طبیعت گردی

پارک جنگلی شهید زارع ساری؛ همسایه سبز شهر

فهرست مطالب

اگر انتخاب شما رفتن به طبیعت و لمس زیبایی‌هاست، پارک جنگلی شهید زارع در چند قدمی بافت شهری ساری در استان مازندران، تجربه‌ یک روز دل‌انگیز در طبیعتی برخوردار از امکانات رفاهی را به شما هدیه می‌کند. این جنگل زیبا در فصول بهار و پاییز حال‌وهوای دیگری دارد. با ورود به آن درمی‌یابیم پاییز تنها به کوچه و خیابان‌ها و جاده‌های احاطه‌شده با رنگ‌های زرد و نارنجی برگ درختان ختم نمی‌شود. قدم برداشتن در میان جنگل و استشمام بوی عطر پاییزی میان درختان کاج و بلوط و انجیل و تماشای تکان‌تکان خوردن شاخه‌ها و رقص خرامان برگ‌ها که با عشوه و ناز بر تن خاکی جنگل می‌بارند و نوازش نرم نسیم روی پوستتان لذتی وصف‌ناپذیر دارد.

با من در ناب رو همراه باشید تا با دیگر ویژگی‌های این جنگل روییده در تپه‌های دامنه‌ی البرز آشنا شوید. شاید حال‌وهوای نابش، در رنگین‌ترین فصل سال، شما را برای تجربه‌ای دل‌نشین و ساختن خاطره‌ای به‌زیبایی رنگ‌های این فصل و گذر از انبوه درختان این خطه زیبا از دیدنی‌ های ساری ترغیب کند.

مسیر رسیدن به پارک جنگلی

هنگام خروج از شهر ساری به‌سمت شهر نکا، با پیمودن مسافتی حدود سه کیلومتر، تابلوی بیمارستان شهید زارع به چشم می‌خورد که حرکت به آن سمت و دنبال‌نمودن تابلوهای راهنمای پارک جنگلی شهید زارع شما را برای رسیدن به مقصد راهنمایی خواهد کرد.

پارک جنگلی شهید زارع ساری

جاذبه و زیبایی‌های مسیر رسیدن به پارک جنگلی

جاده آسفالت‌شده میان انبوه درختان تمایل شما را به دوچرخه‌سواری در صبحگاه برمی‌انگیزد و مضمون مناسبی برای علاقه‌مندان به عکاسی ایجاد می‌کند. جدای از امکانات رفاهی قرار گرفته در فضای جنگل، مکان‌هایی مانند رستوران، سوپرمارکت، سفره‌خانه سنتی و… نیز در مسیر رسیدن به مقصد برای رفاه حال مسافران تعبیه شده است.


ساعت خروج پارک جنگلی شهید زارع حدود دوازده شب است و امکان اقامت شبانه در کلبه‌ها برای محلی‌ها وجود ندارد و هزینه ماندن به‌صورت پنج ساعت یک بار محاسبه می‌شود و از ۱۰۰۰۰ تومان تا ۵۰۰۰۰ تومان بسته به نوع مکان متغیر است.

به‌علت نزدیکی پارک جنگلی شهید زارع به جاده اصلی می‌توان بدون هیچ وسیله نقلیه‌ای این مسیر (ابتدای جاده اصلی تا جنگل) را طی کرد و علاوه‌بر ورزش و پیاده‌روی از طبیعت آن لذت برد. با نزدیک شدن به پارک جنگلی در سمت چپ ورودی آن، سراشیبی تندی وجود دارد که ادامه مسیر شما را به بام شهر و روستای اسپورز و خارکش شهر ساری می‌رساند، دو روستای زیبا با قدمت تاریخی و افسانه‌ای دیرینه!

به‌گفته محلیان روستای اسپورز، در گذشته سنگی به‌نام سنگ محک کنار امامزاده جبار این روستا (از نوادگان امام علی) وجود داشته است؛ سنگی به‌وزن سه تا چهار کیلوگرم که پنجه پای انسان روی آن حک شده بود و برای سنجش درستی نیت خود از آن استفاده می‌کردند. به این صورت که هرکس نیت درستی نداشته از تکان‌دادن سنگ عاجز بوده و هرکس که نیتش درست بوده می‌توانسته سنگ را جابه‌جا کند. متأسفانه این سنگ درحال‌حاضر ناپدید یا به‌گفته برخی دزدیده شده است.

پارک جنگلی شهید زارع ساری

در گذشته یکی از پررونق‌ترین بازارهای شمالی حوالی امامزاده جبار به‌نام جبار بازار در اسپورز بوده است که مدتی پس از حمله روس‌ها به ایران به بازار روس‌ها تغییر نام می‌دهد و دوباره به‌‌نام اصلی خود جبار بازار برمی‌گردد. علاوه‌بر آن، مسابقات کشتی جبار بازار هرساله با شور و هیجان در آن مکان برگزار می‌شده است. اما با گذشت سال‌ها این بازار و مسابقات کشتی و آن‌همه شور و هیجان به دست فراموشی سپرده شد و دیگر اثری از آن وجود ندارد.

ورود به پارک

پس از گذر از کیوسک نگهبانی و پرداخت هزینه ورودی، قدم در مسیری خاکی می‌گذارید که درست در سمت راستتان قسمتی پوشیده از درخت و آلاچیق‌های چوبی و بتنی و میز و نیمکت‌های دونفره و چندنفره در ارتفاعی پایین‌تر از مسیر وجود دارد که پس از طی مسافتی کوتاه پله‌ها شما را به پایین هدایت خواهند کرد. هزینه اولیه ورود به پارک برای هر ماشین ۵۰۰۰ تومان و برای هر فرد ۵۰۰ تومان است.

پارک جنگلی شهید زارع ساری

جاذبه‌ها و امکانات رفاهی

رنگ‌بازی طبیعت در پاییز در کنار آلاچیق‌ها و کلبه‌های چوبی به‌شکل خانه‌های روستایی، زیبایی پارک را دوچندان کرده است و بی‌شک شما را به اندکی نشستن در این مکان وسوسه خواهد کرد. برای سپری‌کردن اوقات خود در این کلبه‌ها می‌بایست هزینه آن را پرداخت کنید. کلبه‌ها فارغ از مکانی سرپوشیده برای استراحت و دورهمی، مناسب‌ترین محل برای خلق عکس‌های هنری شماست.

سنگ‌های بزرگ سوار شده روی یکدیگر و ایجاد آبشار مصنوعی کوچکی در نزدیکی آبخوری از دیگر زیبایی‌های این محل است که توجه شما را به خود جلب خواهد کرد. قسمت دیگری از پارک، کافه و رستورانی با ساختمانی چوبی و زیبا وجود دارد که امکان استراحت و خوردن انواع نوشیدنی و غذا را برای شما فراهم ساخته است. هرچند لذت آشپزی در هوای باز در کنار دوستان و خانواده را به شما پیشنهاد می‌کنم تا با هزینه کمتر بیشترین لذت را از طبیعت پارک جنگلی برده باشید.

در جوار کافه‌ها نمازخانه‌ای برای استراحت و نمازخواندن وجود دارد. سرویس‌بهداشتی نیز در ابتدای مسیر پارک و به‌صورت پراکنده در جنگل تعبیه شده است. از دیگر امکانات رفاهی مانند سوپرمارکت، رستوران، قهوه‌خانه، کباب‌خانه، و وسایل بازی برای کودکان و بزرگ‌سالان می‌توان اشاره کرد که در محیط پارک قرار دارند. همچنین کلبه‌های سرپوشیده کوچک و بزرگ برای اقامت و ماندن در شب برای مسافران وجود دارد.

پارک جنگلی شهید زارع ساری

توصیه‌ها

ساعت خروج پارک جنگلی شهید زارع حدود دوازده شب است و امکان اقامت شبانه در کلبه‌ها برای محلی‌ها وجود ندارد و هزینه ماندن به‌صورت پنج ساعت یک بار محاسبه می‌شود و از ۱۰۰۰۰ تومان تا ۵۰۰۰۰ تومان بسته به نوع مکان متغیر است.

پارک جنگلی شهید زارع ساری

سخن آخر

مازندران پر از زیبایی و سرسبزی است. سفر کنید، لذت ببرید، و به‌شکرانه این گنجینه بی‌نظیر در حفظ و پاکیزگی آن بکوشید. مواظب باشید تا این زیبایی‌ها را با زباله‌های خود از بین نبرید. درصورتی‌که از این جنگل دیدن کرده‌اید، تجربه خود را با ما در ناب رو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن