تاریخ و تمدن

آشنایی با گنجینه ارزشمند کاخ سلیمانیه کرج

فهرست مطالب

کرج شهری زیبا نزدیک پایتخت است که اغلب تهرانی‌ها و مسافران تهران چند‌ باری از آن گذر کرده‌اند، اما کمتر کسی از وجود جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی آن اطلاع دارد. در حوزه گردشگری استان البرز بیش از 100 اثر با ارزش فرهنگی، تاریخی و هنری شناسایی شده که بازدید از آن‌ها می‌تواند برای هر گردشگری جذاب باشد. کاخ سلیمانیه را می‌توان یکی از معروف‌ترین آثار تاریخی کرج دانست. این عمارت زیبا در محدوده مرکزی شهر واقع شده است. برای آشنایی بیشتر با کاخ سلیمانیه از دیدنی های کرج با من در نابرو همراه باشید.

آشنایی با کاخ سلیمانیه

برای دیدن کاخ سلیمانیه باید قدم به یکی از محله‌های قدیمی و مرکزی کرج به نام مصباح بگذارید تا این عمارت را از نزدیک ببینید. این عمارت با‌شکوه و زیبا در دانشکده کشاورزی واقع شده و به همین دلیل سالیان طولانی عموم مردم از وجود آن اطلاع نداشتند. ساخت این کاخ به دوره قاجار بازمی‌گردد و دستور ساخت آن به فرمان یکی از فرزندان فتحعلی‌شاه به نام سلیمان‌میرزا بوده است.

کاخ سلیمانیه کرج

کار ساخت کاخ سلیمانیه را پدرزن سلیمان‌میرزا، معروف به محمدحسین‌خان نظام‌الدوله اصفهانی، انجام داده است. عمارت سلیمانیه یکی از عمارت‌هایی بوده که به‌منظور استفاده شاهان قاجار برای اقامت تابستانی و مقر اقامت حاکم کرج احداث شد و باتوجه‌به قرار‌گیری کاخ بر سه‌راهی مازندران، ری و طالقان و هم‌چنین بر سر راه آذربایجان از موقعیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده است.

جاذبه های کاخ سلیمانیه کرج

کاخ‌ها و عمارت‌های دیگر نیز به نام‌های کلاه‌فرنگی، ملازمین شاهی، کلاه گلشن، فراش‌آباد و در قرمز در این مجموعه بوده است که متأسفانه در طرح‌های توسعه دانشکده و در طول سالیان متمادی بر اثر عدم نگهداری و مرمت از بین رفته‌اند و تنها بنای باقی‌مانده در مجموعه کاخ سلیمانیه است.


پلکان‌ها هر کدام دارای هشت پله و روکش لعاب فیروزه‌ای تزیین‌ شده است. تمام پنجره‌ها و درهای عمارت چوبی و ساده هستند.

این بنا به‌عنوان اثر ملی به ثبت رسیده است. عمارت و کاخ سلیمانیه پیش‌از انقلاب توسط اداره میراث فرهنگی قزوین، مرمت، سامان‌دهی و استحکام‌بخشی شده و توسط دانشکده مورد استفاده قرار گرفت، اما در طول سالیان گذشته دوباره به‌صورت متروک رها و دچار آسیب‌های جدی شده بود تا اینکه از سال 1379 دوباره کار مرمت و بازسازی از سر‌گرفته شده و تا به امروز ادامه دارد.

کاخ سلیمانیه کرج

علت نامگذاری کاخ سلیمانیه

درباره نامگذاری کاخ سلیمانیه دو روایت تاریخی متفاوت وجود دارد. در بعضی از منابع علت نامگذاری را تولد سی‌وچهارمین فرزند فتحعلی‌شاه به نام سلیمان‌میرزا دانسته‌اند. منبع تاریخی دیگری که برای پی‌بردن به علت نامگذاری این کاخ وجود دارد، سفرنامه گاسپار دروویل، افسر فرانسوی است. وی در سفرنامه خود علت نامگذاری کاخ سلیمانیه را خشم محمد‌علی‌میرزا، پسر بزرگ فتحعلی‌شاه، از به ولیعهد رسیدن عباس‌میرزا می‌داند.

گاسپار فرانسوی می‌گوید محمد‌علی‌میرزا پس‌از این واقعه برای اثبات لیاقت خود با سلیمان‌پاشا، والی بغداد، وارد جنگ می‌شود و او را شکست می‌دهد. محمد‌علی‌میرزا غرامت جنگی به‌دست‌آمده در این جنگ را برای فتحعلی‌شاه می‌فرستد و وی با پول به‌دست‌آمده کاخ فعلی را بنیان نهاد و نام آن را سلیمانیه گذاشت تا خاطره شکست سلیمان‌پاشا را برای همیشه زنده نگه دارد.

کاخ سلیمانیه کرج

معماری کاخ سلیمانیه

معماری بنای سلیمانیه در شکل و محتوا همانند سایر آثار باقی‌مانده از دوره قاجار است؛ اما منحصربه‌فرد‌ترین ویژگی کاخ سلیمانیه که برای اولین ‌بار در این بنا به کار گرفته شده، ساخت آن به‌سبک پیلوت (روی پایه) بوده که در زمان خود نوعی نوآوری به حساب می‌آمد.

کاخ سلیمانیه کرج

نمای بیرونی کاخ سلیمانیه با آجر و به‌صورت ساده و فاقد تزیینات خاصی است. دو سمتِ کاخ به‌صورت متقارن ساخته شده و سقف شیروانی دارد. برای ورود به ساختمان دو پلکان در قسمت شمالی و دو پلکان در قسمت جنوبی ساخته شده است.

پلکان‌ها هر کدام دارای هشت پله و روکش لعاب فیروزه‌ای تزیین‌ شده است. تمام پنجره‌ها و درهای عمارت چوبی و ساده هستند. بعداز بالا رفتن از پله‌ها وارد راهرویی می‌شوید که در یک سمت اتاق‌ها و سمت دیگر تالار اصلی قرار دارد.

معماری کاخ سلیمانیه کرج

قسمت اصلی این عمارت تالار اصلی آن است که دو نقاشی معروف در آن به تصویر در‌آمده است. دو سمت تالار دو نقاشی منتسب به فتحعلی‌شاه قاجار و آقامحمدخان قاجار است که عبدالله‌خان نقاش‌باشی آن‌ها را کشیده است.

هم‌چنین در تالار اصلی تزئینات آیینه و گچ‌کاری استفاده شده است که در بین آن‌ها نقاشی‌های گل و گیاه دیده می‌شود. دو پنجره بزرگ برای تالار اصلی تعبیه شده است که چشم‌انداز زیبایی به دو سمت باغ دارد.

دیدنی های کاخ سلیمانیه کرج

دسترسی به کاخ

برای رسیدن به کاخ سلیمانیه ابتدا باید خود را به میدان امام حسین (ع) کرج برسانید. سپس وارد بلوار هفتم تیر شوید. پس‌از ورود به بلوار، ورودی کاخ در اولین کوچه از سمت راست به نام کوچه شهید کیانپور، جنب مدرسه استقلال واقع شده است. با سؤال از افراد بومی به‌راحتی می‌توانید این کاخ زیبا را پیدا کنید.

جاذبه های کاخ سلیمانیه کرج

جاذبه‌های تاریخی کرج، بخشی از دیدنی‌های شهر را تشکیل می‌دهد که باوجود مدرن و صنعتی شدن شهر کرج باز می‌توانید ردپای گذشته‌ها را در آن ببینید و سفری به تاریخ داشته باشید. در سفر به کرج فراموش نکنید از این بنای زیبا و دیدنی بازدید کنید. هم‌چنین اگر تجربه بازدید از کاخ سلیمانیه را داشته‌اید، آن را با دیگر دوستان نابرویی به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن