طبیعت گردی

دریاچه سوها اردبیل؛ ییلاق بکر و رویایی

فهرست مطالب

سوها نام روستایی بسیار زیبا است که به‌واسطه دریاچه‌ای بکری که دارد، شناخته می‌شود. دریاچه سوها میان جنگل­‌های اردبیل و گیلان قرار دارد و می‌توان با آرامش و سکوت در منظره‌های بی‌نظیر آن غرق شد. اگر اهل طبیعت و گشت‌وگذار در جنگل‌های دور افتاده هستید، درباره سوها در این مطلب من از نابرو بخوانید.

دریاچه سوها کجاست

دریاچه سوها در روستایی با همین نام و 35 کیلومتری اردبیل قرار دارد. جاده روستا آسفالت و بسیار مناسب است. در طول مسیر علاوه‌بر مناظر طبیعی منطقه تا دامنه رشته‌کوه‌ها، سرعت‌گیرهای زیادی که محلی‌ها برای امنیت دام‌های خود ایجاد کرده‌اند، حواستان را پرت می‌کند. در مسیر روستای سوها، از داخل یک دشت کوچک که هموار بودن آن جلب‌توجه می‌کند، می‌گذرید. از روستا تا دریاچه پنج کیلومتر فاصله است که جاده خاکی دارد. البته این جاده خاکی چندان بد نیست.

چگونه به دریاچه سوها بروید

برای رفتن به دریاچه سوها اصلا نگران نباشید. با خودروی شخصی، سفر بسیار راحتی خواهید داشت. از اردبیل هم ماشین‌های خطی مستقیم به سوها وجود دارد و هم می‌توانید با اتوبوس‌های شرکت واحد به آبی­‌بیگلو بروید و از آن‌جا خود را به روستای سوها برسانید. بعد از رسیدن به روستای سوها، می‌توانید با وانت یا خودروهای آفرود به دریاچه برسید.

کمی بیشتر درباره سوها

روستای سوها این روزها حالت گردشگری به خود گرفته و کاملا توریست پذیر شده است. این را از مهمان‌نوازی و برخوردهای توام با محبت روستایی‌ها می‌توان فهمید. اگر از ذوق رسیدن به دریاچه سوها، فقط سوار ماشین شده‌­اید و تخت گاز آمده‌­اید، اصلا نگران نباشید؛ زیرا از خود روستا هم می‌شود ملزومات سفر را تهیه کرد.

دریاچه سوها

علاوه‌بر اهمیت گردشگری، مساحت روستا هم بزرگ است و 350 خانوار در آن زندگی می‌کنند. سوها چندان از شهر دور نیست و یکی از جاهای دیدنی اردبیل نیز به حساب می‌آید. ولی به شهرهای نمین و آبی­‌بیگلو نزدیک‌تر است و با طی کردن حدودا 15 کیلومتر به آن خواهید رسید. سوها از لحاظ تقسیمات شهری در بخش ویلکیج قرار دارد.

دریاچه سوها

این دریاچه درواقع آب جمع شده پشت سد سوها است که محلی‌ها به آن سوآ نیز می‌گویند. دریاچه در محلی با ارتفاع تقریبا زیاد قرار دارد. این جاذبه موقتی نیست و همه روزهای سال، آب پشت سد وجود دارد. البته گاهی سطح آن پایین می‌رود. آب دریاچه راکد است و مناسب شنا نیست. اما می‌توان از قایق‌های بادی و کوچک استفاده کرد و از قایق‌سواری در این دریاچه آرام لذت برد. طول این دریاچه یک و نیم کیلومتر و عرض آن نیم کیلومتر است. عمق آن نیز تا چند متر بعد از ساحل زیاد شده و به چهار متر هم می‌رسد.

دریاچه سوها

طبیعت دریاچه

مهم‌ترین جاذبه گردشگری دریاچه سوها که طبیعت دوستان را در هر فصل به سوی خود فرامی‌خواند، منظره‌های ناب و منحصربه‌فرد آن است. هنگام تماشای طبیعت، فقط سکوت اختیار کرده و در چشم‌انداز بی‌نظیر آن که تا کناره‌های دریای خزر عمق دارد، غرق شوید. بهتر است پیش از سفر با چک کردن آب‌وهوا از هوای صاف و آفتابی مطمئن شوید، به‌این‌ترتیب می‌توانید از ارتفاعات سوها، شهر آستارا و لوندویل را ببینید که در ساحل دریای خزر کشیده شده‌اند. اگر در فصل بهار و ابتدای تابستان به سوها بروید، بوی گل‌های بابونه و گیاهان دارویی شما را مدهوش خواهد کرد.

اقامت

در فصل بهار و تابستان، گروه‌های زیادی اطراف دریاچه هستند. بنابراین اگر قصد اقامت در شب را دارید، زیاد نگران نباشید. گرچه هنوز امکانات رفاهی و بوم‌گردی خاصی دور دریاچه نیست! در حقیقت شما به معنی واقعی در دامن طبیعت هستید و باید برای اقامت شبانه، تدابیر لازم را از قبل بیندیشید. همراه داشتن چراغ‌قوه و پاوربانک برای شارژ تلفن همراه و دوربین‌های عکاسی مهم‌ترین لوازم هستند. علاوه‌بر آن آب آشامیدنی دور دریاچه نیست و لازم است که این موارد را نیز درنظر داشته باشید. همچنین بهتر است بدانید که نمی‌توان در این منطقه هیزم و چوب برای آتش شب پیدا کرد. بنابراین می‌توان از روستا با قیمت مناسب مقداری هیزم تهیه کرد.

دریاچه سوها

نگران محل کمپ زدن نباشید. ضلع شمالی دریاچه، بخش‌های همواری برای چادر زدن وجود دارد. اکثر گروه‌های طبیعت‌گرد نیز در این بخش کمپ می‌کنند. البته اگر دوست دارید طلوع بی‌نظیر آفتاب را از چادرتان تماشا کنید، بهتر است قسمت شمال شرقی و بر تپه‌های مشرف به دریای خزر کمپ کنید. خوب است بدانید خاک این منطقه اغلب خیس است و حتما باید به فکر کف چادر باشید. باران‌های ناگهانی هم ممکن است شما را غافلگیر کند. ولی این باران‌ها گذرا هستند و بیش از چند دقیقه به درازا نمی‌کشند.

گردش اطراف دریاچه

اگر در ساعات اولیه روز به دریاچه سوها برسید، می‌توانید بعد از اُتراق کردن، در قسمت‌های مختلف دریاچه به گردش بپردازید. قسمت شمالی دریاچه، پوشش جنگلی دارد و بسیار مطلوب است. فقط باید مراقب باشید که گم نشوید. شاید دیدنی‌ترین بخش دریاچه، ضلع شمال شرقی آن باشد. این قسمت دریاچه با توجه به ارتفاع محل، برای عکاسی بسیار مناسب است. البته می‌توان جنگل‌نوردی کرده و از کشف مناظر بسیار زیبا لذت برد.

این منطقه ازنظر توپوگرافی بی‌نظیر است و بخش اعظم آن را درختان جنگلی مانند افرا، ازگیل، گوجه‌سبز، فندق و… تشکیل می‌دهند. طبیعت این منطقه نیز دست نخورده و بکر است. توصیه می‌کنم که نه تنها در این منطقه، بلکه هر کجا که به سفر رفتید با طبیعت مهربان باشید و از آن دلسوزانه نگه­داری کنید.

دریاچه سوها

منطقه بکر و رویایی

اردبیل همیشه با آب‌وهوای سرد و گیلان با هوای بارانی و مرطوبش در ذهن‌ها هستند. سوها و بخش ویلکیج، محل تلاقی این دو نوع آب‌وهوا است که یکی از مناطق بسیار خوب از نظر شرایط جوی در کشور محسوب می‌شود. در هر ساعت از شبانه روز، در این منطقه شاهد عبور ابرهای عظیم و مه‌های دنباله‌دار هستید که ناشی از برخورد جبهه‌های هوایی دو استان است.

گیلانی‌های دوست‌داشتنی در این منطقه به چرای دام‌هایشان مشغول‌ هستند. دیدن اسب‌ها با کره‌های خوش‌رنگ و دام‌هایشان در چنین طبیعتی لذت و حال خاصی دارد. چشم‌اندازهای سوها آن‌قدر رویایی است که آدمی با وجود تماشای منظره نیز باور نمی‌کند چنین چشم‌اندازی در ایران وجود دارد. بعد از چشم‌انداز و طبیعت بکر، آب‌وهوای بسیار مطلوب و گیرای آن، طبیعت دوستان را دعوت به اقامت شبانه می‌کند. اگر سحرخیز باشید، می‌توانید یکی از زیباترین طلوع‌های آفتاب عمرتان را نیز ببیند.

دریاچه سوها

هر چهار جهت دریاچه، تقریبا یک نوع اقلیم خاص حاکم است. از سمت غرب که مشرف به اردبیل است، توده هوایی غالبا سرد تا خنک را لمس می‌کنید. قسمت جنوبی که در مسیر آبشار لاتون است، بیشتر هوای شرجی دارد؛ اما قسمت شرقی که مشرف به دریای خزر و استان گیلان است، هوای بسیار مطلوبی جریان دارد. با یک گردش یکی دو ساعته در قسمت شرقی دریاچه سوها و دیدن مناظر آن از لابه‌لای درختان و ابرها، می‌توان عاشق منطقه شد. خاک اطراف دریاچه اغلب خیس و مرطوب است و چاله‌های پر آبی به وفور دیده می‌شوند. اگر اهل دویدن هستید، بهتر است مواظب این چاله‌ها باشید؛ چراکه عمق آن‌ها قابل‌تشخیص نیست.

عکاسی از طبیعت زیبا

اگر به عکاسی علاقه‌ دارید، دریاچه سوها یک سوژه بی‌نظیر برای عکاسی از مناظر طبیعی است. عمق چشم‌انداز، جلوه خاصی به عکس‌های شما می‌دهد و اگر ابرها زیاد سربه‌سرتان نگذارند، نور خوبی خواهید داشت. کافی است یک دوربین همراه خود داشته باشید و از مناظری که کمتر کسی دیده، عکاسی کنید و لذت ببرید.

دریاچه سوها

نکاتی درباره سفر به سوها

تلفن همراه در این منطقه آنتن مناسبی ندارد. اگر طبیعت‌دوست هستید و می‌خواهید برای مدت زیادی طبیعت‌گردی کنید، بهتر است بدانید که این منطقه در اغلب روزهای سال، خاک بسیار مرطوبی دارد. بنابراین کفش مناسبی همراه خود داشته باشید. حیوانات وحشی همواره در این منطقه حضور دارند، پس مراقب خود و همراهانتان باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن