طبیعت گردی

آبشار شلبن (شله­بن) طالقان؛ طبیعت‌گردی حوالی تهران

فهرست مطالب

امروز می‌­خواهم یک آبشار فصلی زیبا را به شما معرفی ‌کنم که به لطف نزدیکی به پایتخت دسترسی به آن راحت است. با توجه به نزدیکی نسبی این آبشار به تهران، می‌توان آن را گزینه‌ مناسبی برای یک برنامه طبیعت‌گردی یک روزه در آخر هفته دانست. آبشار شلبن یا شله‌بن در استان البرز قرار دارد. این آبشار یکی از زیباترین آبشارهای طالقان است و به نام آبشار بزج یا آبشار خسبان هم شناخته می‌شود. رودخانه‌ خسبان از قله‌های خسبان سرچشمه می‌گیرد و در مسیر خود آبشار سه طبقه‌ خسبان را تشکیل‌داده و به مسیر خود ادامه ‌می‌دهد. ارتفاع این آبشار حدود بیست متر است. به گفته محلی‌ها به دلیل سست بودن خاک منطقه، این نام برای آبشار انتخاب شده است. برای آشنایی بیشتر با این آبشار با ما همراه باشید.

چگونه به آبشار شلبن بروید؟

بعد از این‌که از طریق اتوبان کرج-قزوین خود را به جاده طالقان و بعد شهرک طالقان رساندید، باید 10 کیلومتر به سمت شمال شهرک طالقان بروید تا به این آبشار زیبا ‌برسید. این آبشار در غرب روستای بزج قرار دارد. بعد از رسیدن به شهرک طالقان میدان جلال‌آل‌احمد را به سمت چپ بپیچید و مسیر را به سمت روستای خسبان ادامه‌ دهیم.

طبیعت گردی حوالی تهران

تابلوهایی که در مسیر نصب شده، راهنمای خوبی برای دسترسی به آبشار شلبن است. بعد از رسیدن به روستا دو مسیر برای رسیدن به آبشار وجود‌دارد. یکی از مسیرها از میان کوچه باغ‌های روستا می‌گذرد و به بالای آبشار ختم می‌شود و دیگری مسیری نسبتا مسطح و بدون فراز و فرود ولی سنگلاخی است که بعد از حدود یک ساعت پیاده‌روی شما را پای آبشار می‌رساند.

اگر از مسیر اول به سمت آبشار رفته‌ باشید برای رسیدن به پای آبشار باید از یک تپه با شیب تند پایین بیایید، اما مسیر دوم، مسیر بی‌دردسرتری است و برای خانواده‌ها مناسب‌تر است؛ به خصوص که از همان ابتدای مسیر آبشار هم از دور دیده‌ می‌شود و احتمال گم کردن مسیر از بین می‌رود. تنها نکته‌ای که ممکن است آزاردهنده ‌باشد، تابش مستقیم آفتاب است. در طول مسیر و تا نزدیکی‌های آبشار هیچ سایه‌ای وجود ندارد. تنها وقتی که به نزدیکی آبشار می‌رسید، پودرهای آب حاصل از ریزش آب حسابی خنکتان می‌کند. برای گرفتن یک عکس یادگاری کنار آبشار باید آمادگی خیس ‌شدن لباسهایتان را داشته ‌باشید.

طبیعت گردی حوالی تهران

بهترین فصل سفر به آبشار

با توجه به این که آبشار شلبن آبشاری فصلی ‌بوده و ممکن ‌است در تابستان کم‌آب باشد، بهترین زمان بازدید از آن در فصل بهار است. در این فصل می‌توان کودکان روستایی را دید که در حال چیدن کنگر از زمین‌های اطراف آبشار هستند. سرسبزی حوالی آبشار، طبیعت تازه و بکر، نشاط طبیعت و… همه‌وهمه دلایلی هستند که آبشار شلبن در بهار زیباتر خواهد بود.


راستی اگر برای گرفتن عکس یادگاری به نزدیک آبشار بروید، حتما خیس می‌شوید. چون نزدیک آبشار پر است از آبی که به اطراف می‌پاشد و پراکنده‌ می‌شود.

در سفر به آبشار شلبن چه چیزهایی همراه ببرید؟

فراموش نکنید که در مسیر آبشار هیچ‌ درخت و سایه‌ای وجود ‌ندارد، پس کلاه و کرم ضدآفتاب به همراه داشته‌ باشید. آب آشامیدنی و خوراکی هم که از واجبات همه سفرها است. در نزدیکی آبشار هیچ‌ امکانات رفاهی وجود ندارد، پس وسایل موردنیاز خود را از شهرک طالقان تهیه‌کنید.

آبشار شلبن

کفش مناسب برای پیاده‌روی هم از چیزهایی است که برای یک پیاده‌روی راحت لازم‌دارید. اگر اوایل بهار را برای سفر انتخاب‌کرده‌اید، پانچو یا بارانی به همراه‌ داشته ‌باشید تا رگبار و باران بهاری غافلگیرتان‌ نکند.

راستی اگر برای گرفتن عکس یادگاری به نزدیک آبشار بروید، حتما خیس می‌شوید. چون نزدیک آبشار پر است از آبی که به اطراف می‌پاشد و پراکنده‌ می‌شود. پس بد نیست یک دست لباس اضافه هم همراه ‌داشته‌ باشید تا در صورت آب‌بازی یا خیس شدن، بتوانید لباس‌هایتان را تعویض کنید.

آبشار شلبن

کجا اقامت کنید؟

با توجه به این که این آبشار با تهران فاصله‌ زیادی ندارد، می‌توانید برنامه‌ریزی سفر را یک روزه انجام ‌داده و چند ساعتی را به استراحت و آب بازی در آب خنک آبشار بگذرانید، اما اگر بخواهید سفرتان را طولانی‌تر کنید و از جاذبه‌های دیگری که اطراف طالقان وجود دارد مثل آبشار و سد طالقان، بازدید‌کنید، می‌توانید از مراکز اقامتی شهرک طالقان استفاده‌ کنید. اگر اهل کمپ و شب‌مانی در طبیعت هم باشید، می‌توانید نزدیک آبشار چادر بزنید.

جاذبه‌های نزدیک آبشار شلبن

طالقان پر است از آبشارهای کوچک و بزرگ و روستاهای دیدنی مثل روستای اورازان یا آب‌ریزان که از روستاهای سرسبز طالقان به حساب‌می‌آید. این روستا که زادگاه جلال‌آل‌احمد نویسنده معروف ایرانی ‌است، سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند.

آبشار شلبن

از دیگر دیدنی‌های این منطقه هم می‌توان به آبشار کرکبود، آبشار سوهان، آبشار آسکان و بسیاری آبشار و چشمه دیگر در طالقان اشاره کرد که دیدن آن‌ها خالی از لطف نیست. همچنین می‌توانید از خانه آیت‌الله طالقانی که خانه‌ای خشتی در روستای گیلرد طالقان و مربوط به دوران قاجار است، بازدید کنید.

آب و هوای خوب و مزارع فراوان موجود در طالقان، این منطقه را به یکی از مقاصد خوب برای گلگشت کوهنوردان کرده‌است .از جمله این مسیرهای گلگشت می‌توان به مسیر روستای گوران به اورازان و روستای حسنجون به مزرعه دو رودان اشاره‌کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن