تاریخ و تمدن

شهر تاریخی سیمره؛ میراث ناشناخته

فهرست مطالب

شهر تاریخی سیمره ازجمله دیدنی‌های باارزشی است که شاید اسمش به گوش افراد زیادی نرسیده باشد. این مجموعه شگفت‌انگیز، بزرگ‌ترین بنای تاریخی استان ایلام است. اگر مایلید کمی از شهر تاریخی سیمره و جاهای دیدنی ایلام بدانید، با من در نابرو همراه شوید.

شهر تاریخی سیمره کجا قرار دارد؟

شهر سیمره در «دره شهر» استان ایلام قرار دارد. ایلام خود مکانی تاریخی و پر از داستان‌ است. فاصله این جاذبه باستانی تا ایلام حدود 131 کیلومتر و تا خرم‌آباد تقریبا 163 کیلومتر است. برای دسترسی به استان ایلام می‌توانید هم ازطریق خطوط هوایی سفر کنید و هم با انواع اتوبوس و سواری از این منطقه بازدید کنید. متاسفانه استان ایلام خط راه‌آهن ندارد. علت توجه خاص به این منطقه این است که میان «کبیرکوه» و رودخانه سیمره واقع شده و شرایط آب‌وهوایی و غنای زمین‌های قابل‌کشت آن، نظرها را به خود جلب کرده است. دره سیمره نتیجه رانش است که هزاران سال پیش رخ داد.

شهر تاریخی سیمره

نگاهی کوتاه به پیشینه و آثار باقی‌مانده سیمره

شهر باستانی سیمره که با نام‌های مختلفی ازجمله ماداکتو، مهرجان‌ قذق، مهرگان‌ کدک و مهرجان ‌کدک شناخته می‌شود، بزرگ‌ترین محوطه تاریخی ایلام است. این شهر بیش از 200 هکتار وسعت دارد و در سال 1310 به ثبت ملی رسیده است. به‌گفته برخی از مورخان، دره شهر زمان عیلامیان «ماداکتو» نام داشته و پایتخت دوم آن‌ها بوده است. پس از آن که قوم آشور به ماداکتو حمله کرد، ماداکتو رو به ویرانی رفت و زمان هخامنشیان نیز از رونق و قدرت آن کاسته شد؛ اما این شهر به حیات خود ادامه داد و زمان اشکانیان و سپس دوره ساسانیان با نام جدید «سیمره» جانی دگر گرفت. بناهای شهر تاریخی سیمره نیز به همین دوران، یعنی حدود 1400 سال پیش بازمی‌گردند. برخی آن را به خسروپرویز نسبت می‌دهند.


بهترین زمان بازدید از دره شهر و آثار آن، مانند دیگر مناطق استان ایلام، فصل زیبای بهار و اواخر زمستان است که هوا مطبوع می‌شود و طبیعت رو به سبزی می‌گذارد.

متاسفانه زلزله‌ای که در سال 258 هجری و به‌دنبال آن در سال 334 هجری اتفاق افتاد، سبب تخریب بخش زیادی از این شهر شد و اهالی سیمره مجبور به آن شدند. درنتیجه سیمره خالی از سکنه باقی ماند. کاوش‌های زیادی در این منطقه صورت گرفته و آثار مختلفی که از این شهر تاریخی به دست آمده است. این تحقیق‌ها نشان می‌دهند که شهر از قسمت‌های مختلفی چون خانه اربابی، مسجد و اماکن مسکونی تشکیل می‌شده است. همچنین این آثار گویای آن هستند که بخشی از اقتصاد شهر برپایه سفالگری و شیشه‌سازی بوده است. محققان معتقد هستند حدود 5000 خانه در سیمره قرار داشته است. مسجدی که در این مکان باقی مانده، درواقع اولین مسجد دوران اسلامی در ایران است و «سمیره» نام دارد. مصالح به‌کاررفته در مسجد سیمره بیشتر از سنگ و گچ است و تاق‌های گهواره‌ای مشخصه بارز ورودی معابرند. در قسمت شبستان و ایوان آن نیز گچ‌بری‌ها و تزیینات جالبی به کار رفته است. درحال‌حاضر مسجد سمیره با سقفی که بالای آن گذاشته‌اند، محافظت می‌شود و البته دورتر از باقی قسمت‌ها قرار دارد.

یکی دیگر از جاذبه‌های معماری این شهر، شبکه ارتباط شهری است. مورخان با بررسی آثار به‌جامانده متوجه شده‌اند سیمره کوچه‌بندی و خیابان‌بندی داشته و این گواهی است بر پیشرفته‌بودن آن. علاوه‌براین‌ها، این شهر سیستم فاضلاب و زهکشی نیز داشته است که از شگفتی‌های زمان خود به شمار می‌روند. موزه‌ای در نزدیکی این مکان قرار گرفته که مربوط به آثار به‌دست‌آمده از دل این شهر تاریخی است. شما می‌توانید کنار بازدید از شهر باستانی، برای آشنایی بیشتر با فرهنگ و تاریخچه آن، سری هم به این موزه بزنید. پیشنهاد می‌کنم از راهنماهای داخل موزه بخواهید درباره تاریخچه این شهر و آثارش به شما توضیحات لازم را بدهند.

شهر تاریخی سیمره در معرض نابودی!

یکی از مشکلاتی که شهر تاریخی سیمره با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند، این است که بین زمین‌های کشاورزی واقع شده و هنگامی که برای بازدید از بناهای آن قدم برمی‌دارید، باید از لابه‌لای محصولات کشاورزی بگذرید. این مساله، هم به تخریب بیشتر آثار باقی‌مانده می‌انجامد و هم سبب می‌شود اقدامات حفاظتی برای حفظ این جاذبه ارزشمند، به‌سختی امکان‌پذیر باشند. طبق شنیده‌ها، ساکنان این منطقه حاضر به فروش زمین‌های زراعی‌شان نیستند و به‌‌گفته مردم محلی، این موضوع یکی از دلایلی است که نمی‌توان این اثر را به ثبت جهانی رساند.

شهر تاریخی سیمره

بهترین زمان بازدید از شهر باستانی سیمره

بهترین زمان بازدید از دره شهر و آثار آن، مانند دیگر مناطق استان ایلام، فصل زیبای بهار و اواخر زمستان است که هوا مطبوع می‌شود و طبیعت رو به سبزی می‌گذارد. البته هر فصلی زیبایی و جذابیت خودش را دارد و ممکن است شما زمان دیگری را برای سفر لحاظ کنید. اگر علاقه‌مند به آثار تاریخی باشید، بازدید از تمام قسمت‌های این جاذبه می‌تواند حدود یک ساعت یا بیشتر، وقتتان را بگیرد. محوطه بزرگی را باید به‌صورت پیاده بروید و رسیدن به قسمت‌های مختلف و ردشدن از لابه‌لای محصولات کشاورزی، آن‌هم بدون این‌که آسیبی به محصولات برسد، ممکن است کمی زمان‌بر باشد؛ اما ارزشش را دارد.

امکانات در نزدیکی شهر تاریخی سیمره

درست در قسمت ورودی مجموعه بناهای سیمره، ممکن است عشایری را ببینید که در سیاه‌‌چادرهایشان مشغول به فروش دوغ محلی و دیگر محصولات‌ محلی هستند. همچنین تعدادی غرفه برای فروش انواع سوغاتی وجود دارند. ازطرفی، نگران خرید خوراکی یا لوازم موردنیاز نباشید؛ چراکه از فروشگاه‌های داخل شهر می‌توانید وسایل ضروری را تهیه کنید.

اقامت در دره شهر

می‌توانید در طبیعت زیبای این شهر، در جای مناسبی اتراق یا در هتل‌های شهر ایلام اقامت کنید. همچنین در برخی از روستاهای این استان، اقامتگاه‌های بوم‌گردی برای پذیرایی از مسافران وجود دارند که باتوجه‌به برنامه سفرتان و لحاظ‌کردن فاصله بین جاذبه موردنظر و اقامتگاهتان، می‌توانید اتاقی برای خود رزرو کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن