طبیعت گردی

آبشار سمیرم اصفهان؛ عروس زاگرس

فهرست مطالب

در شهرستان سمیرم که گفته می‌شود پرآب‌ترین شهر استان اصفهان است، آبشاری به این ارتفاع و با این حجم آب بسیار دیدنی است. آبی که از دل چشمه‌‌های کوهستانی جریان پیدا می‌کند، در این آبشار یکی می‌شود و پایین می‌ریزد. برای تماشای آبشار سمیرم که یکی از مکان های دیدنی اصفهان است، با من در نابرو همراه شوید.

فضای آبشار سمیرم

آبشار سمیرم که به عروس زاگرس نیز مشهور است، در مکانی کاملا عمومی قرار گرفته و هرساله گردشگران زیادی برای بازدید از آن راهی این شهر می‌شوند؛ ازاین‌رو دیدن این آبشار برای خانواده‌ها و افرادی بسیار جالب است که به پیاده‌روی‌های طولانی برای رسیدن به جاذبه‌ای طبیعی علاقه زیادی ندارند.

آبشار سمیرم اصفهان

اطراف این آبشار پارک بزرگی احداث شده و آن را به مکانی دیدنی با امکانات بیشتر تبدیل کرده است. داخل این پارک، هم فضاهایی برای چادرزدن وجود دارند و هم غرفه‌هایی که می‌توانید ازشان خرید کنید و این امکانات جذابیت این آبشار را برای مسافران بیشتر می‌کنند.


برای بازدید از این آبشار و پارک آن به تجهیزات خاصی نیاز ندارید؛ اما حتما پیش از سفر دمای هوا را بررسی کنید؛ چراکه شب‌های سمیرم ممکن است بسیار سرد باشند.

فضای پارک باعث شده است که بازدید از آبشار سمیرم در طول شب و تاریکی هوا هم ممکن باشد؛ چراغ‌هایی که در طول مسیر آب قرار گرفته‌اند، نور کافی را برای لذت‌بردن از فضای پارک و آبشار ایجاد می‌کنند.

آبشار سمیرم حدود ۳۵ متر ارتفاع دارد و در ۲۰ بهمن سال ۱۳۸۹ به ثبت میراث طبیعی ایران رسیده است. یکی از زیبایی‌های آن این است که پس‌ از اینکه آب از ارتفاع ۳۵متری سقوط می‌کند، از مسیری پله‌مانند پایین می‌رود و آبشارهای ریز طبقه‌طبقه‌ای ایجاد می‌کند.

آب آبشار سمیرم از چشمه‌های مختلفی چون مزارع جوزار و همین‌طور چشمه عزیزخان سرچشمه می‌گیرد. روی صخره‌ای که آب آبشار از آن پایین می‌ریزد، به‌غیراز مسیر اصلی آب، جریان‌های کوچک دیگری هم در اطراف می‌بینید که زیبایی‌اش را چندبرابر کرده‌اند. به‌علاوه، آب‌وهوای این قسمت سبب رشد درختان بلند و زیبایی شده است که به فضای اطراف آبشار سبزی و تازگی بخشیده‌اند.

آبشار سمیرم اصفهان

امکانات نزدیک به آبشار سمیرم

همان‌طور که گفته شد، غرفه‌های زیادی داخل پارک آبشار سمیرم وجود دارند که آماده پذیرایی از مسافران و گردشگران‌اند. سرویس بهداشتی هم در این پارک موجود است. با‌توجه‌به این امکانات می‌توانید با خیال راحت هرقدر که مایل باشید در این فضا استراحت کنید و از طبیعت زیبایش لذت ببرید.

بهترین زمان بازدید از آبشار سمیرم

بهترین زمان بازدید از آبشار سمیرم، فصل بهار و اواخر تابستان است؛ اما در این فصل‌ها گردشگران زیادی را در حال بازدید خواهید دید. بنابراین اگر تمایل دارید در زمان خلوت‌تری از این جاذبه دیدنی بازدید کنید و صدای بهتری را از ریزش آب بر صخره‌های پایین آبشار بشنوید، بهتر است در فصل‌های سردتر مانند زمستان عازم سمیرم شوید.

البته انتظار نداشته باشید فضا به همان سرسبزی بهار و تابستان باشد. یکی دیگر از جذابیت‌های بازدید از این آبشار در فصل زمستان این است که گاهی در دمای پایین شب، آب یخ می‌زند و می‌توانید شاهد آبشار یخی زیبایی باشید که تجربه متفاوت‌تری است.

اقامت در نزدیکی آبشار سمیرم

می‌توانید در فضاهای خاصی که برای چادرزدن در پارک آبشار سمیرم طراحی شده‌اند، چادر بزنید. حتی این امکان وجود دارد که چادرتان را رو به آبشار و جریان آب بزنید و از صدای زیبای آب لذت ببرید. علاوه‌بر این‌ها می‌توانید در قسمت‌های دیگر طبیعت منطقه هم چادر بزنید.

آبشار سمیرم اصفهان

گزینه دیگر پیش رویتان اقامتگاه‌های بوم‌گردی است. برای مثال اقامتگاه بوم‌گردی هماتاج سمیرم، اقامتگاه‌ بوم‌گردی اشینه و اقامتگاه باباابراهیم. اگر هم ترجیح می‌دهید در هتل اقامت کنید، می‌توانید باتوجه‌به برنامه و مسیر سفرتان در هتل‌های موجود در شهرهای اطراف، چون اصفهان اقامت کنید.

تجهیزات لازم برای بازدید از آبشار سمیرم

برای بازدید از این آبشار و پارک آن به تجهیزات خاصی نیاز ندارید؛ اما حتما پیش از سفر دمای هوا را بررسی کنید؛ چراکه شب‌های سمیرم ممکن است بسیار سرد باشند. بنابراین اگر قصد اقامت در این پارک را دارید، کیسه‌خواب یا پتو و لباس گرم مناسب به‌همراه داشته باشید.

آبشار سمیرم کجاست؟

آبشار سمیرم در استان اصفهان و پنج‌کیلومتری شرق شهرستان سمیرم واقع شده است. این آبشار در فاصله ۱۶۰کیلومتری جنوب شهر اصفهان، ۱۵۵کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد و ۱۷۰کیلومتری شمال یاسوج قرار گرفته است و می‌توانید به‌راحتی و با استفاده از نقشه‌های آنلاین، خود را به این آبشار برسانید.

در این مجموعه گردشگری فضای مخصوصی برای پارک خودرو نیز وجود دارد؛ پس نگران جای پارک نباشید. همچنین به‌دلیل حضور نگهبان در ورودی پارک، فضای پارکینگ امنیت بیشتری دارد. اگر بخواهید با قطار سفر کنید، باید به نزدیک‌ترین شهر، یعنی شهرضا بروید و از آنجا عازم سمیرم شوید. برای سفرهای هوایی هم باید بسته به برنامه سفر خود، به نزدیک‌ترین شهری بروید که فرودگاه دارد. راه دیگر که مستقیم‌تر است، سفر با اتوبوس یا خودرو شخصی است. اگر در طول سفرتان از جنوب استان اصفهان می‌گذرید، باید بدانید که این پارک جای خوبی برای استراحت‌کردن و گذراندن شب است؛ هم استراحت می‌کنید و خستگی سفر کمتر می‌شود، هم از جاذبه طبیعی زیبایی بازدید خواهید کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن