طبیعت گردی

ساحل روستای زیارت سیریک در هرمزگان؛ ساحلی بکر در حاشیه عمان

فهرست مطالب

سیریک یکی از مناطق بکر ایرات است. شهری ساحلی که کمتر از سایر نقاط زیبای حاشیه دریای عمان شناخته شده است. اما همین ناشناختگی آن را از تغییر و تحولات سریعی که همه ما دچارش هستیم، دور نگه داشته است. سیریک با تمام ناشناختگی‌هایش روستاهای کوچکتری در اطرافش دارد که این بکری و دست‌نخوردگی را حتی بیش از خودش دارند. یکی از این روستاها، روستای زیارت سیریک است. در این مطلب از نابرو می‌خواهیم به روستای زیارت در منطقه سیریک و از جاهای دیدنی هرمزگان در حاشیه دریای عمان سری بزنیم و از ساحل زیبای آن دیدن کنیم.

روستای زیارت

مردم روستای زیارت سیریک به زبان بلوچی صحبت می‌کنند. البته ردپای لهجه هرمزگانی نیز در گویش آن‌ها کاملا مشخص است. فرهنگ مردم این منطقه ترکیبی از فرهنگ بلوچستان و هرمزگان است. این تلفیق نه تنها در زبان که در غذاها، موسیقی، لباس و صنایع دستی آنان هم مشهود است.

ساحل زیبای روستای زیارت سیریک

در روستای زیارت سیریک مردم گاهی غذاهای هرمزگانی را به شیوه بلوچی و با ادویه‌های تند هندی طبخ می‌کنند و گاهی غذاهای بلوچی را به شیوه بندری‌ها درست می‌کنند.

کشتی ها کنار ساحل

گاهی لباس‌های بلوچی‌شان را با لیسی و چادر بندری می‌پوشند و گاهی لیسی‌ها و چادرهای هرمزگانی را با هنرهای دستی بلوچی تزیین می‌کنند.

خلاصه اینکه سیریک و زیارت محل اتصال هرمزگان و بلوچستان است. جایی که فرهنگ‌ها مثل یک طیف رنگی در هم می‌آمیزند و بدون این‌که محل دقیق تمام شدن یکی و آغاز دیگری مشخص باشد، از هم متمایز می‌شوند.

روستای زیارت سیریک


اگر دقیق باشید می‌توانید صدف‌های استوانه‌ای را ببینید که چطور به شیوه جالب خودشان، داخل شن‌ها می‌روند و بعد شن‌ها را از بدنشان به بیرون پرتاب می‌کنند.

ساحل نزدیک روستای زیارت سیریک

زیارت به جز مردم دوست‌داشتنی و خوش‌قلبش، ساحلی بسیار زیبا و تمیز هم دارد. شن‌های نقره‌ای و نرم ساحل زیارت هر کسی را وا می‌دارد تا در کنار آن‌ها توقف کند، ادامه سفر و رفتن را به تاخیر بیاندازد و با کمی درنگ، لذت قدم زدن روی آن شن‌های نرم و سپردن بدنش به آب‌های گرم و دل‌انگیز عمان را به جان بخرد.

. ویدئو از نگار علیزاده

در ساحل روستای زیارت سیریک به اطرافتان خوب نگاه کنید. اگر دقیق باشید می‌توانید صدف‌های استوانه‌ای را ببینید که چطور به شیوه جالب خودشان، داخل شن‌ها می‌روند و بعد شن‌ها را از بدنشان به بیرون پرتاب می‌کنند. این صدف‌ها از گونه‌های کمیاب هستند و شاید در نقاط دیگر نتوانید به راحتی آن‌ها را بیابید. البته همین کمیاب بودن را می‌توان دلیلی کافی دانست برای این‌که این صدف‌ها را از طبیعت و ساحل خارج نکنید و حیاتشان را به خطر نیاندازید.

طبیعت ناب منطقه

اگر خوش شانس باشید، غروب‌ها دسته‌های شتر را هم خواهید دید که در هنگام بازگشت به خانه‌هایشان از کنار آب می‌گذرند و گاهی هم مثل آدم‌ها، تنی به آب می‌زنند و خستگی روزشان را در می‌کنند. برای نزدیک شدن به شترها باید احتیاط کنید. شاید زیاد به نوازش غریبه‌ها علاقه‌مند نباشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن