آیین و زیارت

زیارت امامزاده یحیی (ع)؛ نگین فیروزه‌ای سمنان

فهرست مطالب

امروزه در‌‌ این دنیا‌ مکان‌های تاریخی و ‌مذهبی‌ و سیاحتی فراوانی برای بازدید علاقه‌مندان و گردشگران وجود‌‌ دارد. در ایران نیز مکان‌های سیاحتی و زیارتی فراوانی وجود دارد که دیدنشان خالی از لطف نیست. هر‌ساله گردشگران و شیعیان فراوانی برای دیدار با امام هشتم‌ (ع)، به مشهد مقدس سفر و در مسیر خود از سمنان عبور می‌کنند. یکی از لذت‌های مسیر رسیدن به مشهد، مکان‌های سیاحتی ‌زیارتیِ سمنان است. یکی از مکان‌های دنج و آرامش‌بخش این شهر امامزاده یحیی ‌(ع) است. با نابرو همراه باشید تا این مکان تاریخی‌زیارتی از جاهای دیدنی سمنان را به‌خوبی بشناسید.زیارت امامزاده یحیی

امامزاده یحیی (ع) کجای شهر قرار دارد؟

این امامزاده‌ باارزش و دارای احترام، انتهای بازار جنوبی و در مرکز بافت قدیم شهر سمنان قرار گرفته و در اطراف آن مراکز دینی بسیاری قرار دارد که‌ می‌توان به حوزه علمیه صادقیه‌، مسجد جامع، تکیه پهنه، حسینیه اعظم و مسجد‌ امام اشاره کرد. امام زاده یحیی ‌(ع) را می‌توان مرکز قطب دینی این شهر مذهبی تلقی کرد.

زیارت امامزاده یحیی

تاریخچه‌ امامزاده یحیی (ع)

امامزاده یحیی (ع) فرزند امام موسی‌بن جعفر، امام هفتم شیعیان و برادر امام هشتم، امام رضا (ع) است. این امام به همراه امام رضا (ع) وارد ایران شدند که پس‌از رسیدن به سمنان امام رضا ‌(ع)‌ از این امام درخواست یاری برای هدایت مردم را کردند و حضرت یحیی (ع) در سمنان سکونت کردند. بعداز شهادت امام رضا (ع) به‌دست خلیفه عباسی، حضرت یحیی (ع) نیز در سمنان به شهادت رسیدند و در همین محل دفن شدند.

قدمت این امامزاده بزرگ، به قرن هشتم و دوران مغول بازمی‌گردد.

جاذبه های امامزاده یحیی

ساختمان و ظاهر آراسته‌ امامزاده یحیی (ع)

برای وصف این امامزاده‌ زیبا و آرامش‌بخش نوشتن بس دشوار است؛ زیرا آرامش این امامزاده که مانند قطعه‌ای از بهشتی به نام حرم امام رضا (ع) است، وصف‌کردنی نیست.


اگر از آرامش لذت می‌برید و می‌خواهید خلوت کنید، یادتان باشد روزهای وسط هفته و غیرتعطیل برای زیارت بروید، اما اگر به‌دنبال شور و حال و مراسم هستید، در تعطیلات و آخر هفته به این مکان سفر کنید.

ضریح امامزاده یحیی به‌دست اصفهانی‌های هنرمند تزیین و آراسته شده است. دیوار‌های حرم امامزاده یحیی با آینه‌کاری‌های بسیار زیبا و تراش‌خورده خود‌نمایی می‌کنند و فضا را دوچندان عرفانی و آرامش‌بخش می‌سازد.

فضای داخلی حرم امامزاده یحیی به‌قدری زیبا و آرامش‌بخش است که ناخواسته آرامشی در رگ‌ها جاری می‌شود. این بقعه یک گنبد بزرگ دارد که کاشی‌کاری‌هایی بسیار هنرمندانه و ظریف با رنگ‌ها و طیف‌های آرامش‌بخش فضا را روحانی می‌کند.

امامزاده یحیی

گنبد حرم امامزاده یحیی روی چهار فیل‌پوش قرار دارد که پیازی‌شکل است و روی آن را با کاشی‌های فیروزه‌ای پوشانده‌اند. امامزاده ایوان کاشی‌کاری‌شده هم دارد.

البته باید افزود که بنا‌به گفته بازاری‌های شهر، این کاشی‌کاری‌های زیبا که بالای ایوان قرار دارند، در سال 1338 انجام شده است. قسمت پایینی این ایوان بزرگ کاشی‌کاری‌های جدیدتری از قسمت بالایی ایوان دارد. دو طرف درِ ورودی این امامزاده، که سمت غرب ایوان است، طاق‌نماهایی با کاشی‌های زیبای لاجوردی آراسته شده است.

امامزاده یحیی

سمت راست طاق‌نما، زیارت‌نامه‌‌ مقدس حضرت یحیی‌بن موسی (ع) قرار گرفته و سمت چپ تابلویی نصب شده که سلام مخصوص حضرت امامزاده یحیی (ع) و اذن دخول است.

وقتی ندای دل‌نواز اذان هر زمان از شب یا ظهر، در این مکان مقدس دعوت به عبادت می‌کند، تمام بازاری‌های این محل، دکان‌ها و کاسبی را تعطیل می‌کنند و از کوچه‌های این بازار قدیمی به دیدار حق می‌روند. این صحنه به‌قدری زیبا و دل‌انگیز است که روح را دوباره حیات می‌بخشد.

سقف با نقوش رنگارنگ

در مراسم مذهبی حرم امامزاده یحیی پر از نذرهایی است که مردم باایمان این شهر به زائران امام رضا (ع) و برادر عزیزشان هدیه می‌کنند. داخل محوطه حرم پنجره‌هایی از جنس چوب با شیشه‌های رنگی به سبک قدیم و سنتی اما مذهبی وجود دارد که فضا را دوچندان آرام می‌کند.

وقتی نور خورشید از بین رنگ‌های زیبای شیشه‌ها داخل حرم می‌تابد، فقط باید یک کتاب مقدس قرآن از کتابخانه‌ این امامزاده برداشت و مشغول خواندن کلمات مقدس و ناب پروردگار شد؛ زیرا این فضا فقط یک کلام خدا را کم دارد.

زیارت امامزاده یحیی

با یک تیر چند نشان بزنید!

در ضلع شمالی حرم، بیش از 270 تن شهید سمنانی انقلابی، جنگ هشت‌ساله ایران و عراق و مدافعان حرم آرمیده‌اند. علاوه‌بر این شهدای گران‌قدر، مشاهیر بزرگ و روحانیان سرشناس اهل سمنان نیز در این مکان مطهر آرمیده‌اند.

می‌توان با بازدید از این امامزاده عرفانی از مشاهیر، روحانیان گران‌قدر و شهدای دلسوز انقلاب نیز بازدید کرد؛ یعنی به‌اصطلاح با یک تیر چند نشان زد. به‌دلیل قرار گرفتن حرم امامزاده یحیی در بافت تاریخی، می‌توانید پس‌از زیارت به گشت‌و‌گذار در بازار و مکان‌های دیدنی این شهر بروید و از شیرمال‌های محلی که سوغات سمنان است، بخرید.

پنجره های زیبا و رنگی

برای سفر به این امام زاده باید کمی به تقویم توجه کرد

اگر از آرامش لذت می‌برید و می‌خواهید خلوت کنید، یادتان باشد روزهای وسط هفته و غیرتعطیل برای زیارت بروید، اما اگر به‌دنبال شور و حال و مراسم هستید، در تعطیلات و آخر هفته به این مکان سفر کنید؛ زیرا در این مکان دعاها، جشن‌ها، مولودی‌ها و مناجات‌های فراوانی به‌صورت همگانی و عرفانی و حاجت‌روا برگزار می‌شود.

یک بار سفر، شما را به وجد می‌آورد و درک خواهید کرد که این مکان به‌هیچ‌وجه به‌تنهایی قابل وصف نیست و نمی‌توان حس این امامزاده را به‌راحتی به قلم آورد. اگر شما هم از این امامزاده عرفانی دیدن کرده‌اید، نظرتان را درباره آن با ما درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن