تاریخ و تمدن

اقامتگاه بوم گردی شاه عباسی آذربایجان شرقی؛ بهترین انتخاب برای روزهای زمستانی ارسباران

فهرست مطالب

از زیبا‌‌ترین و بزرگ‌ترین جنگل‌ها‌ی ایران، می‌توان به جنگل‌های ارسباران اشاره کرد که در آذربایجان شرقی و نزدیک شهر کلیبر واقع شده است. چشم‌انداز کوهستانی این جنگل، زیبایی‌اش را دوچندان کرده است. ارسباران از شمال به رود ارس، از شرق به مشکین‌شهر و مغان، ازغرب به مرند و از سمت جنوب به اوجان محدود است. امروز در این مطلب از نابرو می‌خواهیم سری به یک اقامتگاه بوم گردی در این منطقه سر بزنیم؛ یعنی اقامتگاه بوم گردی شاه عباسی که در شهر کلیبر واقع شده است. با نابرو همراه باشید تا بیشتر با جاهای دیدنی آذربایجان شرقی آشنا شویم.

مسیر دسترسی

برای بازدید از جنگل‌های ارسباران، باید ابتدا خود را به شهر تبریز برسانید. سپس با اتوبوس از جاده تبریز-اهر، وارد این جاده شوید. بعد از آن، وارد مسیر بسیار زیبا و کوهستانی کلیبر شوید که در این راه رود‌خانه‌های خروشان وخانه‌های روستایی زیادی را نیز خواهید دید. اقامتگاه بوم گردی شاه عباسی در شهرستان کلیبر، در 10 کیلومتری جاده کلیبر به سمت جانانلو واقع شده است.

اقامتگاه بوم گردی شاه عباسی آذربایجان شرقی

اقامتگاه بوم گردی شاه عباسی مامنی برای فصول سرد سال

بازدید از جنگل‌های ارسباران، در فصل‌ها‌ی سرد، وقتی برگ درختان روی زمین ریخته و شاخه‌های درختان  لخت شده است، می‌تواند بسیار منحصربه‌فرد و لذت‌بخش باشد؛ البته اگر اقامتگاهی در دل جنگل برای پناه بردن از سرمای استخوان‌سوز این فصل وجود داشته ‌باشد، بهتر هم می‌شود. مخصوصا اگر طبیعت‌گرد حرفه‌ای نباشید و تجهیزات و لباس گرم به همراه نداشته باشید.


آبگرم موتاللیق که از مشهورترین آبگرم‌های منطقه ارسباران است و در روستای ابیش احمد واقع شده است. آب این چشمه با لوله‌کشی به حمام انتقال می‌یابد و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

معماری زیبا و فضای صمیمی اقامتگاه بوم گردی شاه عباسی کلبه‌های چوبی وسط جنگل را برای مسافران تداعی می‌کند. جنگل، کوهستان و رودخانه‌ای که کنار این اقامتگاه  قرار‌ گرفته، چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای ایجاد کرده است. هم‌چنین، شما می‌توانید بر روی صندلی‌ها‌یی که کنار رودخانه تعبیه شده، بنشینید و از موسیقی آب لذت ببرید.

اقامتگاه بوم گردی شاه عباسی آذربایجان شرقی

اقامتگاه بوم گردی شاه عباسی

اقامتگاه بوم گردی شاه عباسی دارای 10 اتاق است و در مجموع، قابلیت اسکان 200 گردشگر را به صورت همزمان دارد. این اقامتگاه، یک اتاق سنتی 250 متری با ظرفیت 150 نفر دارد که دارای یک بخاری ذغالی است.

اقامتگاه بوم گردی شاه عباسی

در ضمن، یک اتاق 15 متری دیگر نیز مجهز به وسایل گرمایشی دارد. باقی اتاق‌های اقامتگاه بوم گردی شاه عباسی که بیشتر حالت آلاچیق دارند، فاقد وسایل گرمایشی هستند و بیشتر برای فصول گرم سال یا کسانی که در زمستان نیز از نشستن در هوای آزاد لذت می‌برند، مناسب هستند.

اقامتگاه بوم گردی شاه عباسی

البته باید بدانید این اتاق‌ها فاقد حمام و دستشویی جداگانه هستند و باید از حمام و دستشویی مشترکی که در گوشه‌‌ای از اقامتگاه تعبیه شده، استفاده کنید.

در اقامتگاه بوم گردی شاه عباسی می‌توانید از انواع غذاهای محلی مانند تاس‌کباب، آش رشته، آش دوغ، کوفته تبریزی و قیطاب که در خود محل و در تابه‌های سنتی خاصی پخته می‌شوند، لذت ببرید و خود را از حمل غذا و سنگین کردن کوله‌تان بی‌نیاز کنید. این اقامتگاه تجربه‌ای نو و بکر از ارسباران در فصل زمستان به شما خواهد داد.

امکانات اقامتگاه بوم گردی شاه عباسی

امکانات اقامتگاه بوم گردی شاه عباسی

در بدو ورود به اقامتگاه بوم گردی شاه عباسی، درختی مزین شده با چراغ‌های رنگی توجه شما را جلب خواهد کرد. در این محوطه‌، تاب‌هایی وجود دارد که می‌تواند کودکان شما را سرگرم کند؛ بعلاوه، این تاب‌ها مناسب بزرگسال نیز هستند و شما هم می‌توانید لذت تاب‌سواری با منظره‌ درخت‌های ارسباران و صدای رود‌خانه را تجربه کنید.

امکاناتی که اقامتگاه بوم گردی شاه عباسی در اختیار شما قرار می‌دهد، عبارت است از: پارکینگ غیر‌مسقف، رستوران محلی، راهنمای تور گردشگری، پرسنل مسلط به زبان انگلیسی، سیستم گرمایشی و سرویس خواب که شامل پتو و تشک است.

اقامتگاه بوم گردی شاه عباسی آذربایجان شرقی

جاذبه‌های گردشگری

جاذبه‌های گردشگری که به اقامتگاه بوم گردی شاه عباسی نزدیک هستند و می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید، به قرار زیر هستند:

  1. پل‌های خدا‌آفرین که روی رود ارس ساخته شده است و از دو پل مجزا تشکیل شده؛ البته یکی از پل‌ها شکسته و نیمی از آن سالم است، اما پل دیگری کاملا سالم و سرپا است. اندازه‌ دهانه‌‌های این پل با توجه به شدت آب، متفاوت هستند.
  2. پل شاه عباسی که نزدیکی کفشان اوی کلیبر قرار دارد و یادگاری از دوران صفویه است. این پل، یکی از مشهورترین پل‌های قره‌داغ است. تا سال 1376 قسمت راست این پل شکسته بود و به همین دلیل، به آن «پل سنیخ کورپو» هم می‌گویند که در زبان ترکی به معنی «پل شکسته» است.

اقامتگاه بوم گردی شاه عباسی آذربایجان شر

  1. قلعه‌ فرخی کلیبر که به شکل هشت‌ضلعی با آجر ساخته شده و در مرکز شهر کلیبر قرار دارد و بر تمام شهر کلیبر و راه‌های ورود به آن تسلط دارد. به نظر می‌رسد، در زمان‌های گذشته، این برج برای دیده‌بانی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.
  2. منطقه‌ حفاظت شده‌ آینالو که حدود 17 گونه حیوانی در حال انقراض در آن وجود دارند و در 45 کیلومتری کلیبر و 15 کیلومتری روستای عاشقلو و اقامتگاه بوم گردی شاه عباسی قرار دارد.
  3. آبگرم موتاللیق که از مشهورترین آبگرم‌های منطقه ارسباران است و در روستای ابیش احمد واقع شده است. آب این چشمه با لوله‌کشی به حمام انتقال می‌یابد و مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  4. عمارت قاجاری تومانیانس که در غرب روستای وینق قرار گرفته و یکی از 15 اثری است که در پنجمین همایش ملی شورای سیاست‌گذاری ثبت میراث فرهنگی در استان البرز در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. روستای وینق در 29 کیلومتری جنوب شرقی شهر خداآفرین واقع شده است.

اقامتگاه بوم گردی شاه عباسی آذربایجان شرقی

  1. سد خداآفرین که روی رودخانه ارس در مرز ایران و جمهوری آذربایجان و در محدوده شهرستان خداآفرین قرار دارد.
  2. قلعه‌ آوارسین که متعلق به دوران ساسانیان است و احتمالا از استحکامات بابک خرمدین در منطقه قره‌داغ بوده است.
  3. قلعه‌ بابک که برای رسیدن به آن باید زحمت پیمودن پله‌های زیادی را به جان بخرید؛ اگرچه زیبایی‌اش به زحمتش می‌ارزد. این قلعه اسمش را از بابک خرمدین گرفته است که 20 سال با عباسیان مبارزه کرد. این دژ روی کوهی در ارتفاع 2300 متری ساخته شده است.

مسلما دیدنی‌های این منطقه بیش از مواردی است که ذکر شد. شما می‌‌توانید با کمک و راهنمایی پرسنل اقامتگاه بوم گردی شاه عباسی از این جاذبه‌های گردشگری بازدید کنید. در ضمن، هر سوالی که راجع به این اقامتگاه دارید، می‌توانید از طریق صفحه اینستاگرام این اقامتگاه به آدرس @eco.shah.abbasi با آن‌ها در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن