طبیعت گردی

طبیعت گردی حوالی تالاب شیرین سو در کبودرآهنگ همدان

فهرست مطالب

گوشه‌وکنار ایران پر است از جاذبه‌هایی که شاید کمتر اسمشان را شنیده باشیم یا تنها تصاویری از آن‌ها به چشمان خورده باشد. این جاذبه‌ها گاه از جنس طبیعت‌اند و هربار که به دیدنشان برویم، با چشم‌اندازی نو به استقبالمان می‌آیند. گاهی جاذبه‌هایی هستند که حتی یک بار به دیدنشان نرفته‌ایم. منطقه کبودرآهنگ و شهر شیرین‌سو یکی از این مناطق زیبا با جاذبه‌های دیدنی و طبیعتی بکر است که شاید کمتر معرفی شده و زیبایی‌هایش از یادمان رفته باشد. کوله‌بار سفرمان را برمی‌داریم و راهی استان همدان و شهر شیرین‌سو می‌شویم تا یکی از جاذبه‌های دیدنی کشورمان را به تصویر بکشیم. خودمان را به شهرستان شیرین‌سو می‌رسانیم و به تالاب شیرین سو از دیدنی های همدان می‌رویم. با نابرو ما را در این سفر همراهی کنید.

آشنایی با تالاب شیرین‌ سو

همین‌که از همدان دل بکنید و به‌سمت غار علیصدر و شهر زنجان راه بفتید، در طول مسیر زیبایی‌هایی بسیار را خواهید دید. این مسیر زیبا تنوعی از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

 تالاب شیرین سو در کبودرآهنگ همدان

طولی نمی‌کشد که به شهرستان شیرین‌سو می‌رسید و دریاچه‌ای با آب زلال توجه شما را به خود جلب می‌کند. اینجا تالاب شیرین‌ سو است که نامش برگرفته از همین منطقه است.


بهار و تابستان بهترین زمان برای بازدید از تالاب شیرین‌ سو است. دمای هوای منطقه در فصول بهار و تابستان مطبوع است و مسافران می‌توانند ساعات خوبی را در کنار تالاب سپری کنند.

این تالاب با هدایت آب رودخانه به پشت سدی خاکی به وجود آمده است. سرچشمه اصلی تالاب شیرین‌ سو از چشمه‌های بالادست، به‌ویژه چشمه کهرآباد تامین می‌شود. ارتفاع دریاچه از سطح دریا ۱۸۰۶ متر است و زیستگاه انواع پرندگان و آبزیان محسوب می‌شود. در اطراف دریاچه خبری از امکانات آنچنانی نیست و فقط چند آلاچیق برای نشستن مسافران ساخته شده است و فضا خیلی بکر به‌نظر می‌رسد. البته با توجه به نزدیکی تالاب به شهر، گردشگران می‌توانند از امکانات درون شهر به‌راحتی استفاده کنند. تالاب شیرین‌ سو با وجود تمام سادگی‌اش، زیبا و باشکوه دیده می‌شود و هر رهگذری را جذب خود می‌کند. ترکیب آبی دریاچه با کشت‌زارها و گندم‌زارهای اطراف و آسمان صاف و بدون آلودگی تصویری را به بینندگان می‌دهد که جای دیگر دیده نمی‌شود.

 تالاب شیرین سو در کبودرآهنگ همدان

تماشای پرندگان

تالاب شیرین‌ سو زیستگاه برخی از گونه‌های پرندگان مهاجر محسوب می‌شود که مدتی کوتاه مهمان تالاب هستند و پس از کمی استراحت دوباره راه می‌افتند و به زیستگاه‌های بعدی خود مهاجرت می‌کنند.

اگر فصولی در تالاب حضور داشته باشید که پرندگان برای مهاجرت راهی آن می‌شوند، پرندگانی زیبا از گونه‌های اردک سرسبز، لک‌لک سفید، پرستوی دریایی، فلامینگو و کاکایی سرسیاه خواهید دید.

جاذبه های تالاب شیرین سو در کبودرآهنگ همدان

عکاسی

تالاب شیرین‌ سو یکی از مقصد‌های فوق‌العاده برای عکاسی است و می‌توانید دیدنی‌ترین عکس‌ها را از تالاب و محیط پیرامونش بگیرید. عکاسان و علاقه‌مندان به عکاسی می‌توانند با حضور در کنار این تالاب تصاویری چشم‌نواز ثبت کنند.

پیک‌نیک

جذابیت و زیبایی تالاب شیرین‌ سو باعث می‌شود که بسیاری از دوستداران طبیعت ساعاتی به دور شلوغی‌ها و آلودگی‌های شهر، بساط پیک‌نیک خود را در این منطقه برپا کنند و با جمع دوستان یا خانواده خاطراتی شیرین از حضور در این تالاب برای خود رقم بزنند.

ماهیگیری در تالاب شیرین سو

بستر مناسب تالاب شیرین‌ سو و وجود دو گونه ماهی کپور و آمو در این تالاب، باعث شده است که ماهیگیری به یکی از تفریحات محبوب این مکان تبدیل شود.

بسیاری از مسافران و افراد بومی برای صید ماهی راهی این تالاب می‌شوند تا شانس خود را امتحان کنند و در فصول مختلف سال که مسابقات ماهیگیری در این تالاب برگزار می‌شود، با هم به رقابت می‌پردازند.

 تالاب شیرین سو در کبودرآهنگ همدان

طبیعت تماشایی و گشت‌وگذار

ویژگی‌های خاص طبیعی و موقعیت این تالاب در دشتی پهناور و گونه‌های گیاهی و جانوری خاصش، مانند نعنا، شب بو، گل گاو زبان و گندمیان و جانورانی مثل سنجاب زمینی، روباه، لاکپشت و قورباغه، چشم‌انداز و محیطی زیبا خلق کرده است که می‌توانید در بازدید از این تالاب غرق تماشایشان شوید. قدم‌زدن در اطراف تالاب هم یکی از فعالیت‌های لذت‌بخش است که در بازدید از تالاب شیرین سو می‌توانید از آن لذت ببرید.

اردو زدن در تالاب شیرین سو

یکی از لذت‌های سفرکردن در دل طبیعت، اردو زدن است. مسافران علاقه‌مند به طبیعت‌گردی می‌توانند در محیط پیرامون دریاچه چادری برپا کنند، آتشی برافروزند و مدتی از این فضای دل‌انگیز استفاده کنند و شب را نیز داخل چادر روز کنند. برای اردو زدن در اطراف تالاب شیرین سو باید لوازم و تجهیزات موردنیاز را همراه داشته باشید تا با مشکل خاصی روبه‌رو نشوید.

 تالاب شیرین سو در کبودرآهنگ همدان

بهترین فصل سفر

بهار و تابستان بهترین زمان برای بازدید از تالاب شیرین سو است. دمای هوای منطقه در فصول بهار و تابستان مطبوع است و مسافران می‌توانند ساعات خوبی را در کنار تالاب سپری کنند. در فصول پاییز و زمستان هوا سرد است و دما به‌شدت کاهش می‌یابد، ولی بازدیدکنندگانی که تمایل به بازدید از تالاب در فصول سرد را دارند، اگر دسترسی به دریاچه و جاده آن مشکلی نداشته باشد، باز هم می‌توانند به این تالاب بروند و از جلوه زمستانی آن لذت ببرند.

دسترسی به تالاب شیرین سو

تالاب شیرین سو در حدفاصل غار علیصدر به غار کتله‌خور در شهرستان شیرین‌سو قرار دارد. فاصله این تالاب تا شهرستان کبودرآهنگ ۴۰ کیلومتر و تا همدان ۹۰ کیلومتر است. برای دسترسی به این تالاب می‌توانید از راه آسفالته کبودرآهنگ به شیرین‌سو و قیدار استفاده کنید و خود را به این تالاب زیبا برسانید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن