طبیعت گردی

مهمان‌ خانه سی‌ دار تهران؛ اقامتگاهی ویلایی و تاریخی در قلب سنگلج

فهرست مطالب

در جای‌جای محله قدیمی سنگلج می‌توان به‌وضوح بافت سنتی و بناهای تاریخی به‌جامانده از دوره قاجاریه را مشاهده کرد. در کوچه‌پس‌کوچه‌های تنگ و باریک این محله که نام قلب ‌تاریخی ‌پایتخت را یدک می‌کشد، مهمان‌خانه‌ای با حیاطی دل‌فریب در انتهای بن‌بستی باریک قرار گرفته است. این مهمان‌خانه با حفظ فضای ویلایی و سنتی دوره پهلوی اول، بسیار موردتوجه گردشگران خارجی قرار گرفته است. در این مطلب از نابرو با ما همراه باشید تا با مهمان‌ خانه سی‌ دار تماشایی از دیدنی‌ های تهران بیشتر آشنا شویم.

درباره مهمان‌ خانه سی دار تهران

ساخت این اقامتگاه به دوره پهلوی اول و سال ۱۳۱۴ بازمی‌گردد. بخشی از محله سنگلج و خانه‌های اطرافش جزو املاک یکی از اقوام سلسله پهلوی بوده است.

مهمان‌ خانه سی‌ دار تهران

پس از گذشت چند دهه، هنوز خانه‌هایی با معماری قدیمی در این محله باقی مانده‌اند و خوشبختانه آپارتمان‌سازی هنوز بافت این محله را به‌طور کامل از بین نبرده است. سالیان سال گردشگران خارجی از نبود مهمان‌خانه در ایران گله می‌کردند؛ پس از تصویب مجوز برای این اقامتگاه‌های سنتی، به‌سرعت در سطح کشور گسترش یافتند و هزینه‌ای به‌مراتب کمتر از هتل‌ها داشتند.


موقعیت ویژه این مهمان‌خانه در دل شهر تهران باعث شده است که دسترسی به آن با وسایل نقلیه عمومی، به‌خصوص مترو، راحت‌تر باشد.

سه خانم جوان و گردشگر از فعالان بخش خصوصی، با نگاهی حرفه‌ای‌تر در حوزه گردشگری، متوجه علاقه و جذب گردشگران خارجی به فضاهای متفاوت و سنتی خانه‌های قدیمی شدند، بنابراین تصمیم به افتتاح مهمان‌خانه‌ای سنتی و خوش‌دسترس در قلب تهران گرفتند. این خانه تمام ویژگی‌های خانه‌های سنتی را دارد و در موقعیتی ویژه نزدیک بافت تاریخی پایتخت و بازار تهران و موزه‌های ارزشمندش قرار گرفته است. سرانجام خانه پنهان‌شده در بافت تاریخی این محله که سال‌ها تبدیل به انبار شده بود، پس‌ از مرمت و احیا تبدیل به اقامتگاهی برای گردشگران خارجی شد.

مهمان‌ خانه سی‌ دار تهران

گشتی در مهمان‌ خانه سی‌ دار

در جای‌جای محله قدیمی سنگلج با بناها و خانه‌هایی تاریخی و ارزشمند مواجه می‌شوید. در انتهای بن‌بستی بسیار باریک در این محله، دری کوچک قرار دارد. با واردشدن به این خانه و پایین‌رفتن از چند پله، با حیاطی بزرگ و بکر و سرسبز با درختانی کهن‌سال مواجه می‌شوید. این فضای آرامش‌بخش و دست‌نخورده، یادآور خاطرات اصیل ایرانی است.

جاذبه های مهمان‌ خانه سی‌ دار تهران

تمام جزییات و وسایلی که از سالیان بسیار دور در خانه‌های حیاط‌دار استفاده می‌شدند، در حیاط این مهمان‌خانه نیز دیده می‌شوند؛ وسایل و تزیینات دست‌ساز، شیشه‌های ترشی و آبغوره و سرکه، گلدان‌های شمعدانی، آینه‌هایی که در چند نقطه حیاط روی دیوار نصب شده‌اند، پرندگان خوش‌صدا و همچنین حوضی زیبا با گلدان‌های اطرافش که در سمت راست حیاط قرار دارد. همچنین در گوشه حیاط تاب و ننو، همان تختخواب آویزانی که به دو تنه بزرگ درخت وصل می‌شود، دیده می‌شوند.

در طرف دیگر حیاط دفتر مدیریت قرار دارد و در گوشه دیوار آلاچیقی مجهز به وسایل کامل استراحت ساخته شده است که رو به فضای دل‌نشین حیاط و بنای ساختمان است. در انتهای حیاط کافه‌ای کوچک و زیبا برای جامع‌ترشدن و خودکفایی مجموعه ساخته شده است. این کافه با منویی کامل از انواع غذاها و سالادها و نوشیدنی‌های گرم و سرد میزبان مهمانان خود است.

جاذبه های مهمان‌ خانه سی‌ دار تهران

طبقه دوم مهمان خانه

مهمان‌ خانه سی‌ دار دوطبقه است و در طبقه دوم ایوانی با منظره‌ای تماشایی دارد. این اقامتگاه چهار اتاق مدرن و مجلل دارد که ظرفیتشان ۱۴ مسافر است. این مهمان‌خانه برخلاف برخی از مهمان‌خانه‌ها ظرفیتی محدود، اما سعی در سرویس‌دهی بهتر دارد و تمرکز خود را روی خدمات‌رسانی ویژه به مهمانان می‌گذارد.

این مهمان‌خانه علاوه بر مکان اقامت، پاتوق فرهنگی نیز محسوب می‌شود و از مهمانان بااستعداد خود از اقصی‌ نقاط ‌جهان در زمینه‌های مختلف هنری برای پیش‌بُرد اهداف خود استفاده می‌کند.

مهمان‌ خانه سی‌ دار تهران

آدرس و شماره تلفن مهمان‌ خانه سی‌ دار

مهمان‌ خانه سی‌ دار در نزدیکی بازار تهران، خیابان پانزده خرداد، نرسیده به چهارراه وحدت‌ اسلامی، خیابان عدالت‌خواه، کوچه اکبری، انتهای بن‌بست دوم قرار گرفته است.

تلفن مهمان‌خانه سی‌دار: ۰۹۰۵۳۷۱۴۶۵۱

مهمان‌ خانه سی‌ دار تهران

دسترسی به مهمان‌ خانه سی‌ دار با وسایل نقلیه عمومی

موقعیت ویژه این مهمان‌خانه در دل شهر تهران باعث شده است که دسترسی به آن با وسایل نقلیه عمومی، به‌خصوص مترو، راحت‌تر باشد. در اطراف این مهمان‌خانه زیبا چند ایستگاه از خط‌های مختلف مترو قرار دارد و می‌توانید به‌وسیله سه خط مترو به این مهمان‌خانه دسترسی داشته باشید.

مهمان‌ خانه سی‌ دار تهران

با خط یک مترو خود را به ایستگاه پانزده‌ خرداد برسانید و خیابان پانزده خرداد را به‌سمت‌ غرب مقداری پیاده‌روی کنید تا به خیابان عدالت‌خواه برسید.

با خط دو مترو نیز می‌توانید در ایستگاه حسن‌آباد پیاده شوید و خیابان وحدت ‌اسلامی را به‌سمت جنوب در امتداد پارک‌شهر پیاده‌روی کنید تا به چهارراه پانزده ‌خرداد برسید. در ابتدای خیابان پانزده‌ خرداد، خیابان عدالت‌خواه قرار گرفته است. همچنین می‌توانید از طریق خط سه مترو یا اتوبوس‌های تندرو میدان تجریش به میدان ‌راه‌آهن، در ایستگاه منیریه پیاده شوید و خیابان ابوسعید را به‌سمت ‌شرق تا پس از چهارراه  وحدت‌ اسلامی پیاده‌روی کنید.

در ابتدای خیابان پانزده ‌خرداد خیابان عدالت‌خواه‌ قرار دارد. در اوایل این خیابان وارد کوچه اکبری شوید و در اواسط کوچه اکبری، روبه‌ر‌وی خانه‌ای متروکه، بن‌بست دوم قرار گرفته است. انتهای این بن‌بست باریک و زیبا، مهمان‌ خانه سی‌ دار واقع شده است.

مهمان‌ خانه سی‌ دار تهران

دسترسی به مهمان‌ خانه سی‌ دار با خودروی شخصی

به‌علت قرارگرفتن مهمان‌ خانه سی‌ دار در محدوده طرح‌ترافیک، دسترسی به این محدوده پس از ساعات تعیین‌شده یا با پرداخت هزینه از سامانه «تهران من» میسر است. می‌توانید از انتهای بزرگراه مدرس به میدان هفت ‌تیر و سپس بلوار کریم‌خان برسید.

مهمان‌ خانه سی‌ دار تهران

همچنین می‌توانید از انتهای بزرگراه چمران، قبل ‌از میدان توحید و دوربرگردان وارد جنوب‌به‌شمال بزرگراه چمران و مقداری جلوتر وارد خیابان باقرخان شوید. در این خیابان وارد خیابان قریب و سپس بلوار کشاورز شده و این بلوار را تا بعد از میدان ولیعصر طی کنید تا به خیابان کریم‌خان برسید.

مهمان‌ خانه سی‌ دار تهران

سپس خیابان حافظ را تا انتها طی کرده و پس از عبور از زیرگذر میدان حسن‌آباد وارد خیابان وحدت‌ اسلامی شوید و این خیابان را تا تقاطع پانزده ‌خرداد بروید. در اوایل خیابان پانزده ‌خرداد، خیابان عدالت‌خواه قرار دارد. همچنین می‌توانید از سمت‌ شمال و غرب تهران از بزرگراه یادگار ‌امام خود را به خیابان آزادی و پس‌ از آن به خیابان انقلاب برسانید.

جاذبه های مهمان‌ خانه سی‌ دار تهران

سپس خیابان کارگر جنوبی را تا میدان قزوین طی کرده و در سمت‌ شرق میدان، خیابان قزوین را تا انتها طی کنید تا به خیابان ولیعصر برسید. از خیابان ولیعصر تا میدان منیریه بروید و سمت شرق میدان، خیابان ابوسعید را تا انتها و بعد از چهارراه وحدت اسلامی طی کنید.

ابتدای خیابان پانزده خرداد خیابان عدالت‌خواه قرار دارد که در اوایل این خیابان وارد کوچه اکبری می‌شوید و خودروی خود را در اواسط این کوچه پارک می‌کنید. انتهای بن‌بست دوم مهمان‌ خانه سی‌ دار واقع شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن