فرهنگ و هنر

موزه شوش؛ موزه‌ای در شهر باستانی ایران

فهرست مطالب

موزه‌های مختلف و مهمی در کشورما وجود دارد مانند موزه ایران باستان! می‌خواهیم شما را با یکی از مهم‌ترین موزه‌های ایران آشنا کنیم. موزه‌ای که در یکی از شهرهای بسیار قدیمی جهان قرار دارد و در آن آثاری از دوره‌های مختلف تاریخی نگهداری می‌شود. از موزه شوش حرف می‌زنیم که در شهر شوش و میان بخشی از محوطه تاریخی این شهر ساخته شده است. در کنار بازدید از موزه، بقایای کاخ هخامنشی آپادانا و قلعه شوش را که موزه را در بر گرفته‌اند، نیز می‌بینید. درحقیقت با یک تیر چند نشان می‌زنید. برای آشنایی با این موزه از دیدنی های شوش با من در نابرو همراه باشید.

شهر شوش

شهر شوش تا اهواز ۱۱۵ کیلومتر فاصله دارد و شمال‌غرب استان خوزستان واقع شده است. این شهر بین رودهای کرخه و دز قرار گرفته و در طول تاریخ یکی از نقاط حاصلخیز و متمدن ایران و از مهم‌ترین شهرهای دنیای باستان بوده است. این شهر حدود ۳۰۰۰ سال پایتخت بود، شهری آباد با تمدنی فراتر از زمان خود.

حفاری‌های انجام‌شده نشان می‌دهند این شهر در ۷۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در زمینه کشاورزی رونق داشته است. تعداد زیادی از این آثار در تپه‌های باستانی کشف‌شده وجود دارند. این شهر پایتخت تمدن عیلام بود و با حمله «آَشور‌بانی‌پال»، پادشاه آشوریان، ویران می‌شود؛ ولی بازهم در زمان هخامنشیان به‌عنوان پایتخت زمستانی‌شان رونق می‌گیرد.

موزه شوش

در این شهر آثاری از دوران سلوکیان، اشکانیان، ساسانیان و دوران اسلامی یافت شده است؛ پس این شهر به‌عنوان کتاب تاریخ فلات ایران به حساب می‌آید.

شوش تا زمانی که اهواز به‌عنوان مرکز استان خوزستان شناخته شد، مهم‌ترین شهر جنوب غربی ایران به ‌شمار می‌آمد. محوطه تاریخی شوش به‌عنوان هجدهمین اثر جمهوری اسلامی ایران در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید. پس از بررسی پرونده ثبت جهانی محوطه باستانی شوش، این پرونده روز ۱۳ تیرماه ۱۳۹۴ در نشست یونسکو در شهر بن آلمان به ثبت جهانی رسید.

پرونده میراث فرهنگی شوش شامل این بناها است: کاخ شاپور، آپادانا، دروازه شرقی، هدیش، شهر پانزدهم، روستای هخامنشی، مسجد جامع شوش و مجموعه بناهای دوره اسلامی، تپه‌های آکروپول و قلعه فرانسوی‌ها.

موزه شوش

موزه شوش

موزه شوش به‌دلیل محل قرارگیری و اشیاه نگهداری‌شده در آن، یکی از موزه‌های بسیار مهم و غنی ایران است. این موزه در یکی از پراهمیت‌ترین نقاط شوش ازنظر تاریخی قرار دارد.


برای دیدن موزه شوش باید به شهر شوش بروید. این شهر از اواسط بهار گرم می‌شود و تا میانه‌های پاییز همچنان گرم است.

موزه شوش میان بازمانده‌های کاخ داریوش هخامنشی، یعنی کاخ آپادانا و قلعه آکروپل یا فرانسویان و همچنین روبه‌روی آرامگاه دانیال نبی ساخته شده است. آغاز ساخت این بنا در سال ۱۳۴۲ است و در سال ۱۳۴۵ به پایان رسیده است.

از همان ابتدای ورود به موزه شوش در محوطه باغ، برخی از مجسمه‌های سنگی و اشیای باستانی از دوره‌های مختلف، برای بازدید قرار داده شده‌اند. در ساختمان موزه هم نخستین اثری که با آن روبه‌رو می‌شوید، قطعه زیبایی از سرستونی سنگی و سنگ گاو بالدار است که از کاخ آپادانا به‌ دست آمده‌اند.

تندیس داریوش و مجسمه هرکول ازجمله مجسمه‌های این موزه‌ هستند که توجه همه بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کنند. آثار باستانی زیادی در این موزه نگهداری می‌شوند که مهم‌ترینشان این آثارند: مجسمه‌ها و سرستون‌های سنگی کشف‌شده از مسجد سلیمان و کاخ آپادانا، انواع مجسمه‌های خدایان متعلق به تمدن‌های مختلف منطقه، روش تدفین در دوره ایلامی‌ها، آجر‌نوشته‌های کشف‌شده از شوش و چغازنبیل، انواع گل‌نوشته‌ها و سنگ‌نوشته‌های عیلامی، اکدی، آرامی، سریانی و پارسی باستان و پهلوی میانه، گوی‌های سفالی و گل‌میخ‌های تزیینی سفالی و کاسه‌های مکشوفه از حمیدیه مربوط به مندایی‌ها که منقوش به اوراد مقدس است.

موزه شوش

کاخ آپادانا

کنار موزه شوش بقایای یکی از کاخ‌های بسیار بزرگ هخامنشی به‌نام کاخ آپادانا وجود دارد. شاهان هخامنشی از این کاخ به‌عنوان قصر زمستانی‌شان استفاده می‌کردند.

این کاخ به‌دستور داریوش ساخته شده است. تالار مرکزی با ابعاد ۵۸ در ۵۸ متر است و۳۶ ستون عظیم و قطور داشته که اکنون پایه‌های آن به جا مانده‌اند. ارتفاع ستون‌ها در حدود ۲۰ متر بوده و با ستون‌های کله‌گاوی‌شکل ساخته شده‌‌اند.

موزه شوش

ایوان‌ها هرکدام دارای دو ردیف ستون شش‌تایی‌اند. چیزهایی که از این مجموعه کشف شده‌اند، حدود ۱۱۰ اتاق و تالارند که عظمت این کاخ و شکوه پادشاهان هخامنشی را نشان می‌دهند.

موزه شوش

قلعه شوش

قلعه شوش یا قلعه فرانسویان که به آکروپل هم معروف است، کنار موزه شوش قرار داشته و علاوه‌بر زیبایی و شکوه، ماجرای جالبی هم دارد. «ژاک دمرگان» باستان‌شناس فرانسوی، زمانی‌ که در شهر شوش و محوطه‌های باستانی آن کاوش می‌کرد، این قلعه را روی بلندترین نقطه شوش ساخته است.

این قلعه شباهت زیادی به قلعه باستیل فرانسه دارد. نکته جالب این است که قلعه را با آجرهای به‌دست‌آمده از کاخ آپادانای داریوش و چغازنبیل ساخته‌اند. گروه باستان‌شناسی فرانسوی برای محافظت از اشیا به‌دست‌آمده در محوطه‌های باستانی شوش و همچنین مکانی برای استقرار گروه کاوش، این قلعه را سال ۱۲۷۶ شمسی ساختند.

موزه شوش

چه موقع به شوش بروید؟

برای دیدن موزه شوش باید به شهر شوش بروید. این شهر از اواسط بهار گرم می‌شود و تا میانه‌های پاییز همچنان گرم است. از آذرماه تا پایان فروردین زمان مناسب سفر به این شهر است.

موزه شوش

بهترین زمان برای سفر به شوش ابتدای بهار و تعطیلات نوروز است. همه شهر در آن روزها مهیای میزبانی از مسافران و گردشگران‌اند. این شهر با همه کوچکی خود، به‌دلیل اینکه یکی از شهرهای بسیار مهم تاریخی و باستانی کشور به حساب می‌آید، در روزهای تعطیل بسیار شلوغ و پرجنب‌و‌جوش است.

موزه شوش

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های شهر شوش برای گردشگران این است که علاوه‌بر اینکه این شهر در مسیر جاده ترانزیت جنوب به شمال قرار دارد، می‌توان هم با هواپیما به این شهر رفت و هم با قطار. نزدیک‌ترین فرودگاه به این شهر در دزفول قرار دارد که فقط ۳۰ کیلومتر تا شوش فاصله دارد.

این فرودگاه سه روز در هفته به مقصد تهران پرواز دارد. فرودگاه دیگر اهواز است که در فاصله ۱۱۰کیلومتری شوش است؛ ولی هر روز امکان پرواز رفت‌و‌برگشت دارد.

موزه شوش

راه دیگر رفتن به شوش که بسیار هم طرفدار دارد، ازطریق قطار است. مسیر قطار شوش به‌سمت شمال کشور، به‌ویژه در منطقه لرستان، در فصل‌های بهار و تابستان زیبایی شگفت‌انگیزی دارد. این قطار از میان جنگل‌های انبوه بلوط و از کنار رودخانه‌های زیبای این منطقه می‌گذرد و به‌تنهایی یک گردشگردی دلپذیر به حساب می‌آید.

اگر می‌خواهید از راه زمینی و با خودرو شخصی به شوش بروید هم کار سختی در پیش ندارید؛ چراکه تمام مسیر تهران تا شوش و از اهواز تا شوش یا آزادراه است یا خطوط چهاربانده. از تهران تا شوش ۷۰۰ کیلومتر راه است که در هفت ساعت قابل‌پیمودن است. برای ماندن در شوش نیز هتل‌های مناسبی وجود دارند.

چندین هتل سنتی و چند اقامتگاه بوم‌گردی انتخاب‌های دیگری برای گردشگران‌اند. موزه شوش در خیابان امام و میدان الزهرا و روبه‌روی آرمگاه دانیال نبی قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن