آیین و زیارت

امامزاده سید مظفر بندرعباس؛ زیارتگاهی برای تشیع و تسنن

انسان‌ها هرازگاهی نیاز دارند برای فرار از زندگی ماشینی، کار و خستگی‌های روزمره به گوشه‌ای پناه ببرند. یکی عاشق خرید است و دیگری دوست دارد به دامان طبیعت برود. به‌همین‌صورت نیازهای معنوی انسان‌ها هم با حضور در یک مکان مذهبی یا زیارتگاه مانند امامزاده‌ها برآورده می‌شود. امامزاده سید مظفر واقع در بندرعباس این دو ویژگی را با هم دارد. درواقع این مکان جایی مناسب برای تلطیف روح و جسم انسان است. آرامگاه بسیار زیبای سید مظفر با معماری خاص و منحصربه‌فرد خود یکی از نقاط مشترک دو مذهب بزرگ اسلام یعنی تشیع و تسنن در بندرعباس محسوب می‌شود. اگر دوست دارید بیشتر با بارگاه سید مظفر آشنا شوید، مطلب من در نابرو را مطالعه کنید.

امامزاده سید مظفر

بارگاه ملکوتی امامزاده سید مظفر (ع) در محله نایبندشمالی شهر بندرعباس و ضلع شمالی بلوار امام‌خمینی قرار دارد. سید مظفر از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است و با پنج واسطه به ایشان می‌رسد. سید مظفر به علت جو نامطلوب قرن چهارم هجری قمری برای شیعیان، از بغداد به این منطقه سفر کرد و در دهه اول قرن پنجم در بندرعباس وفات یافت. به دلیل کمبود اطلاعات، به‌صورت دقیق مشخص نیست که ظاهر اولیه آرامگاه سید مظفر چگونه بوده است.

امامزاده سید مظفر

عده‌ای بر این باور هستند که برفراز مزار سید مظفر سازه‌ای ساده از چوب ساخته شده بود. بااین‌حال روایات حکایت از این موضوع دارد که ایشان از ابتدا در همین مکان به خاک سپرده شده بودند. ساختمان اصلی آرامگاه کنونی سید مظفر در سال 1305 نوسازی و احداث شد و پس از انقلاب اسلامی هم مورد ترمیم قرار گرفت. همچنین بخش‌هایی از محوطه این آرامگاه را، پس از وقوع انقلاب به آن اضافه کرده‌اند.

ازجمله ویژگی‌های امامزاده سید مظفر محبوبیت او میان شیعیان و اهل تسنن بندرعباس آن هم به یک اندازه است. درواقع شیعیان سید مظفر را از خاندان علوی می‌دانند و برای او احترام قائل‌اند؛ درحالی‌که اهل تسنن بندرعباس او را یکی از سادات مذهب خود معرفی می‌کنند. امروزه آرامگاه سید مظفر یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر بندرعباس بوده و هرساله میزبان مهمانان و زائران زیادی از گوشه‌وکنار استان هرمزگان و دیگر نقاط کشور است.

معماری آرامگاه سید مظفر

اگر از علاقه‌مندان به تاریخ و سبک معماری سلسله‌های حاکم بر ایران باشید، با دیدن آرامگاه سید مظفر بندرعباس شگفت‌زده خواهید شد. سازندگان این آرامگاه با درنظر گرفتن علاقه خاص بندرعباسی‌ها به این امامزاده، اقدام به ساخت این بنا کرده‌اند. در معماری این آرامگاه رگه‌هایی از معماری حاکمان اهل تشیع و حاکمان اهل تسنن ایران دیده می‌شود. آرامگاه سید مظفر روی یک سکو با چهار مناره و یک گنبد ساخته شده است. همه این بخش‌ها به رنگ فیروزه‌ای هستند. معماران در ساخت این آرامگاه از کاشی‌های رنگارنگ به‌همراه هنرهای مقرنس و معرق بهره برده‌اند. ظاهر کلی آرامگاه شباهت بسیار زیادی به سازه‌های عصر صفویه دارد.

امامزاده سید مظفر

درواقع بندر گامبرون (بندرعباس کنونی) در دوران شاه‌عباس صفوی بسیار رونق داشته است؛ این موضوع یکی از علت‌های اصلی انتخاب این نوع معماری برای آرامگاه سید مظفر بود. اگر به بازدید مکانی مانند مسجد گوهرشاد در مشهد رفته باشید، متوجه شباهت زیاد سبک معماری آرامگاه سید مظفر به این مسجد هم خواهید شد. داخل آرامگاه سید مظفر برخلاف آرامگاه‌هایی مانند شاهچراخ آینه‌کاری نشده است. به‌جای آن فضای داخلی آرامگاه را با استفاده از کاشی‌کاری‌های ظریف و زیبا تزیین کرده‌اند. بیرون آرامگاه و در محوطه هم درخت‌های مخصوص منطقه بندرعباس مانند نخل کاشته شده است.

فضای عرفانی درون امامزاده سید مظفر

هرروز افراد زیادی از بومیان و گردشگران اوقات خود را کنار بارگاه سید مظفر می‌گذرانند. عده‌ای برای گرفتن حاجات خود سید مظفر را واسطه قرار می‌دهند و عده‌ای برای بازدید از این جاذبه گردشگری به این محل آمده‌اند. زمانی که از درب اصلی امامزاده به آن وارد می‌شوید و خود را ‌پای پلکان منتهی به ورودی اصلی امامزاده می‌رسانید، کم‌کم حسی عجیب و عرفانی شما را فرامی‌گیرد. پیش از ورود به داخل امام‌زاده می‌توانید زیارت‌نامه روی دیوار را بخوانید و پس از سلام وارد امامزاده شوید. رنگ سبز بارگاه سید مظفر و کاشی‌کاری زیبای زیر گنبد آن به‌شدت چشم‌نواز است. در هر گوشه‌ای افراد پیر و جوان مشغول عبادت دیده هستند. زیبایی این آرامگاه، فضای عرفانی درون آن، سیستم تهویه و آب‌وهوای مطلوب که تفاوت بسیار زیادی با هوای شرجی و گرم بیرون دارد، باعث شده گذر زمان در این آرامگاه احساس نشود.

امامزاده سید مظفر

زمان بازدید و مراسم‌های خاص امامزاده سید مظفر

بازدید از آرامگاه سید مظفر برای اتباع ایرانی و غیر ایرانی رایگان است. تقریبا در همه ایام روز می‌توان از این مکان بازدید کرد. برگزاری مراسم قرآن‌خوانی در ایام رمضان و گرامیداشت ایام هفته کرامت ازجمله مراسمات خاص سید مظفر در طول سال محسوب می‌شود. درواقع تجمع قرآن‌خوانی کنار سید مظفر بزرگ‌ترین و باشکوه‌ترین تجمع قرآن‌خوانی در ماه رمضان بندرعباس به‌شمار می‌آید. همچنین در ایام هفته وحدت برای استحکام بیشتر روابط اهل تسنن و اهل تشیع بندرعباس مراسم‌های خاصی در محل آرامگاه سید مظفر برگزار می‌شود.

امامزاده سید مظفر

جاذبه‌های دیدنی اطراف امامزاده سید مظفر

اگر دنبال مکانی خاص و منحصربه‌فرد برای صرف غذا هستید، پس از خروج از آرامگاه سید مظفر به بلوار شهید تابدار واقع در سمت چپ (به سمت غرب بلوار امام‌خمینی) آرامگاه بروید و مسیر خود به سمت ساحل نیلگون خلیج‌فارس (جنوب) را ادامه دهید. تنها با طی 5 دقیقه مسیر به ساحل می‌رسید. در این مکان و در نوار کنار ساحل رستوران‌های ساحلی بسیار زیادی وجود دارد که با مراجعه به آن‌ها به انواع غذاهای دریایی بندرعباس در نمایی رو به دریا دسترسی خواهید داشت. همچنین برای بازارگردی می‌توانید به بازار مرکزی سیتی سنتر بندرعباس واقع در تقاطع بلوار امام خمینی و بهادر شمالی 2 بروید. برای رفتن به این مرکز کافی است پس از خروج از امامزاده سید مظفر با استفاده از تاکسی یا ماشین خود به سمت راست (به سمت شرق بلوار امام خمینی) حرکت کنید.

بهترین ایام بازدید از امامزاده سید مظفر

آب‌وهوای بندرعباس از اواسط فروردین‌ماه تا اواخر پاییز، به‌ویژه در خرداد و تابستان به‌شدت شرجی و گرم است. بااین‌حال بندرعباس در باقی ایام سال آب‌وهوای خنک و مطبوعی دارد. بنابراین گردشگران بهترین ایام سفر به بندرعباس و بازدید از امام‌زاده سید مظفر را، فصل زمستان و ایام عید نوروز می‌دانند.

امامزاده سید مظفر

اقامت

بندرعباس هتل‌های مجهز و زیبایی برای پذیرایی از مهمانان و گردشگران اقامت‌کننده در این شهر دارد. به‌طورمثال هتل هما و هتل هرمز بندرعباس ازجمله هتل‌های پنج‌ستاره این شهر هستند. هزینه اقامت در بندرعباس وابسته به ایام مختلف سال، تغییر می‌کند. برای صرفه‌جویی در هزینه اقامت خود می‌توانید ایام خلوت (فصل پاییز) بندرعباس را برای بازدید این شهر انتخاب کنید. همچنین غذاهای عالی و باکیفیتی در بندرعباس پخته و سرو می‌شود که برای امتحان آن‌ها نیازی به پرداخت هزینه زیاد نیست. ازجمله هتل­‌های نزدیک به امامزاده سید مظفر با قیمت و امکانات خوب می­توان به هتل ایران و آپادانا اشاره کرد. درصورتی‌که امامزاده سید مظفر بندرعباس را برای یک سفر زیارتی تفریحی انتخاب کردید، تجربیات خود را با نابرویی­ها در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن