طبیعت گردی

پارک شهدای محراب شاهرود؛ اقامت ایمن در چادر در آب‌وهوای خنک

فهرست مطالب

شاهرود، شهری کوهستانی با آب‌وهوای خنک و پاک است که معمولا به‌عنوان پایگاه سفرهای خانوادگی و دوستانه، با دو هدف ایستگاه استراحت میان مشهد و شهرهای مرکزی کشور یا لذت‌ از جاذبه‌های طبیعی خود شهر گزینش می‌شود. این شهر در سمنان قرار دارد و مرز سه استان خراسان، گلستان و مازندران محسوب می‌شود. شاهرود که همسایه شهرستان دامغان و دهستان‌های مابین این دو شهر تلقی می‌شود، از آب‌وهوای ویژه‌ای برخوردار است که نتیجه موقعیت جغرافیایی آن است. با من در این مطلب از نابرو همراه باشید تا با یکی از جاذبه‌های زسیا و دیدنی شاهرود آشنا شوید.

موقعیت منحصربه‌فرد شاهرود و پارک

شاهرود در جغرافیای واحدی قرار نگرفته است. در نزدیکی آن، پوشش و قالب بیابانی نظیر خارتوران با پوشش گیاهی و جانوری وحشی مشهور و جهانی‌اش وجود دارد، درحالی‌که که دقیقا در سمت مقابلش، جاده کوهستانی سرسبز و خنک توسکستان واقع شده است.

ازجهت دیگر، شاهرود به آب‌وهوای مرطوب و مطبوع جنگل‌های علی‌آباد و در مقابل شهر خشک و خنک دامغان منتهی است. این موقعیت جغرافیایی پرتنوع باعث شده این شهر به استراحتگاه بین‌راهی خوبی تبدیل شود که اقامت در آن، هم فال است و هم تماشا. به‌دلیل چند راهی تلقی شدن شاهرود میان اقلیم‌های گوناگون منطقه، شرایطی برای اسکان راحت و بی‌هزینه در نقاط مختلف شهر به وجود آمده است.

پارک شهدای محراب شاهرود

یکی از این اقامتگاه‌های زیبا که در محیط باز در پارکی داخل شهر قرار دارد، تفرجگاهی است که امکانات تفریحی و سرگرمی خوبی را هم برای شهروندان و هم برای مهمانان شهر پدید آورده است. این تفرجگاه بین شهروندان اصطلاحا آبشار نامیده می‌شود. البته حضور آبشاری مصنوعی در این تفرجگاه باعث شده است این اسم درخور این منطقه باشد. اما اسم رسمی آن، پارک شهدای محراب است؛ پارکی که در سرتاسر این منطقه تفریحی کشیدگی دارد و در مقابل کوهی که آبشار مصنوعی از آن جریان دارد، طراحی شده است.

پارک شهدای محراب شاهرود

چگونه به پارک شهدای محراب بروید؟

برای رسیدن به این پارک، کافی است بعد از ورود به شاهرود، به خیابان ۱۷شهریور و چهارراه مزار بروید. سپس در جاده شیب‌دار و یک‌طرفه آبشار به سمت بالا حرکت کنید یا از خیابان کاج یا خیابان معروف به کشتارگاه به‌سمت انتهای شمالی خیابان بروید. در انتها، ورودی پارک شهدای محراب را خواهید دید.

پارک شهدای محراب شاهرود

خوش‌مزه‌های پارک

در ایستگاه اول و مقابل تابلو راهنمای پارک، محوطه وسیعی وجود دارد که مغازه‌های خوراکی‌فروشی در آن قرار دارند؛ ازجمله خوراکی‌های موجود در این مغازه‌ها، بستنی قیفی، آب‌میوه و ساندویچ‌های کثیف، اما خوش‌مزه‌ هستند. البته رستوران‌های سنتی، فست‌فودی، جگرکی و غذاهای سنتی ‌هم در اطراف این محوطه و خیابان پایین‌دست وجود دارند که در خیابان شیب‌دار یک‌طرفه‌ای قرار گرفته‌اند. برای رسیدن به آن‌ها باید از خیابان ۱۷شهریور وارد شده باشید.


معمولا خیابان‌گردی جوانان، خانواده‌ها و حتی تنهاگردی‌ها در شهر، از این نقطه آغاز می‌شود، یا در این نقطه به پایان می‌رسد. شهروندان شهر، علاقه ویژه‌ای بام شاهرود دارند.

خیابان بالادست و روبه‌روی محوطه این مغازه‌ها که موازی با پارک قرار دارد، خیابانی دوطرفه، شیب‌دار با درختان چنار بلند و پرسایه است. عصرها و شب‌ها، منقل‌های بلال‌فروشی به‌طور دائمی و چرخ‌های باقالی و لبو در فصول خاص در این خیابان حضور پیدا می‌کنند.

در طرف دیگر همین خیابان که خروجی مجموعه است، در حاشیه پارک، آش‌رشته خانگی فروخته می‌شود که با کشک محلی و عطر بی‌نظیر پیازداغ دلبری می‌کند.

در راه رسیدن به آبشار از همین خیابان سربالایی، باغ شب‌بو هم وجود دارد که محیطی باز در دل کوه با آلاچیق‌هایی برای پذیرایی و برگزاری دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی است. در این مکان چایی، قلیان، غذاهای کبابی و فست‌فودی موجود است که البته غذاهای فست‌فودی، نسبت‌به باقی رستوران‌های شهر کیفیت مطلوبی ندارند.

پارک شهدای محراب شاهرود

مسیرهای تفریحی پارک

همان‌طور که گفته شد، پاگرد اول این خیابان شیب‌دار، محوطه اغذیه‌فروشی‌ها بود، اما پاگرد دوم میدانی کوچک است که به سه راه ختم می‌شود. راه سمت چپ به تفرجگاه و امکانات رفاهی مسافران، راه سمت راست به جاده مخصوص پیاده‌روی به اسم «جاده سلامتی» و بام شهر و راه مستقیم به آبشار و دریاچه مصنوعی تفرجگاه می‌رسند.

راه اول که همان راه مستقیم است، به کوه و آبشار مصنوعی جاری از آن ختم می‌شود. در بالاترین ارتفاع این خیابان، در ضلع شمالی آبشاری که با چراغ‌های روشن در شب بسیار جذاب به نظر می‌رسد، پله‌هایی رنگی قرار دارند که راه صعود به بالای آبشار و سرچشمه مصنوعی آن هستند. اگر از پله‌نوردی زیاد خسته می‌شوید و زانودرد دارید، خیال بالارفتن از این پله‌ها را به ذهنتان راه ندهید. دیگر راه رسیدن به جاده بالای این آبشار، ادامه مسیر تا بالاترین نقطه این خیابان سربالایی است. این راه به‌نوعی راه مخفی به حساب می‌آید و با شیبی ملایم و بدون پله، آسیب را کمتر می‌کند.

مقابل کوه آبشار، پارک جنگلی قرار دارد که درواقع انتهای همان پارک شهدای محراب است. پشت این پارک جنگلی، سه طبقه دریاچه‌ مصنوعی واقع شده که در پایین‌ترین این طبقات، امکان کرایه قایق و لذت پدال‌زدن روی آب وجود دارد. مقابل این دریاچه‌ها، یکی از کافی‌شاپ‌های معروف شهر دایر شده که در کلبه‌ای چوبی و شیشه‌ای قرار داشته و محیط آرامش‌بخشی دارد.

پارک شهدای محراب شاهرود

در پارک جنگلی کنار دریاچه، سکوهایی میان درختان چنار قرار دارند که مناسب پهن‌کردن زیرانداز یا برپاکردن چادر هستند و محیط خوب و سالمی برای اقامت مسافران و حتی تفریح یک‌روزه‌اند. بسیاری از شهروندان در تعطیلات و در روزهایی معمولی با شرایط آب‌وهوایی خوب، در این نقطه از شهر اتراق می‌کنند و به تفریح می‌پردازند.

راه رسیدن به دریاچه‌ها از ورودی روبه‌روی آبشار، ماشین‌رو نیست. ولی بالای دریاچه‌ها جای پارک وجود دارد. این در حالی است که راه سمت چپ پاگرد دوم که پیش‌تر معرفی شد، به همین دریاچه‌ها می‌رسد و امکان ورود خودرو به منطقه و پارک‌ ماشین زیر دریاچه هم وجود دارد. ضمن اینکه طرف دیگر دریاچه، امکانات اسکان ازجمله سکو و سرویس بهداشتی هم وجود دارد.

راه سوم پاگردی که گفته شد، راهی است که به جاده سلامتی و بام‌ شهر می‌رسد. انتهای شیب بالادست آبشار، راه‌ دیگر رسیدن به جاده سلامتی بود، اما این راه جدید، به میانه جاده و وسایل ورزشی می‌رسد. همچنین انتهای این جاده، بام شهر شاهرود قرار دارد. بام شهر، یکی از ارتفاعات مجهز و ایمن‌شده است که به کل شهر دید و اشراف دارد.

در این منطقه، پیش‌تر شهدای گمنامی دفن بودند که به‌تازگی و در چند سال اخیر برای آن‌ها آرامگاه ساخته شده و به‌تبع آن، امکانات تفریحی مثل مغازه اغذیه‌فروشی هم به وجود آمده است. در محوطه روبه‌روی آرامگاه شهدای گمنام، جاده هموار وسیعی وجود دارد که امکان توقف خودرو در لبه بام شهر را ممکن کرده است. منظره شهر، شب‌هنگام و در گرگ‌ومیش هوا، از جاذبه‌های کم‌نظیر و بسیار آرامش‌بخش است.

پارک شهدای محراب شاهرود

محبوبیت پارک شهدای محراب بین مسافران و ساکنان شهر

معمولا خیابان‌گردی جوانان، خانواده‌ها و حتی تنهاگردی‌ها در شهر، از این نقطه آغاز می‌شود، یا در این نقطه به پایان می‌رسد. شهروندان شهر، علاقه ویژه‌ای بام شاهرود دارند.

جاده سلامتی، دورتادور همین کوه که شاهرود را در حصار دارد، کشیده شده و آبشار از آن جاری شده و بخش‌هایی از آن از همین بام شهر قابل‌رویت است. ابتدای جاده سلامتی در طرف دیگر این کوه، صحرای جلالی، صحرایی پهناور در احاطه کوهستان‌ها و جاده‌های خروجی شهر قرار دارد. درواقع صحرای جلالی جاذبه‌ای مخفی پشت کوهی است که جاده سلامتی از آن آغاز شده و دنیای متفاوتی از دنیای مقابل آبشار است؛ صحرایی آرام و ساکت، مناسب پیاده‌روی، کوه‌پیمایی و دره‌نوردی سبک.

جاده سلامتی در ادامه به محوطه بالای آبشار می‌رسد، در طول مسیر خود تا جاده بام شهر کشیده می‌شود و بعد از انقطاع، به‌خاطر خیابان سربالایی منتهی به بام شهر، ادامه جاده تا «پارک بلوار» در ابتدای شهر می‌رسد. طی چندسال اخیر جاده سلامتی ایمن‌سازی شده و توسط متولیان شهری با وسایل ورزشی تجهیز شده و به یکی از مراکز ورزشی و تفریحی شهروندان تبدیل شده است. کوه‌نوردی، پیاده‌روی، اسکیت و دوچرخه‌سواری در طول این جاده، در هوای خنک شاهرود، تفریحاتی لذت‌بخش و بی‌همتا هستند.

درمجموع این پارک را می‌توان یکی از محبوب‌ترین پارک‌های شاهرود دانست که بین اهالی این شهر طرفداران زیادی دارد. اگر شما هم به این پارک رفته‌اید، نظرتان درباره پارک شهدای محراب را با ما درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن