طبیعت گردی

آبشار شیخ علی خان چهارمحال و بختیاری؛ خروش طبیعت در بام ایران

فهرست مطالب

چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌های غرب کشورمان است که آب‌وهوای سرد و کوهستانی دارد. این استان مرتفع‌ترین استان ایران است و به همین دلیل به بام ایران معروف شده است. رشته‌کو‌ه‌های زاگرس از آن می‌گذرند و هزاران چشمه در دلش می‌جوشند. رودخانه‌های کارون و زاینده‌رود از ارتفاعات این استان زیبا سرچشمه می‌گیرند و چندین آبشار خروشان از صخره‌های بلند آن به پایین سرازیر می‌شوند. یکی از این آبشارهای بی‌نظیر، که در دیدار از این استان حتما باید از آن دیدن کرد، آبشار شیخ علی خان است که در شهرستان کوهرنگ و نزدیک شهر چلگرد، یکی از شهرهای این استان زیبا قرار دارد.

امروز در نابرو به معرفی این آبشار زیبا و دیدنی می‌پردازم. البته آبشارهای دیگری همچون دره عشق، آتشگاه، آبشار زردلیمه، مارگون، آسیاب خرابه و پیرغار هم در بام ایران قرار دارند که احتمالا نام آن‌ها را شنیده باشید. اما اجازه دهید در این مقاله با هم به دیدن زیبایی‌های آبشار شیخ علی خان از دیدنی های چهارمحال و بختیاری برویم.

آبشار شیخ علی خان چهارمحال و بختیاری

موقعیت آبشار و جلوه آن در فصل‌های گوناگون سال

آبشار شیخ علی خان در شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری و در روستایی به همین نام قرار دارد. فاصله این آبشار تماشایی تا مرکز استان یعنی شهرکرد 92 کیلومتر است و با شهر چلگرد، که مرکز شهرستان کوهرنگ است، کمتر از پنج کیلومتر فاصله دارد. آبشار شیخ علی خان در کنار جاده آسفالتی که از چلگرد می‌گذرد قرار دارد و به همین دلیل آخر هفته‌ها، به‌خصوص در بهار و تابستان، حسابی شلوغ است. مردم از شهرهای مختلف و حتی از استان‌های اطراف برای دیدن این جاذبه طبیعی و دیگر دیدنی‌های پیرامونش به این منطقه می‌آیند. در واقع سهولت دسترسی به این آبشار مزید بر علت شده تا مردم بیشتر به دیدنش بیایند و از زیبایی‌هایش بهره‌مند شوند.

مثل همه آبشارهای دیگر، می‌توان گفت تابستان فصل خوبی برای بازدید از این آبشار است. از آنجایی که این استان آب‌وهوای کوهستانی دارد، در فصل تابستان هوای خنکی دارد که لذت دیدن آبشار را دوچندان می‌کند. به‌خصوص اگر در شهرهای گرم زندگی می‌کنید، سفر به این منطقه در تابستان می‌تواند بسیار دل‌نشین و خاطره‌انگیز باشد؛ اما این به آن معنا نیست که در فصل‌های دیگر آبشار زیبا نیست؛ مثلا در فصل زمستان که آب آبشار کاملا یخ می‌زند، جلوه و شکوه خاصی پیدا می‌کند و دیدنش می‌تواند جالب باشد. در فصل بهار هم آبشار پرآب‌تر از همیشه است و زیبایی آن دوچندان می‌شود؛ به‌خصوص که در این فصل لاله‌های واژگون در این منطقه شکوفا می‌شوند و زیبایی آن را بیشتر می‌کنند.

آبشار شیخ علی خان چهارمحال و بختیاری

سوغات‌های گوناگون منطقه

نزدیک آبشار محلی برای پارک‌کردن ماشین وجود دارد و دو طرف جاده مغازه‌هایی را می‌بینید که سوغاتی‌های محلی می‌فروشند. روسری‌های رنگی، لباس‌های زیبای محلی، گیاهان دارویی که مربوط به همین منطقه‌اند، عسل معروف کوهرنگ و خیلی سوغاتی‌های دیگر چهارمحال و بختیاری در مغازه‌ها پیدا می‌شوند. صاحبان مغازه‌ها هم محلی‌های همین منطقه‌اند. پیشنهاد می‌کنم نان محلی که همان‌جا پخت می‌شود را حتما امتحان کنید؛ نانی که روی آن سبزی‌های کوهی ریخته شده و بسیار خوش‌عطر و طعم است. واقعا حیف است که آن را امتحان نکنید. سبزی‌های کوهی و گیاهان دارویی که در دل کوه‌های منطقه می‌رویند، طرفداران خودشان را دارند و می‌شود در مغازهای اطراف آبشار پیدایشان کرد.


نزدیکی‌های آبشار شیخ علی خان جاذبه‌های دیدنی دیگری مثل غار یخی چما، تونل کوهرنگ و چشمه دیمه وجود دارند.

در همان نزدیکی‌های آبشار انواع گیاهان خودرو و وحشی دارویی می‌رویند. اگر در فصل مناسبش به این منطقه بروید، حتما آن‌ها را می‌بینید و عطرشان را در اطراف آبشار حس می‌کنید؛ مثل پونه‌های وحشی که اطراف آبشار بوی خوبی را پراکنده می‌کنند و هر گردشگری را به وجد می‌آورند. سوغاتی دیگری که زیاد در مغازه‌ها به چشم می‌خورد، انواع لبنیات مثل کشک و قارا (همان قره‌قروت) است؛ چون دامداری یکی از شغل‌های اصلی مردمان این منطقه است.

آبشار شیخ علی خان چهارمحال و بختیاری

دیدار از آبشار باشکوه

از همان دوردست و از کنار جاده آبشار نمایان است. آبشاری پرآب که از دور به‌خاطر خروشان‌بودنش، سفیدرنگ به نظر می‌آید. آبی که از آبشار سرازیر می‌شود در پای آبشار روان است. وقتی جلوتر می‌روید و به آبشار نزدیک می‌شوید، زیبایی‌ و شکوه آن بیشتر به چشم می‌آید. در نزدیکی آبشار پاشیدن قطرات آب به اطراف را کاملا حس می‌کنید. برخورد این قطرات آب معلق در هوا با صورت، حس دل‌نشین و لطیفی به همراه دارد. آب آبشار به‌حدی خنک است که حتی در فصل تابستان هم به‌سختی می‌توانید چند دقیقه‌ای پاهایتان را در آن فرو ببرید.

همان‌طورکه گفتم اگر در تعطیلات به این آبشار سر زدید، از شلوغی آن تعجب نکنید. در اطراف آبشار امکانات خاصی برای استراحت یا تفریح وجود ندارد. البته نزدیکی‌های آبشار سکوهای سنگی برای نشستن درست شده‌اند که تعداد آن‌ها محدود است و چون سایه‌بانی وجود ندارد، خیلی مناسب برای پیک‌نیک و گذراندن وقت در آنجا نیستند.

پیشنهاد من این است که اگر به دیدن آبشار می‌روید، زمانی را برای بازدیدکردن و لذت‌بردن از زیبایی‌های آن در نظر بگیرید و بعد از آن برای اتراق‌کردن یا صرف غذا به دیدنی‌های اطراف که جاهای بیشتری برای نشستن دارند بروید. زمان لازم برای دیدن آبشار حدود یک ساعت است. اگر اهل عکاسی از طبیعت هم باشید، این آبشار می‌تواند سوژه بی‌نظیری برایتان باشد.

آبشار شیخ علی خان چهارمحال و بختیاری

دیگر جاذبه‌های اطراف آبشار

نزدیکی‌های آبشار شیخ علی خان جاذبه‌های دیدنی دیگری مثل غار یخی چما، تونل کوهرنگ و چشمه دیمه وجود دارند. حتما از آن‌ها هم دیدن کنید. همین‌طور در 40 کیلومتری آبشار و در امتداد همین جاده، روستای سرآقاسید قرار دارد که از جاذبه‌های گردشگری این منطقه محسوب می‌شود. البته برای رفتن به روستا با توجه به این که جاده روستا آسفالت نیست و وضعیت خوبی ندارد، نیاز به ماشین مناسب دارید. نزدیک آبشار هم معمولا در تعطیلات ماشین‌های محلی هستند که می‌توانید برای رفتن به جاهای دیدنی کرایه کنید.

آبشار شیخ علی خان چهارمحال و بختیاری

چگونه به آبشار برویم؟

برای رفتن به آبشار شیخ علی خان، از شهرکرد باید به‌سمت فارسان حرکت کنید. سپس جاده فارسان به چلگرد را ادامه دهید و بعد از رد‌کردن شهر چلگرد، به‌سمت جاده‌ آبشار شیخ علی خان روانه شوید. حدود پنج کیلومتر بعد از چلگرد به آبشار خواهید رسید.

آبشار شیخ علی خان چهارمحال و بختیاری

به خاطر داشته باشید که حفظ و نگهداری طبیعت کوچک‌ترین کاری است که در قبال همه زیبایی و آرامشی که طبیعت به ما ارزانی می‌دارد باید انجام دهیم. پس اگر به دیدن این آبشار دل‌انگیز و مناطق طبیعی اطرافش می‌روید، از ریختن زباله و آسیب‌رساندن به طبیعت خودداری کنید.

اگر شما هم از حضور در این منطقه تجربه خاصی دارید، آن را با نابرویی‌ها به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن