طبیعت گردی

پارک شکوفه تهران؛ قلب سرسبز محله شکوفه

فهرست مطالب

پارک‌ها یکی از بهترین تفرجگاه‌ها برای گذران ساعت‌های فراغت و رفع رخوت خستگی هستند. اگر در پایتخت زندگی می‌کنید می‌دانید که این مکان‌های تفریحی میان دود و شلوغی شهر چقدر ارزشمند هستند. پارک شکوفه همچون مرواریدی است که در قلب صدفی به‌نام محله شکوفه تهران می‌درخشد. با من در نابرو همراه باشید تا با بوستان شکوفه از مکان های تفریحی تهران آشنا شوید.

تاریخچه محله شکوفه

این محله از محلات اولیه ۲۶‌گانه در منطقه ۱۴ شهرداری‌ تهران است که در ضلع شمال‌‌غربی این منطقه قرار دارد. محله شکوفه یک قنات به نام «اکبرآباد» با قدمتی ۱۰۰ ساله دارد. همچنین یکی از بناهای قدیمی‌ این محله، مسجد «ارباب» است که پیشینیه ساخت آن به ۱۵۰ سال پیش می‌رسد. زمین این ملک را ناصرالدین شاه به یکی از کشاورزان محلی به نام ارباب «محمدصادق» اهدا کرد. ارباب محمدصادق اطراف زمین را کشاورزی و مسجدی به مساحت 100 مترمربع در آن احداث کرد. محله شکوفه دو نماد کهن دارد: دروازه دولاب و میدان شهدا. ساختار اجتماعی این محله، دین‌مدار و مذهبی است و اهالی آن، شهیدپرور و از انقلابی‌های قبل و بعد از انقلاب اسلامی‌اند. پارک شکوفه نیز در این محله قرار گرفته است.

پارک شکوفه

موقعیت و مساحت محله شکوفه

این محله از شمال به خیابان پیروزی، از غرب به خیابان ۱۷ شهریور، از جنوب به خیابان ابن ‌سینا و از شرق به خیابان شکوفه منتهی است. خیابان شکوفه، پارک شکوفه را در قلب خود جای داده است. مساحت محله شکوفه ۷۱۷۹۵۱ مترمربع است.

پارک شکوفه

این بوستان زیبا و باصفا در سال ۱۲۵۰ و در قلب محله شکوفه تهران، واقع در خیابان‌ شکوفه و به مساحت ۱۱۴۰۵ مترمربع تاسیس شد.

پارک شکوفه

امکانات و بخش‌های پارک شکوفه

این بوستان زیبا پوشش‌های گیاهی و درختان متنوعی مانند کاج، سرو، سرخس و ترون دارد. در پارک شکوفه بخش‌ها و امکانات مختلفی برای تفریح افراد در نظر گرفته شده است؛ وسایل بازی مانند وسایل بدنسازی، زمین چامپینگ کودکان، میز شطرنج و میز پینگ‌پنگ بخشی از این امکانات است. بااینکه تعداد وسایل بازی اندک است، اما همین تعداد اندک، استقبال زیاد مردم را به‌همراه دارد.

انواع مختلفی از وسایل بدنسازی با رنگ‌بندی متنوع وجود دارد که این تنوع رنگ، عامل جذب افراد به این وسایل محسوب می‌شود. آقایان و بانوان در همه رده‌های‌ سنی و حتی افراد سالخورده نیز از این وسایل استفاده می‌کنند‌. زمین فوتبال کوچکی که در مرکز این پارک قرار دارد، می‌تواند برای کودکان و نوجوانان علاقه‌مند به فوتبال، محل مناسبی برای کشف استعداد و بروز آن باشد.

پارک شکوفه

این بوستان آب‌نما و حوض بسیار بزرگی در مرکز آن قرار دارد. این آب‌نما از ساعت پنج عصر فعال می‌شود و فضای دلنشینی را ایجاد کرده است. همچنین کنار این حوض پوشش گیاهی متنوعی وجود دارد که زیبایی این آب‌نما را دوچندان کرده است.

اطراف این آب‌نما نیمکت‌هایی برای اسقرار و استراحت افراد جاگذاری شده است که افراد می‌توانند از آن استفاده کنند و از صدای دلنشین آب لذت کافی را ببرند. با قدم‌زدن در پارک شکوفه، یک‌سمت درختان تنومند و کهنسال از جمله نخل را می‌بینید که مانند کوه در پشت یکدیگر سر از خاک برآورده‌اند و زیبایی چشمگیری را ایجاد کرده‌اند و در سمت دیگر، درختان نوپا و کم‌سن‌وسال که به‌صورت پراکنده کاشته شده‌اند‌‌ و هنوز قدرت کافی را برای ایجاد سایه ندارند.


فضای این پارک به‌خاطر داشتن نیمکت‌های متعدد و همچنین چمن و زمین مسطح مناسب، برای اقامت و صرف وعده‌های غذایی و نیز برای استراحت و استقرار موقتی مناسب است.

در بخشی از این پارک گل‌کاری کوچکی انجام شده که به علت بی‌حفاظ‌بودن این محوطه، تعداد اندکی از آن برجای مانده است. بیشتر درختان این بوستان شناسنامه دارند. این شناسنامه‌ها به تنه درختان نصب شده‌اند. شناسنامه‌ها قدمت درختان و شماره ثبت در شهرداری را دارند.

پارک شکوفه

فضای این پارک به‌خاطر داشتن نیمکت‌های متعدد و همچنین چمن و زمین مسطح مناسب، برای اقامت و صرف وعده‌های غذایی و نیز برای استراحت و استقرار موقتی مناسب است. توصیه می‌کنم به‌همراه خود وسایل گردش بیاورید و چند ساعتی را در کنار خانواده از این فضا لذت ببرید. درپارک شکوفه با نصب تابلوهایی به افراد گوشزد شده است که از دخانیات استفاده نکنند تا به سلامت خود و خانواده‌تان کمک کنند.

بنابر مصوبه شورای شهر استان تهران با متخلفین برخورد می‌شود. استفاده از دخانیات در مکان‌های عمومی ممنوع است. هنگام غروب آفتاب این پارک میزبان افراد میانسال و سالمندی است که با دوستان خود گردهم می‌آیند و با یکدیگر مشغول به صحبت می‌شوند و بازی‌های مختلفی مانند شطرنج انجام می‌دهند. شاید اینگونه غم گذر سن را چندساعتی از یاد ببرند.

مسیر دسترسی به پارک شکوفه

روش اول: به میدان شهدا بروید. وارد خیابان پیروزی شوید. ابتدای این خیابان، از خروجی شکوفه خارج شوید که در سمت راست قرار دارد. و مسیر را مستقیم طی کنید. تقریبا اواخر خیابان و در سمت چپ آن بوستان شکوفه قرار دارد.

روش دوم: به اتوبان امام علی(ع) بروید و از خروجی خیابان پیروزی خارج و وارد خیابان پیروزی شوید. از خیابان پیروزی وارد خیابان شکوفه شوید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن