ماجراجویی

بهترین پیست های اسکی ایران؛ در حصار برف و هیجان

فهرست مطالب

هرچند رسیدن زمستان برای بسیاری از افراد دلچسب است اما علاقه‌مندان به ورزش‌های زمستانه، طور دیگری از آمدن این فصل لذت می‌برند؛ زیرا تمام سال در انتظار اسکی در دامنه پربرف کوه‌ها بوده‌اند. از آنجایی که تعداد افراد علاقه‌مند به اسکی و کوه‌های پربرف در کشورمان کم نیست، ایران چندین پیست اسکی بین‌المللی دارد و تقریبا به جز خط ساحلی جنوب کشور در هرگوشه از ایران می‌توان یک پیست اسکی پیدا کرد. البته لذت تفریح در پیست‌های اسکی تنها مختص ورزشکاران نیست و افراد زیادی برای برف‌بازی، تیوب‌سواری و یا لذت بردن از مناظر برفی به این مجموعه‌های تفریحی ورزشی می‌آیند. به‌همین دلیل در این مطلب از نابرو بهترین پیست های اسکی ایران را معرفی کرده‌ام. با من همراه باشید.

1- پیست اسکی دربندسر تهران

هرچند پیست دربندسر قدمت کم‌تری نسب به سایر پیست‌های اسکی تهران دارد، اما استانداردهای یک پیست بین‌المللی را تمام و کمال دارد. این پیست تله سیژ، تله اسکی بشقابی، تله‌کابین، تله‌اسکی چکشی، برف‌کوب، پیست شبانه، مدرسه اسکی و دو رستوران دارد. درضمن پیست دربندسر اولین پیست مجهز ایران به دستگاه برف‌ساز است. همه اینها باعث شده تا این پیست میزبان چندین رقابت بین‌المللی باشد. ارتفاع پیست از سطح دریا 2600 متر است و در سال 1361 آغاز به کار کرده است. فضای پیست نیز برای افراد مبتدی و حرفه ایمن‌سازی و تفکیک شده است. هرچند خود پیست هتل یا مرکز اقامتی ندارد اما منطقه دربندسر، ویلا و واحدهای اقامتی اجاره‌ای زیاد دارد. زمان اسکی در پیست نیز بین ماه‌‌های دی تا اواخر فرودین است.

پیست های اسکی ایران
این پیست اسکی در شمال شرق تهران قرار دارد. شما باید ار طریق اتوبان بابایی، خروجی لشگرک و گردنه قوچک خودتان را به تا دوراهی شمشک-دربندسر برسانید. سپس به سمت چپ یعنی مجموعه تفریحی دربندسر تغییر مسیر دهید. البته از مسیر کرج-گچسر نیز می‌توانید خودتان را به دربندسر برسانید.


نشان دادن مکان روی نقشه

2- پیست اسکی آبعلی تهران

پیست اسکی آبعلی یکی از قدیمی‌ترین پیست های اسکی ایران و اولین پیست اسکی است که به دستگاه بالابر مجهز شد. این پیست در سال 1332 و در ارتفاع 2650 متری از سطح دریا افتتاح شده است. متاسفانه ماه‌های پربرف این پیست کم است و تنها از دی تا اسفند برف کافی برای اسکی دارد. پیست اسکی آبعلی امکاناتی مانند تله‌کابین، تله‌سیژ، تله‌اسکی بشقابی، تله‌اسکی چکشی، مدرسه اسکی و رستوران دارد. البته اگر تجهیزات نداشته باشید می‌توانید اجاره کنید و با مربیانی که در پیست حضور دارند با پرداخت مبلغی به ازای هرساعت آموزش ببینید.

پیست های اسکی ایران

نزدیکی این پیست به تهران باعث شده است تا از سایر پیست‌های اسکی اطراف تهران شلوغ‌تر باشد و حتی تورهای یک روزه به این منطقه برگزار شود. قسمتی از محوطه اطراف پیست نیز محل تیوب‌سواری و برف‌بازی خانواده‌ها است.


نشان دادن مکان روی نقشه

3- پیست اسکی شمشک تهران

پیست اسکی شمشک که در نزدیکی تهران قرار دارد یکی از پیست‌های اسکی بین‌المللی ایران و میزبان ورزشکاران داخلی و خارجی بسیار است. ارتفاع پیست شمشک از سطح دریا بین 2550 تا 3050 متر و طول مسیر اسکی آن 950 متر است. پیست اسکی شمشک در سال 1337 تاسیس شده است.
پیست شمشک انتخاب تهرانی‌ها برای اسکی، سفر زمستانه و اقامت در کوه‌های پوشیده از برف این منطقه است. این پیست امکاناتی مانند تله‌اسکی بشقابی و چکشی، تله‌سیژ، دو هتل، چهار رستوران، اجاره تجهیزات اسکی، مدرسه اسکی و نورافکن برای اسکی در شب دارد. پیست اسکی شمشک معمولا از اوایل آذر تا اواسط فروردین پوشیده از برف است.

پیست های اسکی ایران

با وجود هتل در پیست اسکی، ویلا و واحدهای اقامتی اطراف نگرانی برای اقامت وجود ندارد. برای رسیدن به این پیست باید از طریق بزرگراه بابایی تهران خودتان را به جاده لشکرک، سپس جاده اوشان به فشم و سپس روستای شمشک برسانید.


نشان دادن مکان روی نقشه

4- پیست اسکی توچال تهران

پیست توچال تهران یکی از محبوب‌ترین و بهترین پیست های اسکی ایران است. این پیست بین‌المللی هرساله با بارش اولین برف میزبان افرادی است که با تله‌کابین خودشان را به ارتفاعات تهران می‌رسانند. دسترسی راحت به توچال، تجهیزات به روز و ایمنی باعث شده است تا پیست توچال انتخاب اول علاقه‌مندان به اسکی باشد. برای رسیدن به پیست اسکی باید سوار تله‌کابین شده و در ایستگاه پنجم یا هفتم پیاده شوید. طول پیست اسکی توچال 1200 متر است و بالاترین نقطه آن بیش از 3500 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. این پیست در هشت ماه از سال پوشیده از برف است و از مبتدی تا حرفه‌ای در آن مشغول اسکی‌اند. پیست اسکی توچال تله‌کابین، سه خط تله‌سیژ، یک خط تله‌اسکی، تجهیزات اسکی، مدرسه اسکی، هتل، رستوران و کافی‌شاپ دارد.

پیست های اسکی ایران

برای رفتن به پیست اسکی توچال ابتدا باید خودتان را به منطقه ولنجک در تهران و مجموعه فرهنگی توچال برسانید سپس با استفاده از تله‌کابین تا پیست بالا بروید.


نشان دادن مکان روی نقشه

5- پیست اسکی فریدونشهر

پیست اسکی فریدونشهر یکی از بهترین پیست های اسکی ایران است. این پیست اسکی از سطح دریا بین 2500 تا 3100 متر ارتفاع دارد. شیب متوسط مسیر اسکی نیز بین 35 تا 70 درصد است. هرساله ورزشکاران زیادی از اصفهان و شهرهای اطراف، به این پیست مجهز می‌آیند تا توانایی‌هایشان در این رشته بیشتر شود. پیست اسکی فریدونشهر امکاناتی مانند پیست آموزشی مجزا، مدرسه اسکی، دستگاه برف‌کوب، بالابر، تله‌اسکی بشقابی، تله‌سییژ، رستوران، چهار واحد اقامتی، پارکینگ و نمازخانه دارد. درصورتی که تجهیزات اسکی هم نداشته باشید، می‌توانید به راحتی اجاره کنید. در این پیست لوازم اسکی و تیوب اجاره داده می‌شود. با پرداخت هزینه یک ساعت آموزش نیز می‌توانید از تجربیات مربیان اسکی استفاده کنید.

پیست های اسکی ایران

پیست اسکی فریدونشهر در شش کیلومتری غرب فریدونشهر و ارتفاعات موسوم به گردنه روستای چغیورت قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

6- پیست اسکی پولادکف شیراز

پیست اسکی پولادکف در 88 کیلومتری شهر شیراز و در ارتفاع 2830 متری از سطح زمین قرار دارد. پیست اسکی پولادکف با امکاناتی مانند تله‌کابین، دو دستگاه تله‌اسکی با طول 1600 متر، هشت دستگاه موتوربرفی(اسنومبیل)، مینی‌بوب (لژ سواری)، چهار واحد غذاخوری، هتل، مهمانسرا، آموزش اسکی و کرایه تجهیزات اسکی، دومین پیست بین‌المللی اسکی کشور است. هتل چهار ستاره این پیست اسکی لذت تماشای کوه‌های پربرف در اتاقی راحت و گرم را برای مهمانان فراهم کرده است. تله‌کابین مجموعه در تمام سال فعال است و اسکی روی چمن نیز در این پیست انجام می‌شود.

پیست های اسکی ایران

پیست اسکی بین‌المللی پولادکف در ۸۸ کیلومتری شمال شیراز و کیلومتر ۱۵ جاده سپیدان به آبشار مارگون قرار دارد. البته در نزدیکی این پیست، پیست اسکی کوچکتری به نام سپیدان نیز وجود دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

7- پیست اسکی خوشاکو ارومیه

این پیست نام خود را از روستای خوشاکو در نزدیکی‌اش گرفته است. پیست خوشاکو ارومیه با 50 هزار متر مربع مساحت در ارتفاع 3200 متری از سطح زمین قرار دارد. این پیست شش ماه از سال پربرف و تا اردیبهشت نیز میزبان ورزشکاران است. هرچند این پیست تجهیزاتِ به روز شبیه به پیست‌های اسکی تهران را ندارد اما در پیشرفت این ورزش در منطقه ارومیه تاثیرگذار بوده و ایمن‌سازی شده است. البته اگر اسکی بلد نباشید و یا تجهیزاتش نداشته باشید، می‌توانید اجاره کنید. درغیر این صورت باید بدانید که سرسره‌بازی، لذت برف‌بازی و تماشای ارتفاعات سرتا پا سپید از برف هم خالی از لطف نیست.

پیست های اسکی ایران

این پیست در 30 کیلومتری غرب شهر ارومیه، در منطقه راژان و در نزدیکی روستای خوشاکو قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

8- پیست اسکی کاکان یاسوج

پیست اسکی دنا که به کاکان شهرت دارد در نزدیکی شهر یاسوج قرار گرفته و یکی از محبوب‌ترین پیست های اسکی ایران است. پیست اسکی کاکان پنج تا شش ماه از سال پوشیده از برف است و افرادی زیادی از جنوب کشور برای اسکی به این پیست می‌آیند. پیست اسکی کاکان در دامنه ارتفاعات دنا قرار دارد و یکی از مقاصد گردشگری زمستانه برای اهالی خوزستان، فارس و اصفهان است. ارتفاع این پیست از سطح زمین 2600 متر و مسیر اسکی آن 600 متر طول دارد. این پیست امکاناتی مانند برف‌کوب، تله‌اسکی بشقابی، رستوران و خوابگاه دارد.

پیست های اسکی ایران

کاکان در استان کهگیلویه‌و‌بویراحمد و 18 کیلومتری شهر یاسوج در نزدیکی روستای کاکان قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

9- پیست اسکی شیرباد

این پیست تازه تاسیس در سال 1388 و در دامنه‌های کوه بینالود احداث شده است. شیرباد را می‌توان تنها پیست اسکی مجهز و ایمن شرق ایران دانست که در پنج ماه از سال و تا اوایل اردیبهشت قابل استفاده است. طول مسیر اسکی این پیست 1200 متر است و با داشتن تجهیزاتی مانند بالابر، تله‌اسکی، مدرسه اسکی، لوازم اسکی ساختمانی سه طبقه با رستوران، کافی شاپ، لوازم گرمایشی و سرویس بهداشتی است. تله‌اسکی مجموعه نیز 900 متر طول دارد و منظره‌ای زیبا از کوهستان‌های پربرف اطراف را برایتان فراهم کرده است. پیست اسکی شیرباد در استان خراسان رضوی و نزدیکی شهر مشهد قرار دارد.

پیست های اسکی ایران

برای رسیدن به این منطقه باید به سمت روستا دولت‌آباد و سپس روستای شیرآباد حرکت کنید. پیست اسکی در فاصله 20 کیلومتری از روستای شیرآباد قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

10- پیست اسکی چلگرد

پیست چلگرد که در سال ۱۳۵۴ ساخته شده است این روزها یکی از بهترین پیست های اسکی ایران است. طول مسیر این پست 800 متر و شیب آن 20 درصد است. این پیست امکاناتی مانند بالابر، فضای جداگانه برای خانواده‌ها، خانم‌ها و آقایان و هتل دارد. تونل و آبشار کوهرنگ نیز در فاصله کمی از پیست قرار دارد؛ بنابراین بهتر است برای بازدید از این دو جاذبه گردشگری نیز برنامه‌ریزی داشته باشید.

پیست های اسکی ایران

پیست اسکی چلگرد در فاصله ۹۱ کیلومتری از شهرستان شهرکرد در استان چهار‌و‌محال بختیاری قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

11- پیست اسکی سهند

پیست اسکی سهند تبریز تاثیر به‌سزایی در پیشرفت این ورزش در استان آذربایجان‌شرقی داشته است. این پیست به مدت شش ماه در سال میزبان ورزشکاران است و 1200 متر مسیر اسکی دارد. دسترسی آسان از شهر و امکاناتی مانند مدرسه اسکی، اماکن ورزشی بین راهی، تله‌اسکی، برف‌کوب، بالابر، هتل و سرویس بهداشتی باعث شده تا ورزشکاران بسیاری از شهرهای اطراف، زمستان‌ها به این پیست بیایند.

این پیست بهمن‌گیر نیست و به همین دلیل برای ورزش‌های زمستانی مناسب است. تعدادی از مسابقات داخلی قهرمان کشوری و بین‌اللملی در رده‌های نوجوانان و جوانان نیز در این پیست برگزار شده‌اند. پیست اسکی سهند تبریز از سوی فدرسیوان جهانی اسکی عنوان پیست اسکی بین‌اللملی را کسب کرده است.

پیست های اسکی ایران

در نزدیکی پیست نیز مجتمع اقامتی و تفریحی به نام شانلی با کرسی‌خانه، رستوران و چند ویلای کوهستانی قرار دارد. پیست اسکی سهند در جنوب شرقی تبریز و در فاصله 27 کیلومتری پلیس راه تبریز- تهران قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

12- پیست اسکی آلوارس اردبیل

سرعین علاوه بر آب گرم، پیست اسکی حرفه‌ای هم دارد. بنابراین برای علاقه‌مندان به این ورزش، اسکی در هوای سرد و بعد از آن ریلکس کردن در چشمه آب گرم می‌تواند خاطره‌ای فراموش‌نشدنی را رقم بزند. ارتفاع این پیست از سطح دریا 3200 متر و طول مسیر تله سی یژ آن حدود 1200 متر است. آلوارس یکی از بزرگترین پیست های اسکی ایران است که لذت اسکی در دامنه کوه سبلان را برایتان فراهم کرده است. برف این منطقه به علت ارتفاع بالا و دمای پایین هوا در حدود هشت ماه برای اسکی مناسب است.

پیست های اسکی ایران
پیست اسکی آلوارس امکاناتی مانند پیست سرسره‌سواری، تله‌سیژ، پیست کارتینگ، رستوران و غرفه صنایع دستی دارد. برای رسیدن به پیست اسکی آلورس باید راهی شهر سرعین شوید. سپس از سرعین با پشت سر گذاشتن روستاهای گازیز، علیداشین و اوجور به روستای آلوارس می‌رسید که پیست اسکی در 12 کیلومتری آن قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

13- پیست اسکی پیام مرند

پیست اسکی پیام مرند یکی از قدیمی‌ترین پیست های اسکی ایران است. این پیست از سال 1348 تا به امروز میزبان ورزشکاران در دامنه ارتفاعات رشته کوه میشو بوده است. پیست اسکی مرند 30 هکتار مساحت، مسیر اسکی 800 متری و ارتفاعی 1800 متری از سطح دریا دارد. پیست پیام دارای امکانات رفاهی مانند دستگاه‌های بالابر برای افراد مبتدی و حرفه‌ای، تلتکس، پیست مخصوص کودکان و افراد مبتدی، اسنوبرد مارپیچ، مدرسه اسکی، رستوران، سرویس‌بهداشتی و پارکینگ است. نکته مثبتی که این پیست دارد شرایط پایدار جوی آن است که به ندرت کولاک و یا وزش باد سر کوهستانی رخ می‌دهد. به همین دلیل نیز برای افراد مبتدی و کودکان عالی است.

پیست های اسکی ایران

پیست اسکی پیام در نزدیکی روستای پیام، 54 کیلومتری شهر تبریز و 15 کیلومتری شهر مرند قرار دارد.


نشان دادن مکان روی نقشه

اگر از طرفداران ورزش‌های زمستانی هستید و تجربه‌ای از حضور در پیست های اسکی ایران دارید، با نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن