طبیعت گردی

باغ سپیدار سنندج؛ نشستن در جوار عمارت تاریخی وکیل

فهرست مطالب

با حرکت در خیابان وکیل شهر سنندج و طی‌کردن چندده‌متر از طول آن ازسمت میدان اقبال، متوجه فضای سبزی گسترده‌ای خواهید شد که در چوبی بزرگی جلوی آن قرار دارد. با کمی دقت بیشتر متوجه هم‌جواری این فضای سبز با یک عمارت بزرگ تاریخی می‌شوید. نام این فضای سبز، باغ سپیدار است و عمارت پیش رویتان، عمارت موروثی خاندان وکیل، از خانواده‌های تاثیرگذار در شهر و یکی از جاهای دیدنی سنندج در سال‌های دور است. با خواندن متن من در نابرو با این پارک زیبا و عمارت همسایه آن آشنا شوید.

عمارت وکیل، رویایی دور از دسترس

در یک دورنما، جدا از جذابیت شکل ظاهری عمارت، چیزی که به ذهن هر شخصی می‌رسد این است که آیا پارک فعلی بخشی از حیاط عمارت قدیمی بوده است یا خیر. اکثر مردم محلی و حاضران در محل چنین اعتقادی دارند و شکل ظاهری هم چنین چیزی را تایید می‌کند. اما به‌هرحال سند تاریخی از شمایل قدیمی عمارت در دسترس نیست. شاید حتی خیابان فعلی وکیل از میانه عمارت رد شده باشد. به‌هرحال باید گفت این عمارت و پارک مجموعه جذابی ایجاد کرده‌اند.

عمارتی که شمایل عمارت‌های دوره قاجاریه را دارد، پیش چشم شماست. فضایی که به تراس شباهت دارد و بخش جلویی آن با ستون‌های چوبی سرپا مانده است، در ارتفاع بالایی قرار دارد. سقف این تراس با تنه‌های درختانی که فاصله ثابتی از هم دارند پوشیده شده است و اگر کمی بیشتر دقت کنید متوجه درها و پنجره‌های چوبی می‌شوید که در سایه بخش انتهایی بالکن در باغ سپیدار پنهان شده‌اند.

باغ سپیدار

بخش‌های دیگر نما با آجرهایی منظم که با وجود نظم، به‌خاطر گذر زمان کم‌رمق و خسته به‌نظر می‌رسند، پوشیده شده است. طرح منحنی‌هایی گنبدی‌ شکل که پهلوبه‌پهلوی هم ایستاده‌اند، روی آجرها مشخص است. همه این نمای تاریخی را دری فلزی با شمایل درهای دهه 60 و 70 بر هم می‌زند. در، مساحت زیادی از نما را اشغال نکرده است؛ اما به‌هرحال رویاپردازی‌هایتان درمورد این عمارت و رویدادهایی که در طول تاریخ به‌خود دیده است، بر هم می‌زند.

البته ناخوشایندتر از خود در، نوشته بالای آن است که با نزدیک‌شدن به نما، توجهتان را جلب می‌کند: «ملک شخصی است و محل زندگی، لطفا برای ورود و عکس‌برداری سوال نفرمایید».

ساکنان فعلی عمارت ارتباطی با خاندان وکیل ندارند. درمورد صحت‌وسقم آن قطعیتی نیست، اما به‌باور کسبه محل ساکنان فعلی از خدمتکاران این خاندان بوده‌اند. به‌هرحال همه کنجکاوی‌ها و خیال‌پراکنی‌هایی را که درمورد این بنا دارید، باید صرفا به نمای آن محدود کنید. بخش دیگری از نمای عمارت به‌سمت باغ سپیدار است و به‌‌نظر می‌رسد یکی از دیوارهای محدودکننده پارک است. این نما اما بیشتر خستگی به رخسار دارد: شلوغ و پراز جزییات و شامل چندین پنجره و ستون کنار هم می‌شود که جز تعداد کمی از آن‌ها، هیچ‌کدام حال‌وروز خوشی ندارند. با دیدن این منظره این فکر در ذهن ایجاد می‌شود که عمارت سال‌ها است بدون توجه و حداقل مرمت رها شده است.

باغ سپیدار

علت این بی‌توجهی مشخص نیست، اما باید گفت حیف است چنین نمای پرجزییاتی بیش از آنکه حس ذوق را تحریک کند، باعث کرختی و خمودگی شود. در بخشی از نما، ارتفاع دیوار بسیار کاهش پیدا می‌کند؛ به‌شکلی که مشخص است ساختمان فعلی تمام و ساختمان جدیدی آغاز شده است. این دیوارهای کم‌ارتفاع که همچون میانجی بین دیوارهای بلند ساختمان قبلی و دیوارهای ساختمان بعدی ایستاده‌اند، باید مربوط به حمام خصوصی عمارت باشند. زیرا دیوار آن پنجره‎هایی کوچک و گرد و پشت‌بامی با چندین گنبد کوچک دارد.

این دیوار به بنای دیگری که جزو بنای عمارت است، اما به نظر می‌رسد که بخشی مجزا باشد، متصل می‌شود. این ساختمان هم حال‌وروز خوشی ندارد و نمای آن پراز آثار ویرانی و بی‌توجهی مالکان است؛ پنجره‌هایی زهواردررفته و شکسته که حتی جلوی آن‌ها و روی دیوار علف‌های هرز هم دیده می‌شوند. این بخش پایانی نمای کلی عمارت است و تقریبا به انتهای پارک رسیده و متصل می‌شود.

باغ سپیدار سبز و بزرگ

پارک سپیدار که از آن به‌عنوان باغ سپیدار هم یاد می‌شود، دورنمای بسیار خاصی دارد؛ درختانی تنومند و پرشاخ‌وبرگ، حوضی با فواره‌ای که آب را تا ارتفاع قابل‌توجهی بالا می‌برد و طنین آن کل پارک را در بر می‌گیرد و در چوبی بزرگی که زیر سایبانی فلزی قرار دارد. به ‌نظر می‌رسد مربوط به عمارت وکیل باشد. متاسفانه کنار آن در، هیچ توضیحاتی قرار داده نشده است و ناظر باید در حدس و گمان باقی بماند. در، بسیار قدیمی است و بخش‌های پایینی آن دچار فرسایش شده‌اند. دو لنگه دارد و آثار خط‌‌وخش فراوانی روی چوب آن دیده می‌شود. تکه‎های فلز در دو ردیف موازی روی آن قرار دارند.

باغ سپیدار

درمجموع جالب می‌شود اگر این در در محل تاریخی واقعی خود قرار گرفته باشد و در گذشته دروازه ورود به این باغ که بخشی از عمارت است، بوده باشد. دو کنده‌کاری که مثل مهرهایی بزرگ روی در حک شده‌اند، بسیار خودنمایی می‌کنند. هرکدام از آن‌ها واژگانی با خط نستعلیق تودرتو دارند. باتوجه‌به قدمت بالای دروازه، خواندن واژگان سخت است. اما تا جایی که مشخص است، گویا نام اشخاصی است.

پشت این در قدیمی و بزرگ، فضای اصلی پارک قرار دارد. اگر کمی جلوتر بروید، بیشتر متوجه پرشاخ‌وبرگ‌بودن درختان و صندلی‌هایی خواهید شد که دور پارک به‌شکل سکوهایی قرار داده شده‌اند. باتوجه‌به بافت درختان، این نشیمنگاه‌ها در بیشتر زمان‌ها در سایه قرار دارند و فضای خوبی‌ برای نشستن هستند. تقریبا مرکز این محیط حوضی با فواره‌ای بزرگ قرار دارد. اگر از کنار حوض کمی به فضای اطراف دقت کنید، متوجه می‌شوید فضای باغ سپیدار محدود به فضای فعلی نیست و به‌سمت دورتر از خیابان ادامه دارد و اصطلاحا عمق آن بیشتر است. با پایین‌رفتن از چند پله نه‌چندان بلند، می‌توانید به بخش دوم پارک هم دسترسی پیدا کنید. در این بخش بوفه‌ای مرکز پارک قرار دارد. این بوفه خوراکی‌های معمولی را که در هر فروشگاهی وجود دارد در اختیارتان قرار می‌دهد و چای و غذایی معمولی هم دارد.

سمت راست بوفه می‌توانید وسایل بازی کودکان را ببینید. چند سرسره و وسایل ورزشی که خیلی مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، کنار محیطی قرار دارند که کف آن با کف‌پوش‌های نرم پوشیده شده است. این محیط هم درختان انبوهی دارد و اکثر فضای آن را سایه فراگرفته است. به‌خصوص سمت چپ بوفه که میان تعداد زیادی از درختان چند نیمکت فلزی و سکویی طبیعی که با سنگ ساخته‌ شده‌اند، قرار گرفته‌اند. پشت بوفه که از آن انتهای پارک را می‌شود دید، سه حوض قرار دارد که خالی و بلااستفاده مانده‌اند.

فضای انتهای پارک تقریبا خلوت است و مردم کم‌تر به آنجا مراجعه می‌کنند، اما فضای بهتری برای نشستن نسبت‌به جلوی پارک دارد. درکل این بخش انتهایی در روزهای عادی خلوت است و می‌توان اطراف آن دیوارهای پارک را دید. ته پارک یک در فلزی دیگر هم قابل‌دیدن است که مشخص نیست محل رفت‌وآمد است یا خیر. اما به ‌نظر می‌رسد در خانه هنوز افرادی سکونت دارند.

باغ سپیدار

چگونه به باغ سپیدار برویم؟

این پارک تقریبا ابتدای خیابان وکیل که نام رسمی آن خیابان کشاورز است، قرار دارد. اگر از میدان اقبال قصد رفتن به این پارک را داشته باشید، به‌راحتی می‌توانید با پای پیاده و پس از عبور از اداره‌های پست و مخابرات به این پارک که کناره سمت راست خیابان قرار دارد، برسید. بزرگی و جذابیت عمارت باعث می‌شود به‌سادگی بتوانید باغ سپیدار را پیدا کنید. اگر هم قصد رفتن با تاکسی را داشته باشید، باید ازطریق تاکسی‌های خطی که ابتدای خیابان وکیل ازسمت میدان اقبال می‌ایستند، این کار را انجام دهید. درمجموع با تاکسی در کم‌تر از پنج دقیقه و با پای پیاده در حدود 10 دقیقه می‌توانید از خیابان وکیل به این پارک برسید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن