طبیعت گردی

روستای شفیع آباد در دل کویرهای کرمان؛ از نبکا تا کلوت

فهرست مطالب

نمی‌دانم در سفر دنبال چه نوع تجربه‌ای هستید و چطور اقامتی را ترجیح می‌دهید. آیا دوست دارید اقامتی شیک و مجلل در اتاقی آرام در هتل را تجربه کنید یا اقامتی ساده از جنس روستا را؟ ستاره‌های هتل برای شما ارزش محسوب می‌شود یا تعداد بی‌شمار ستاره‌های آسمان؟ اگر مثل من عاشق تجربه‌هایی از جنس روستا هستید، با من در نابرو همراه شوید تا شما را به روستای شفیع آباد از توابع شهداد و یکی از جاهای دیدنی کرمان ببرم. اینجا جایی است که در شب‌های کویری‌اش تعداد ستاره‌های آسمانش به پرستاره‌ترین هتل هم فخر می‌فروشد.

اقامتگاه‌های روستای شفیع آباد آینه تمام‌نمای زندگی بومی

روستای شفیع ‌آباد خیلی کوچک است، مانند تمام روستاهای کوچک قدیمی. اینجا بافت روستا هنوز همان بافت خشتی و گلی است. سقف خانه‌ها کوتاه و حیاط‌ها پررمزوراز هستند. در بیشترِ خانه‌ها باز است و صدای گاو و گوسفند از داخلشان به گوش می‌رسد.

دلتان می‌خواهد سرکی به داخل حیاط‌ها بکشید و با دیدن حیاط، حوض و شلنگ آبی که گوشه‌ای روی زمین پهن شده، یادی از قدیم‌ها کنید. اینجا فقط یک خیابان اصلی دارد که داخلش کوچه‌های زیادی وجود دارد.

جاذبه های روستای شفیع آباد

نام تمام این کوچه‌ها در روستای شفیع آباد «کلوت» است. شاید به‌خاطر اینکه همین کلوت است که شفیع آباد را از حالت روستایی ساده و معمولی درآورده و تبدیل به منطقه‌ای مهم و جاذب گردشگر کرده ‌است. آن‌قدر مهم که در همین یک خیابان کوتاه، هفت اقامتگاه بوم‌گردی احداث شده است؛ هفت اقامتگاه با توجه به وسعت روستا خیلی زیاد است.

از صحبت‌های اهالی متوجه شدم که هر خانواده با وابستگان خود مثلا با دخترها و پسرها و عروس‌ها و دامادها، یکی از مجموعه بوم‌گردی را اداره می‌کنند. همگی دست به دست هم داده‌اند تا برای مسافرانی که برای دیدن کلوت به دل کویر می‌آیند، محل خواب و غذای محلی تهیه کنند و از این راه درآمد کسب کنند.

اسم اقامتگاه‌ها هم جالب است. اقامتگاه‌ها کلوت، آوای کلوت، کویر، گندم بریان و آراتا نام دارند که همگی برگرفته از نام‌های آشنای این منطقه‌اند.

اقامتگاه‌های بوم‌گردی روستای شفیع آباد به‌سبک قدیم روستا ساخته شده‌اند. در حیاط اکثرشان چند درخت نخل به چشم می‌خورد که نمادی از نخل و خرما در منطقه هستند. داخل حیاط بعضی از این اقامتگاه‌ها کپرهایی وجود دارد که نماد زندگی در کویر هستند.

روستای شفیع آباد در دل کویرهای کرمان

می‌توانید درون کپرها بنشینید و صبحانه یا ناهار محلی بخورید یا می‌توانید روی تخت‌هایی بنشینید که درختان نخل از همه‌طرف احاطه‌شان کرده‌اند و با خوردن غذایی محلی در مکانی کاملا بومی و سنتی، در حس و حال روستاهای کویر ایران غرق شوید.

اگر به اینجا آمدید، آبگوشت زیره کرمانی را حتما امتحان کنید. این آبگوشت نمی‌کوبند، بلکه آب و گوشت و نخود و لوبیا و سیب‌زمینی را داخل کاسه می‌ریزند و برایتان می‌آورند. زیره معروف کرمان طعمی جدید از آبگوشت را برای شما به ارمغان می‌آورد که تجربه‌اش بدون شک جزو خاطرات خوب سفرتان خواهد شد. می‌توانید بزقورمه و سایر غذاهای محلی هم سفارش دهید و تجربه‌های خود از زندگی بومی مردم روستا را به اوج برسانید.

روستای شفیع آباد در دل کویرهای کرمان

آخرین اقامتگاه قبل از کلوت، روستایی در دل کویر لوت ایران

روستای شفیع ‌آباد آخرین روستا در مسیر کلوت و دروازه ورود به کویر لوت ایران است. حس عجیبی را که اینجا خواهید داشت، هیچ‌وقت فواموش نخواهید کرد. اینجا در کویر لوت هستید. ما معمولا به هر بیابانی که علف نداشته باشد، می‌گوییم کویر ولی اینجا واقعا کویر است؛ شوخی نیست. شما در روستایی هستید که دروازه ورود به کویر لوت ایران است و کمی بعد از این روستا کلوت‌های اعجاب‌انگیز ایران شروع می‌شوند. کلوت‌هایی که هرساله تعداد زیادی گردشگر خارجی را به اینجا می‌کشاند.

روستای شفیع آباد در دل کویرهای کرمان

کلوت‌ها را اگر از نزدیک هم ندیده باشید؛ حتما در عکس‌ها دیده‌اید. در منطقه‌ای وسیع و کویری، تپه‌های کوتاه و بلند شنی که در اثر فرسایش خاک توسط بادهای سخت منطقه ایجاد شده‌اند.


دم در ورودی کاروانسرای روستای شفیع آباد زنان روستایی روی مکان‌هایی نشسته‌اند که احتمالا قبلا حجره‌های بازاری بوده‌اند و صنایع‌دستی منطقه را می‌فروشند که عمدتا پته‌دوزی هستند. این پته‌ها ترکیبی زیبا از رنگ‌هایی چشم‌نواز هستند که هنر دست زنان روستاست.

اگر اهل هیجان باشید سافاری کنار کلوت‌ها با ماشین‌های آفرود را پیشنهاد می‌دهم؛ اما اگر اهل آرامش و سکوت هستید، توصیه می‌کنم قبل از تاریکی هوا به اینجا بیایید و پای یکی از کلوت‌های بلند بنشینید و به غروب خورشید خیره شوید که در اینجا به‌اندازه کل آسمان وسعت دارد.

لذت تماشای طلوع و غروب خورشید در اینجا از آن لذت‌های عرفانی است که تجربه‌اش شما را مسحور می‌کند. منطقه کویری «گندم بریان» که گرم‌ترین نقطه کره زمین شناخته شده است هم در نزدیکی روستا و در فاصله ۸۰ کیلومتری آن قرار دارد. پس برای رفتن به گندم بریان هم می‌توانید اقامت در شفیع‌آباد را انتخاب کنید.

جاهای دیدنی روستای شفیع آباد

دریاچه‌ای روی جاده، اتفاقی جدید در گردشگری

اگر جاده منتهی به کلوت در روستای شفیع آباد را ادامه دهید، بعد از حدود ۶۰ کیلومتر به نهبندان در استان خراسان جنوبی می‌رسید؛ اما اتفاقی جالب و نادر در این منطقه افتاده ‌است و جاده تقریبا ۱۰ کیلومتر بعد از کلوت‌ها، به‌تازگی بر اثر بارندگی‌های ابتدای سال ۹۸ که منجر به سیل‌های گسترده در سطح کشور شدند، تخریب شده و آب زیادی در آنجا جمع شده و باعث به وجود آمدن دریاچه‌ای بزرگ و آبی‌رنگ شده ‌است.

این دریاچه به‌تازگی ایجاد شده و بر ارزش گردشگری این منطقه افزوده ‌است. شاید بگویید دریاچه زیاد دیده‌ایم ولی مطمئنم هیچ‌کجا دریاچه‌ای ندیده‌اید که از وسط جاده رد شده باشد و تیرهای چراغ‌برق در وسطش به چشم بخورند. در واقع اگر همین چراغ‌های برق و آن سیم‌کشی‌های بین شهری نباشند، به‌سختی می‌توان باور کرد که اینجا قبلا جاده بوده ‌است.

روستای شفیع آباد در دل کویرهای کرمان

این دریاچه در اثر سیل ایجاد شده، ولی اصلا شبیه آن آب گل‌آلودی نیست که از سیل در ذهن دارید. اینجا آب، آبی و شفاف است و گویی سال‌ها اینجا دریاچه بوده ‌است. جالب است که مسئولان از این جاده صرف‌نظر کرده‌ و جاده‌ای دیگری به‌سمت نهبندان ساخته‌اند. اینجا حالا در فهرست مناطق دیدنی تورهای گردشگری قرار دارد. وجود قایق‌هایی که می‌توانید سوار شوید، در سطح دریاچه دور بزنید و شتربانانی که شما را تشویق به شترسواری می‌کنند، این نکته را ثابت می‌کند.

کارونسرای بزرگ روستای شفیع آباد

روستای شفیع آباد برای علاقه‌مندان به تاریخ هم چیزهایی دارد. در انتهای روستا کاروانسرایی بزرگ قرار دارد. حیاط کاروانسرا آن‌قدر بزرگ است که با خودت می‌گویی آیا واقعا این روستای کوچک به محلی چنین بزرگ برای اقامت کاروانیان احتیاج داشته است؟ بله! اینجا آخرین ایستگاه کاروان‌ها قبل از ورود به کویر است.

جاذبه های روستای شفیع آباد

کاروانسرا حالا مخروبه است؛ اما درصورتی‌که کمی قوه تخیل داشته باشید، حتما صدای زنگوله شترها را در فضا می‌شنوید که از راه می‌رسند و می‌خواهند آنجا اتراق کنند. این کاروانسرا مربوط به دوران قاجاریه است و وسعتش ثابت می‌کند که اینجا محل عبور کاروان‌های زیادی بوده است که احتمالا برای دادوستد از شهری به شهر دیگر در رفت‌و‌آمد بوده‌اند.

کاروانسرا اتاق‌های زیادی دارد که از داخل با فضایی سوراخ‌مانند به هم وصل شده‌اند. این سوراخ‌ها به‌طور منظم تا انتها ادامه دارند و به‌قدری بر هم منطبق هستند که معماری‌شان شگفت‌زده‌تان می‌کند. حالا این کاروانسرا، محلی برای بازدید است هرچند متاسفانه زیاد جدی گرفته نشده و حتی یک تابلو برای راهنمایی ندارد.

دم در ورودی کاروانسرای روستای شفیع آباد زنان روستایی روی مکان‌هایی نشسته‌اند که احتمالا قبلا حجره‌های بازاری بوده‌اند و صنایع‌دستی منطقه را می‌فروشند که عمدتا پته‌دوزی هستند. این پته‌ها ترکیبی زیبا از رنگ‌هایی چشم‌نواز هستند که هنر دست زنان روستاست.

جاذبه های روستای شفیع آباد

جنگل نبکا، نرسیده به روستای شفیع آباد

اگر مثل من هرگز اسم نبکا را نشنیده‌اید و اگر اصلا نمی‌دانید پدیده‌ای به‌اسم نبکا وجود دارد، حتما وقتی در مسیرتان به روستای شفیع ‌آباد به اینجا برسید، تعجب خواهید کرد که این‌ها چه هستند؟ اینجا دشت بزرگ پر از تپه‌های شنی است که رویشان درخت روییده است. این تپه‌های شن برخلاف کلوت‌ها شل و روانند.

جاذبه های روستای شفیع آباد

ظاهرا در اثر بادهای شدید این منطقه از روستای شفیع آباد شن‌ها روی هم جمع می‌شوند و روی درختان را می‌پوشانند. درخت‌ها برای اینکه بتوانند از نور خورشید و اکسیژن هوا استفاده کنند از زیر شن‌ها خود را بالا می‌کشند و به‌ این ‌ترتیب نبکا ایجاد می‌شود. محلی‌ها به این پدیده می‌گویند گلدان.

واقعا هم انگار تعداد زیادی گلدان‌های خاکی را روی زمین گذاشته‌اند و درخت‌هایی که از آن‌ها بیرون زده‌اند مثل گل‌های گلدان هستند. دشت آن‌قدر بزرگ و وسیع است که تا چشم کار می‌کند پر از نبکاست.

بیخود نیست که به آن جنگل نبکا می‌گویند. دیدن این نبکاها در روستای شفیع آباد آن‌قدر جالب است که ارزشش کمتر از دیدن کلوت نیست. شفیع ‌آباد بین دو دشت قرار دارد، اولی دشتی پر از نبکا و دومی دشتی پر از کلوت و این نکته ارزش گردشگری بسیاری به این روستا بخشیده ‌است.

روستای شفیع آباد در دل کویرهای کرمان

مسیر دسترسی به روستای شفیع آباد و شگفتی‌های جاده

برای رسیدن به شفیع‌آباد، از کرمان در جاده‌ای برانید که به‌سمت بم می‌رود. بعد از حدود نیم ساعت به جاده‌ای فرعی می‌رسید که سمت چپتان قرار دارد و شما را به‌سمت شهرهای سیرچ و شهداد می‌برد.

حتی اگر اهل روستا و بوم‌گردی هم نباشید، دیدن این دو شهر استان کرمان در کنار هم جالب و مایه شگفتی است. اولین شهر با نام سیرچ بسیار سرد و کوهستانی است و اگر در زمستان به آنجا سفر کنید همواره کوه‌ها پوشیده از برف هستند.

جاذبه های روستای شفیع آباد

از آنجا که معمولا فصل رفتن به کلوت‌ها  نیمه دوم سال است، پس احتمالا در مسیرتان به سیرچ با ترافیکی سنگین مواجه می‌شوید؛ این‌ها مردمی هستند که از کرمان و شهرهای اطراف برای برف‌بازی به سیرچ آمده‌اند. حدود ۳۰ کیلومتر بعد از سیرچ، به شهداد می‌رسید که کویری است و گرم. این دو اقلیم با این‌همه تفاوت در آب‌وهوا و تفاوت در منظره‌های طبیعی تنها حدود سی‌چهل کیلومتر فاصله دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن