طبیعت گردی

تجربه اقامت در اقامتگاه بوم گردی شنیوب بندر زیارت کنار اهالی جنوب

فهرست مطالب

اگر پس‌از گشت‌وگذار در جاهای دیدنی پارسیان، روستای گردشگری زیارت و همچنین جاهای دیدنی عسلویه، قصد شب‌مانی نزدیک سواحل نیلگون خلیج‌فارس را داشتید، می‌توانید به اقامتگاه بوم گردی شنیوب بروید. اقامتگاه بوم گردی شنیوب بندر زیارت شهرستان پارسیان، ازجمله معدود اقامتگاه‌های سنتی این حوالی در غرب هرمزگان و شرق استان بوشهر است.

اقامتگاه بوم گردی شنیوب علاوه‌بر خدمات‌دهی مناسب، جوّی صمیمی و باصفا دارد که با انتخاب آن می‌توانید تجربه‌های متنوعی از زندگی ساحل‌نشینی در این خطه، صیادی، نخل‌داری و… به دست آورید. علاوه‌بر این، با استفاده از خدمات تور این اقامتگاه با هزینه‌ای کم و اقتصادی می‌توانید بخش‌های زیادی از جاهای دیدنی جنوب کشور را به نظاره بنشینید. با این مطلب از نابرو همراه باشید تا با این بوم گردی ساحلی شنیوب از دیدنی های بندر عباس بیشتر آشنا شوید.امکانات اقامتگاه بوم گردی شنیوب

اقامتگاه بوم گردی شنیوب

حدوداً از پنج سال پیش، خدمات‌دهی اقامتگاه شنیوب شروع شد. این اقامتگاه به سبک و سیاق خانه‌ای سنتی همانند خانه‌های ساحل‌نشینان این منطقه از حاشیه کناری خلیج‌فارس ساخته شده است. هرچند سازندگان این بنا برای فرار از گرمای هوا و شرجی ساحل مجبور شده‌اند نقشه ساختمانی فضای سربسته آن را با الهام‌گیری از ساختمان‌های امروزی پیاده‌سازی کنند.

امروزه گردشگران، شنیوب را بیشتر به‌جای اینکه به‌عنوان یک اقامتگاه بوم گردی ساحلی بشناسند، از آن به‌عنوان یک اکو موزه لایو یاد می‌کنند. متأسفانه اکو موزه‌های زیادی در ایران نمی‌توان یافت و درواقع این مکان ازجمله منحصربه‌فردترین آن‌ها در جنوب کشور است.

اقامتگاه بوم گردی شنیوب

در اکو موزه شنیوب می‌توانید هر آنچه در طول زندگی ساحل‌نشینان و شغل صیادی می‌گذرد از نزدیک ببینید و تجربه کنید و همچنین می‌توانید تجربه‌های زیادی از سبک زندگی مردمان این منطقه در مناطق دورتر از ساحل به دست آورید.

کنار این تجربه‌های شیرین، می‌توانید از مناظر و پدیده‌های طبیعی این منطقه لذت ببرید و برای زمانی هرچند کوتاه خود را از زندگی ماشینی و شهرنشینی دور کنید. اگر علاقه‌مندید درباره نام اقامتگاه بوم گردی شنیوب بدانید، باید برایتان بگویم که سازندگان این اقامتگاه، نام آن را از اسم یک‌گونه خرچنگ گرفته‌اند.

خرچنگ‌های کوچک و فرز و سریعی که در سواحل خلیج‌فارس پیدا می‌شوند و به آن‌ها «خرچنگ ارواح» گفته می‌شود، در اینجا با نام شنیوب (shanyub) شناخته می‌شوند. ازجمله ویژگی‌های این نوع خرچنگ بامزه و بانمک، زندگی دسته‌جمعی آن‌هاست.

اقامتگاه بوم گردی شنیوب

اقامتگاه بوم گردی شنیوب کجاست؟

بوم گردی ساحلی شنیوب در استان هرمزگان، شهرستان پارسیان، بخش کوشکنار، دهستان بهدشت، روستای گردشگری زیارت قرار دارد. زیارت منطقه‌ای بندری است و شنیوب را چسبیده به ساحل خلیج‌فارس در این روستا ساخته‌اند، به صورتی که ضلع جنوبی آن خلیج‌فارس است.


به‌واسطه نزدیکی این اقامتگاه به شهرستان عسلویه، تورهای گردشگری شنیوب به بعضی از جاهای دیدنی عسلویه نیز اختصاص یافته است.

چگونه به شنیوب برویم؟

برای اینکه به اقامتگاه بوم گردی شنیوب بروید، یکی از بهترین مسیرها سفر به پارسیان (یا همان گاوبندی سابق استان هرمزگان) و ادامه مسیر به‌سمت بندر بستانو است. پارسیان تنها چند کیلومتر با عسلویه و فرودگاه بین‌المللی خلیج‌فارس آن فاصله دارد و از طرفی دیگر در مسیر اصلی جاده‌ای میان شهرهای بندرعباس و بوشهر قرار دارد.

همچنین از جنوب استان فارس و شهرستان لامرد به پارسیان جاده‌ای مناسب کشیده شده است. زمانی که به بندر بستانو رسیدید، ازآنجا به‌سمت شرق و در مسیر بستانو ـ مقام قرار بگیرید. بندر زیارت در میانه‌های این راه قرار دارد. زمانی که به زیارت رسیدید به‌سبب کوچک بودن محیط به‌آسانی می‌توانید شنیوب را پیدا کنید.

جاذبه های اقامتگاه بوم گردی شنیوب

مسیرهای دیگری نیز برای رسیدن به زیارت و اقامت در شنیوب وجود دارد که به‌سادگی مسیر پیشنهادی نیست. به‌طور مثال استفاده از جاده‌های ساحلی‌ای که در غرب و شرق زیارت وجود دارد، می‌تواند بدین منظور استفاده شود. این مسیرهای ساحلی باوجود اینکه زیبایی‌های زیادی دارند، آسفالت مناسبی ندارند.

معرفی بخش‌های مختلف اقامتگاه بوم گردی شنیوب

به‌طورکلی اقامتگاه شنیوب را می‌توان به دو بخش تقسیم‌بندی کرد. فضای سربسته آن که محل پذیرایی و اقامت مهمانان است و فضای حیاط آن که با ساختن کپرهای زیبایی رو به ساحل برای لذت بردن از هوای دریا فضاسازی شده، این دو بخش را تشکیل داده‌اند. کپرها با شاخه و برگ درخت نخل به‌صورت یک نیم استوانه ساخته‌شده‌اند و در زیر بعضی از آن‌ها یک ننو قرار دارد تا مهمانان این اقامتگاه با دراز کشیدن درون آن بتوانند از هوای ساحل لذت ببرند یا صحنه‌های زیبای طلوع و غروب خورشید را درکنار خلیج‌فارس به نظاره بنشینند.

اقامتگاه بوم گردی شنیوب

اگر برای صرف وعده‌های غذایی، نوشیدن چای یا دورهمی قصد نشستن در این کپرها را دارید، فضای داخلی این کپرها فرش شده است و متکاهایی نیز درون آن‌ها وجود دارد. در فضای سربسته شنیوب اتاق‌های پذیرایی از مهمانان به‌همراه اتاق گردانندگان این اقامتگاه، آشپزخانه، لاندری، سرویس بهداشتی عمومی و حمام و… وجود دارد.

تمامی این فضاها در اطراف یک فضای مرکزی یا همان هال خانه واقع هستند و درِ آن‌ها به این هال باز می‌شود. برای صرف وعده‌های غذایی در شنیوب نیز مشکلی وجود ندارد، چراکه رستوران سنتی آن با غذاهای دریایی خوشمزه همیشه آماده خدمات‌رسانی است. عمده غذاهای شنیوب از نوع ارگانیک و محلی است.

جاذبه های اقامتگاه بوم گردی شنیوب

امکانات شنیوب

شنیوب پنج اتاق دارد که یکی از آن‌ها متعلق به گردانندگان آن است و چهار اتاق دیگر به مهمانان این اقامتگاه کرایه داده می‌شود. به‌طورکلی اتاق‌های شنیوب کف‌خواب است و از امکاناتی همچون وای‌فای، پتو، تشک، ملحفه، یخچال، وسایل سرمایشی‌گرمایشی، سشوار و… بهره می‌برد.

اقامتگاه بوم گردی شنیوب

باوجود کوچکی این اقامتگاه و واقع‌شدن درجایی محروم، شنیوب را می‌توان یک اقامتگاه فول‌آپشن ازلحاظ امکانات رفاهی گردشگری دانست. اگر با پرواز به این منطقه می‌آیید، شنیوب خدمات ترانسفر فرودگاهی دارد و شما را از فرودگاه خلیج‌فارس عسلویه به این اقامتگاه می‌رساند. اگر ماشین شخصی دارید، در اینجا پارکینگ برای پارک ماشین وجود دارد.

مهم‌ترین خدمتی که در شنیوب ارائه می‌شود، خدمات تور گردشگری آن است که انواع آن به تفکیک معرفی می‌شود. موسیقی محلی شنیوب، با نواختن نی همبون همراه است که اگر قصد دارید از موسیقی دیگری همچون عود لذت ببرید، امکان رزرو آن نیز وجود دارد.

امکانا ت اقامتگاه بوم گردی شنیوب

برای گشت‌زنی، ون، سواری، مینی‌بوس، وانت و حتی موتورسیکلت برای علاقه‌مندان به استفاده از این وسیله و سفر به‌جاهای خاص در اختیار مهمانان قرار می‌گیرد. راهنمای محلی و سه ماشین‌های آفرود از دیگر امکانات این اقامتگاه برای گشت‌وگذار بی‌دردسر در این منطقه است. اگر برای سالگرد ازدواج به‌دنبال سورپرایزی ویژه هستید یا علاقه دارید حناگذاری بندری را تجربه کنید و در این رابطه مستندهایی بسازید، در شنیوب مراسم ازدواج محلی برایتان برگزار می‌کنند و برای دیگر خواسته‌هایتان نیز امکانات خوبی وجود دارد.

اقامتگاه بوم گردی شنیوب

اتاق‌های شنیوب

اتاق وی‌آی‌پی بهترین اتاق شنیوب است. این اتاق دارای منظره رو به ساحل است و ظرفیت پذیرش از چهار مهمان را دارد. از اسپیلت هیت ـ کول برای تنظیم دمای این اتاق استفاده می‌شود. اتاق دوم با نام اتاق شمالی معرفی می‌شود و ظرفیت پذیرایی از شش نفر به‌صورت هم‌زمان را دارد. این اتاق روبه‌دریا نیست و کولر آن پنجره‌ای است. اتاق کوچک و با ظرفیت سه نفر و اتاق هفت‌نفره، دیگر اتاق‌های شنیوب هستند که در اتاق بزرگ آن نیز اسپیلت برای راحتی مهمانان قرار داده شده است.

اقامتگاه بوم گردی شنیوب

تورهای شنیوب

به‌واسطه نزدیکی این اقامتگاه به شهرستان عسلویه، تورهای گردشگری شنیوب به بعضی از جاهای دیدنی عسلویه نیز اختصاص یافته است. کنار تورهای تنگه‌نوردی، تجربه‌گرایانه، جزیره‌گردی و… شنیوب می‌توانید از غواصی در دریا و جت اسکی این مجموعه نیز استفاده کنید.

تورهای گردشگری شنیوب: این نمونه تورها برای بازدید از مناطقی همانند تنگه چله، تنگه آب دبه و شوتاریکو، تنگه درزو، سواحل نایبند، سواحل گردنه عشاق، سواحل مقام، چشمه باغو، غار گری کنار (گیری کنار)، سنگ سه لت و خیلی دیگر از جاهای دیدنی این منطقه خدمات‌دهی می‌کند.

دیدنی های اقامتگاه بوم گردی شنیوب

تور جزیره‌گردی: این تور برای سفر به جزایر لاوان، هندورابی و شیدور خدمات‌دهی دارد.

تور تجربه‌گرا: با انتخاب این تور می‌توانید یک صیاد شوید، به دریا بروید، ماهی صید کنید، آن را به ساحل بیاورید، تمیز کنید و بپزید و درواقع برای یک مدت‌زمان کوتاه همانند ساحل‌نشینان این منطقه زندگی کنید. اگر دوست دارید همانند یک روستایی، شیر گاو یا شتر بدوشید یا با آماده کردن محصولات مرتبط با آن آشنایی پیدا کنید، نان بپزید یا همانند یک نخل‌دار زندگی کنید، از این تورها می‌توانید استفاده کنید.

اقامتگاه بوم گردی شنیوب

دیگر تورهای شنیوب: تورهای دیگری نیز در شنیوب راه‌اندازی شده است که هرکدام از آن‌ها مناسب اهداف خاصی است. برای مثال علاقه‌مندان به حیات‌وحش می‌توانند در قالب تورهای پرنده‌نگری شنیوب با زندگی پرندگان دریایی ساکن خلیج‌فارس آشنا شوند.

زیارت‌گردی: زیارت یعنی همان روستای میزبان شنیوب خود یک منطقه گردشگری ویژه پارسیان است که چیزی بیش از 10 نقطه مناسب برای گشت‌وگذار دارد که مهم‌ترین آن پیر زیارت است.

جاذبه های اقامتگاه بوم گردی شنیوب

اطلاعات رزرو اتاق و تور بوم گردی ساحلی شنیوب

گردانندگان اقامتگاه بوم گردی شنیوب برای رفاه حال مهمانان خود و رزرو راحت‌تر اتاق‌ها اقدام به راه‌اندازی وب‌سایت کرده‌اند. برای اطلاع دقیق از قیمت اتاق‌ها و رزرو خدمات این اقامتگاه بوم گردی می‌توانید به وب‌سایت «www.shanyub.com» سر بزنید.

همچنین اگر نام لاتین شنیوب را در فضای مجازی جست‌وجو کنید، می‌توانید تصاویر بیشتری از شنیوب ببینید. تماس با شماره ۰۹۱۷۱۹۹۱۳۹۰ آقای غواصی و پیام از طریق واتس‌آپ دیگر پل ارتباطی با این مجموعه است. یک نکته مهم درخصوص اقامتگاه بوم گردی شنیوب اینکه، دو قانون مهم آن یعنی عدم برپایی آتش و استفاده از پیکنیک در این اقامتگاه را فراموش نکنید.

شما هم اگر تجربه اقامت در اقامتگاه بوم گردی شنیوب را دارید، تجربیات خود را با نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

 1. ضمن تشکر از شما

  لطفاً متن را آنجا که گفته شده “همچنین از جنوب استان فارس و شهرستان لامرد به پارسیان جاده‌ای مناسب کشیده شده است” را اصلاح کنید

  جاده مذکور از شهرستان مهر به پارسیان است و البته جاده مناسب تر دیگری هم هست

  همچنین از جنوب فارس و شهرستان مُهر دو مسیر برای دسترسی به شهرستان پارسیان وجود دارد ، مسیر اول محور فاریاب – اخند که از دو باند یک طرفه تشکیل شده و ایمن تر است ، این مسیر شما را وارد شهرستان عسلویه و سپس پارسیان خواهد کرد و مسیر دوم که در واقع یک جاده فرعی دوطرفه است و مقابل روستای نورآباد شهرستان مهر شروع شده و به شهرستان پارسیان متصل می شود.
  اگر به صورت زمینی و از سمت شیراز این مقصد را برگزیده اید مسیرهای ذیل توصیه می شود:
  شیراز-فیروزآباد-جم-عسلویه-پارسیان
  شیراز-فیروزآباد-مهر-عسلویه-پارسیان

 2. سلام‌ من ۴ روز ساکن شنیوب بودم ،به ظاهر رفتار گرمی دارند ولی متاسفانه خدمات رو اصلا مطابق چیزی که گفتن ارائه نمی دن ، ما تعدادمون زیاد بود و غذا رو پرسی نمیارن و به اندازه خیلی کمتر تو سینی می ریختن میاوردن ، صبحونه ها واقعا کم بود و پول چه صبحونه چه نهار و شام از رستوران های محلی بیشتر بود ، تازه از ما زودتر سفارش می گرفتن ولی بازم دمه غذا آوردن صدامون می کردن که غذا کمه !!!! و درنهایت می گفتن ظرفاتون و خودتون بشورید 😳 جدا از همه اینها رفتارشون واقعا درست نبود ، اگه می گفتیم چیزی اضافه تر می خوایم با بی پروایی می گفتن نه!! مشکل خودتون !! دیگه سوال جواب نمی دم !! من بوم گردی بازم رفته بودم غذاهای خوب محلی ، صبحونه های مشتی و رفتار درست و دوستانه ! این مدلیش و ندیده بودم با این همه پول که گرفتن

 3. ما اینجارو رفتیم
  چند تا نکته هست اول این که توی سرویس دهی ضعیف عمل میکنن ینی
  ینج بار باید یه چیز ساده رو بخواید مثلا پنیر نداریم …
  نکته بعدی اینه که خیلی گزینه خاصی برای وعده های غذایی نداریم

  و در کل نسبت ب خیلی از بومگردیا واقعا ضعیفه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن