طبیعت گردی

رصد آسمان کویر مزینان؛ لذت تماشای آسمان پرستاره شب

فهرست مطالب

دیدن آسمان شب، یکی از فرصت‌هایی است که بیش از هرچیز دیگر عظمت و زیبایی آفرینش را به انسان یادآور می‌شود. این زیبایی همیشه وجود دارد، ولی برای دیدن آن باید کمی از شهر دور شوید و به جایی دور از تمام روشنایی‌ها و نورهای مصنوعی بروید تا بتوانید خودنمایی نور ستاره‌ها را ببینید. اگر شرایطش را داشته باشید، کویر یکی از بهترین مکان‌ها برای رصد آسمان شب است. رصد آسمان کویر مزینان به‌دلیل غبار کم آسمان، یکی از تفریحات مهم منطقه است. اگر به آسمان‌ شب علاقه‌مندید، تا پایان این مطلب من در نابرو همراه باشید تا با یکی از مکان های دیدنی خراسان رضوی آشنا شوید.

بهترین زمان برای رصد آسمان کویر مزینان

برای رفتن به این کویر ابتدا باید به روستای مزینان بروید. روستای مزینان از توابع سبزوار است و روستایی کویری است و همین بخش کویری مهم‌ترین جاذبه آن به حساب می‌آید. برای رسیدن به روستا بهتر است طوری برنامه‌ریزی کنید که پیش از تاریکی به روستا برسید، چراکه برای رسیدن از روستا به قسمتی از کویر که برای مشاهده آسمان ‌شب مناسب است، حدود نیم ساعت تا 45 دقیقه در راه خواهید بود. کویر مزینان بخش‌های مختلفی دارد: بخشی از کویر آن ماسه‌ای و بخشی پفکی است.

کویر آسمان مزینان

شب‌ها در کویر هوا سرد و معمولا با وزش باد همراه است. باد باعث جابه‌جایی ماسه‌ها در کویر ماسه‌ای می‌شود که ممکن است مشکل‌ساز شود. بنابراین برای برنامه رصد، بخش پفکی کویر مناسب‌تر است. می‌توانید مسیر دقیق کویر پفکی را از بومی‌های منطقه بپرسید. هرچند کویر خلوت است، اما رد ماشین‌ها بخش زیادی از مسیر را مشخص می‌کند.

کویر آسمان مزینان

اگر قصد رصد آسمان شب را دارید، بهتر است به چند نکته توجه کنید و بعد درمورد زمان آن تصمیم‌گیری کنید. اختلاف دمای شب و روز در کویر نسبتا زیاد است و این باعث می‌شود شب‌های کویر برخلاف روزهایش بسیار سرد باشند. بنابراین اگر در فصل پاییز یا زمستان برای رصد آسمان به کویر می‌روید، به‌احتمال زیاد برای شب‌مانی به مشکل خواهید خورد.

بهتر است زمانی را برای این برنامه انتخاب کنید که علاوه‌بر رصد آسمان ‌شب بتوانید طلوع خورشید را هم که بسیار زیبا است، در کویر مشاهده کنید. فصل بهار و تابستان برای رصد آسمان بسیار مناسب است. دمای هوا مطلوب است و به‌راحتی می‌توانید تا صبح در کویر کمپ بزنید و نظاره‌گر ستاره‌ها و کهکشان راه ‌شیری باشید.

کویر آسمان مزینان

رصد آسمان کویر مزینان

اگر به‌صورت شخصی برای این منظور برنامه‌ریزی می‌کنید، لوازم کمپینگ مانند چادر، کیسه‌خواب و لوازم پخت‌وپز را بهتر است به‌همراه داشته باشید. به‌دلیل فاصله زیاد کویر تا روستا، باید لوازم پخت‌وپز را به‌همراه داشته باشید. می‌توانید برای پیداکردن صورت‌های فلکی از برخی برنامه‌های کاربردی استفاده کنید. یکی از این برنامه‌ها Star Walk است که حجم بالایی دارد اما بسیار جامع و دقیق است. به‌همراه‌داشتن لیزر مخصوص رصد آسمان نیز برای بهتر پیداکردن صورت‌های فلکی بهتان کمک خواهد کرد.

کویر آسمان مزینان

تنها زیراندازی کافی است تا بر آن دراز بکشید و ساعت‌ها به ستاره‌ها و آسمان نگاه کنید تا ستاره‌ها جابه‌جا شوند و نور سفیدی از شرق بتابد که نشان‌دهنده نزدیکی طلوع باشد. آسمان ‌شب به‌اندازه کافی زیبا و دیدنی است؛ اما کمی جست‌وجوکردن درباره صورت‌های فلکی و افسانه‌هایی که براساس آن‌ها وجود دارند، این سفر را جالب‌تر و لذت‌بخش‌تر می‌کند.

کویر آسمان مزینان

اگر به‌دلیل نداشتن وسیله شخصی یا هر مشکل دیگر شرایط کمپینگ و رصد آسمان ‌شب را به‌صورت شخصی ندارید، می‌توانید ازطریق آژانس‌های گردشگری از برنامه‌های رصد آسمان شب که در تمامی کویرها برگزار می‌شوند، مطلع شوید. هزینه این نوع سفر به‌مراتب بیشتر از هزینه سفر شخصی خواهد بود، اما مزیت این نوع بازدید این است که در بیشتر تورهای آسمان‌ شب کارشناس نجوم وجود دارد که اطلاعات خوبی درباره نجوم آماتوری به شرکت‌کنندگان می‌دهد.

کویر آسمان مزینان

چند نکته برای رصد آسمان کویر مزینان

اگر قصد رصد آسمان ‌شب را در کویر مزینان یا هر کویر دیگری دارید، بهتر است حتما به موقعیت ماه در آسمان توجه کنید. در شب‌های مهتابی شرایط خوب و مطلوبی برای دیدن آسمان وجود ندارد. بنابراین قبل از برنامه‌ریزی برای سفر، حتما به این نکته توجه کنید. در شب کویر سعی کنید خیلی از تلفن همراهتان استفاده نکنید، نگاه‌کردن به صفحه تلفن همراه در نور کم آسیب بسیار زیادی را به چشم‌ها وارد می‌کند. حتما پلاستیک زباله همراه خودتان داشته باشید تا برای جمع‌آوری زباله‌هایتان به مشکل نخورید.

کویر آسمان مزینان

سعی کنید در طبیعت‌گردی‌هایتان گردشگری پایدار باشید و به محیط‌زیست آسیب نرسانید. اگر در کویر آتش روشن می‌کنید، حتما قبل از ترک منطقه از خاموش‌شدن آن مطمئن شوید. ممکن است با اشتباهی کوچک صدمات جبران‌ناپذیری به محیط‌زیست وارد شود. درنهایت طوری منطقه را ترک کنید که اگر دوباره قصد بازدید از آن مکان را داشتید، همچنان از زیبایی‌های طبیعت منطقه لذت ببرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن