طبیعت گردی

آبشار شملکان ارومیه؛ بهشت عاشقان طبیعت‌گردی

فهرست مطالب

یکی از جاذبه‌های طبیعی شهرستان ارومیه در استان آذربایجان غربی، آبشار زیبای شملکان است. نام درست این آبشار شملکان است، ولی در بسیاری از رسانه‌ها، نام این آبشار  اشتباها شلمکان گفته شده است. این آبشار از دیدنی‌ترین جاذبه های گردشگری ارومیه است. اگر قصد طبیعت گردی حوالی ارومیه را دارید، با من در نابرو همراه باشید تا با این آبشار بیشتر آشنا شوید.

آبشار شملکان ارومیه

دسترسی به آبشار شملکان

نحوه دسترسی به این آبشار عمدتا از طریق روستای بند است. ولی از دامنه‌های روستای سیر نیز می‌توان به آن رسید. در این مسیر می‌توان، قلعه‌ای تخریب شده که فقط چند ستون از آن باقیمانده را نیز مشاهده کرد. این آبشار که نزدیک روستای کردنشین شملکان قرار گرفته، یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های طبیعی اطراف شهر ارومیه است.


این آبشار زیبا و روستای زیبای مجاورش، در منطقه «صومای برادوست» ارومیه قرار گرفته است. منطقه‌ای سرسبز و زیبا که پر از جاذبه‌های طبیعی بکر، چشم نواز و البته کمتر شناخته شده است.

برای رسیدن به این آبشار زیبا، باید راهی مسیر جاده بند شوید. این جاده از میان تفرجگاه محبوب و پرطرفدار بند عبور می‌کند که اغلب، پاتوق جوانان شهر ارومیه است. مسیر پر از انواع کافه و رستوران است و شما را به روستای بند می‌رساند. پس از گذر از روستای بند، به روستای زیبای شملکان خواهید رسید.

راه دیگر منتهی به این آبشار، از طریق گذر از روستای سیر ارومیه میسر است. نزدیکی این روستا و آبشار زیبای آن به شهر ارومیه، سبب محبوبیت بیشتر آن نیز شده است‌. آبشار نزدیک روستا قرار دارد و طبیعتی سرسبز و چشم‌نواز دارد.

آبشار شملکان ارومیه، از بلندای صخره‌ای مرتفع به پایین می‌خزد. صخره‌ها و بلندی‌های اطراف آن، آبشار را به زیبایی در بر گرفته‌اند. آب آبشار پس از فرو ریختن از بلندی در قالب رودخانه پر آب، به‌مسیر حرکت خود در دامنه‌ها و دره‌ها ادامه می‌دهد. آب با عبور از میان تخته سنگ‌ها، منظره بسیار زیبایی را به‌وجود می‌آورد. با آغاز فصل بهار، آبشار به پرشورترین و پرآب ترین حالت خود می‌رسد.

آبشار شملکان ارومیه

آبشار شملکان ارومیه

آبشار شملکان، خود شامل دو آبشار است. یکی آبشار اولیه که از قسمت کوه‌پایه تا اول آن، مقداری پیاده‌روی لازم است. طول این آبشار حدود شش متر است. آبشار اصلی تقریبا یک ساعت از آبشار اولیه فاصله دارد. اگر می‌خواهید به آبشار اصلی بروید، مسیری سخت با شیب زیاد پیش رو دارید.

اگر کفش مناسب نپوشیده باشید، رفتن به آن‌جا ممکن نیست. آبشار اصلی خود شامل دو قسمت کاملا جذاب است. قسمتی از صخره‌ها به شکل غار درآمده‌اند و آبی که آن‌جا می‌رود، شدت بسیار زیادی دارد و بسیار سرد است.

در قسمت دیگر آن که مانند یک پرتگاه است، آبشاری بلند را می‌توانید ببینید که طول آن حدود 25 متر است. بالای آبشار که همان نزدیک نوک قله می‌شود، صخره‌هایی وجود دارد که گردشگران می‌توانند آن‌جا بشینند و از منظره لذت ببرند. همچنین مکانی بسیار زیبا، برای عکس گرفتن است. شما در آن‌جا، می‌توانید کل منطقه را ببینید و از آن لذت کامل ببرید.

آبشار شملکان ارومیه

گیاهان کوهی آبشار

دامنه‌ آبشار شملکان نیز، از سرسبزی خوبی برخوردار است. علاوه بر پر آبی آبشار در فصل بهار، نوعی سبزی کوهی و خوراکی به‌وفور در دامنه کوه‌های منتهی به این آبشار، از زمین می‌روید. این سبزی کوهی به‌نام «شنگ»که در گویش بومی «یملیگ» نامیده می‌شود، طرفداران بسیاری دارد.

کنگر و اسپینگ از دیگر گیاهان خوراکی و دارویی موجود، در دامنه ارتفاعات منتهی به این آبشار زیبا هستند. در صخره‌هایی که آب آبشار در آن‌جا وجود دارد، پونه کوهی نیز وجود دارد و بسیار خوش‌بو و خوشمزه است.

جاذبه‌های گردشگری اطراف آبشار

اطراف آبشار شملکان ارومیه بسیار زیبا و جذاب است؛ به‌خصوص بالای آبشار و کوه آن. یکی از جاذبه‌های نزدیک به این آبشار زیبا، یک قلعه تاریخی است. گرچه قلعه تخریب شده است اما هنوز هم، آثاری از دیوارها و ستون‌های آن برجای مانده است. این قلعه تاریخی، در مسیر روستای سیر واقع شده است.

این آبشار زیبا و روستای زیبای مجاورش، در منطقه «صومای برادوست» ارومیه قرار گرفته است. منطقه‌ای سرسبز و زیبا که پر از جاذبه‌های طبیعی بکر، چشم نواز و البته کمتر شناخته شده است. یکی دیگر از جاهای خوبی که گردشگران می‌توانند به آن‌جا بروند و استراحت کنند، همان قسمت پایین آبشار است. آب و هوای مطبوع، مناظر سرسبز، راه دسترسی مناسب و نزدیکی به منطقه شهری ارومیه، از دلایل محبوبیت این موهبت خدادای و طبیعی است.

آبشار شملکان ارومیه

جاده ماشین رو و پارکینگ آبشار

شما چه از مسیر بند و چه از مسیر خوشاکو بروید، یک راه به جاده شملکان وجود دارد. ابتدای راه، جاده‌ای خاکی شروع می‌شود و حدودا 15دقیقه‌ طول می‌کشد که به روستای شملکان برسید. از خود روستا باید رد بشوید، تا به آبشار برسید.

اگر اهل پیاده‌روی هستید، ماشین را در روستا بگذارید و به‌سمت آبشار بروید و از طبیعت لذت ببرید. اگر با ماشین از داخل روستا عبور کنید، در مسیر از روی یک پیچ تقریبا شدید که آب آبشار در آن سرازیر شده، باید رد شوید. از آن پیچ که رد شدید، یک شیب دیگر نیز وجود دارد که به پارکینگ آبشار منتهی می‌شود.

آبشار شملکان ارومیه

پارکینگ به‌دست اهالی روستا کنترل می‌شود و هزینه‌ای را باید بابت پارک بپردازید. اطراف پارکینگ بسیار زیبا، سرسبز و دلنشین است و گردشگران می‌توانند در آن‌جا استراحت کنند. یا این‌که وقتی به بالای کوه رفتند و برگشتند، سپس استراحت کنند.

اگر شما هم از این آبشار دیدن کرده‎اید، نظرتان را درباره آن با ما درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن