طبیعت گردی

جاهای دیدنی جنوب ایران؛ یک سفر به یادماندنی

فهرست مطالب

با نزدیک شدن بهار و از راه رسیدن تعطیلات طولانی نوروز، همه ما به سفر فکر می‌کنیم. این تعطیلات فرصت مناسبی است تا مقاصدی را انتخاب کنیم که تا کنون، فرصتی برای بازدید از آن‌ها پیدا نکرده‌ایم یا به ندرت به این مکان‌ها سفر کرده‌ایم. جنوب ایران به واسطه برخورداری از آب و هوایی گرم، مردمانی مهربان و مهمان‌نواز و جاذبه‌هایی دیدنی برای سپری کردن روزها و ساعاتی خوش و ساختن خاطراتی به یاد ماندنی یکی از بهترین گزینه‌های مسافرت است. در این مطلب با بهترین جاهای دیدنی جنوب ایران آشنا می‌شوید.

این برنامه، مخصوص افرادی است که سفر و گشت و گذار با اتومبیل شخصی را ترجیح می‌دهند. توجه داشته باشید که این برنامه بر اساس اقامتی یک روزه در هر یک از شهرهای جنوب تنظیم شده. بنابراین، با در نظر گرفتن محدودیت زمانی، فقط چند گزینه از جاذبه‌های هر شهر به شما پیشنهاد خواهد شد. البته، می‌توانید برنامه سفر و مدت اقامت در هر شهر را به میل خود تغییر دهید.

با من همراه شوید تا با هم شهرها و جاهای دیدنی جنوب ایران را در طی 13 روز پشت سر بگذاریم و تعطیلاتی شگفت‌انگیز را تجربه کنیم.

سفر اول: دزفول

دزفول یکی از شهرهای زیبا و باستانی منطقه جنوب غربی و از بهترین جاهای دیدنی جنوب ایران است. این شهر از هزاران سال پیش تا به حال با مناظری زیبا و آب و هوایی مدیترانه‌ای از مسافران با آغوش باز استقبال می‌کند. دزفول دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است. از آن میان می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

بازار کهنه دزفول

این بازار قدیمی از بخش‌های مختلف بازار آهنگران، بزازان، خرده‌فروشان و خراطان تشکیل شده و محل خوبی برای گردش و تهیه سوغات است. در خلال بازدید از بازار، می‌توانید کاروانسرای قدیمی و بقعه شیخ اسماعیل را هم ببینید که هر دو در این مکان، قرار گرفته‌اند.

بازار کهنه

حمام کرناسیون یا موزه مردم شناسی

در این موزه، انواع مشاغل قدیمی دزفول به نمایش گذاشته شده است.

جاهای دیدنی جنوب ایران

حمام شاه رکن الدین

این حمام از جاهای دیدنی جنوب ایران و از ساختمان‌هایی است که در دوره صفوی ساخته شده و بازدید از آن خالی از لطف نیست.

جاهای دیدنی جنوب ایران

خانه سوزنگر

این خانه بسیار زیبا، با آجرکاری‌های تماشایی چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره کرده و معماری قدیم دزفول را به شما معرفی می‌کند.

خانه سوزنگر

رود دز و تفرجگاه کله علی

رود دز از معرف‌ترین رودخانه‌های کشور و از مهم‌ترین جاهای دیدنی جنوب ایران است که با جریان زلال خود به سمت کارون حرکت می‌کند. امکانات تفریحی و رفاهی متعددی در اطراف این رودخانه بنا شده. پیشنهاد می‌کنم ساعتی را همراه خانواده در کنار این رود بگذرانید و از زیبایی‌های طبیعت این منطقه، بهره ببرید.

رود دز

کت‌های دزفول

این سازه‌های تماشایی به دست بشر ساخته شده و در کنار رود دز قرار گرفته‌اند.

کت های دزفول

شهر دزفول از جاذبه‌های گردشگری فراوانی برخوردار است. روستای پامنار، دره ارواح (کول خرسون) و دریاچه شهیون تنها چند نمونه از مکان‌های دیدنی دیگری است که در صورت تمایل می‌توانید به انتخاب خود از تماشای آن‌ها لذت ببرید. من توصیه می‌کنم در مسیر سفر به سمت شوش از این مکان‌ها هم بازدید کنید.

سفر دوم: شوش

روز دوم سفر را به سمت غرب دزفول حرکت ‌کنید تا به شهر باستانی شوش برسید. برای من جذابیت شوش در این است که این شهر یکی از پایتخت‌های باستانی ایران در زمان پادشاهی هخامنشیان بوده که در حال حاضر به عنوان میراث جهانی ثبت شده است. به همین دلیل، شهر شوش سرشار از مکان‌های تاریخی و جاذبه‌هایی است که فقط به معرفی برخی از آن‌ها اکتفا می‌کنم.

قلعه شوش

قلعه شوش از جاهای دیدنی جنوب ایران و سازه‌ای است که از دوران قاجاریه به جا مانده و با عناوینی نظیر قلعه فرانسوی‌ها و قلعه اکروپل هم شناخته می‌شود.

جاهای دیدنی جنوب ایران

آرامگاه دانیال نبی

این آرامگاه قدیمی با پیروی از سبک معماری منطقه دارای گنبدی مخروطی است.

دانیال نبی

موزه شوش

در این موزه از جاهای دیدنی جنوب ایران می‌توانید یادگارهای به جا مانده از ایران باستان و دوره‌های گوناگون تاریخ ایران را مشاهده کنید.

موزه شوش

چغازنبیل

این مکان توسط پادشاهان ایلامی ساخته شده و یکی از شگفت‌انگیزترین آثار تاریخی جهان به شمار می‌آید.

چغازنبیل

پارک ملی کرخه، هفت تپه و بقایای کاخ آپادانا هم چند نمونه دیگر از مکان‌های دیدنی این شهر هستند که پیشنهاد می‌کنم در مسیر سفر به اهواز از آن‌ها بازدید کنید.

سفر سوم: اهواز

اهواز یکی از بهترین شهرهای جنوب ایران است که با نام شهر شب زنده‌دار هم شناخته می‌شود. این شهر به دلایل مختلفی از مهم‌ترین شهرهای ایران به شمار می‌آید. چند نمونه از مکان‌های دیدنی اهواز عبارتند از:

رود کارون

اگر شما هم مثل من مدتی در جنوب ایران زندگی کرده باشید، به طور حتم از رود کارون خاطرات فراوانی دارید. این رود زیبا از جاهای دیدنی جنوب ایران است و زمانی به عنوان بزرگترین و پر آب‌ترین رودخانه ایران شناخته می‌شد.

رود کارون

بازار قدیمی اهواز یا بازار عبدالحمید

بازار عبدالحمید با قدمتی صد ساله، مکان‌هایی همچون کاروانسرای شیخ خزعل را در خود جای داده است.

کاروانسرای معین التجار

این بنا از زمان ناصرالدین شاه قاجار به یادگار مانده و در بافت قدیمی اهواز، واقع شده است.

جاهای دیدنی جنوب ایران

پل معلق یا پل سفید

این پل یکی از مهم‌ترین سازه‌های اهواز است. به طور قطع، تصویر این پل را در بسیاری از آلبوم‌های خانوادگی مشاهده کرده‌اید. پیشنهاد می‌کنم از این پل زیبا بازدید کنید و عکس‌هایی خاطره‌انگیز بگیرید.

از دیگر مکان‌های تماشایی اهواز، می‌توان به کلیسای سورت مسروپ، آرامگاه علی ابن مهزیار و پل کیانپارس اشاره کرد. اگر به اندازه کافی فرصت داشتید، می‌توانید از این مکان‌های تاریخی و دیدنی هم بازدید کنید.

سفر چهارم: آبادان و خرمشهر

در روز چهارم سفر باید از شهرهای آبادان و خرمشهر گذر کنید. این دو شهر از محبوب‌ترین شهرهای جنوب ایران هستند که با خاطرات ما ایرانیان گره خورده‌اند. تعدادی از جاذبه‌های گردشگری خرمشهر و آبادان عبارتند از:

پل کابلی خرمشهر

نکته جالب درباره پل کابلی خرمشهر این است که نخستین پل کابلی واقع در خشکی در جهان به حساب می‌آید. پیشنهاد می‌کنم لحظه‌ای در کنار این پل بایستید تا حال و هوای جنگ هشت ساله را احساس کنید.

کانال عضدی

این کانال تاریخی به منظور مرتبط کردن رودخانه کارون و اروند رود و برای کوتاه کردن مسیر اهواز – بصره ایجاد شده و تماشای آن خالی از لطف نخواهد بود.

تالاب ناصری

تالاب ناصری، یکی از زیباترین تالاب‌های ایران است که هر سال تعداد بسیار زیادی از پرندگان مهاجر را در خود جای می‌دهد.

جاهای دیدنی جنوب ایران

مسجد رنگونی‌های آبادان

این بنای زیبا با الهام از معماری هندوستان، ساخته شده و یکی از تماشایی‌ترین جاذبه‌های گردشگری آبادان به حساب می‌آید.

رنگونی

بوارده آبادان

بوارده در واقع یکی از محله‌های قدیمی آبادان است که در گذشته محل زندگی کارکنان شرکت نفت آبادان بوده و همچنان، یادگارهای دوران جنگ هشت ساله را با خود دارد.

جاهای دیدنی جنوب ایران

بازار ته لنجی

این بازار یکی از سرزنده‌ترین مکان‌های کسب و کار در آبادان و از جاهای دیدنی جنوب ایران است. اگر شما هم مثل من به بازارهای محلی شهرها علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنم، بازدید از بازار ته لنجی را از دست ندهید. در این جا، انواع کالاها را با قیمتی مناسب پیدا خواهید کرد.

بازار ته لنجی

اروند رود، روستای شلحه، لب شط و جزیره مینو از دیگر مکان‌هایی هستند که در صورت تمایل در سفر به خرمشهر و آبادان، می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید.

سفر پنجم: بوشهر

بوشهر، شهری تاریخی است که در سواحل زیبای خلیج فارس بنا شده و مکان‌های دیدنی بسیار زیادی را در خود جای داده. در روز پنجم سفر جنوب باید از شهر زیبا و خاطره‌انگیز بوشهر عبور کنید. تعدادی از جاذبه‌های گردشگری بوشهر، عبارتند از:

مسجد جامع بردستان

بعضی‌ها مسجد جامع بردستان را قدیمی‌ترین بنای متعلق به دوره اسلامی می‌دانند.

مسجد جامع بردستان

بازار بوشهر

بازار بوشهر اثری به جا مانده از دوران قاجار است که معماری بسیار زیبایی هم دارد. بهترین سوغات بوشهر را می‌توانید از این بازار تهیه کنید.

جاهای دیدنی جنوب ایران

از دیگر جاذبه‌های گردشگری بوشهر، می‌توان به قلعه خورموج دشتی، قبر ژنرال، کوه نمک دشتی و نخلستان‌ها و سواحل زیبای آن اشاره کرد.

سفر ششم: شادگان

شادگان یکی از شهرهای تاریخی کشور و از جاهای دیدنی جنوب ایران است که در زمان‌های قدیم با نام دراک و فلاحیه شناخته می‌شد. بوریا، سبد، عبا و جاجیم از بهترین صنایع دستی شادگان به شمار می‌روند. از بهترین جاهای دیدنی شادگان، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تالاب شادگان

تالاب شادگان یکی از زیباترین مناظر طبیعی خوزستان است که در فهرست میراث جهانی هم ثبت شده. این مکان از پوشش گیاهی و اکوسیستم بی‌نظیری برخوردار است.

تالاب شادگان

سفر هفتم: سیراف

سیراف در زمان‌های دور، پررونق‌ترین بندر ایران بوده و در اثر دو زلزله هولناک بخش بزرگی از آن از بین رفته است. از مکان‌های دیدنی سیراف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

خانه شیخ جبار نصوری

عمارت شیخ جبار نصوری در اوایل دوران قاجار، بنا شده است. این بنا با معماری خاص و تابلوهای نفیس خود از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری سیراف به شمار می‌رود.

دخمه‌های باستانی سیراف

تعدادی از افراد این سازه را متشکل از حوضچه‌هایی می‌دانند که برای جمع‌آوری آب باران، بنا شده‌اند؛ تعداد دیگری هم آن را مجموعه‌ای از قبور سنگی می‌دانند. بازدید از این مکان هم خالی از لطف نیست.

چاه‌های سنگی سیراف

چاه‌های سنگی سیراف در دره لیر و شیلر قرار دارند. قرار گرفتن حدود یکصد حلقه چاه در کنار یکدیگر این منطقه را به منظره شگفت انگیزی تبدیل کرده است.

گور تمدن‌ها

گور تمدن‌ها یکی از تماشایی‌ترین جاذبه‌های گردشگری بندر سیراف و از جاهای دیدنی جنوب ایران است که پس از وقوع دو زلزله هولناک در این منطقه همچنان پا بر جا باقی مانده‌اند. این جا گورستان مردمانی است که با باورهای دینی و فرهنگی گوناگون برای قرن‌ها در این منطقه خفته‌اند.

مسجد امام حسن بصری

مسجد امام حسن بصری یادگاری از دوران ایلخانی است که بر روی تپه‌ای کوچک بنا شده است.

جاهای دیدنی جنوب ایران

آبگیر دره لیر

آبگیر دره لیر اثری باستانی است که به سده‌های ابتدایی پس از اسلام تعلق دارد.

موزه بندر سیراف و دست کندهای باستانی کوه‌های سیراف هم از جمله مکان‌های پر بازدیدی هستند که تماشای آن‌ها را هم می‌توانید در برنامه سفر خود بگنجانید.

سفر هشتم: بندر گناوه

بندر گناوه یکی از شهرهای استان بوشهر و از جاهای دیدنی جنوب ایران است که در کنار سواحل زیبا و نیلگون خلیج فارس قرار دارد. از جاذبه‌های گردشگری بندر گناوه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

تپه‌های باستانی گناوه

گناوه، بندری قدیمی با تاریخی چند هزار ساله است. تپه‌های باستانی گناوه مجموعه‌ای از چند تپه کهن هستند که یادگارهایی از تاریخ ایران باستان را در خود دارند.

از دیگر جاذبه‌های گردشگری گناوه، می‌توان به گشت و گذار در سواحل آن و بازدید از امامزاده سلیمان ابن علی اشاره کرد.

جاهای دیدنی جنوب ایران

سفر نهم: جزیره کیش

در ادامه سفر و بازدید از جاهای دیدنی جنوب ایران به جزیره کیش می‌رسید. سفر به کیش فقط از طریق هوایی و دریایی امکان‌پذیر است. بنابراین، در صورتی که با خودروی شخصی این سفر را آغاز کرده‌اید، می‌توانید آن را در یکی از پارکینگ‌های مطمئن بوشهر بگذارید و با هواپیما به این جزیره زیبا سفر کنید. به علاوه، می‌توانید با پرداخت حقوق و عوارض لازم، اتومبیل خود را سوار یکی از بارج‌های معتبر کرده و همراه با خودروی شخصی به جزیره کیش وارد شوید.

جزیره کیش به درستی مروارید خلیج فارس نام گرفته است. بعید می‌دانم که اقامت یک روزه در جزیره کیش برای بازدیدکنندگان کافی باشد. بنابراین، با توجه به این که خود شما کنترل برنامه سفرتان را در دست دارید، شاید بخواهید، مدت اقامت خود در این جزیره زیبا را اضافه کنید. تعدادی از جاذبه‌های گردشگری کیش عبارتند از:

کشتی یونانی

کشتی یونانی در اصل بقایای به جا مانده از یک کشتی بریتانیایی – یونانی است که در سواحل این جزیره به گل نشسته است. نمای کشتی به گل نشسته در منظره غروب کیش تصویری فراموش‌نشدنی را برای بازدیدکنندگان به یادگار می‌گذارد. پیشنهاد می‌کنم تماشای غروب کیش را در کنار کشتی یونانی از دست ندهید.

کشتی یونانی

شهر زیرزمینی کاریز

کاریز یکی از جاذبه‌های گردشگری کیش است که از تونل‌های تو در تو و زیرزمینی تشکیل شده است. این مکان در اصل برای به منظور مقابله با بحران بی‌آبی بنا شده و اکنون با غرفه‌های مختلف و چایخانه‌ای سنتی از میهمانان خود پذیرایی می‌کند.

شهر باستانی حریره

شهر حریره یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است که در بخش شمالی جزیره کیش قرار دارد. نشانه‌هایی از معماری سنتی دوران‌های گذشته نیز در این شهر دیده می‌شود.

آب انبار دو قلو

آب انبار دو قلو با دو گنبد و پنج بادگیر یکی از جاذبه‌های گردشگری جزیره کیش به شمار می‌رود.

از دیگر مکان‌های دیدنی جزیره کیش، می‌توان به اسکله قدیمی، اسکله جدید، پارک ساحلی مرجان، پارک آبی اوشن، دلفیناریوم، باغ پرندگان و پلاژ بانوان اشاره کرد. پیشنهاد می‌کنم لذت دوچرخه سواری در سواحل نیلگون خلیج فارس و استفاده از امکانات و تفریحات دریایی آن را از دست ندهید.

سفر دهم: جزیره قشم و هنگام

در روز دهم سفر به جزیره قشم می‌رسیم با استفاده از کشتی‌های تفریحی و لنج‌های سنتی می‌توان از جزیره کیش به قشم سفر کرد. البته، استفاده انجام سفر هوایی هم امکان‌پذیر است.

جزیره قشم، بزرگ‌ترین جزیره ایران و تنگه هرمز است. این جزیره یادگارهایی از دوران ساسانیان را نیز با خود به همراه دارد. جزیره هنگام هم در جنوب جزیره قشم واقع شده. از جاذبه‌های توریستی جزیره قشم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

روستای لافت

روستای لافت یکی از قدیمی‌ترین سکونت‌گاه‌های بشر است که در جزیره قشم و در کرانه خلیج نیلگون فارس قرار دارد.

روستای لافت

بازار درگهان

بازار درگهان یکی از بازارهای سنتی جزیره قشم و از جاهای دیدنی جنوب ایران است که بازدید از آن خالی از لطف نیست. من کالاهایی متنوع را با قیمتی بسیار از پائین‌تر از بازارهای دیگر، در این بازار پیدا کردم.

جزیره هنگام

جزیره هنگام در نزدیکی جزیره قشم قرار گرفته و سرشار از جاذبه‌های طبیعی است. حیف است که مسیر خود را تا قشم سپری کرده و از جزیره هنگام بازدید نکنید. در این جزیره با تعداد زیادی از دلفین‌ها و آبزیان و پرندگان متنوع برخورد خواهید داشت. سفر به جزیره هنگام با استفاده از کشتی‌های مسافربری و لنج امکان‌پذیر خواهد بود.

سفر یازدهم: جزیره هرمز

جزیره هرمز به دلیل موقعیت استراتژیک خود و قرار گرفتن در مجاورت تنگه هرمز به عنوان کلید خلیج فارس لقب گرفته است. در زمان‌های دور، پرتغالی‌ها این جزیره را با نام گمبرون می‌شناختند. از دیدنی‌های جزیره هرمز می‌توان به موارد زیر شااره کرد:

دره سکوت و الهه نمک

دره سکوت یکی از آرام‌ترین بخش‌های جزیره هرمز است که با نمک احاطه شده. از قرار معلوم، نمک این توانایی را دارد که انرژی منفی و بازتاب صدا را جذب کند. عنوان دره سکوت هم به همین خاطر برای این مکان انتخاب شده. توجه داشته باشید که این منطقه ساختاری سست و شکننده دارد. بنابراین، باید مراقب باشید که بر روی بخش‌های نمکی، پا نگذارید.

دره مجسمه‌ها

دره مجسمه‌ها از جاهای دیدنی جنوب ایران و واقع در جزیره هرمز یکی از زیباترین نمایشگاه‌های آثار طبیعی است. کافی است از قدرت تخیل خود استفاده کنید تا تصاویر انواع حیوانات افسانه‌ای را در این دره شاهد باشید. اگر شما هم مثل من به عکاسی علاقه دارید، پیشنهاد می‌کنم تا می‌توانید در این دره عکس‌های زیبا بگیرید و خاطرات سفر خود را با زیبایی هر چه تمام‌تر ثبت کنید.

جاهای دیدنی جنوب ایران

بزرگ‌ترین فرش خاکی جهان

یکی از سواحل جزیره هرمز با بزرگ‌ترین فرش خاکی جهان مفروش شده است. این فرش با هنرمندی تیمی زبده از خاک رنگین جزیره و با نقوشی برگرفته از افسانه‌های محلی تزیین شده است.

قلعه پرتغالی‌ها

قلعه پرتغالی‌ها یک دژ سرخ رنگ است که با استفاده از خاک رنگین جزیره بنا شده و قدمتی چند صد ساله دارد.

موزه دکتر نادعلیان نیز یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری جزیره هرمز است که بازدید از آن برای مسافران جالب خواهد بود.

سفر دوازدهم: بندرعباس

در روز دوازدهم از سفر خود به بندرعباس می‌رسید. این شهر زیبا بر کرانه خلیج فارس واقع شده و یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی جنوب ایران به شمار می‌رود. از مکان‌های دیدنی بندر عباس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

معبد هندوها

معروف است که معبد هندوها یا پرستشگاه بت‌گوران در زمان ناصرالدین شاه به دست یکی از بازرگانان ثروتمند ساخته شده است.

معبد هندوها

چشمه آبگرم گنو

چشمه آبگرم گنو یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های گردشگری بندرعباس است. منطقه گنو دارای نخلستان‌های زیبا و مناظر کم نظیری است.

دره داماش، قلعه فین و پل لاتیدان هم از دیگر مکان‌های دیدنی بندرعباس هستند که در صورت تمایل می‌توانید از تماشای آن‌ها لذت ببرید.

سفر سیزدهم: چابهار

بندر چابهار یکی از شهرهای استان سیستان و بلوچستان و از جاهای دیدنی جنوب ایران است. در روز سیزدهم سفر خود، به این بندر زیبا پا می‌گذارید. این شهر از مکان‌های دیدنی و جاذبه‌های گردشگری حیرت‌انگیزی برخوردار است. گورستان جن‌ها، تالاب لیپار، بندر گواتر، غارهای بان مسیتی و کوه‌های مینیاتوری از تماشایی‌ترین جاهایی هستند که در سفر به چابهار بهتر است از آن‌ها دیدن کنید.

جاهای دیدنی جنوب ایران

در نهایت، سفر 13 روزه به جنوب ایران به پایان رسید. حالا با کوله باری از خاطراتی خوش می‌توانید به منزل بازگردید و سال‌ها از مرور این خاطرات لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن