود. محصولات دیگری از جمله گندم، برنج و کلزا هم در این روستا کاشت می‌شود، اما توت‌فرنگی به تنهایی 70 درصد کل محصولات این منطقه را تشکیل می‌دهد که شامل 150 هکتار از مزارع این روستاست.

روستای شفیع ‌آباد فندرسک

توت‌فرنگی در اینجا آنقدر اسم و رسم دارد که هرساله جشنواره بزرگ توت‌فرنگی اواسط اردیبهشت در روستای شفیع آباد برگزار خواهد شد. این جشنواره اوج ورود گردشگران به این روستاست که اغلب برای شرکت در جشنواره و خرید توت‌فرنگی به اینجا می‌آیند. جشنواره با شور و هیجان خاص خودش و سینی‌های بزرگ توت‌فرنگی‌های قرمزی که آب دهان را جاری می‌کند، واقعا ارزش دیدن دارد.

جشنواره هرسال در محیطی صمیمی با حضور مسئولان استانی در روستای شفیع ‌آباد برگزار می‌شود. همه اهالی روستا توت‌فرنگی‌های خود را در سینی‌های بزرگ ریخته و برای نمایش و فروش به خیابان مخصوص جشن می‌آورند. در جشنواره علاوه‌بر توت‌فرنگی سایر محصولات و میوه‌های مردم روستا هم به فروش می‌رسد.

توت فرنگی های قرمز و خوش طعم

شفیع ‌آباد پر از جاذبه‌ای به اسم توت‌فرنگی

اما نه فقط در روز جشنواره، که اگر در هر روز اردیبهشت به این روستا سری بزنید، از رنگ قرمز جانداری که در این روستا به چشم می‌خورد، به هیجان می‌آیید. بهتر است شما هم مانند من اول به دیدن مزارع و باغ‌ها بروید. در این موقع از سال تمام باغات روستا زیر کشت توت‌فرنگی است.


مناطق جنگلی در روستای شفیع ‌آباد فندرسک با نام دوبرار گره خورده‌اند. اینجا مسیرهای جنگلی آنقدر بکر هستند که آبشارهای آن هنوز هم ناشناخته مانده‌اند.

اهالی روستا کار کشت توت‌فرنگی را از آبان سال قبل شروع کرده‌اند، اما الان فصل باردهی و برداشت است. فصل برداشت از هفته سوم فروردین شروع می‌شود و تا اواخر خرداد ادامه دارد. تمام مزارع سبز یکدست هستند و بوته‌های توت‌فرنگی در ردیف‌های منظم کاشته شده‌اند.

اگر کمی نزدیک‌تر بروید توت‌فرنگی‌های قرمز درشتی را می‌بینید که همه جا از بوته‌ها آویزان شده و روی خاک منتظر چیدن هستند. در تمام مزارع تعداد زیادی از زنان کارگر در یک ردیف منظم ایستاده و در حال چیدن توت‌فرنگی‌های رسیده هستند.

روستا با توت فرنگی های پر جاذبه

چیزی که قطعا نمی‌توان از آن گذشت ترکیب رنگ سبز مزارع و قرمز توت‌فرنگی است که برق شادی را به چشم‌ها می‌آورد و شما را به اندازه کافی برای گردش در روستا وسوسه می‌کند.

روستای شفیع ‌آباد فندرسک کوچک است و تنها یک خیابان اصلی دارد. اگر در این خیابان قدم بزنید، دو طرف آن پر است از خانه‌های مردم روستا که در همه آنها یک تلاش توت‌فرنگی مدار در جریان است.

در فصل برداشت، در حیاط یا پارکینگ همه خانه‌های روستا شور و هیجانی مشترک در جریان است. توت‌فرنگی‌های چیده شده در سطل‌های بزرگ به حیاط خانه‌ها منتقل و شسته می‌شوند.

روستای شفیع ‌آباد فندرسک

حین کار گروهی از زنان هم نشسته‌اند و در حال جداسازی توت‌فرنگی‌های سالم از توت‌فرنگی‌های خراب هستند. آنها توت‌فرنگی‌های سالم را جدا می‌کنند و در سبدهای زردرنگ مخصوص با دقت می‌چینند و برای فروش به شهرهای اطراف ارسال می‌کنند.

با وجود این همه توت‌فرنگی نمی‌دانید به کدام خانه سر بزنید و از کدام یک توت‌فرنگی بخرید. همه جذاب به نظر می‌رسند. اینکه همه مردم در یک منطقه به یک کار مشغول باشند و جنب‌وجوش مشترکی در یک منطقه برقرار باشد، در این روزهایی که در شهرهای بزرگ مردم از هم دورتر شده و کمتر فعالیت‌های گروهی دارند، خودش به تنهایی برای رفتن و دیدن جالب‌توجه است.

دیدنی های روستای شفیع ‌آباد فندرسک

آب بندان روستای شفیع‌ آباد آرام و زلال

بعد از روستا اگر در جاده‌ای که دو طرف آن پر از مزارع توت‌فرنگی است، حرکت کنید، ناگهان چشمتان به یک آب‌بندان بزرگ می‌افتد که وسط این زمین‌ها و مزارع خودنمایی می‌کند.

دشت‌های توت‌فرنگی در این فصل دورتادور آب‌بندان را فراگرفته‌ و دیدن کارگران در مزرعه که در ردیف‌های منظم مشغول کار هستند، حس زندگی به انسان منتقل می‌کند.

روستای شفیع ‌آباد فندرسک

دیدن این‌ همه آب که در یک چاله بزرگ جمع شده و همواره موج زیبایی از نور روی آن در حرکت است، حتما شگفت‌زده‌تان می‌کند. آب بندان روستای شفیع ‌آباد آرام و ساکن است. روزها در آن غوغای مرغابی‌ها به پاست که کودکانتان را حسابی به وجد می‌آورد و هنگام غروب آفتاب، فقط جان می‌دهد برای یک مراقبه در سکوت و تماشای خورشید که کم‌کم پشت کوه‌ها پایین می‌رود.

روستای شفیع ‌آباد فندرسک

آبشارهای روستای شفیع ‌آباد

مناطق جنگلی در روستای شفیع ‌آباد فندرسک با نام دوبرار گره خورده‌اند. اینجا مسیرهای جنگلی آنقدر بکر هستند که آبشارهای آن هنوز هم ناشناخته مانده‌اند. مسیر دسترسی به آبشارهای روستای شفیع آباد سخت است و مهارت‌های کوهنوردی را طلب می‌کند.

آبشارهای این منطقه هنوز مسیر صاف و قابل دسترسی‌ ندارند. توصیه می‌کنم برای رفتن به آنها حتما با گروه‌های کوهنوردی یا بومی‌های آشنا به منطقه همراه شوید. همین خاص بودن و سختی مسیر است که هیجان دیدن آن را چند برابر می‌کند. مهم‌ترین و بلندترین آبشار این منطقه اوشرشره نام دارد. آبشارهای اوترنه و اگردگرد هم در اینجا هستند که همگی مسیر دسترسی ناهمواری دارند.

دیدنی های روستای فندرسک

روستای شفیع ‌آباد دیار حکیم میرفندرسکی

فندرسک نام مکانی است که از چندین روستا با نام سعدآباد ، روستای شفیع ‌آباد و نقی آباد و همچنین از دو شهر خان‌ببین و دلند تشکیل شده است. کلمه فندرسک ترکیب دو کلمه فندر به معنی محل دیده شدن و رسک به معنی سپیدان دژ (قلعه ماران) است.

ترکیب کلی این کلمات به معنای محلی است که از آنجا می‌توان بلندترین قله گلستان با نام قلعه ماران را مشاهده کرد. منطقه فندرسک زادگاه حکیم ابوالقاسم میرفندرسکی، حکیم و دانشمند دوره صفوی و از بزرگان و مشاهیر استان گلستان است.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. مطلبتون فوق العاده به دلم نشست،با وجود اینکه اصالتا گرگانی هستم از وجود این روستا بیخبر بودم اما روستاهای خانببین و دلند رو میشناسم.کلی خاطرات خوب برام زنده شد و تصمیم گرفتم اگه عمری باقی بود اردیبهشت سال بعد حتما سری به این روستا بزنم.مرسی بابت تهیه این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن