طبیعت گردی

بوستان یاس فاطمی تهران؛ سومین ریه‌ شرق پایتخت

فهرست مطالب

در روز‌های آلوده‌ فصول سرد، شاید بزرگ‌ترین آرزوی تهرانی‌ها، نفسی عمیق و عاری از سرب یا دیدن آسمانی آبی و پررنگ باشد. دقیقا همان چیزی که جوان‌ترها به آن آسمان فول‌اچ‌دی می‌گویند. در این بین، بوستان‌های جنگلی تهران با تمام توان مشغول پاکسازی پیکر شهر از آلودگی‌ هستند. در غیاب این بوستان‌ها، معلوم نبود این شهر می‌توانست جایی برای زندگی باشد یا نه! بوستان یاس فاطمی هم تازه متولد شده و هم قدیمی است. اینجا اگرچه از قبل دارای درختانی کاشته شده بود؛ اما در سال 1394 به روی عموم مردم گشوده شد تا شرق‌نشینان، کنار بوستان‌های سرخه حصار و لویزان، با کمک سومین ریه‌ محله‌شان راحت‌تر نفس بکشند.

شاید بد نباشد قبل از رفتن به بوستان یاس فاطمی، این چند سطر را بخوانید تا هم با امکانات پارک آشنا شوید، هم چند منظره‌ قشنگ ببینید و بدانید آنجا به چه چیزهایی نیاز دارید. پس با من در نابرو برای آشنایی با یکی از جاهای دیدنی تهران همراه باشید.

بوستان یاس فاطمی تهران

بوستانی با یک بزرگراه

بوستان یاس فاطمی را اصلا با پارک سرکوچه‌تان مقایسه نکنید. این بوستان لقب «بزرگ‌ترین بوستان جنگلی شهر تهران» را یدک می‌‌کشد. آن‌قدر بزرگ است که رد شدن بزرگراه شهید بابایی از وسط آن، هیچ خدشه‌ای به عظمتش وارد نمی‌کند.

این بزرگراه، پارک را به دو نیمه‌ شمالی و جنوبی تقسیم می‌کند و نیمه‌ شمالی آن تا ارتفاعات قوچک ادامه میابد. لازم است بدانید وسعت نیمه‌ شمالی، بسیار بیشتر از نیمه‌ جنوبی است و البته کمی کیفیتش هم بیشتر است.

نیمه‌ شمالی بوستان یاس فاطمی تحت مدیریت شهرداری منطقه یک و نیمه‌ جنوبی آن زیر نظر شهرداری منطقه‌ چهار تهران است. این تفاوت مدیریت تا حدودی در امکانات این دو بخش نمود پیدا کرده است. برای نمونه سرویس بهداشتی نیمه‌ جنوبی فقط یک سرویس بهداشتی موقت به‌صورت کانکسی دارد، ولی سرویس بهداشتی در نیمه‌ شمالی با تعداد و کیفیت بیشتری موجود است.

بوستان یاس فاطمی تهران

کم‌شیب دوست داشتنی

زمانی که قدم در بوستان یاس می‌گذارید، بی‌اختیار شروع به مقایسه‌ آن با نزدیک‌ترین بوستان جنگلی یعنی لویزان خواهید کرد. اولین تفاوت این بوستان با لویزان، شیب‌ نرم‌تر جاده‌های آن است.


بوستان یاس فاطمی تعطیلی ندارد و همیشه باز است. درب‌ها ساعت شش صبح به روی ورزشکاران سحرخیز باز می‌شود و تا ساعت 22 امکان ورود به مجموعه وجود دارد. شب‌زنده‌داران هم تا ساعت 24 وقت دارند از بوستان خارج شوند.

این میزان شیب، پارک را برای پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری بسیار مناسب می‌کند. البته اگر جاده‌ صاف و بی‌دردسر می‌خواهید، پارک سرخه‌حصار تا حدودی مناسب‌تر است. ضمنا در این بوستان، برخلاف سرخه‌حصار، امکان اجاره‌ دوچرخه وجود ندارد و هرکس راننده‌ دوچرخه‌ خودش است.

حواستان باشد که در نیمه شمالی پارک، هرچه به سمت درب شمالی نزدیک‌تر شوید، هم شیب بیشتر می‌شود هم جاده پرپیچ‌تر وکوهستانی‌تر!

بوستان یاس فاطمی تهران

همه چیز با خود ببرید

فرقی نمی‌کند برای طبیعت‌گردی به بوستان یاس فاطمی می‌روید یا دورهمی با دوستانتان زیر یکی از آلاچیق‌های پارک یا حتی ورزش. در این پارک امکان خرید هیچ‌چیز وجود ندارد. چون هیچ مغازه یا بوفه‌ای در آنجا موجود نیست.

پس بهتر است قبل از رفتن، لیستی از وسایل مورد نیازتان از قبیل خوراکی‌ها یا وسایل تهیه‌ کباب (مثل ذغال) تهیه کنید. از همه‌ این‌ها مهم‌تر، آب شرب است که در هیچ کجای بوستان موجود نیست و باید مواظب استفاده‌ بچه‌ها از آب غیر‌بهداشتی باشید.

بوستان یاس فاطمی تهران

بازی و تفریح

شاید نیمه‌ جنوبی کوچک‌تر باشد، ولی حداقل وسایل بازی خلاقانه‌تری دارد. اگر راکت و تور تنیس روی میز را خودتان بیاورید، میزش اینجا تعبیه شده است. اگر به فوتبال‌دستی علاقه داشته باشید، می‌توانید این بازی گروهی را اینجا انجام دهید.

اگر فرزندی دارید که علاقه‌ خاصی به بالا رفتن از در و دیوار دارد، وسایل بازی سنگ‌نوردی برای کودکان در بوستان جنوبی مهیا است. در مجموع هر دو قسمت شمالی و جنوبی در چندین نقطه، وسایل بازی کودکان و همچنین امکانات بدنسازی قابل قبولی دارند.

بوستان یاس فاطمی تهران

امنیت بوستان یاس فاطمی

محیط این پارک قبلا متعلق به نهادهای نظامی کشور بوده و اکثر محیط آن دیوارکشی است. اگر حضور نگهبانان در نقاط ورودی بوستان شما را آسوده خاطر نمی‌کند، باید بدانید داخل بوستان هم دارای یگان حفاظت است. البته کلانتری 126 هم برای امنیت شهروندان در داخل بوستان گشت‌زنی انجام می‌دهد. پس با خیال راحت از محیط زیبا و امن پارک لذت ببرید.

جذابیت‌های دیگر نزدیک بوستان یاس فاطمی

باشگاه ساصد

مگر کسی پیدا می‌شود که دوست نداشته باشد تیراندازی به اهداف پروازی، راندن موتور چهارچرخ و پینت‌بال را حداقل برای یک‌بار امتحان کند؟ اگر هیجان دوست دارید، می‌توانید بعد از خروج از درب بوستان یاس شمالی و قرار گرفتن در مسیر شرق به غرب اتوبان بابایی وارد باشگاه ساصد (مهام) شوید.

بوستان یاس فاطمی تهران

باغ پرندگان

یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های نگهداری و نمایش پرندگان مختلف در خاورمیانه، باغ پرندگان تهران است. اگر برای دیدن بوستان یاس فاطمی، در مسیر غرب به شرق بزرگراه بابایی قرارگرفتید، می‌توانید قبل از اتراق در آنجا، گشتی هم در باغ پرندگان تهران بزنید و سی مرغ عطار را که در طول زمان و تا به امروز سه ‌هزارتایی شده‌اند را یکجا در این باغ ببینید. برای دسترسی به باغ پرندگان لازم است که در بزرگراه بابایی شرق و بعد از خروجی هنگام، اولین خروجی را که خروجی شهرک امید است، به راست بپیچید و وارد خیابان کوهستان شوید تا تابلوی ورودی باغ را ببینید.

چطور برویم؟ کی برویم؟

بوستان یاس فاطمی تعطیلی ندارد و همیشه باز است. درب‌ها ساعت شش صبح به روی ورزشکاران سحرخیز باز می‌شود و تا ساعت 22 امکان ورود به مجموعه وجود دارد. شب‌زنده‌داران هم تا ساعت 24 وقت دارند از بوستان خارج شوند.

بوستان یاس فاطمی تهران

این مرکز دارای درب‌های ورودی و خروجی متعددی است که پیدا کردن بعضی از این درب‌ها فقط برای آشنایان به شرق تهران امکان پذیر است. ولی تعدادی درب اصلی هم وجود دارد که پیدا کردنش خیلی سخت نیست.

مثلا اگر دسترسی به بوستان از مسیر جنوب به شمال بزرگراه باقری برای شما راحت‌تر است، تابلوی ورود به قسمت جنوبی بوستان را 500 متر بالاتر از خروجی بزرگراه همت خواهید دید. مسیر اصلی دیگر هم غرب به شرق بزرگراه بابایی است.

بوستان یاس فاطمی تهران

همین‌طورکه در مسیر شرق در حرکت هستید بعد از خروجی هنگام، وارد کندروی بزرگراه بابایی شوید؛ ولی به جای گردش به راست و ورود به بزرگراه باقری، مستقیم به مسیر خود ادامه داده تا تابلوی ورودی بوستان یاس فاطمی جنوبی را مشاهده کنید. برای دسترسی به بخش شمالی هم می‌توانید، از زیرگذر موجود در بخش جنوبی استفاده کنید، هم در مسیر شرق به غرب بزرگراه بابایی و بعد از خروجی خیابان استخر وارد بخش شمالی بوستان یاس شوید.

اما در آخر، بیایید کاشف زندگی‌مان باشیم و از این فرصت محدود برای کشف زیبایی‌های طبیعت بهره ببریم. بوستان یاس در نزدیکی تهرانی‌ها است و این امکان را فراهم آورده که چشمان‌مان را بیشتر با زیبایی‌ها آشتی دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن