فرهنگ و هنر

بازدید از گنجینه‌ای گران‌بها در موزه مخصوص کاخ گلستان تهران

فهرست مطالب

در بخش اصلی کاخ باعظمت و باشکوه گلستان، موزه‌ای زیبا با نامی درخور و شایسته وجود دارد. این موزه با آثاری گران‌بها و نفیس، به‌جای مانده از پادشاهان قاجار و هدایای اهدایی و متنوع از جانب سلاطین اروپایی به آن‌ها، در عمارتی مجلل، قرار گرفته و کنار یکدیگر به تماشا گذاشته شده است. اگرچه توصیف این موزه و مجموعه آثارش، نمی‌تواند جلال و شکوه آن را توصیف و بیان کند؛ اما با من در نابرو  همراه باشید، تا درحد امکان با موزه مخصوص و جاهای دیدنی تهران آشنا شوید.

سرگذشت عمارت موزه مخصوص

موزه مخصوص در شمال کاخ گلستان و در طبقه‌ زیرین تالار سلام قرار گرفته که قسمتی از حوض‌خانه‌ تالار سلام یا همان تالار تاج‌گذاری بود. در این مکان، پیش از آن‌که بنایی ساخته شود، دیواری وجود داشته که عمارت آصف‌الدوله و سالار را از باغ ‌گلستان جدا می‌کرد. سپس سال‌ها بعد عمارتی که تالار الماسیه نامیده می‌شد، در این مکان ساخته شد.

 موزه مخصوص کاخ گلستان تهران

این بخش از ابتدا به منظور محلی برای انبار چینی‌آلات و نگهداری نقره‌جات و هدایای اهدایی از جانب اروپائیان به دربار قاجار بنا گردید. ولی بعد از سفر ناصرالدین‌شاه به کشورهای اروپایی و دیدن گالری‌ها و موزه‌های فرنگستان، به دستور وی نخستین موزه سلطنتی و دولتی در ایران با تخریب بنای شمالی، اتاق موزه، حوض‌خانه، سرسرا و قسمت‌های دیگر بنا شد.

این عمارت‌ها توسط محمدابراهیم‌خان صنیع‌الدوله، ملقب به معمارباشی، به‌دلیل حسن‌خدمت به دربار و استعدادش در ساخت بناها و کاخ‌های سلطنتی با مباشرت میرزا‌یحیی‌خان معتمد‌الملک که از اقوام شاه نیز به حساب می‌آمد، ساخته شد. بنای تالار موزه و دیگر قسمت‌های آن، در سال ۱۲۵۳ اتمام یافت؛ ولی تنظیم و آرایش آثار، جواهرات و تابلوها و محل قرارگیری آن‌ها که توسط خود ناصرالدین شاه انجام می‌شد، چندین سال به‌طول انجامید.

 موزه مخصوص کاخ گلستان تهران

موزه مخصوص تا زمان پهلوی‌دوم برقرار بود تا اینکه در هنگام تاج‌گذاری محمدرضاشاه، وسایل این موزه به حوض‌خانه تالار سلام منتقل شد و دیوارها و سقف آن با رنگی سفید و فیروزه‌ای، با گچ‌بری‌های بی‌نظیری تزیین و با ویترین‌های زیبایی، مزین شد. سپس این مکان جهت نگهداری هدایای خصوصی سلاطین اروپایی به پادشاهان قاجار و لوازم به‌جای مانده از آنان، به نام موزه مخصوص، تغییر نام یافت.

موزه مخصوص در ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۳۸۸ برای بازدید عموم بازگشایی شد. این موزه در سال گذشته ورودی مستقلی داشت، ولی در حال حاضر از ورودی بخش اصلی کاخ گلستان استفاده می‌شود.

 موزه مخصوص کاخ گلستان تهران

نمونه آثار ارزشمند در موزه مخصوص

در این موزه از نفیس‌ترین و خاص‌ترین آثار به جای مانده از شاهان قاجار، نظیر تاج آقامحمدخان قاجار، زره شاه‌اسماعیل‌صفوی، تیروکمان نادرشاه‌افشار، ساعدبند و مهر فتح‌علی‌شاه قاجار، شمشیر شاه‌طهماسب‌صفوی و شاه‌عباس‌کبیر، نشان‌های قاجار، مدال‌ها، سکه‌ها، دوربین‌ها، ظروف و اشیای ساخته شده از آج، ظروف مسی با نقوشی بی‌نظیر، ماشین‌های تایپ، تنفگ‌ها، بسیاری از لوازم نبرد و اشیا دیگر به‌چشم می‌خورد.

موزه مخصوص کاخ گلستان تهران

همچنین اشیایی همچون نخستین جعبه‌ موسیقی ایران که به‌صورت سیلندری کار می‌کند، قطعه‌ای از پرده‌ کعبه مربوط به دوره مظفرالدین‌شاه و نخستین تلسکوپ‌های ایران مربوط به زمان ناصرالدین‌شاه نیز وجود دارد.


پیشنهاد می‌شود برای بازدید از موزه مخصوص، حداقل یک ساعت قبل از اتمام وقت بازدید در مجموعه حضور داشته تا زمان کافی برای تماشای موزه داشته باشید.

در این موزه نمایش آثار هنری ایران و اروپا، اسلحه و ابزارآلات نبرد شاهنشاهان پیشتر، مجسمه‌ها، کاپ‌های‌تزئینی و هدایایی که سلاطین کشورهای مختلف برای شاهان ایران فرستاده‌اند و آثار تاریخی دیگر در ویترین‌هایی که بدین جهت تعبیه شده و محافظت می‌شوند، قرار داده شده است.

 موزه مخصوص کاخ گلستان تهران

محیط پیرامون و فضای داخلی موزه

در محله‌ای با پیشینه‌ کهن و قدیمی، با کوچه‌ها و خیابان‌های سنگ‌فرش شده، مجموعه‌ کاخ باشکوه و پر ابهت گلستان، شما را از بیرون مجموعه مبهوت می‌کند. با داخل شدن به مجموعه ابتدا برای خرید بلیط از دستگاه الکترونیکی، بخش‌های مختلف برای شما نمایش داده می‌شود. با انتخاب «بخش اصلی کاخ» و پرداخت مبلغ ۱۴۰۰۰ تومان، با احتساب مبلغ ورودی، وارد باغ گلستان می‌شوید.

 موزه مخصوص کاخ گلستان تهران

صدای انواع پرندگان، بالاخص جیغ طوطی‌های آزاد، در سراسر باغ شنیده می‌شود. همان‌طور که به طرف شمال باغ حرکت می‌کنید، ایوان باشکوه تخت‌مرمر، چشمان شما را تا لحظه‌ آخر به خود جلب می‌کند. داخل بخش اصلی که می‌شوید، موزه مخصوص در سمت راست قرار گرفته است.

بخش‌های متنوع و زیبا نیز در جهات مختلف و در ادامه وجود دارد. معماری چشم‌گیر و منحصربه‌فرد موزه با گنبدها و طاق‌های فیروزه‌ای رنگ و زیبایش، شایسته‌ترین مکانی ا‌ست که می‌تواند آثاری ارزشمند و نفیس را در خود جای دهد. این موزه در کنار هدایای بزرگان کشورهای مختلف به شاه‌های ایرانی، از نفیس‌ترین آثار به جای مانده از شاهان قاجار نیز دیده می‌شود.

 موزه مخصوص کاخ گلستان تهران

بخشی از این اشیا جزو مجموعه آثاری بوده‌اند که روزگاری در اتاق موزه‌ ناصرالدین‌شاه قرار داشته که از دوره‌ها و شاهان پیشین، به دست آنان رسیده است. یا از طرف پادشاهان و هنرمندان هم‌عصر خویش، به ایشان هدیه شده یا توسط خودشان یا اطرافیانشان خریداری شده‌اند.

 موزه مخصوص کاخ گلستان تهران

همه‌ این آثار با ارزش در ویترین‌هایی مستحکم، نگهداری و حفاظت می‌شوند. این موزه، کنار قسمت‌های دیگر کاخ گلستان از نظر معماری عمارت‌ها و از جهات گوناگون، موجب مباهات و افتخار هر ایرانی‌ است و وصف آن در کلام نمی‌گنجد و تنها باید از نزدیک آن‌را تماشا کرد.

 موزه مخصوص کاخ گلستان تهران

آدرس، زمان بازدید و نحوه‌ دسترسی به موزه

در مرکزی‌ترین نقطه‌ شهر تهران، حدفاصل میدان امام‌خمینی، پاک‌شهر و بازار بزرگ و قدیمی تهران، مجموعه‌ زیبای کاخ گلستان به آدرس خیابان 15 خرداد، ضلع شمالی میدان ارگ قرار گرفته است. علاقه‌مندان و گردشگران می‌توانند برای دسترسی به این مجموعه با وسیله‌ نقلیه خود از خیابان امام‌خمینی در میدان حسن‌آباد، وارد خیابان وحدت‌اسلامی و سپس خیابان 15 خرداد شوند.

همچنین از خیابان شوش، وارد خیابان خیام شوند و در تقاطع خیابان خیام و 15 خرداد، با توجه به آدرس، به‌دلیل سنگ‌فرش بودن خیابان‌ها و کوچه‌های اطراف، پیاده به مسیر خود ادامه دهند. پیشنهاد می‌کنم برای سهولت دسترسی، به نقشه مترو تهران نگاهی بیاندازید، از طریق خط یک مترو در ایستگاه 15 خرداد پیاده شده و خیابان 15 خرداد را اندکی به سمت شرق پیاده‌روی کنید تا به خیابان داور برسید.

 موزه مخصوص کاخ گلستان تهران

اواسط این خیابان مجموعه کاخ گلستان قرار گرفته است. پیشنهاد می‌شود برای بازدید از موزه مخصوص، حداقل یک ساعت قبل از اتمام وقت بازدید در مجموعه حضور داشته تا زمان کافی برای تماشای موزه داشته باشید.

نرخ بلیت موزه مخصوص با توجه به اینکه این موزه در بخش اصلی کاخ جای گرفته است و در این بخش نگارخانه و کاخ اختصاصی نیز وجود دارد، مبلغ ۱۰۰۰۰ تومان است. همچنین مبلغ ۴۰۰۰ تومان نیز بلیط ورودی به باغ‌گلستان است که در مجموع ۱۴۰۰۰ تومان می‌شود. ساعات کاری مجموعه از ساعت ۹ الی ۱۶ است.

تلفن مستقیم روابط عمومی مجموعه: ۳۳۹۶۶۶۶۱ – ۰۲۱

تلفن داخلی: ۳۳۱۱۳۳۳۵ – ۰۲۱ داخلی ۱۶۵

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن