بازارگردی

بازار شهرستانی و لمس شهر در قلب پایتخت

فهرست مطالب

خرید، بازارگردی، تماشای جنب‌وجوش مردم و جریان زندگی برای هر کسی در هر سنی لذت‌بخش است. مزیت‌هایی که بازار‌های محلی نسبت به مغازه‌ها و فروشگاه.ها دارند، عرضه اجناس با قیمت پایین‌تر و ارائه انواع کالاها اعم از میوه، سبزی، گوشت و مرغ و… در تازه‌ترین و باکیفیت‌ترین حالت است. این بازارها یکی از فعال‌ترین و پرحس‌وحال‌ترین مکان‌ها در هر منطقه از شهر هستند. امروز بامن در نابرو همراه باشید تا با یکی از این بازارهای محلی زیبا و قدیمی تهران، به نام بازار شهرستانی آشنا شوید.

موقعیت بازار شهرستانی

این بازار از مکان های دیدنی تهران بوده و در ضلع غربی میدان امام‌حسین قرار دارد. یک سمت بازار به میدان امام‌حسین و سمت دیگرش به خیابان دماوند ختم می‌شود. البته دسترسی به این بازار از راه‌های مختلف امکان‌پذیر است که بعضی از آن‌ها به خیابان اقبال هم می‌رسد. همین دسترسی‌های مختلف باعث شده بازار شهرستانی به یکی از بهترین بازارها برای تامین مایحتاج روزانه تبدیل شود.

آشنایی با بازار شهرستانی

این بازار از جمله بازار‌هایی است که بی‌شک دیدن و گشت‌و‌گذار در آن می‌تواند هر کسی را به وجد آورد.

این بازار مانند یک شبکه طراحی شده است. یعنی یک هسته اصلی و چندین شعبه و شاخه دارد. بنابراین باید گفت بازار شهرستانی از چند خیابان تشکیل‌ شده و شامل دو الی سه چهاراه است. این چهارراه‌ها محل تلاقی خیابان‌ها با یکدیگر بوده و مرکز بازار محسوب می‌شود. هر یک از خیابان‌ها محل اصلی فروش نوع خاصی از کالاست و معمولا اجناسی مشابه در آن‌ها به فروش می‌رسد.

مثلا در ضلع غربی میدان امام‌ حسین بیشتر مواد پروتیینی از جمله گوشت، مرغ، ماهی و… عرضه می‌شود. در ضلع جنوبی اغلب فضا به فروش سبزیجات و میوه‌های تازه‌ای می‌پردازند که توسط فروشندگان باسلیقه چیده شده‌ و نظم‌گرفته‌اند. در خیابان‌های شمالی لبنیاتی به فروش می‌رسد و در ضلع شرقی هم اجناس مربوط به منزل مثل وسایل برقی، وسایل آشپزخانه، ظروف و… به مشتریان عرضه می‌شود.

یکی دیگر از مزیت‌های این بازار علاوه‌بر آنچه گفته شد، عرضه تمام اجناس مورد نیاز خانواده است. یعنی شما می‌توانید برای هر خرید و رفع هر نیاز به این بازار مراجعه کنید. به طور مثال این بازار از شکلات گرفته تا مرغ و ماهی و پتو هم عرضه می‌کند. شما می‌توانید با یک گردش ساده خریدهای نیاز مندی‌های خودر را در هر زمینه‌ای برطرف کنید.

در دسترس بودن همه مایحتاج و تنوع کالاهای موجود در بازار شهرستانی و همچنین مناسب‌ بودن قیمت‌ اجناس و زیبایی‌های این بازار خود از عاملین اصلی تمایل افراد بومی و حتی مردم برای خرید از این بازار به شمار می‌رود.

عرضه کالاهای مختلف

معماری بازار شهرستانی

این بازار هنوز بافت قدیمی خود را حفظ کرده و به صورت خیابان‌های جوب‌دار است. کوچه‌پس‌کوچه‌های بازار، شیوه سنتی فروش محصولات و حس‌وحال قدیمی آن یکی دیگر از زیبایی‌ها و جذابیت‌های بازار شهرستانی است.


این بازار مانند یک شبکه طراحی شده است. یعنی یک هسته اصلی و چندین شعبه و شاخه دارد. بنابراین باید گفت بازار شهرستانی از چند خیابان تشکیل‌ شده و شامل دو الی سه چهاراه است

این بازار سقف ندارد و جریان هوا به طور طبیعی شکل می‌گیرد. اگر به گرما حساس هستید، بهتر است ساعت‌هایی را برای مراجعه و تردد در این بازار انتخاب کنید که هوا خنک‌تر باشد.

بازار شهرستانی

بهترین ساعات حضور در بازار

اگر خواستید به این بازار بیایید، حوالی عصر ساعت ۴ یا ۵ باشد. چراکه در این ساعات بازار نسبت به صبح و شب تردد کمتری داشته و خلوت‌تر است. در غیر این صورت با شلوغی بازار و جمعیت زیاد آن اذیت خواهید شد و شاید نتوانید با حوصله به خرید خود برسید.

همچنین به نظر من مسیر دسترسی از خیابان اقبال یا خیابان دماوند راحت‌تر است و پیاده‌روی کمتری دارد. این موضوع به ویژه پس از پایان خرید، در حالی که بار زیادی همراهتان است، اهمیت بسیار بیشتری پیدا خواهد کرد.

مسیر دسترسی به بازار

برای رسیدن به این بازار زیبا با ماشین شخصی می‌توانید خود را به خیابان اقبال برسانید. بعد عبور‌ از چهارراره اقبال در سمت چپ، دو سه خیابان را خواهید دید که افراد زیادی در آن‌ها سبزی، ترشی و خرما عرضه می‌کنند. این بدان معناست که شما مسیر درست را پیدا کرده‌اید. بازار شهرستانی از همان جا شروع می‌شود. پیشنهاد می‌کنم ماشینتان را گوشه‌ای پارک کرده و ادامه مسیر را پیاده بروید تا از دیدنی‌های بازار جا نمانید.

بازار شهرستانی

نزدیک‌ترین ایستگاه مترو و بی‌آرتی به این بازار ایستگاه مترو امام‌حسین واقع در خط فرهنگسرا و ایستگاه اتوبوس امام حسین است. بنابراین در صورتی که بخواهید از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده کنید، باید خود را به این ایستگاه‌ها در میدان امام‌حسین رسانده و بعد به سمت خود میدان حرکت کنید.

بازار شهرستانی

البته همانطور که گفته‌شد این بازار به صورت خیابان‌های تودرتو بوده و هر کدام از این خیابان‌ها به خیابان اصلی منتهی می‌شود. نکته حائز اهمیت این است که ورود موتور سیکلت و ماشین به این بازار ممنوع بوده و فقط ماشین‌های حامل مواد‌غذایی اجازه ورود به آن را دارند.

اگر شما هم از حضور در این بازار تجربه‌ای دارید، آن را با مخاطبان نابرو در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن