طبیعت گردی

بوستان شهید آوینی تهران؛ دمی آسایش در دنج‌ترین پارک شرق پایتخت

فهرست مطالب

در همهمه و شلوغی‌های مرکز تهران، پیدا کردن مکانی دنج و خلوت برای رفع خستگی‌های روزانه خود نعمتی محسوب می‌شود. این‌بار من برای بررسی سوژه‌ها، پارک شهید آوینی را انتخاب کردم که تمام ویژگی‌های بالا را دارد. برای آشنایی بیشتر با بوستان شهید آوینی با من در نابرو همراه باشید تا کمی بیشتر با مکان های دیدنی تهران آشنا شویم.

آشنایی با بوستان شهید آوینی

این پارک که در خیابان بهشتی، خیابان ترکمنستان واقع شده، مسیر دسترسی آسانی هم به شکل پیاده و هم با وسایل ‌نقلیه عمومی یا ماشین شخصی دارد. پارک شهید آوینی در واقع مابین دو خیابان بهشتی و ترکمنستان قرار گرفته است. یک سر پارک در خیابان بهشتی و یک سمت پارک در خیابان ترکمنستان واقع‌ شده است.

بوستان شهید آوینی تهران

اگر از خیابان ترکمنستان وارد پارک شهید آوینی شوید از راهروهایی عبور می‌کنید که بالای آن توسط طاق‌های فلزی همراه با گیاهان رونده پوشانده شده که زیبایی فوق‌العاده به پارک می‌دهد و زیبایی پارک را دوچندان می‌کند. در واقع بوستان شهید آوینی چند پیاده‌رو موازی دارد که همگی به میدان اصلی پارک منتهی می‌شود.

بوستان شهید آوینی تهران

در هرکدام از این پیاده‌رو‌ها امکاناتی برای تفریح و استفاده مفید از آن تعبیه‌شده که هرکدام در نوبه خود جالب هستند. از این امکانات می‌توان به وسایل بدن‌سازی اشاره کرد. مزیتی که این وسایل بدن‌سازی نسبت به بقیه پارک‌ها وجود دارد این است که دستورالعمل‌های استفاده از آن در کنار هر وسیله نوشته شده است که برای افراد تازه کار مفید است.

از دیگر امکانات این پارک، خانه فرهنگی است که در بوستان شهید آوینی تاسیس شده است. این خانه فرهنگ با برگزاری کلاس‌ها و جلسات گوناگون تمام رده‌های سنی را به خود جذب می‌کند. مزیت این خانه فرهنگ نسبت به بقیه خانه‌های فرهنگ در این است که برای دانش‌آموزان هم کلاس برگزار می‌کند که هم جنبه کمک درسی و هم رفع اشکالات درسی و تقویت معدل است. دانش‌آموزان عزیز می‌توانند با ثبت نام در این کلاس‌ها با هزینه مناسب از آن‌ها استفاده کنند.

بوستان شهید آوینی تهران

کلاس‌های خانه فرهنگ پارک شهید آوینی

علاوه‌بر کلاس‌های درسی می‌توان به کلاس‌های تجوید و روخوانی قران‌کریم نیز پرداخت که دانش‌آموزان می‌توانند در کنار فراگیری علم و دانش به این موضوع نیز توجه کنند. توشه‌ای برای آخرت آنان نیز محسوب شده و قرآن‌کریم راهنمای زندگی آنان باشد.


به طور کلی این پارک فضای دنج، ساکت و  صد البته با آرامشی را دارد که خانواده‌ها می‌توانند در کنار عزیزان و دوستان خود از امکانات این پارک استفاده‌کرده و لذت ‌ببرند.

از دیگر کلاس‌هایی که در این خانه فرهنگ برای دانش آموزان برگزار می‌شود، می‌توان به کلاس چرتکه اشاره کرد که این کلاس می‌تواند با تشکیل چرتکه ذهنی در کودکان و تقویت محاسبات ریاضی، آنان را برای امتحانات مختلف ریاضی آماده کند.

این خانه فرهنگ کلاس‌های دیگری از جمله خوشنویسی، خطاطی، طراحی و شطرنج و رباتیک هم دارد. فراگیری این موارد می‌تواند برای اوقات فرغات و هم درکنار درس برای دانش‌آموزان مفید و سودمند باشد.

بوستان شهید آوینی تهران

در این خانه فرهنگ علاوه بر کلاس‌های درسی و یا کلاس‌های مخصوص دانش‌آموزان، کلاس‌های دیگری نیز برگزار می‌شود که بیشتر جنبه هنری داشته و فراگیری دانش آن می‌تواند برای بانوان بسیار جذاب و یا حتی درآمد‌‌زا باشد.

از جمله این کلاس‌ها می‌توان به دوخت چادر، قالی بافی، ربان دوزی و بافتنی اشاره کرد که بانوان عزیز می‌توانند با شرکت در این کلاس‌ها و بعد از فراگیری علم و دانش و تجربه مربوطه به راحتی در منزل به کسب درآمد برسند و کارآفرینی ایجاد کنند.

بوستان شهید آوینی تهران

امکانات ورزشی بوستان شهید آوینی

در این پارک میزهای پینگ‌پنگی برای بازی و پرکردن اوقات فراغت افراد تعبیه شده است. این پارک زمین بازی مخصوصی دارد که کف آن با کفپوش‌های مخصوص زمین بازی پوشانده شده است. از دیگر امکانات این پارک می‌توان به فوتبال دستی نیز اشاره کرد.

بوستان شهید آوینی تهران

میدان اصلی این پارک علاوه بر فواره زیبایی که در خود جای داده، اطراف آن نیز با نیمکت‌هایی که با ذوق و سلیقه نقاش به رنگ‌های رنگین کمان درآمدند نیز احاطه شده که خود زیبایی این محوطه را دو برابر می‌کند و می‌توان برای زدودن خستگی از آنها استفاده کرده و از صدای زیبای آب لذت برد.

بوستان شهید آوینی تهران

توصیه‌های عمومی

برای استفاده از دستگاه‌های بدن‌سازی پارک شهید آوینی که باید هم در این پارک و هم در پارک‌های دیگر مورد توجه بوده و رعایت شود به چند مورد اشاره می‌کنم.

انجام نرمش قبل از ورزش با دستگاه‌ها، به منظور گرم کردن الزامی است. انتخاب اول برای استفاده از این دستگاه‌ها بهتر است، دستگاه‌های کششی باشد که آسیب کمتری به عضله و مفصل وارد شود و آنان را برای انجام حرکات شدید‌تر گرم کند. مدت زمان استفاده از هر دستگاه بدن‌سازی محدود است و نباید از آنان به مدت بیش از حد‌ مجاز استفاده کرد. حرکات هر دستگاه باید به‌صورت کامل انجام شده و به سراغ دستگاه دیگری رفت. همچنین استراحت بین ست‌ها‌ را هم باید در نظر گرفت.

بوستان شهید آوینی تهران

به طور کلی این پارک فضای دنج، ساکت و  صد البته با آرامشی را دارد که خانواده‌ها می‌توانند در کنار عزیزان و دوستان خود از امکانات این پارک استفاده‌کرده و لذت ‌ببرند.

بوستان شهید آوینی تهران

برای دسترسی به بوستان شهید آوینی، نزدیک‌ترین ایستگاه مترو شهید بهشتی است که مسافت زیادی با پارک ندارد.

پارک آوینی

همچنین می‌توان با اتوبوس‌های میدان بهشتی و میدان امام‌حسین و میدان بهارستان به آنجا رفت. زیرا ایستگاه اتوبوس چند قدمی با بوستان شهید آوینی فاصله دارد. می‌توان با حداقل هزینه و وقت و همچنین راحتی حمل و نقل یه این پارک رفت.

. ویدئو از مریم شریفی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن