طبیعت گردی

اقامتگاه بومگردی سی‌ سن؛ تجربه یک خلوتگاه زیبا در آمل

فهرست مطالب

اگر می‌خواهید دو سه روزی از هیاهوی شهر دور باشید، خصوصا اگر در تهران زندگی می‌کنید و می‌خواهید با طی مسافتی کوتاه به جایی بکر و آرام دسترسی داشته باشید، حتما اقامتگاه بومگردی سی‌ سن  از جاهای دیدنی مازندران را در اولین برنامه سفر خود جای دهید. با من در نابرو همراه باشید تا این خانه کوچک و آرام را بیشتر بشناسید.

رسیدن به اقامتگاه بومگردی سی سن

در مسیر جاده هراز به سمت آمل، در روستای آب اسک و در بالای تپه‌ای که مشرف به دریاچه امام‌زاده علی واقع شده، خانه‌ای قدیمی با چشم‌اندازی بی‌نظیر به کوه و دریاچه خودنمایی می‌کند. این خانه به نام اقامتگاه سی سن شناخته می‌شود. اقامتگاه بومگردی سی سن در سال 1361 ساخته شده و در یکی دو سال اخیر به دست آقای آرین سلیمانی که خود ایشان مرمت‌گر بناهای تاریخی است، بازسازی و به اقامتگاه بومگردی تبدیل شده است.

منظره بسیار زیبای طبیعت در این منطقه

اگر با وسیله نقلیه شخصی به این اقامتگاه سفر کرده‌اید، بعد از خروج از جاده اصلی، پیش از پل رودخانه، ماشین‌تان را پارک کنید و مسیر کوتاهی را پیاده تا اقامتگاه به سمت بالا حرکت کنید.

البته قاطر باربری متعلق به اهالی روستا معمولا همان نزدیکی وجود دارد که شما با هماهنگی می‌توانید برای حمل‌ونقل از آن استفاده کنید. زمان مرمت و بازسازی بنا هم تمام مصالح توسط قاطر به بالا حمل شد.

بعد عبور از پل روی رودخانه با طی مسافتی حدود پنج دقیقه به بنای زیبای اقامتگاه بومگردی سی سن می‌رسید. تمام مسیر با چوب‌هایی مانند پله برای شما مشخص و علامت‌گذاری شده و تا جایی که به تعادل محیط آسیبی وارد نشود، خار و خاشاک را نیز از این مسیر برای شما پاک کرده‌اند و مسیری مناسب فراهم آورده‌اند.

امکانات اقامتگاه بومگردی سی‌ سن

آشنایی با اقامتگاه بومگردی سی‌ سن

کلمه «سن» در زبان مازنی به معنی سنگ و «سی سن» به معنی کوهستان است که با توجه به قرارگرفتن اقامتگاه در مجاورت کوه‌ها و روی تپه اسم مناسب و زیبایی برای آن انتخاب شده است.

فضای حیاط و ایوان اقامتگاه بومگردی

برای ورود به اقامتگاه با چند پله وارد ایوان بزرگ آن می‌شوید. ایوانی که به شکل غلام‌گرد دورتادور خانه می‌چرخد. در گذشته به راهرو یا فضایی که دورتادور یک بنا به شکل گردشی طراحی شده و برای رفت‌وآمد از آن استفاده می‌کردند غلام‌گرد می‌گفتند. کف ایوان با حصیر فرش شده است.

ایوان بسیار زیبا و جذاب خانه روستایی

این پوشش حصیر در همان بدو ورود به خوبی حس روستایی بودن فضا را به شما منتقل می‌کند. البته پیش از پا گذاشتن روی حصیرها لازم است بالای پله‌ها کفش‌های خود را از پا در بیاورید. روی حصیرهای تمیز ایوان همه بدون کفش راه می‌روند، می‌نشینند و استراحت می‌کنند.

اهالی حتی گاهی تصمیم می‌گیرند سفره‌ غذای را در ایوان و رو به دریاچه مهیا ‌کنند. به همین دلیل قطعا حفظ تمیزی این ایوان زیبا در آرامشی که به مهمانان می‌دهد، اهمیت زیادی دارد. اندود نمای دیوارها گلی و نرده‌ها و ستون‌ها همه چوبی است. روی ستون‌های چوبی فانوس‌های قدیمی آویخته شده و همه این‌ها کنار مناظر زیبای اطراف به روح و جان آدمی می‌نشیند.

جاذبه های اقامتگاه بومگردی سی‌ سن

با حرکت در ایوان پیش از آنکه هوش و حواستان به اتاق‌ها و مستقر شدن در آن پرت شود، دقیقا مقابل در ورودی خانه با منظره‌ای بی‌نظیر از دریاچه روبه‌رو می‌شوید که تحسین نکردن آن، حتی در همان لحظه که احتمالا با بار وکوله پشتی و خسته از راه به اقامتگاه رسیده‌اید، ممکن نیست.

ورود به اتاق‌های اقامتگاه بومگردی سی‌ سن

با عبور از در ورودی وارد راهروی اصلی اقامتگاه می‌شوید که منتهی به فضای نشیمن می‌شود. نشیمن در واقع فضای اشتراکی اقامتگاه است و برای استفاده همه مهمانان در نظر گرفته شده است، که اتفاقا در شب‌های سرد که امکان استراحت در ایوان وجود ندارد، جایی راحت و گرم برای دورهمی‌های دوستانه و گپ‌و‌گفت آخر شب محسوب می‌شود.

امکانات اقامتگاه بومگردی سی‌ سن

در دکور فضای نشیمن از ابزار و ظروف و وسایلی قدیمی استفاده شده است. بیشتر وسایل متعلق به گذشته همین خانه بوده و مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این وسایل هم حس نوستالژی را در شما برانگیخته می‌کند و هم با سوال کردن در مورد آن‌ها چیزهای جدیدی یاد می‌گیرید.


در این اقامتگاه امکان نگهداری و پذیرش حیوانات خانگی در داخل ساختمان مجموعه و اتاق‌ها وجود ندارد اما در محوطه مجموعه و حیاط در صورت نیاز این امکان برای شما فراهم است.

درِ اتاق‌های موجود در اقامتگاه همه به راهرو یا نشیمن باز می‌شوند. اقامتگاه بومگردی سی سن چهار اتاق با نام‌های دریاچه، کرسی، تیروا و هِسِل دارد.

اتاق دریاچه با ظرفیت هشت نفر، بزرگ‌ترین اتاق اقامتگاه است که پنجره‌ای بزرگ رو به دریاچه دارد. اتاق کرسی با ظرفیت چهار نفر، یک «چال کرسی» دارد که درحال‌حاضر با چوب پوشانده شده است. چال کرسی یک گودال کوچک است که قدیم در کف اتاق می‌کندند تا آتش کرسی را توی آن بگذارند و میز کرسی بالای آن قرار می‌گرفت. به دلیل وجود چال کرسی اسم کرسی را برای این اتاق انتخاب کرده‌اند.

محیط سنتی داخل خانه

نام اتاق هِسِل با ظرفیت چهار نفر، از برکه و مرداب اطراف اقامتگاه گرفته شده است. در واقع هِسِل در زبان مازنی به معنی برکه و مرداب است. اتاق تیروای اقامتگاه بومگردی سی سن با ظرفیت پنج نفر و نمای رو به کوهستان، در قسمت غرب اقامتگاه قرار گرفته است. تیروا به معنی بادی است که مثل تیر می‌وزد. سقف تمامی اتاق‌ها و قاب تمام در و پنجره‌ها از چوب است.

خدمات رفاهی اقامتگاه سی سن

در تمامی اتاق‌های اقامتگاه بومگردی سی‌ سن برای خواب از لحاف و تشک‌های سنتی استفاده شده و برای هر شب اقامت ملحفه‌های سفید و تمیز برای روی تشک‌ها و لحاف‌ها در اختیار شما قرار داده می‌شود.

کنار گرمای بخاری نفتی و زیر سنگینی لحاف‌های سنتی، حس و حال کودکی در خانه پدربزرگ و مادربزرگ‌ها برای شما تکرار می‌شود. در صورت نیار بخاری‌های برقی و المنتی نیز برای راحتی شما در این اقامتگاه وجود دارد. فرش‌ اتاق کرسی نمد و گلیم است که تاریخ این نمدها به سال 1341 می‌رسد.

اقامتگاه بومگردی سی‌ سن

برای فرش بقیه اتاق‌ها از قالی دستباف با رنگ‌های گرم و نقش‌های قدیمی استفاده شده است. از زیبایی‌های فضای اقامتگاه بومگردی سی‌ سن پارچه‌های سفید بزرگی است که به عنوان پرده سرتاسر پنجره‌ها آویخته شده و همه سورن‌دوزی‌های خراسان و کار دست است. سوزن‌دوزی‌هایی که طرح‌های آن به صورت بداهه با طرح‌های گل‌های مختلف و با رنگ‌های شاد قرمز، نارنجی، صورتی، سبز و… حال‌وهوای دلنشینی را در همه اتاق‌ها ایجاد کرده است.

سرویس بهداشتی و حمام اقامتگاه بیرون از خانه و در فاصله کمی از آن قرار گرفته است. از بیرون که به آن نگاه می‌کنید شبیه به یک اتاق روستایی کوچک گلی به نظر می‌رسد، اما وقتی در چوبی آن را باز می‌کنید با یک سرویس بهداشتی تمیز، مدرن و کاملا مجهز ایرانی و فرنگی روبه‌رو می‌شوید که راحتی و آرامش شما را در طول اقامت فراهم می‌کند.

اقامتگاه بومگردی سی‌ سن

شکم‌گردی در اقامتگاه بومگردی سی سن

صبحانه اقامتگاه بومگردی سی‌ سن برای همه مسافرها رایگان است. استفاده از غذاخوری در وعده‌های ناهار و شام هم با هماهنگی‌های قبلی و سفارش ممکن است. غذاهای محلی اقامتگاه پس از ثبت سفارش شما بلافاصله از مواد اولیه روز و تازه محدوده تهیه می‌شوند. البته اغلب غذاهای این اقامتگاه با زمینه غذاهای مازندران، اما با توجه به سلیقه مهمانان طراحی شده و طبخ می‌شود.

غذای پر طرفدار سی سن ماهی قزل‌آلاست که از دریاچه پایین اقامتگاه برای شما ماهی تازه صید می‌کنند و کنار برنج ایرانی برای شما سرو می‌کنند. از جمله غذاهای خوشمزه دیگر اقامتگاه بومگردی سی‌ سن اردک، فسنجان و … را هم می‌توان نام برد که با سفارش قبلی برای شما آماده می‌شود.

صبحانه محلی و خوشمزه

امکان سفارش چای برای شما وجود دارد که در قوری و فنجان‌های سفالی سبز رنگ آماده می‌شود و در هماهنگی کامل با حال‌وهوای شما در اقامتگاه است. نبات کنار چای هم همیشه پابرجاست و حتی قند قهوه‌ای هم کنار قند سفید در قندان‌ها دیده می شود تا خیال دوستانی که نگران سلامتی خود هستند را نیز راحت کرده باشد.

جاذبه‌های اقامتگاه سی سن

یکی از جالب‌ترین تجربه‌هایی که از اقامت در اقامتگاه بومگردی سی سن می‌توان داشت، گشت‌و‌گذار در محیط طبیعی اطراف اقامتگاه است. در پایین تپه‌ای که اقامتگاه بر روی آن قرار گرفته، دریاچه امام‌زاده علی و رودخانه قرار دارد. قسمتی از دریاچه و برکه در اختیار مجموعه سی سن است که به عنوان باشگاه ماهیگیری تجهیز شده و مهمانان می‌توانند لذت ماهیگیری را در این مجموعه تجربه کنند.

ماهی‌های دریاچه بیشتر از نوع ماهی قزل‌آلا است. حتی ماهی قزل‌آلا خال قرمز هم در این محدوده پیدا می‌شود که چون این نوع ماهی به خاطر شرایط زیستی خاصی که نیاز دارد قابل پرورش نیست، با توجه به رعایت قوانین سازمان محیط زیست، در صورت صید این نوع ماهی میبایست بلافاصله آن را از قلاب خود آزاد کنید و به آب بازگردانید تا از خطر انقراض آن جلوگیری کنید.

اقامتگاه بومگردی سی‌ سن

یک آبشار کوچک مصنوعی در کمتر از صد متری اقامتگاه وجود دارد که می‌تواند یکی از جاذبه‌های این اقامتگاه باشد. رنگ قرمزی که از رد آب در آبشار و جوی کنار آن به چشم می‌آید به دلیل وجود آهن در آب است. آب مجموعه از منطقه زردِور سرچشمه می‌گیرد که آبی معدنی و دارای آهن است. به همین دلیل در اقامتگاه بومگردی سی‌ سن در امتداد همان مسیر اصلی که برای ورود به سمت اقامتگاه رو به بالای تپه قرار دارد، یک خزینه آب آهن گرم که خواص درمانی دارد ساخته شده که با هماهنگی قبلی امکان استفاده از آن برای مهمانان اقامتگاه وجود دارد. خزینه ای که باعث می‌شود تا در بالای کوه و دل طبیعت آرامش یک حمام طبیعی را تجربه کنید.

یکی از پیشنهادات اکید به شما گشت‌وگذاری کوتاه بین تپه‌ها و کوه‌های اطراف مجموعه است. گشت و گذاری که احتمالا سگ مهربان مجموعه سی سن به نام کلاج در آن هم پای شما خواهد شد و شما را در این مسیر تنها نخواهد گذاشت. مهم نیست چه فصلی را برای اقامت در این مجموعه انتخاب کرده باشید، چون طبیعتی که کوه و آب و درخت و یک خانه بومی در دل این‌ها را در کنار هم داشته باشد، حتما در هر فصل زیبایی‌هایی برای به نمایش گذاشتن برای شما دارد.

اقامتگاه بومگردی سی‌ سن

قوانین اقامتگاه بومگردی سی‌ سن

در این اقامتگاه امکان نگهداری و پذیرش حیوانات خانگی در داخل ساختمان مجموعه و اتاق‌ها وجود ندارد اما در محوطه مجموعه و حیاط در صورت نیاز این امکان برای شما فراهم است. کشیدن سیگار و قلیان در داخل ساختمان ممنوع است. برای رعایت حال همسایگان و حقوق روستاییان، دور هم جمع شدن و سر وصدا تنها تا ساعت 11 شب مجاز است و بعد از آن تا پیش از خواب باید به سرگرمی های کم سر و صدا بپردازید.

ساعت ورود مسافر به مجموعه سی سن 16:00 و ساعت خروج 14:00 در نظر گرفته شده است. برای رزرو و هماهنگی برای اقامت می توانید به صفحه مجازی این بومگردی در اینستاگرام مراجعه کنید و هماهنگی‌های لازم را پیش از ورود انجام دهید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن