طبیعت گردی

شاه کوه سفلی گرگان؛ اولین روستای اینترنتی ایران

شمال ایران با جنگل‌های بی‌نظیر و دریا‌ی‌خزر، در شمار زیباترین مناطق گردشگری کشور به‌حساب می‌آید. استان گلستان هم متنوع‌ترین شرایط محیطی را دارد و هم‌ می‌توانید جاذبه‌های طبیعی مختلف مانند کوه، بیابان، دریا، جنگل، چمن‌زار، دشت و… را در آن ببینید. در این مطلب قصد دارم یکی از روستاهای زیبای این منطقه یعنی روستای شاه کوه سفلی را در نابرو به شما معرفی کنم.

روستای شاه کوه سفلی کجاست

روستای شاه کوه سفلی در 65 کیلومتری جنو‌ب‌‌‌شرقی گرگان و نزدیک مرز استان گرگان و سمنان قرار دارد. این روستا هم از شاهرود و هم از گرگان با جاده آسفالت ‌شده قابل‌ دسترسی خواهد بود. تنها جاده خاکی این منطقه جاده کوتاه و اصلی روستا است. این روستا نام خود را از ارتفاعات اطراف گرفته و تحت‌‌‌تاثیر اقلیم کوهستانی، زمستان‌های سرد و تابستان‌های معتدلی دارد. شاه کوه سفلی در گذشته بخشی از مسیر جاده اصلی و راه ارتباطی بین خراسان ‌بزرگ و شاهرود بود.

روستای شاه کوه سفلی

جاده شاهرود-گرگان که راه رسیدن به روستاست، از زیباترین جاده‌های کشور است. جنگل‌های توسکستانی این جاده مسیر پرپیچ‌‌وخمی دارد و برای رانندگی در آن باید راننده باتجربه‌ای باشید. همچنین برای رسیدن به روستا از جنگل ابر هم می‌گذرید، که یکی از زیباترین و قدیمی‌ترین جنگل‌های هیرکانی و مربوط به دوره سوم زمین‌شناسی است. در این جنگل ابرها آن‌قدر به درختان نزدیک می‌شوند که گویی جنگل را اقیانوسی از ابر دربرگرفته ‌است. اگر خوش‌شانس باشید، شاید بتوانید گونه‌های جانوری مانند روباه و خوک‌ وحشی را هم نزدیک جاده ببینید.

فرهنگ و زندگی مردم

طبق سرشماری‌ها، جمعیت روستا کمتر از هزار نفر است. نیمی از همین جمعیت در فصل زمستان به‌دلیل سرمای بیش از حد و بارش سنگین برف به گرگان و شهرهای اطراف کوچ می‌کنند.

شغل اغلب مردم روستا دامداری، باغداری و کشاورزی است. همچنین تعدادی از مردم به کارهای خدماتی و صنایع‌دستی مشغول هستند. محصولات زراعی روستای شاه کوه سفلی شامل گندم، جو، سیب‌زمینی و سبزیجات است و از محصولات باغی آن می‌توان آلبالو، گیلاس، زردآلو، بادام و سیب را نام برد. محصولات دامی شامل پشم، گوشت، شیر، ماست، کره، دوغ و پنیر می‌شود. همه این محصولات را می‌توانید در خود روستا و از مردم محلی تهیه کنید. اگر از خوردن دوغ ترش محلی لذت می‌برید، پیشنهاد می‌کنم حتما دوغ آن را امتحان کنید. نان محلی روستا هم بسیار خوشمزه است؛ پس از آن غافل نشوید.

روستای شاه کوه سفلی

کشتی با شال، کمربند بازی و کلنگ بازی از بازی‌های محلی روستا هستند. از غذاهای محلی شاه‌ کوه نیز می‌توان ماش‌پتی، قروت او، گوشت ته‌چین، تاس کباب، شنگی چلو، سرشوچلو، آش کشک و عاریشه را نام برد.

بافت روستا

روستای شاه کوه سفلی دو محله بزرگ به نام ده‌میان و ده‌دره دارد. ده‌میان قدیمی‌ترین محله‌ روستاست که از چندین محله کوچک به‎ نام‌های حسام‌محله، کابوسی‌محله و دهقان‌محله تشکیل شده است. ده‌دره نیز شامل نگین‌محله، بیدپند، سرخ چاله و کلاتی‌محله است.

خانه‌های روستا بافتی قدیمی با سقف مسطح دارند. این خانه‌ها اغلب با چوب و کاهگل در یک طبقه و در بعضی از بخش‌ها دو طبقه‌ای ساخته شده‌اند. در بعضی از محله‌های روستا، خانه‌ها حالت پلکانی دارند. جاده روستا خاکی و کوچه‌های آن تنگ و باریک هستند. آب روستا با لوله‌کشی از چشمه‌های اطراف روستا تامین می‌شود. این آب معمولا در ساعت‌های عصر قطع می‌شود؛ اما همه خانه‌ها منابعی برای ذخیره آب دارند.

اگر اهل گشت‌وگذار در اینترنت هستید نگران نباشید؛ چراکه این روستا اینترنت مناسبی دارد. پس می‌توانید از به‌اشتراک‌ گذاشتن عکس‌هایتان با دیگران لذت ببرید.

روستای شاه کوه سفلی

صنایع‌دستی

از صنایع‌دستی روستا می‌توان دوش‌دره را نام‌برد. دوش‌دره نوعی کوله پشتی است که چوپانان برای حمل وسایل خود از آن استفاده‌ می‌کنند.

یکی از هنر‌های قدیمی روستا از گذشته تا امروز، هنر سوزن‌دوزی بوده است. نخ کاموایی ظریف و پارچه‌ نخی از ابزارهای این هنر هستند. برای دوخت نقش‌ها، ابتدا طرح موردنظر روی پارچه طراحی می‌شود. بعد از این مرحله، با نخ سیاه به شیوه زنجیردوزی، ساقه‌دوزی و زیگزاگ، طرح اولیه را می‌دوزند. سپس در بخش‌های محدودی از طرح به‌صورت نگینی از رنگ‌هایی چون قرمز، سبز و زرد برای دوخت غنچه و کاس‌برگ‌ها استفاده می‌شود. نقوش به کار رفته ذهنی بوده و از گل‌های ساده با ساقه‌های بلند، طرح بته‌جقه و اشکال هندسی مثل زیگزاگ و خطوط منحنی تشکیل شده است. این نوع سوزن‌دوزی معمولا در حاشیه‌ لباس محلی زنان استفاده می‌شود.

باید بگویم لباس زنان روستای شاه‌ کوه سفلی هم از‌جمله صنایع دستی روستا است که این روزها کمتر از آن استفاده می‌شود. این لباس محلی تکه‌های مختلی از جمله از روسری سفید سیاهک‌زده، پیراهن چاک‌دار در دو طرف، دامن شلیته کوتاه و شلوار دمپا چین‌دار دارد. همچنین برای نو‌عروسان کلاه‌های سوزن‌دوزی‌شده وجود دارد. جلوی کلاه، روبند توری ساده‌ای قرار ‌می‌گیرد تا چهره‌ عروس مشخص نباشد.

روستای شاه کوه سفلی

هنگامی که عروس را به خانه‌ی داماد می بردند، ابتدا لباس را به تنش می‌پوشاندند. سپس روی سرش کلاه می‌گذاشتند و بعد از آن روسری بزرگی را به سرش می‌بستند. درنهایت پارچه‌ای را که فقط در قسمت چشم‌ها توری بود، جلوی صورتش قرار‌ می‌دادند و چادر‌شب بر سرش می‌انداختند. به این کار اصطلاحا «چادر و روبند» می‌گویند.

میهمانان در روز عروسی دامن پرچین و کوتاهی می‌پوشند که «تونبان قری» نام ‌دارد. داماد هم در مراسم عروسی کتی به نام «قرمز قبا» به تن می‌کند. همه این لباس‌ها ساخته دست زنان هنرمند این روستا است.

طبیعت

روستای شاه‌ کوه سفلی در امتداد دو دره دینو و کنو‌دره است. پیرامون آن کوه‌های شیرکش، ترکه چال، سیاه‌پوش، گاو‌کشان و سرلیسه قرار‌ گرفته‌اند. کوه نیمه جنگلی سرلیسه با ارتفاع 2910 متر، پنج کیلومتری شمال‌‌غربی روستا قرار ‌دارد و مقصد طبیعیت‌گردی بسیار‌ زیبا برای کوهنوردان است. رشته‌کوه گاوکشان هم شش کیلومتری جنوب ‌غرب روستا بوده و ارتفاعی در حدود 3813 متر دارد. این کوه سرچشمه رودهای سرتنگه، چهارده و آب‌ترودبان است. دامنه‌های شمالی آن به شهرستان گرگان و دامنه‌های جنوبی آن هم به شهرستان شاهرود ختم‎ می‌شود. این کوه یخچال‌های طبیعی دارد که بر زیبایی‌های آن افزوده است.

روستای شاه کوه سفلی

اگر دوست‌دار چشمه‌های آب‌سرد هستید، روستای شاه‌ کوه سفلی مقصد مناسبی است. از چشمه‌های متعدد آن می‌توان زردچشمه، چشمه‌سار، سرخ‌چشمه، سنگ‌چشمه، استل‌سر و شلیار را نام ‌برد. رودخانه فصلی رودبار‌دله را هم می‌توانید در جنوب روستا ببینید. آرامگاه امام‌زادگان یوسف و حسین از نوادگان امام موسی‌بن‌جعفر(ع)، در شمال روستا قرار دارد. این آرامگاه هم از خشت و گل ساخته‌ شده ‌است.

کاروانسرای قزلق و رباط‌سفید نیز در چهار کیلومتری شمال روستا‌ی چهار‌باغ و در مسیر دهانه قزلق به شاه‌کوه قرار‌دارد. هردوی این کاروانسراها از بنا‌های دوره صفوی هستند و در ساخت آن‌ها بیشتر از سنگ، آجر و گچ استفاده‌ شده ‌است. این بناها شامل تالار، قهوه‌خانه، اتاق‌، دالان‌های فراوان و سقف گنبدی هستند.

روستای شاه کوه سفلی

وضعیت اقامت

اقامتگاه وردیمه در روستای شاه‌ کوه‌ علیا که در فاصله بسیار نزدیکی از روستا است، می‌تواند میزبان شما برای اقامت باشد. اگر قصد ماندن در روستا را ندارید، می‌توانید سحرگاه حرکت کنید و صبح خیلی زود خود را به روستا برسانید. همچنین درصورتی‌که به کمپینگ علاقه دارید، در طبیعت نزدیک به روستا چادر بزنید و از هوای خنک و دل‌پذیر آن لذت ببرید. سعی کنید فاصله زیادی از روستا نداشته باشید؛ چراکه ارتفاعات این روستا محل زندگی حیواناتی مانند گرگ، خرس و گراز است.

اگر شما هم به این روستا سفر کرده‌اید، تجربیات خود از این سفر را با ما در نابرو به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن