طبیعت گردی

اقامتگاه بومگردی سپیدار؛ مکانی شگفت‌انگیز در روستای خنک ابر

فهرست مطالب

روستای ابر در ۴۰ کیلومتری شاهرود یکی از جاذبه‌های این شهرستان محسوب می‌شود. اکثر مسافران شاهرود برای بازدید یک روزه از جنگل ابر یا به‌قصد استراحت موقت در راه سفر به مشهد در این شهر توقف می‌کنند. به‌همین منظور اقامتگاه‌های موقتی در سطح شهر به‌وجود آمده که بیشتر آن‌ها منازل شخصی هستند و نوسازی و تجهیز شده‌اند. افرادی که هدفی ویژه برای گردش در جنگل ابر دارند، می‌توانند در حوالی جنگل ابر یعنی به خود روستای ابر مراجعه و اقامتگاه‌های بومگردی را در آن‌جا پیدا و از آن‌ها استفاده کنند. در روستای ابر، اقامتگاه‌های زیادی برای اسکان مسافران این جنگل ایجاد شده‌اند. اگر شما هم به سکونت در اقامتگاه‌های بومگردی علاقه دارید، در این مطلب از نابرو با من همراه باشید تا با اقامتگاه بومگردی سپیدار از دیدنی های شاهرود آشنا شوید.

اقامتگاه بومگردی سپیدار

یکی از اقامتگاه‌های بومگردی ایجاد شده در روستای ابر، اقامتگاه بومگردی سپیدار است که در خود روستا و جنب حمام دوقلوی سمت جنگل قرار دارد.

درب ورودی چوبی و قطور این عمارت نوستالژی و زیبا که یادآور درب خانه‌های کهن ایرانی است، در یک راهرو کاهگلی رو به مهمانانش باز می‌شود. به‌محض باز شدن آن، راه‌پله و ایوان کاهگلی این حال نوستالژی بعد از گردش در روستا را حفظ می‌کند. شیشه‌های رنگی درب‌ها، حفاظ‌های راه‌پله و ایوان، گلدان‌های روی ایوان و بالاخره درب و پنجره‌های چوبی که رو به باغ میوه خانه باز می‌شود، از دیگر شاخص‌های زیبای این خانه هستند که مسافران اقامتگاه را از انتخاب خود خرسند می‌کنند.

اقامتگاه سپیدار شاهرود

به‌محض ورود از درب چوبی وصف شده، راه‌پله‌ای کاهگلی به‌سمت ایوان و اتاق‌های طبقه بالا به‌چشم می‌خورد. مقابل این ایوان گلی که حفاظ چوبی دارد، باغ میوه‌ای است که آن را با تور محصور کرده‌اند. از کنار این باغ، راه‌پله‌ای به‌سمت دیگر حیاط پایین می‌رود.

زیر این راه‌پله دوم، آب چشمه‌ای که حاصل برف و یخ‌های کوهستان است و در روستا جاری شده، عبور می‌کند. صدای آرامش‌بخش این چشمه محیط خانه را هم دربر می‌گیرد. این اقامتگاه، با اینکه موردنوسازی و ترمیم قرار گرفته، اما به‌هیچ‌وجه شکل قدیمی و روستایی خود را از دست نداده است. حتی طاقچه، شومینه و اجاق‌های آشپزخانه اقامتگاه به‌همان شکل قدیمی حفظ شده‌اند.

اقامتگاه سپیدار شاهرود

طبقات اقامتگاه سپیدار

در طبقه‌ بالا اقامتگاه بومگردی سپیدار دو اتاق که هرکدام یک اندرونی و یک اتاق نشیمن دارند، دیده می‌شود. داخل هریک از آن‌ها را با طراحی قدیمی روستایی دکور کرده‌اند.

گلدان‌هایی با گل‌های زیبا مقابل پنجره‌های کوچک این اتاق‌ها و اجسام دکوری و عتیقه روی پارچه‌های سنتی طاقچه‌ها قرار گرفته‌اند. فرش روی زمین از فرش‌های قدیمی با رنگ غالب قرمز گل‌های قالی است. همه این تزیینات، آرامش کهن و جالبی در هوای تمیز، مطبوع و خنک روستا به‌محیط بخشیده‌اند.

در طبقه پایین این خانه نیز یک اتاق بزرگ و تمیز دیگر قرار دارد که با چهار اتاق بالا و سه اتاق اندرونی در فضای اصلی مجموعا هشت اتاق مناسب پذیرایی از ۳۲ مهمان را تشکیل داده است.

سه سرویس بهداشتی مقابل اتاق‌های عمارت دیده می‌شود که کاشی‌کاری قدیمی اما تمیز و موجهی روی آن کار کرده‌اند. در هریک از این سرویس‌ها روشویی، دوش آب و مواد بهداشتی موردنیاز وجود دارد و نیاز هر هشت اتاق اقامتگاه را تامین می‌کند. همچنین کنار تور محصور کننده باغ میوه اقامتگاه، یک سینک ظرفشویی گذاشته‌اند.

اقامتگاه سپیدار شاهرود

بعد از خروج از درب اقامتگاه بومگردی سپیدار، در ادامه دالان منتهی به ورودی، باغ کوچک دیگری کنار جوی آب قرار دارد. میان این باغ محصور با درخت و دیوارهای کاهگلی، یک سوییت کوچک ساخته‌اند که محل بی‌نظیری برای اسکان گروه‌های خصوصی خانوادگی و دوستانه به‎نظر می‌رسد.

یک اتاق چهار نفره و دو اتاق تودرتوی دیگر در این سوییت قرار دارد که با مبلمان و اجاق‌گاز کوچک دکور شده است. در این سوییت امکان نشستن، چای خوردن و مصاحبت در اتاق پذیرایی آن را دارید.

امکانات اقامتگاه بوم گردی سپیدار

در فضایی بین این سوییت و درب اصلی اقامتگاه، محوطه‌ای خصوصی طراحی کرده‌اند. داخل این محوطه فضایی با چوب‌هایی مناسب نشستن مشخص شده و میان آن ظرفی برای گداختن آتش گرم، فضا را مهیای محفلی گرم و صمیمانه می‌کند. درختان آلو و سیب ازجمله خوشمزه‌های طبیعی و دلبر این محیط صمیمی هستند که اواخر شهریور تا اواسط مهرماه محیط را دوست‌داشتنی‌تر می‌کنند.

در طول اقامت در این عمارت مهمانان می‌توانند از روز قبل، سفارش غذای روز بعد خود را به مدیریت اقامتگاه بدهند و خوراک‌های محلی روستا را امتحان کنند. برنج نرم پخته شده همراه با گوشت، به‌صورت ته‌چین لذت فوق‌العاده‌ای به شما می‌دهد و تجربه طعم کم‌نظیر سبزی‌های صحرایی شما را سر ذوق می‌آورد. کال‌جوش، رشته‌پلو و آش‌رشته از دیگر غذاهای منوی غذایی آشپزخانه این اقامتگاه سنتی هستند. درنظر داشته باشید که امکان پخت غذا در اتاق‌های اصلی اقامتگاه وجود ندارد. وای‌فای رایگان، پارکینگ بدون سقف و راهنمای گردش در روستا و جنگل هم از دیگر امکانات موجود در اقامتگاه بومگردی سپیدار روستای ابر است.

اقامتگاه سپیدار شاهرود

جنگل ابر، یکی از جنگل‌های اعجاب‌انگیز ایران محسوب می‌شود که با درختانی همچون درختان اوروس، هیرکانی، بلوط، میوه‌های جنگلی و انواع گوناگون گیاهان دارویی در سلسله جبال البرز قرار دارند. گستردگی جنگل‌های ابر تا حدود ۳۵ هزار هکتار است که به‌سمت جنگل‌های شمال کشور کشیده می‌شوند. این مساحت انواع کم‌نظیر گیاهان و حیوانات را در خود جای می‌دهد.

یکی از راه‌های رسیدن به این جنگل‌ها، ازطریق روستای ابر و ورود به جنگل از راه‌های خروجی مشخص شده در روستا است. محلی‌های این روستا، به‌معنی واقعی کلمه، مهربان و مهمان‌نواز هستند و اگر در هر نقطه از روستا سردرگم شدید، با آرامش خاطر می‌توانید از اهالی روستا کمک بطلبید.

درضمن، برای رزرو اقامتگاه سعی کنید از یک یا دو هفته قبل با شماره‌های مدیریت مجموعه تماس بگیرید.

09125734378 / 09198541960 / 09102875054- – آشوری

اگر تاکنون از این اقامتگاه دیدن کرده نظراتتان را با نابرو باشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
00:00:15