طبیعت گردی

اقامتگاه بوم‌‌گردی سی راه شیراز؛ شب‌مانی نزدیک شاه چراغ

فهرست مطالب

اگر قصد اقامت در شیراز، آن‌‌هم در خانه‌ای سنتی با محیطی آرام و دل‌پذیر در جوار آستان مقدس شاه چراغ (ع) را دارید، اقامتگاه سی راه گزینه‌‌ای عالی برای این شب‌مانی است. نرخ مناسب اقامت کنار خدمات اقامتی بی‌نظیر و امکان رزرو برخط اتاق‌های این اقامتگاه، ازجمله مزیت‌‌های انتخاب سی راه برای شب‌مانی در شیراز است. علاوه‌براین اگر ازآن‌دست افرادی هستید که به سفرهای مجردی علاقه دارند، اتاقی برای این افراد در سی راه برای اقامتی کم‌هزینه در شیراز فراهم‌ شده است.

دسترسی و موقعیت مکانی سی راه به‌گونه‌ای است که برای رسیدن به اماکن گردشگری و جاهای دیدنی شیراز و بازدید از آن‌ها تنها چند دقیقه زمان لازم است. همچنین گشت‌وگذار در مکان‌ شیراز و اطراف آن، با تورهای وابسته به اقامتگاه بوم‌گردی سی راه، می‌تواند سفری خاطره‌انگیز و بی‌دردسر برایتان رقم بزند. اگر علاقه‌مند به کسب اطلاعات بیشتر درباره اقامتگاه زیبا و دل‌نشین سی راه هستید، با این مطلب من در نابرو همراه باشید.

اقامتگاه بوم‌گردی سی راه

سی راه یکی از هاستل‌های بسیار محبوب شهر شعر و ادب محسوب می‌شود که کنار سرای همایونی شیراز بیش از همه اقامتگاه‌های بوم‌گردی این شهر مورد پسند گردشگران است. محبوبیت سی راه بیشتر به‌خاطر موقعیت مکانی، سبک معماری سنتی این اقامتگاه، محیط آرام و بی‌‌نظیر آن کنار نرخ مناسب پرداختی در قبال خدمات دریافتی آن است. اقامتگاه بوم‌گردی سی راه در قلب محله‌های سنتی شیراز و در گذر تاریخی سنگ سیاه قرار دارد.

سی راه خانه‌‌ای با قدمت بیش از 100 سال، در سال 96 بازسازی و برای خدمت‌دهی به مسافران راه‌اندازی شد. این اقامتگاه ابتدا با شش اتاق و درمجموع با 15 تخت شروع به کار کرد که زمان نگارش این مطلب (تابستان 98) تعداد اتاق‌های آن به هشت عدد افزایش ‌یافته بود. ازجمله تفاوت‌های اقامتگاه بوم‌گردی سی راه با دیگر اقامتگاه‌های شیراز، وجود اتاقی با نام خوابگاه و هشت تخت است که در آن به افراد مجرد و تنها امکان اسکان می‌دهد.


تورهای بوم‌‌گردی سی راه به دو بخش تورهای درون‌شهری شیراز و تورهای بازدید از جاذبه‌های گردشگری خارج‌ازشهر تقسیم می‌شوند. در ادامه، فهرستی از تورهای سی راه به‌همراه جزئیات آن‌ها ارائه ‌شده است.

در گذر تاریخی سنگ سیاه، برای رسیدن به سی راه باید خود را به کوچه‌‌ای باریک پشت بی‌بی دختران برسانید. در این مسیر دو اقامتگاه بوم‌‌گردی دیگر با نام‌های بی‌بی و سپهری را نیز خواهید دید. بااین‌حال سی راه محیطی بسیار متفاوت برای اقامت دارد. آوازه سی راه به‌گونه‌ای است که گردشگران خارجی بسیاری از کشورهای مختلف ازجمله کشورهای اروپایی در سفر به شیراز، این اقامتگاه را در راس انتخاب‌های خود قرار می‌دهند. ازجمله ویژگی‌های برتر اقامتگاه سی راه، وجود وب‌سایتی اختصاصی برای گردش مجازی در این اقامتگاه و رزرو آسان اتاق‌‌های آن است.

اقامتگاه بوم‌‌گردی سی راه شیراز

سی راه کجاست؟

زمانی که از خیابان لطفعلی‌ خان زند، تقاطع بلوار نمازی، وارد بلوار دستغیب می‌شوید، سمت راست خیابان درست در مرکز قوس اول، یک بنای آجری دروازه‌مانند را می‌بینید که بالای آن عبارت «گذر تاریخی سنگ سیاه» نوشته شده است. اگر با خودروی شخصی به این مکان رفتید، تقریبا 20 متر جلوتر پارکینگی عمومی برای پارک ماشین وجود دارد. از دروازه گذر وارد کوچه‌ای سنگ‌فرش‌شده شوید. بعد گذشت از کنار بنای مقدس عباسیه، وارد کوچه‌ای در سمت راست شوید. تابلوی راهنمایی به‌سمت اقامتگاه بی‌بی بر دیوار آن نقش بسته است.

این تابلوها را دنبال کنید تا به اقامتگاه بی‌بی برسید. از جلوی این اقامتگاه عبور کنید. تقریبا چند متر جلوتر، پس از عبور از مسیری ال‌مانند، در فضایی باز یک ورودی به کوچه سمت راستتان مشاهده می‌کنید. از این دروازه کوچک وارد کوچه باریکی می‌‌شوید. به‌محض ورود به این کوچه باریک (کوچه موزه مشکین‌فام)، دوباره به‌سمت راست بچرخید. حالا می‌توانید تابلو اقامتگاه سی راه را مشاهده کنید. تمامی این مسیر تا محوطه پارکینگ کمتر از 10 دقیقه است. توصیه من برای رفتن به سی راه این است که اصلا به نقشه گوگل‌مپ اعتماد نکنید، چراکه در گذر سنگ سیاه کوچه‌پس‌کوچه‌های زیادی وجود دارند و بعضی از آن‌ها در حال حاضر بن‌بست‌اند و این تغییرات وارد نقشه نشده‌اند.

اقامتگاه بوم‌‌گردی سی راه شیراز

چگونه به سی راه بروید؟

رفتن از سی راه به شاه چراغ خوش‌مسیر و با تاکسی و اتوبوس ممکن است. از هرجایی در خیابان کریم‌خان‌ زند به‌سمت بلوار نمازی باشید، تنها کافی است به‌سمت گذر سنگ سیاه یا بی‌بی دختران تاکسی کرایه کنید. اگر خودروی شخصی دارید، بهتر است ابتدا خود را به خیابان کریم‌خان زند برسانید و در میدان شهرداری وارد خیابان پیروزی شوید. پس از رسیدن به تقاطع بلوار نمازی، وارد بلوار دستغیب شوید. همان‌گونه که قبلا گفتم، در قوس اول این بلوار گذر سنگ سیاه قرار دارد. همچنین از جاهای دیگر شهر نیز با تاکسی‌های اینترنتی می‌توان به‌راحتی و کم‌هزینه به سی راه رسید.

اقامتگاه بوم‌‌گردی سی راه شیراز

معرفی بخش‌های مختلف سی راه

سی راه دو در ورودی دارد. در اول رو به قسمت پذیرش مهمان باز می‌شود. در دوم چند متر جلوتر رو به حیاط اقامتگاه باز می‌شود که معمولا این در بسته است. آشپزخانه اقامتگاه، در سمت چپ محل پذیرش میهمان قرار دارد و سمت راست آن نیز، راه‌پله‌ای به طبقه بالا، یک اتاق پذیرش مهمان و راهرویی به‌سمت حیاط و دیگر اتاق‌ها قرار دارد. اگر بعد از پیاده‌روی احساس تشنگی کردید، یخچالی با نوشیدنی‌‌های خنک پشت‌سرتان قرار دارد. می‌توانید نوشیدنی‌ بخرید و میل کنید.

اقامتگاه بوم‌‌گردی سی راه شیراز

در این راهرو اتاقکی چوبی برای راهنمایی مسافران تعبیه ‌شده است. از کنار درخت نارنج انتهای راهرو چند پله باید پایین بروید تا وارد حیاط سی راه شوید. در حیاط اقامتگاه سی راه، با استفاده از وسایل سنتی، گلدان‌های بسیار زیاد، میزوصندلی‌های چوبی و تخت‌هایی برای نشستن کنار یک حوض کوچک آب، فضایی صمیمی و دل‌نشین درست ‌شده است.

هر صبح بساط صبحانه روی این تخت‌ها و میزوصندلی‌ها برپا می‌شود. تخت‌های ضلع جنوبی و غربی حیاط با استفاده از یک سایبان از گرمای خورشید محافظت می‌شوند. در ضلع شمالی حیاط، راه‌پله‌ای با سنگ‌های سفید مشاهده می‌شود که سه اتاق از اتاق‌های سی راه در بالای آن و سه اتاق دیگر در زیر آن قرار دارند. در ضلع جنوبی حیاط نیز آخرین اتاق اقامتگاه یا همان خوابگاه که برای اسکان عمومی آماده ‌شده، قرار دارد. اگر به سرویس بهداشتی نیاز داشتید، در همان راهرو و به‌سمت حیاط می‌توانید آن را بیابید.

اقامتگاه بوم‌‌گردی سی راه شیراز

امکانات سی راه

هفت اتاق سی راه دو تا چهارتخته‌‌اند. قبلا اشاره شد که اتاق خوابگاه آن نیز هشت‌تخته است. هریک از اتاق‌ها دارای سرویس بهداشتی فرنگی و حمام با وسایل استحمام مهمان هستند. در بعضی از اتاق‌‌ها، تخت‌های دونفره قرار داده‌ شده است. دمای هوای اتاق‌ها با استفاده از اسپیلت و شوفاژ تنظیم می‌شود. اتاق‌ها طراحی داخلی زیبایی دارند. در سی راه نیز همانند دیگر اقامتگاه‌های بوم‌گردی، تلویزیون در اتاق‌ها وجود ندارد.

اقامتگاه بوم‌‌گردی سی راه شیراز

درمورد صبحانه در بالا اشاره شد که می‌توانید صبحانه را در حیاط سی راه صرف کنید. صبحانه سی راه منوی بازی دارد. شیر، عسل، پنیر، مربا، خامه، کره، حلیم، نان گرم و… ازجمله مواد غذایی صبحانه است. برای وعده‌های ناهار و شام نیز می‌‌توانید به‌عنوان یک گزینه درخواستی از مدیریت اقامتگاه درخواست وعده غذایی کنید. اگر به آشپزی علاقه دارید، می‌توانید در آشپزخانه اقامتگاه آشپزی کنید.

اقامتگاه بوم‌‌گردی سی راه شیراز

اگر به نوشیدنی‌‌های گرم ازجمله چای و قهوه نیاز داشتید، علاوه‌بر امکانات داخل اتاق، می‌توانید در آشپزخانه آن‌ها را بیابید. لاندری و اینترنت پرسرعت از دیگر امکانات سی راه است. وجود پارکینگ در نزدیکی سی راه از دیگر مزایای آن است. اگر قصد بازدید مجازی از اتاق‌ها و امکانات سی راه و رزرو آن‌ها را دارید، سری به وب‌سایت رسمی اقامتگاه به آدرس www.sirahhostel.com بزنید. بااین‌‌حال تورهای بوم‌گردی سی راه مهم‌ترین بخش قابل‌رزرو آن است.

تورهای بوم‌گردی سی راه

تورهای بوم‌‌گردی سی راه به دو بخش تورهای درون‌شهری شیراز و تورهای بازدید از جاذبه‌های گردشگری خارج‌ازشهر تقسیم می‌شوند. در ادامه، فهرستی از تورهای سی راه به‌همراه جزئیات آن‌ها ارائه ‌شده است.

تور بافت قدیم

توری چهارساعته از 9 صبح تا ساعت یک بعدازظهر به‌قصد بازدید از مجموعه کریم‌خانی شامل ارگ، حمام و مسجد به‌همراه موزه پارس است. بازدید از نارنجستان قوام، بازار و سرای مشیر کنار مسجد نصیرالملک از دیگر برنامه‌های این تور است.

تور شیرازگردی

این تور در ساعات بعدازظهر از ساعت 15 تا 19 به‌قصد بازدید از باغ‌های ارم و جهان‌نما، دروازه قرآن و آرامگاه‌های خواجوی کرمانی، سعدی و حافظ راه‌اندازی شده است.

تور نیم‌روزه شهر پارسه

برنامه بازدید پنج‌ساعته از تخت‌جمشید و نقش رستم در برنامه‌های این تور قرار دارد. برنامه این تور از ساعت هشت صبح تا ساعت یک بعدازظهر به طول می‌انجامد.

تور تمام‌روز شهر پارسه

در برنامه این تور علاوه‌بر برنامه‌های تور نیم‌روزه شهر پارسه، برنامه بازدید از پاسارگاد گنجانده‌ شده است و تا چهار بعدازظهر به طول می‌انجامد.

تور آبشار مارگون

سفری یک‌‌روزه برای بازدید از آبشار زیبای مارگون فارس، واقع در سپیدان، برنامه اصلی این تور است.

تور ورزش زورخانه‌ای

آشنایی با ورزش باستانی و زورخانه‌ای ایران، آیین‌ها و مراسم آن جزو برنامه‌های اصلی این تور است.

اقامتگاه بوم‌‌گردی سی راه شیراز

مراکز گردشگری نزدیک به سی راه

سی راه در قلب منطقه گردشگری بافت قدیم شیراز قرار دارد. این اقامتگاه تقریبا به آرامگاه بی‌بی دختران چسبیده و کنار موزه مشکین‌فام قرار دارد. همچنین تا شاه چراغ تنها چند دقیقه به‌صورت پیاده‌روی راه دارید. تمامی اماکنی که در تور بافت قدیم شیراز عنوان شدند نیز با 10 تا 20 دقیقه پیاده‌روی از محل اقامتگاه در دسترس هستند. علاوه‌براین، دسترسی به بازار وکیل، مسجد جامع عتیق، خانه زینت‌الملک، امامزاده سیدعلاءالدین‌حسین و… نیز تنها چند دقیقه به طول می‌انجامد.

اقامتگاه بوم‌‌گردی سی راه شیراز

اطلاعات رزرو اتاق در سی راه

همان‌گونه که اشاره کردم، برای رزرو اتاق در سی راه، استفاده از وب‌سایت اقامتگاه به‌صرفه‌ترین حالت است. بااین‌حال آژانس‌های اینترنتی بسیاری برای رزرو اتاق در سی راه وجود دارند. اقامتگاه بوم‌گردی سی راه ازآن‌دست جاهایی است که در فصول گردشگری سال خواهان بسیاری دارد. لذا توصیه می‌کنم مدتی قبل از برنامه‌ریزی سفر به شیراز اقدام به رزرو اتاق‌های این اقامتگاه باصفا کنید. در تابستان 98، نرخ اقامت در سی راه برای گردشگران ایرانی از 85 هزار تومان برای هر تخت شروع می‌شد.

باید توجه کنید که اتاق‌های اختصاصی سی راه حداقل دو تخت دارند. لذا اگر تمایل به رزرو اتاق خصوصی دارید، حداقل نرخ 130 هزار تومان است. برای اتباع خارجی نیز نرخ هر تخت از 25 یورو شروع می‌شود. تلفن تماس اقامتگاه بوم‌‌گردی سی راه ۰۷۱۳۲۲۲۴۶۷۲ است. اگر شما نیز در سفر به شیراز سی راه را برای اقامت خود انتخاب کردید، تجربه‌های خود را با نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن