طبیعت گردی

شیرجه در دل طبیعت آبشارهای شیرآباد گلستان

فهرست مطالب

یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم استان گلستان، آبشارهای متعدد آن است. یکی از این مجموعه‌آبشارها، آبشار‌های شیرآباد است که از جاذبه‌های باشکوه استان گلستان محسوب می‌شود و هرساله پذیرای تعداد زیادی گردشگر است. برای آشناشدن با مکان های دیدنی گلستان و این آبشارهای زیبا، با من در نابرو همراه شوید.

آبشار کجاست؟

برای رسیدن به آبشارهای شیرآباد، باید راهی روستایی به همین نام (شیرآباد) شوید که در شهرستان رامیان استان گلستان، در حدود هفت‌کیلومتری جنوب شهر «خان‌ببین» قرار دارد. وقتی به شهر خان‌ببین رسیدید، مسیر خود را به‌سمت روستای شیرآباد تغییر دهید. حدود دو کیلومتر که از روستا فاصله بگیرید، طبیعت زیبای گلستان چهره‌ای تازه نشانتان خواهد داد.

اگر با خودروی شخصی به این منطقه بروید، می‌توانید آن را در پارکینگ پارک کرده و راه جنگل را در پیش بگیرید.

آبشارهای شیرآباد گلستان

مسیر آبشار

برای رسیدن به آبشارهای شیرآباد باید به‌سمت بالای جنگل حرکت کنید. مسیر آبشارها شیب‌دار و در بعضی جاها پله‌دار است. قسمتی از جاده که باریک می‌شود، برای کودکان و سالمندان کمی خطرناک است. رسیدن به آبشار اول کار سختی نیست و در دسترس همگان است.


مجموعه آبشارهای شیرآباد پلکانی هستند و یکی پس از دیگری در فاصله‌ای اندک از هم، روی حوضچه‌های عمیقشان فرو می‌ریزند. مجموع این آبشارهای کوچک و بزرگ ۱۲ عدد است که هر کدامشان جذابیت خاص خودش را دارد. این آبشارها پشت‌سر هم قرار دارند.

بعد از حدود ۱۵ دقیقه پیاده‌روی ساده در دل جنگل، به آبشار اول شیرآباد خواهید رسید. ارتفاع این آبشار حدود ۲۵ متر است و عمق حوضچه‌اش در برخی نقاط به ۸۰ متر هم می‌رسد. آبشار اول شیرآباد، دردسترس‌ترین آبشار این مجموعه است و به همین علت شاید شلوغی آن، به‌خصوص در روزهای تعطیل، اذیتتان کند. بیشتر بازدیدکنندگان بعد از دیدن آبشار اول برمی‌گردند.

رسیدن به آبشارهای بعدی، نیازمند جسم سالم و اندکی تجربه کوهنوردی است. این تازه اول راه است. پس از پیاده‌روی طولانی و گذشتن از مسیری نسبتا سخت به آبشار دوم می‌رسید، آبشاری با ارتفاع تقریبی ۱۵ متر که جمعیتی کمتر برای دیدنش آنجا هستند.

آبشارهای شیرآباد گلستان

هرچه بالاتر بروید، هم محیط و آبشارها زیباتر می‌شوند و هم از جمعیت و شلوغی اطراف آبشارها کاسته خواهد شد. زیباترین و بزرگ‌ترین آبشار این مجموعه، آخرین آبشار است که حدود ۳۰ متر ارتفاع دارد و حوضچه‌هایی به‌عمق ۴۰ و ۸۰ متر در مجاورت آن ایجاد شده‌اند.

در واقع هرچه از آبشار اول به‌سمت هفتمین آبشار حرکت می‌کنید، مناطقی را می‌بینید که بسیار بکر و دست‌نخورده باقی ‌مانده‌اند.

ویژگی‌های آبشارها

مجموعه آبشارهای شیرآباد پلکانی هستند و یکی پس از دیگری در فاصله‌ای اندک از هم، روی حوضچه‌های عمیقشان فرو می‌ریزند. مجموع این آبشارهای کوچک و بزرگ ۱۲ عدد است که هر کدامشان جذابیت خاص خودش را دارد. این آبشارها پشت‌سر هم قرار دارند.

ارتفاع آبشار اول حدود ۲۵ متر و ارتفاع آبشار دوم حدود ۱۵ متر است و عمق حوضچه‌هایشان به ۸۰ و ۷۹ متر می‌رسد. بزرگ‌ترین آبشار مجموعه، ۳۰ متر ارتفاع دارد و عمق حوضچه‌اش حدود ۸۲ متر است که یکی از فضاهای مناسب برای آب‌بازی به‌شمار می‌رود.

آبشارهای شیرآباد گلستان

طبیعت آبشار

در طول مسیر، درخت‌های زیبا و رودخانه‌ها دیده می‌شوند. در این مکان غارهایی نیز وجود دارد که حیواناتی کمیاب در آن‌ها زندگی می‌کنند، حیواناتی مانند خفاش و قورباغه جنگلی و عنکبوت. حیوان دیگری که خیلی زیبا و کمیاب است، به‌نام سمندر غارزی ایرانی شناخته می‌شود.

وجود پوشش گیاهی انبوه، از مشخصه‌های بارز این جنگل‌هاست. این جنگل‌ها گونه‌‌های گیاهی کمیابی را در خود جای داده‌اند، گونه‌‌هایی کمیاب مانند درختان سرخدار و ملچ و افرا که به‌وفور در این مناطق جنگلی پیدا می‌‌شوند.

آبشارهای شیرآباد گلستان

تفریح آب‌بازی

ممکن است به‌محض ورود به منطقه، صدای تالاپ حواستان را پرت کند؛ نگران نباشید! به احتمال زیاد یک نفر از بالای آبشار درون آب شیرجه زده است. آب رودخانه و سقوط آن از آبشارها به شما فرصت می‌دهد تا تن به آب بزنید و لذت آب‌بازی و آب‌تنی را تجربه کنید. اگر هم ترس از آب دارید و یا شناکردن بلد نیستید، لطفا وارد آبشارهای شیرآباد نشوید!

جاذبه‌های نزدیک

با توجه به اینکه آبشارهای شیرآباد با شهر رامیان فاصله کمی دارند، بهتر است بعد از دیدشان به جاهای دیدنی رامیان نیز سری زد یا به گرگان برگشت و به جنگل ناهارخوران بروید یا از چشمه گل رامیان دیدن کنید که عمیق‌ترین چشمه آب سرد ایران است.

همچنین می‌توانید به یکی دیگر از مناطق بکر رامیان به‌اسم قلعه ماران یا موران بروید. این قلعه در ارتفاع ۲۴۳۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و شهرتش به‌خاطر حضور اسب‌های وحشی و مناظر سرسبز و زیبا و بکر است.

آبشارهای شیرآباد گلستان

امکانات رفاهی و زمان سفر

ابتدای پارک جنگلی، امکاناتی مانند فروشگاه مواد غذایی و پارکینگ و سرویس بهداشتی وجود دارد. بهترین فصل گردشگری این منطقه، اول بهار و تابستان و اوایل پاییز است. به‌علت شلوغ‌شدن این مجموعه در ایام تعطیل، پیشنهاد می‌کنیم اگر می‌توانید، در روزهای کاری به دیدن این آبشارهای زیبا بروید تا از طبیعت بیشتر استفاده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن